kask alırken nelere dikkat edersiniz

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@serhat dura

İlk olarak markasına bakın. Kaliteli bir marka olsun ki içiniz rahat olsun. Kask 1 kere alınır ve amacı siz düştüğünüzde kafanızı korumaktır. Kask o zaman işe yarar. Dandik bir kask sadece kafanızda durur, koruma işlevini yerine getiremez.

İkinci olarak tasarım ve rengine bakın. Kafanıza takın, rahat ediyor musunuz, kafanızda güzel duruyor mu, istediğiniz renkte mi. Burada renk konusunda bisikletinizle uyumlu fakat trafikte de dikkat çekecek bir renk almanız iyi olur. Unutmayın, kaskın görüşünü beğenmezseniz takmazsınız isteyerek. Bu şekilde seçenekleri oldukça azaltmış olursunuz.

Son olarak da hava kanallarına bakın. Kaskın havalandırması iyi olmazsa sıkıntı çekersiniz. Zaten kaliteli sayılabilecek markaların havalandırmaları oldukça iyidir. Eğer beğendiğiniz kasklar tencere gibi kafanızın hava almasını engelleyecek şeyler ise bir önceki seçenekleri yeniden değerlendirin. Üçüncü olarak yazmama rağmen oldukça önemlidir havalandırması.

Bunlara ek olarak, bütçenizi çok zorlamayacak şekilde alabileceğiniz en en iyi kaskları alın. Arka aktarıcıdan tasarruf yaparsınız, seleden tasarruf yaparsınız ama kasktan yapmamalısınız.
Hatta biraz sert olacak ama, "artan parayla da kefen diktirirsiniz" sözü yeterince açıklıyordur durumu.

• Beğen
Tepkiler: serhat dura
Scudo

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Toros

verdiğiniz bilgiler çok faydalı çok teşekkür ederim ;)

Faruk ÇUBUKCU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.232
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar zaten. Birkaç bilgi de ben eklemek isterim.

Alacağınız kaskın kilitleme yani sıkılık ayarının da kaliteli olmasına dikkat edin. İlk kaskım 40TL'lik alt seviye bir kasktı ve düz yolda giderken kilitleme mekanizmasının kapağı düşerdi. Sonra paraya kıyıp Bell Volt aldım. Etiket yapmak gibi algılanmasın lütfen BMC takımının kullandığı kaskların aynısı. Gerçekten kalite kendisini hissettiriyor. Kask 318gr fakat hiçbir zaman kafamda ağırlaştığını 130km'lik turlar dahil hissetmedim. Bell, Giro, Met, Lazer, Uvex, Catlike gibi profesyonellerin kullandığı kasklardan alabilme imkanınız varsa bence hiç düşünmeden alın. Kesinlikle değer. Sağlıcakla kalın...

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@serhat dura

Bu arada, ben o bilgileri genel kask arayanlar için vermiştim. İki kask için 500TL oldukça iyi bir bütçe. Sanki sizin bütçeniz yeterli değil demişim gibi olmuş, düzeltmek istedim.

Arkadaşların da dediği gibi, o fiyatlara markaların 1-2 kaskı var sadece. Onları da günlük kullanan birinin almasına gerek yok. Alırsa fazla mı olur, asla olmaz.

Ek olarak, bisiklet malzemeleri satan firmalar pazarlık yaptığınız zaman fiyatlarda oldukça yardımcı oluyorlar. Eğer bu şehirlerden birine yolunuz düşerse, kaskı deneyerek alın. Beden olarak kafanıza uygun olsa bile tam oturmayan, rahatsız eden kasklar oluyor.

• Beğen

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@Gökhan Toros

gökhan bey kask bir kere alınıp uzun yıllar kullanışlı olsun bana tekrar tekrar masraf çıkarmasın diye bütçe o kadar ayrıldı yoksa daha öncede dediğim gibi daha uygun fiyatta bana uzun yıllar hizmet edecek bir ürün olursa 50 tl de olsa alırım ben daha önce hiç kask kullanmadım ve bu konudaki tecrübeli arkadaşların düşünce ve fikirlerine değer verdiğim için bu konuyu açma ihtiyacı duydum ;)

bu arada kesinlikle deneyerek alma taraftarıyım yani internetten sadece rengini şeklini beğendim haydi alayım yapmam

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@serhat dura

Serhat bey epey yorum yazılmış şimdi son yorumumu ekleyim :) tabi bunlar benim fikirlerimdir kimseyi bağlamaz katılıp katılmamak serbesttir.
1-kesinlikle deneyerek alın.Ayrıca denerken yanınızda fikirlerine güvendiğiniz bir arkadaşınız olsun aynadan bakarak kaskın nasıl durduğu anlaşılmıyor.
2-250 gramı geçmemesine dikkat edin.
3-150 lirayı geçen bir fiyatı tercih etmeyin ( neden derseniz ileride forma veya kadro değiştirebilirsiniz renk uyumsuzluğu rahatsız eder.başka bir model görüp beğenirsiniz alamazsınız.Ayrıca seneler geçtikçe kask modelleri değişiyor sizin söylediğiniz gibi bir defa alınıp yıllarca kullanmıyor kimse) yine söylüyorum benim tercihim bu yönde ayrıca 50 iralık kask ile 300 liralık kask arasında güvenlik açısından çok büyük bir fark olduğuna inanmıyorum.Hammaddeleri aynı madde çünkü.
4-Daha önce yazmayı unutmuştum başka bir arkadaşımız hatırlatmış klips kısmı çok önemli bazı modeller pamuk gibiyken bazı kasklarda çok rahatsız edici olabiliyor.
Son olarak da fazla kurcalamayın bu meseleyi çünkü karıştırdıkça insan karamsar kalıp alamıyor bir türlü :)

• Beğen

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@ferhat köse

ferhat bey saymış olduğunuz şıklar çok işime yarayacak ;)
1 hafta sonra istanbul'a gidicem deneyerek alıcam
bir süre sonra değiştirme konusunu hiç aklıma getirmemiştim bunuda öğrendiğim iyi oldu :)
alacağım kask 150 tl yi geçmeyecek
cevap verme nezaketi göstererek yardımcı olan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse