Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kask Alırken İhtiyacımız Olan teknik Bilgiler

Konu, 'Giyim' kısmında mustafa sorkulu tarafından paylaşıldı.

1. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    arkadaşlar aşağıdaki linkte geçirdiğim kaza sonrası kaskın fotoğrafları mevcut. Şunu düzeltmem gerekiyor kaza sırasında 2mt yükseklikten düşme yok sadece direk kafa üstü yere çakılmışım sanırım, Asıl soruya gelecek olursak kafamdaki kask prowell değilde giro olsaydı yada başka bi marka yine travma geçirip 8gün yoğun bakımda yatarmıydım, şimdi yeniden kask alacağım bu esnada neleri göz önünde bulundurmalıyım, Ayrıca beyin cerrahi doktorumun dediğine göre kask darbenin büyük çoğunluğunu absorbe etmiş eğer kask olmasa kafa tasım kask gibi parça parça olabilirmiş şimdi yorumlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=109949&page=3

2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    OOOOOOOOOOOOOO !!!!!Çok geçmiş olsun valla marka ve kaliteli bir kaskın koruması tartışılmaz;eğer sorunuz bu yönde ise aslında bana kalsa ben motosiklet kaskı kullanmak istiyorum ama daha araştırmasını yapmadım.

3. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Teknik bilgimden değil ama mukayese etmek gerekirse , kaskınız paramparça olmamış aslında . Lüks markalarda sağlamlık kadar hafiflik fiyatı arttıran. Bende prowell kullanıyorum da alırken satıcı: pahalı da alsan büyük birkaç kazadan sonra değiştirmekte fayda var , kılcal çatlaklar belli olmuyor ama sonra karpuz gibi parçalanıyor kask, demişti. Konuya bakarak olacağım , tekrardan çok geçmiş olsun:in:

4. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Gelmiş geçmiş olsun, marka ve kalite olarak bilgim yok ama görevim icabı gittiğim motorsiklertli trafik kazalarında her zaman gördüğüm sonuç kasksız sürücülerin %90 ölüm, kalitesiz kaskların kullanımı sonucu pek fazla ölüm yok ama daha çok ağır yaralanma veya ayakta tedavi ve takip, ancak gerçekten kaliteli kask kullanan sürücülerin baş bölgesinden hiç yara almadıklarını gördüm hep... bunun içinde iyi araştırmak ve en iyisini can güvenliğimiz için temin edip kullanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Tahir Keskin ve Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  5. Ruvi

Ruvi Aktif Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Karbon fiber iskeleti olan kasklar var, Giro Atmos, Bontrager Oracle(ben de bunu kullanıyorum), Specialized S- Works vs gibi, tabi fiyatlarının da ne kadar uçuk olduğunu tahmin edersin(neredeyse alt seviye bir bisiklet fiyatı). Sanıyorum ki onlar darbe absorpsiyonu konusunda daha başarılıdır, neticede karbon fiber iskelete sahip... Yalnız özellikle söylüyorum bu sadece benim fikrim, nitekim 2011 İtalya bisiklet turunda hayatını kaybeden Wouter Weylandt da Bontrager Oracle kullanıyordu... Kaska o kadar para ayırmaya ne gerek var diyebilirsiniz, tabi ki tercih meselesi ama unutmayın ki bisiklet üstünde sizi sadece o kask koruyor, bence candan kıymetli değil, bu kadar pahalı olmasa da mutlaka kafa bedeninize tam uyan iyi bir kask almanız ve bunu doğru takmanız güvenliğiniz açısından önemli...

6. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkürler benimde kafamda herhangi bi yaralanma olmadı kafatasımdada herhangi bi hasar olmadı 24saatlik bir ödem ve 8gün yoğun bakım sadece ama ben dediğim gibi bunu başka bi kaskla ortadan kaldırabilirmiyiz

7. Çağrı Cantürk

Çağrı Cantürk Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kim bilebilir ki daha pahalı bir kask ile bunları da atlatabileceğini ama ben de benzzeri bir kaza geçirdim sizinki kadar sert değildi ama aynı şekilde kafa üstü düştüğümüz kesin. Aynı şekilde selede ve tekerde problem vardı. Bende specialized align kask vardı bu kazada ve ayağa kalkıp devam etmiştim. Kaskın tepesinde bir göçük ön ve arkasında çatlaklar vardı. Ama şunu söyleyebilirim daha önce prowell F59 kullanıyordum ve o kask daha sert bir yapıya sahipti belki kafamda prowell olsaydı daha çok sarsıntı yaşayabilirdim.

8. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    Elbette işin olacağı varmış kısmı ayrı benim maksadım kask alırken marka seçimi ve diğer hususlar. Sizin düşüş anındaki hızınız neydi hatırlıyormusunuz. ben rampa aşağı iniyormuşum minimumda hızım 45-50km'dir

9. Çağrı Cantürk

Çağrı Cantürk Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benim hızım da 40 50 civarıydı virajı görünce frenledim ama ne kadar yavaşladı bilmiyorum. Marka önemli olmakla beraber şu daha önemli her markanın tasarımı farklı ve herkesin kafa yapısı da farklı hangi markanın kaskı kafanızı iyi tutuyor ve eşit şekilde sarıyorsa onu almak daha mantıklı. Mesela bana Specialized çok iyi olurken CAD olmuyor M ölçüşü kafamı tutmuyor L olanında yanlar boş kalıyor.