Kask aynası bile üretemiyor olmamız

Ozan T

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Giant
Tur'dan önce ayna almak için deltaya gittim. Ne kadar diye sorunca 8 Euro dediler. Kendi kendime ulan ne boş beleş bi ülkeyiz be, şu lanet aynayı bile üretemiyoruz diye iç geçirdim. Bakıyorum yerli firmalara, sayfalarına gururla yazıyorlar şu markanın distribütörü olduk diye... Şaka gibi ya şaka gibi. Sanayimiz yok, teknolojimiz yok, arge yok, bilim yok, üretim yok... Bugün bakıyorsun üniversite sınavına 1 milyon öğrenci giriyor her sene, 10 yılda 10 milyon insan yapar...

Sorun sınavı kazanan öğrencilere bölümlerini, Hepsi okulu bitirdiklerinde RAhat İş bulabilecekleri bölümleri seçiyor...
Yaw kardeşim herkes iş bulma peşinde olursa bu işleri ortaya kim çıkaracak peki, kim şirket kuracak kim girişimci olacak kim üretecek... Çocuklar daha ilkokuldan öyle bir yetişiyor ki sanıyorlar ki üniversite dışında bir dünya yok... Sonra üretim niye yok... Yaw ben üretim diye birşey olduğunu ve bizim ülkede üretim yapılmadığını okulun 3. Yılında anladım... Ve bıraktım üniversiteyi... Toplum olarak okkkkadar rahata alışmışız ki bekliyoruz gökten mallar yağsın biz parayı basıp alalım... Ya bir bisiklet parçası üretmek ne kadar zor olabilir Allah aşkına ya... Bu salcano sedona gibi markalar neden kendi donanımını üretmiyor... Ülkede mühendis mi yok...!

Bizim ülkenin bu kadar iğrenç bir durumda olmasının en büyük nedeni kokuşmuş üniversitelerdir... Ister kabul edin ister etmeyin... Bu ülkenin üniversiteleri adeta ahırdan farksızdır hatta ve hatta lağım çukuru gibidir... Lanet olsun hepsine... Üstelik kimse sorunun farkında bile değil... Ha ebeveynin derdi, çocuğum diploma sahibi olsun dan öteye geçemiyor... Binlerce lira para dershanelere vereceğinize koyun çocuğun önüne alet edevat ne istiyorsa onu yapsın, sanatla uğraşsın, spor yapsın bişeyler yapsınlar bişeyler yapsınlar... Elin 13 14 yaşında veletleri füzyon reaktörü yapıyor, bizim 20 yaşında pırıl pırıl gencimiz ise aa bb cc hesabı yapıyor 4 yıl boyunca...

Çok üzülüyorum ya gencecik lise öğrencileri on binlerce soru çözüyor, dershane okul ev üçgenine sıkışıyor, ruh sağlıkları bozuluyor, günde 4 saatini 5 saatini veriyor en az, peki ne için, kapısında üniversite yazan ahırlara girmek için... Bir yıl boyunca günde 5 saat çalışarak insan dünyaları değiştirir ya dünyaları değiştirir.

Bir yıl boyunca enstrüman çalsa, bir yıl boyunca bisiklet sürse bir yıl boyunca bişeyleri tamir etse, bir yıl boyunca kitap okusa, bir yıl boyunca bir insan istikrarlı bir şekilde bir şey yapsa o işte ustalaşmaz mı?
Bugün istanbulda 20 milyon insan yıldızları göremeden yaşıyor, Türkiye'de kaç tane çocuk amatör gökyüzü gözlemi yapıyor? Türkiye'de kaç tane çocuk amatör bilim yapıyor, Türkiye'de kaç tane çocuk çocukluğunu yaşayabiliyor.... Lanet olsun bu sisteme... Çocukların önünden test kağıtlarını alıp yırtıp atmak istiyorum, birbirleriyle sohbet etsinler oyunlar oynasınlar diye...

• Beğen
Tepkiler: GökhanRR
Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu ülkenin en büyük sorunu ahbap çavuş ilişkisidir. yani tanıdık tanıdığı kayırmaktan vazgeçmediği sürece ne aya çıkabiliriz ne de çağ atlarız, eskiden olduğumuz yerde sayıyorduk, son 12 yıldır hızla geri gidiyoruz. haa sorsan herşey dört dörtlüktür o ayrı.

