kask alırken nelere dikkat edersiniz

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
arkadaşlar siz kask alırken hangi kriterlere önem verirsiniz?
fiyat?
renk?
kalite?
marka?
hava kanalları?
dayanıklılık?
şekil?

kısa bir süre sonra hem kendime hemde eşime kask alıcam.. sizlerin vermiş olduğunuz cevağlar doğrultusunda karar vericem.. cevaplarınızı bekliyorum..

Scudo

Cengiz YÖRÜK

Aktif Üye
Tepki
38
kendini kanıtlamış markalar öncelikli gelir pahalı olmasının sebebi dayanıklılıktan öte hava kanalları ve aerodinami tasarımları yılların deneyimi ve sonuçları olarak ortaya çıkar... ayrıca hafif olması da gözardı edilmemelidir.. renk en son bakılacak şey olur ki zaten genelde renk skalaları bellidir bisikletinize giyiminize uyumlu renk olmaması gibi bir durum yoktur..

• Beğen
Tepkiler: serhat dura
Tepki
24
Ben de çok yerde baktım ama benim kafa çevresi 59 cm ve uygun kask bulamadım.. :D ..Kocakafalımıyım neyim :p

Bisikletim siyah mesela ama ben güneş nedeniyle siyah renkli kask almak da istemiyorum. REnk konusunu ayarlarım aslında da..Decathlonda da zibil siyah kasklar vardı..garip geldi bana... Boy olarak L üzeri kask göremedim ama hepsi saçı baskılıyor ki benim saçım oldukça kısadır..BEnim gibi Kocakafalılar için kask markası varsa ben de öğrenmek isterim..Çok uçuk fiyat olmazsa iyi olur..

• Beğen

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@serhat dura

Benim ilk baktığım maddeyi yazmamışsınız CE damgası (avrupa standart damgası) ve ağırlık :) 250 gramdan yukarı kaskı bedava verseler almam çünkü 30-50 lira rasındaki kasklar bile bu ağırlıkta (prowelin bazı modelleri hariç.) 50-100 gramdan ne olacak demeyin 2 sattten sonra başınızın üstünde tuğla taşıyor gibi oluyorsunuz.Ondan sonra baktıklarım ise bisikletin kadrosuna ve formama uygun olup olmadığıdır :) zaten aldığım fiyat aralıklarındaki(30-70) kaskların hemen hemen hepsi aynı maddeden yapılmış aynı derecedeki kasklardır.

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
arkadaşlar vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim;
ferhat bey ağırlık konusunu (hiç kask kullanmamış birisi olarak) hiç aklıma getirmemiştim ve bir süre sonra bu kadar ağırlaşacağını tahmin etmemiştim.. şimdi 250gr'ı geçmeyen kask modellerini incelemeye alıyorum.. eğer mümkünse birde model ve link verirseniz çok iyi olur.. 2 kask için en fazla 500 tl verebilirim

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@serhat dura

Serhat bey iki kaska 500 lira verirseniz size linke filan gerek yok herhangi bir firmaya girin canınızın istediğini alın :) zaten bir kaç markanın üst seviye modelleri hariç piyasadaki kaskların büyük kısmı 30 ila 150 lira arasında değişiyor.Yanlışlıkla 500 yazdıysanız iki kask 50 diyorsanız ise işiniz zor 25 liraya sıfır kask bulmak zor ikinci ellere yönelmek lazım.....

Cengiz YÖRÜK

Aktif Üye
Tepki
38
Giro mtb kasklarına bakın derim havalandırma delikleri ve tasarımları oldukça güzel ve kalitelidir ağırlık konusu bence çok uzun pedallama ile değişen birşey değil bu havalandırma tasarımı ve bisiklet üzerindeki duruşa kadar değişir.. benim kaskım giro skyline 264 gr mtb kaskı ve 2 3 saat değil 5 saat sonra kafanızda mı değil mi unutursunuz benim öyle oldu bu zamana kadar ağırlık hissetmedim bile ayrıca kaskınızı giymeden önce buff marka kafa bandanaları da takarsanız hem eşiniz için hem sizin için saçları toparlamasını sağlayarak gereksiz terlemeleri engelleyecektir..

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@ferhat köse

ferhat bey internetten araştırdığım kadarı ile 250-550 tl arasında çok kask var kaliteli olduklarını sanıyorum ben bir defa alıpta uzun zaman değiştirmeden kullanmak için kaliteli alayım diye düşünüyorum o yüzden vermiş olduğum rakamda hata yok ;) kaliteli sağlam ve birkaç yıl kullanacağım olsun diye bütçemi zorlayarak bu rakama çıktım ama tabiki 150 tl civarında uygun olması beni daha çok mutlu eder :rolleyes:

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@Cengiz YÖRÜK

cengiz bey vermiş olduğunuz modelleri inceledim çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız ;)

• Beğen
Tepkiler: Cengiz YÖRÜK

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@serhat dura

Madem öyle bütçe geniş :) aşagıdaki linkleri inceleyip beğenir model sorarsanız üzerinde konuşabiliriz diğer ilgilenen arkadaşlar ile....

