Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask aynası yapımı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mustafa cil tarafından paylaşıldı.

1. mustafa cil

mustafa cil Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Malzemeler:
    • 1 adet teleskopik ayna (ebay’de kargo dahil $2.5-3 arası)
    • 1 adet 5 cm çaplı konveks –dışbükey- ayna (ebay’de kargo dahil $1-1.5 arası). Teleskopik ayna düz olduğundan buna ihtiyaç duyuluyor. 2’li pakette geliyor, 1’i kullanılıyor. İnce kenarlı tiplerden olmalı.
    • 2 adet plastik kelepçe

Toplam maliyeti yaklaşık $4 (9tl). Türkiye’de aynı malzemelerin toplam maliyeti 25-40 tl arası değişiyor.

Resim 1:

Her kask teleskopik ayna montajına uygun olmayabilir. Dolayısı ile yapacaksanız öncesinde kalem veya çubuk gibi malzemelerle kaskınızın uygun olup olmadığını denemenizde fayda var. Uygun ise;
    Teleskopik aynayı görüş açınızı deneyerek şekildeki gibi kaskınıza kelepçeleyin.
    Resim 2:

Konveks aynanın arkasındaki çift taraflı bandın koruyucusunu çıkarıp teleskopik aynaya yapıştırın. Bu kadar!!
    Resim 3:

Ayna ile görüş açınıza göre istediğiniz gibi oynayabilir, kaskı kullanmazken aynayı en küçük ebadına getirir ve saklayabilirsiniz.
    Resim 4, 5, 6
    [​IMG] [​IMG]

Zefal veya başka bir kask aynasını kullanmadım dolayısı ile ciddi bir kıyaslama yapamayacağım ama beğendiğim yanları şunlar:
    • kullanılmadığı zaman küçültülebilmesi sayesinde saklarken olası kırılmalara karşı korunması,
    • muhtemelen daha dayanıklı (ve yapıştırma değil mekanik montaj içeriyor),
    • ayrıca ucuz olmasıdır.

Zefal gibi üreticilerin ürünlerinin güvenliğini de test ediyor olduklarını düşünüyorum. Dolayısı ile bu kask aynasının -Allah korusun- olası herhangi bir kazada bir güvenlik riski yaşatıp yaşatmayacağını garanti edemem ve bu konuda sorumluluk alamam. Sadece mevcut piyasa malzemeleri ile neler yapılabileceğini göstermeye çalıştım.

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben beğendim şahsen. Ellerinize sağlık.
    Zefal'i ben de kullanmadım ama sanırım ondaki kask aynası oval ve biraz daha geniş görüş açısı sağlıyor. Takılıp sökülebilmesi de ayrı bir artı.
    Bu plastik kelepçenin siyah olanından kullansaydınız daha kibar görünürdü. Bu biraz kelebek etkisi olmuş gibi :D

GCSüzgün bunu beğendi.
  3. mustafa cil

mustafa cil Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    teşekkürler tahir bey. kelepçe siyah olsa daha uygun olurdu haklısınız. o an elimdekinden yararlandım.

4. Hasan Ece

Hasan Ece Yeni Üye

Seviye:
    Emeğinize sağlık , teleskobik ayna fiyatlarına bkayım dedim de dediğiniz fiyata bulamadım , yanlış mı bakıyorum :D

5. mustafa cil

mustafa cil Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    "inspection mirror" diye aratın.