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
ben sbs dönemini yaşadım şimdi de üniversiteye hazırlanacağım ben 6. 7. Ve 8. Sınıflardayken sokağa bile çıkamadım test çözmekten 12-13-14 yaşlarımda yani ben oturdum test çözdüm dersaneye gittim okuldaki sınavlarıma çalıştım o kaprisli hocaların ağız kokusunu çektim resimcilerin teknoloji tasarımcıların annem de ben de perişan olduk ve okuldaki hocalar yüzünden sbs puanlarım düştüyürkiyedeki 1. Liseye gidebilecekken 5.liseye gittim ama özel okulda okuyan arkadaşlarıma eokulda 100 verdiler tüm notlarına 15-20 puan sbs puanlarına eklendi ve benimle şu an aynı sıraları paylaşıyorlar... Şimdi size soruyorum benim 12-13 ve 14 yaşlarımı kim geri verecek o çocukların benimle aynı okulda okumasının nedenini kim bana anlatacak bu bir ikinci olaydaysa film bende kopuyor benim yabancı arkadaşım var çocuk sadece 8. Sınıfta sbsye girdi ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım O başka bir ülkenin ben 3 sınava girdim o 1 sınava girdi şimdi üniversite sınavına gireceğiz ben YGS ve LYS sınavlarına gireceğim 4 senedir okuduğum konulardan çıkacak o ise üniversiteye 4 senenin okul ortalaması ve 90 soruluk 45 soru matematik 45 soru genel yetenek(2 aylık müfredatı varmış) sınavına girerek yerleşecek...
Yani ben 3 sene lise için 2 sene de üniversiteye girmek için çalıştım çocuk toplamda 2 sene çalışıp notlarını hocalarla konuşarak yüksek tutup benim hayal bile edemeyeceğim yerlere girecek...

Yani çocukluğum zenginler sayesinde heba oldu gençliğim de yabancılardan daha önemsiz daha değersiz...

Burada eminim ki Türkiyedeki tüm akımlardan ve partilerden insanlar vardır peki bu mağduriyetimi kim hangi akım nasıl açıklayacak çocukluğu ve gençliği olmayan bu çocuk gelecek için nasıl planlar kuracak...benim tek bir tesellim var, Allah Kuran'da bana herşeyle gelin ama kul hakkıyla gelmeyin diyor ya işte benim çocukluğuma ve gençliğime mal olan bu sınavlara neden olan herkes o kul hakkıyla öbür dünyaya gidecek.....

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ne zaman amaca yönelik nitelikli elemanı sınavla aldık ona göre üst düzey eğitim verdik yetiştirdik sanırım gelişebiliriz bu eğitim sistemiyle zor kendin birşeyler yapman gerekiyor tabi yapabilirsense
hazıra konmak güzel tarım hayvancılık sektöründe felanda artık böyle

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Az harçlığımı kitaplara verdiğim için azar işitmedim. Hala da salak gözülüyle bakılıyorum. ^^ Yanlız bizim ülkemizde bir sürü yerli malı var. Onları es geçme. Getirt yurtdışından malzemeyi montajla türk markası etiketi üstüne koydun mu al sana yerli malı. ^^

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Ticari Zeka ve Girişimcilik konusunda Üretim değilde bir kazanç kapısı yaratmış birinin olayını yazayım;Aslında benimde yapmak istediğim işti ama parça kırar ederler diye uğraşmadım bizim Üniversite'de her hafta 15-20 kişi ilçede bisiklet kiralardı...Bir Üniversite öğrencisi ile tanıştım Ege bölgesinde bir üniversite'de okuyor(İl Yazmıyorum).Sporcu lakin bisikletten anlamıyor okulun önüne 10-15 tane bisiklet koyuyor anlattığına göre..Bisikletleri toplu alıyor Tanınmış biri bisikletçiden ama satıcı bir kuruş indirmemiş hepside çift amortisör.Bu öğrenci 3 haftada aldığı bisikletlerin maliyetinin yarısını karşılıyor 4500 lira bisiklet 2000 lira 3 haftalık cirosu...Bizim bir abiye danışmak için gelmişti bisikletler arıza çıkarmaya başladı nasıl bir şeyler almalıyım diye..Belki düz kadro alsa daha az hasarla olayı bitirecekti yada kendisi bisikletten anlasaydı minimum zararla olayı kapatabilirdi...Büyük Üniversite'de okuyup'ta kazanç kapısına dönüştürecek arkadaşlara bir fikir işte....