(link)

(link)

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@ferhat köse

catlike'ın modellerine çok baktım içlerinden beğendiklerimde oldu.. mesela eşim için bu modeli beğenmiştim.. (link) kendim içinde (link) bu modeli düşünmüştüm.. sizce nasıllar? bu arada bilgi paylaşımınız için gerçekten çok teşekkür ederim an azından kask almaya niyetli diğer arkadaşlar içinde faydalı olacağı kanısındayım..

Nyfinest

Aktif Üye
Tepki
43
İsim
Winner
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ozaman size CATLIKE oneriyorum, en guzel en hafif ergonomik bisiklet kaskidir.

• Beğen

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
30-60 liraya kask alırsan çok aşırı kullanmadığın sürece verim alırsın uzun süre :)

• Beğen

Nyfinest

Aktif Üye
Tepki
43
İsim
Winner
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bir tavsiye daha denemeden kesinlikle kask almayin, Ben Specialized aldim yurt disindan, Catlike kafami cok buyuk gostermisti. :) yani catlike olsun yeter derseniz o baska.
erkek icin su modelde cok iddali (link)

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@Yener Altunbozar

catlike kasklarını genelde kullananların tavsiyesi ile düşündüm ama diğer modellerede açığım yani marka takıntım yok scott kaskları çok güzel lafım yok ama 2 tane alacağım için beni biraz aşar birde bu modeli buldum sizce? (link)

Nyfinest

Aktif Üye
Tepki
43
İsim
Winner
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ked champion da guzelmis eger bisiklet te beyaz sa super olur

Nyfinest

Aktif Üye
Tepki
43
İsim
Winner
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ama bu 141Tl ye daha guzel ve bilinmis marka
(link)

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
@Murat Bütün

lütfen bütçe durumuna takılmayın.. ben 30 sene sonra 1 ay önce tekrar bisiklete binmeye başladım yani anlayacağınız her türlü bisiklet ve ekipmanlarına çok yabancıyım o yüzden belkide ben bu bütçe ile hata yapmışda olabilirim lütfen yanlış anlaşılmasın ben kendi kullandığınız ve uzun yıllar dayanacağına inandığınız tavsiye edeceğiniz her kaskı alırım bu 30 tl'de olsa ben belkide F/P açısından bakınca yanılmış olabilirim.. sizler daha tecrübeli olduğunuz için sizlere danışmak istedim.. mağazaya gidipte sadece işi satmak olan kişilerin tavsiyesi yerine sizlere sormak istedim

serhat dura

Daimi Üye
Tepki
120
Bisiklet
Carraro
yukarıdaki mesajımda bisiklet konusuna ne kadar yabancı olduğumu yazmıştım şimdi size bir örnek vereyim..
uzun yıllar bisiklete binmeyişimin ve eşiminde hayatındaki ilk bisikleti olduğunu göz önünde bulundurun.. araştırmalarım neticesinde bursa mudanya'da yaşamam ve sadece asfaltta kullanacağımdan dolayı herkes şehir bisikleti önerdi bende teşekkür ederek önerilere kulak asmayarak başlangıç aşamasında olduğumuda düşünerek carraro athos (M) modelini aldım.. 2-3 kere 4 kilometrelik yol yaptım (güzelyalı-mudanya arası bilenler bilir) ama bisikletin bana göre olmadığını anladım.. (M) olması bile kullanırken zorlanmamı engelleyemedi.. sedona 711V yi 1 kere kullandım daha fazla keyif aldım..
şimdi düşünüyorum acaba o sedona 711V modelini alıpta daha ince asfalt lastikleri taktırsaydım acaba dahamı rahat kullanırdım diye.. şu anda içime sinmeyen ve kullanırken keyif almadığım yesyeni bir bisikletle karşı karşıyayım.. bu saatten sonra satmaya kalksam henüz 5-6 kilometre yapmış bir bisiklete ikinci el muamelesi yapılacağından değeri çok düşük olacaktır.. bunada gönlüm razaı olmaz.. belki bu bisikletle bu kış acemeliğimi atıpta 2012 mayısında daha kaliteli bir MTB almak niyetindeyim.. o zaman kendimi doğaya verebilirim ama şu anda ne o kondüsyondayım nede o tecrübedeyim..
işte tamda bu durumda kask tada aynı hataya düşmemek için daha titiz davranmak kaliteli bir kask alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum..yoksa 2 kask için 500 tl bütçe ayırmam ekonomik açıdan çok iyi olduğum düşünülmesin lütfen..