kaset dişli çapları

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
gördüğüm kadarıyla şehir bisikletlerinde kaset dişlileri çapı 11-32 aralığında oluyor ama merida speeder t1 modelinde çap aralığı 12-25 yapmışlar,bu yokuşları çıkarken daha fazla zorlanacağım anlamına mı gelir acaba neden merida böyle farklı bir kaset kullanmayı tercih etmiş bunun avantaj ve dezavantajları nelerdir

Scudo

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
12-25 daha zorlanıcağınız anlamına gelir, bahsettiğiniz bisiklet fitness bisikleti tipi olduğu için o oranlar kullanılmış. Avantajı tabiiki kondüsyonunuz varsa daha hızlı giderseniz. Dezavantajı kondüsyon yoksa yokuşta kalma riski (yorgunluktan) var bence tabi :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Avantajı düz yolda daha fazla hız sağlamasıdır.
Bahsettiğiniz modelin ön vitesi 3'lü olduğundan yokuşlarda pek fazla problem yaşatacağını sanmıyorum.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
benim arka kaset 10-36.
genel olarak 1. vitesi hiç kullanmıyorum. kullandığımda boşlukta gidiyormuşum gibi oluyor.
yokuşlar zorlu olmadıktan sonra "ön 2" arka 2 - 3 " falan kullanıyorum o bile yetiyor.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Bu arada daha tecrübeli arkadaşlar daha iyi açıklar, şimdi bu verdiğiniz bisikleti inceliyorum. Karman çorman bir şey olmuş aynakol shimano tourney, arka vites yol vitesi bu ne şimdi, frenler ise mekanık disk alakasız şekilde, genel olarak ben bu tip bisikletlerin amacının ne olduğunu anlıyamıyorum. Sırf bu marka için değil bütün markalar genelde aynı şeyi yapıyorlar. Sanırım en iyisi imkan varsa eğer, kendi amacımız doğrultusunda toplamak

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ama bu bisiklet diğer hibrid sınıfı olan kendi markasının Crosswaylerine göre 2 kg kadar daha hafif , CWler dağ kadrolu ilen speeder hız kadrolu , CWler 40 mm lik dişli offroad lastikleri ile geliyorken speeder 32lik detonator ile geliyor. Bunlar dezavantajını biraz giderir.
Ayrıca T1 25, T2 28 , T3 ve T5 26 lı kaset ruble. T3 ve T5 de ayrıca 2li aynakol var.
Zaten speederler flatbarlı yarış bisikleti gibi bir şey. Belli oranda kondüsyonu olan ve yokuşu daha hızlı çıkabilecekler için tasarlanmış galiba.

En mantıklısı T2 V fren bence :)

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
evet bir anlamadığım nokta da bu bisiklette arka viteste uzun bacaklı attırıcı kullanılmış,çapı küçültmüşler ama arttırıcı boyunu uzatmışlar tam tersi olması gerekmez mi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berke Kazankaya

11-32 ruble, düz yolda en küçük dişlide eşik kadans sayısında 12-25'ten %10 kadar daha yüksek hız verir. :D

Yol rublelerinde çok vites sayısı ama bunun yanında az artan dişli sayısının amacı vites geçişlerinde kadans farkını aza indirerek ani farklar yaratmamasıdır.

Bu araba şanzumanlarına benzer; yarış arabalarında çok vites ama kısa oranlar, kişisel kullanımdaki araçlarda daha az vites ve daha uzun oranlar kullanılır.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Fırat Y.

Eğer aynakol 3lü ise uzun bacak gerekiyor. Son dönem aktarıcılar kısa bacak bile olsa neredeyse 32 rubleye kadar kaldırabiliyor. Ama aynakol 3lü olunca illa uzun bacak kullanmak gerekiyor.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
11-25 genelde yol bisikletlerinde kullanılan orandır. 32 ile yokuşlarda daha rahat edersin ama 25 ile de aynı yokuşları çıkarsın endişelenme. 32 zamanla çok sıkıcı hale geliyor çünkü pedal boşa dönüyor gibi oluyor.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Benim bisikletimde aynakolda 3 yaprak, rublede (arkada) 7 yaprak var. Arkadaki en büyük yaprakta 34 diş var. 34 diş ilk başlarda çok rahat geliyordu fakat artık hiç kullanmıyorum. Hatta öyle ki Kartepe tırmanışının en dik yerlerinde bile 24 dişli olan ikinci yaprağı kullandım. :)

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
Sanırım cevaplara göre dişli değil kondüsyon önemli bende de aynı durum var %7-8 ortalamalı bir eğimde çabuk yoruluyorum.