• Beğen
Tepkiler: fly-high

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Ozan Temel
Kismen katilsamda, onaylamadigom bie konu herkes alayli olamaz! Universite okuyacak ki muhendis olsun bir sey uretsin.

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
Yazılanlara büyük ölçüde katılsam da kask aynası üretmek çok da karlı bir şey olmasa gerek. Bile diye eklerken bunu göz önünde tutsaydık iyiydi. Kaç tane kask aynası satılıyor ki memlekette? Onun yerine plastik leğen üretirim, hem pazarı var hem de proje aşaması kolay. Ayrıca pazarlama aşaması da ucuz. Sokakta laylooonn diye bağırıyoruz, nihai tüketiciye ulaşıyoruz.

verisakeet

Daimi Üye
Tepki
407
Bisiklet
Felt
Nufusun kaci bisiklet kullaniyor, bu kismin da ne kadari kask aynasi kullanir diye dusunursek, kask aynasi uretip satmak cok karli olmaz. Girisim pesinde olan adam kask aynasi yerine tofas sahine "cafcafli" stop lambasi uretip epey farkla kar eder. Geri kalan konusmalarin coguna katiliyorum.

Cenk Yiğit

Daimi Üye
Tepki
53
Bisiklet
Merida
Yine kendimizi hakir,aciz ve zayıf gördüğümüz konulardan 1 tanesi daha . Bisiklet konusu Türkiye'miz için çok spesifik bir konu dediğiniz gibi "Kask aynası" ne kadar zor olabilir ki diyorsunuz ama bu ve bunun gibi ürünlerin ortaya çıkması için Yurt dışındaki firmalarda bulunan AR-GE olanakları bizde yok. Her şeyi geçtim bisiklet için Kask üreten bir firma kuralım bu firmanın ayakta kalabilmesi ve aylık en az 2000 kask satması gereksin sizce ihracat yapmadan sadece Türkiye içinde 2000 tane kask satabilir mi ? Burada asıl konu üretememek değil üretmemeyi tercih etmek çünkü bisiklet pazarında sadece iç pazarla beslenmeyi amaçlayan firma yaşayamaz

• Beğen
Tepkiler: cagdascaneroglu

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
Türk mallarına ilgi göstermedikçe, üretim de olmaz. Bisan'ı tercih edeceğimize Trek, Giant, Specialized tercih edersek Türkiye bisikletçiliği gelişmez.

Türk mallarına ilgi göstermedikçe, üretim de olmaz. Bisan'ı tercih edeceğimize Trek, Giant, Specialized tercih edersek Türkiye bisikletçiliği gelişmez.Şahsen ben olsam bende satın alınacağından emin olmadığım bir malı üretmezdim.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Sadece kask aynası üretmek yerine, bisiklet aksesuarı veya araç aynası üreten bir tesiste üretmek çok daha mantıklı olacaktır.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
kask aynası sadece bir örnek, ona çok takılmamak lazım.. bu üretimin her konuda olması lazım..
tabi bu arada destek olması gereken yöneticilerin özellikle köstek olması da ayrı bi tartışma konusudur.

"biz ara eleman ülkesiyiz; mucit çıkaramayız" -> (link)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Konu kask aynasi olunca bu sene yasanan guzel bir olayi anlatayim. Orbis bisiklet bu sene urun yelpazesini genisletti takip edenler bilir.urunlerine kask aynasi da eklemek icin uzakdoguda bir firma ile anlasmis kutulari yollamis.isin komik yani ayni fabrika cok iyi bilinen zefal aynalari da uretiyor sonuc olarak ilk partide hata anlasilincaya kadar orbis kask aynasi aliyorsunuz icinden zefal ayna cikiyor aynalarin plastiginde zefal baskisi var kutu orbis :) isin en komik yani da ayni aynayi zefal diye alirsaniz 35 orbis alirsaniz 20 liraydi :)