Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kasaya 2. hdd bağlama yardım.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında emre özgür tarafından paylaşıldı.

1. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar ben bu işlerden çok anlamıyorum bunu en başta belirtmek isterim,işi bilen arkadaşlardan yardım istiyorum

2 tane hdd var ikisinide kasaya takıp kulanmak istiyorum sabahtan beri araştırıyorum söküyorum takıyorum delirdim
    bir hdd 500 gb birisi 320 gb ikiside farklı markalar tek tek ikisinede sabahtan beri söküp takıp durdum,2 sinede aynı işletim sistemini kurdum,birisine oyun yükledim sadece,şu an birnin kabosunu bağlantısını kestim,nedeni ise bağladığım zaman flach disk gibi görüyor,mesela sistem açıken istiyorumki oyun oynamk istedğimde diğer hdd yi veryee sokup oyuna girebilmek,ama beceremedğim için sistemi kapatım oyun yüklü hdd yi açmak için kablolarını bağlayıp açıyorum ne yapmam laızm böyle bir yöntem varmı acaba,iki hdd takılı iken sistemi kapatmadan diğerine geçmek nasıl izah anlatım yapacağımıda bilemedim kusra bakmayın.

sistemim

gigabyt fx ud3 990
    gigabyt hd6850 1 gb 256 bit
    8 gb ram
    700 wat psu
    pehnom x4 965

sistemim bu

hdd lerden iki ayrı marka biri 320 gb biri 500 gb

2. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    konum güncel arkadaşlar yarıdım lütfen

3. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tam anlayamadım ne demeye çalıştığınızı, HDD'lerin ikisini de aynı anda çalıştıramıyor musunuz şimdi?
    Edit: Tamam, anlar gibi oldum, siz iki farklı HDD'ye iki farklı işletim sistemi yükleyip, bilgisayarı kapatmadan işletim sistemleri arasında geçiş yapmak istiyorsunuz, doğru anlamış mıyım?

emre özgür bunu beğendi.
  4. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    çok teşekkür ederim ilgin için,hocam hayır ikisinide çalışıtmrka istiyorum istedğim zaman birine geçmek istedğim zaman diğerine geçmek,böyle bişey mümkünmü

5. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tek anakarttaki bağlantılarla bildiğim kadarıyla mümkün değil, benim anlamadığım, siz neden iki farklı işletim sistemi kullanıyorsunuz? HDD'nizi oyun yüklemek ve kullandığınız bilgisayarda oynamak için almamış mıydınız, yani yer artsın diye?

emre özgür bunu beğendi.
  6. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    emre hangi sisteme kurduysan o sistemle oynarsın oyunları. mesela need for speed kurdun diyelim 320 gb harddiskteki windowsa . o windowsla açmalısın. 500 gb taki windows oyunu çalıştırmayacaktır. bazı oyunlar çalışır tabi.

o yüzden genelde şöyle yapılır. 320 gb a windows yüklenir . 500 gb ise arşiv için kullanılır. tek windows olur tüm oyunlar oynanır.

eğer 2 windowsum olsun 2 ayrı sistem. biri oyun konsolu gibi diğeri internet kullanımı gibi dersen,

harddiski sökmene gerek yok . primary boot device ı biosa girip değiştirirsin.

mesela 500 gb ı açılış harddiski yaparsın windows oradan açılır.
    sonra biosa yeniden girip 320gb açılış harddiski yaparsın. 320gb taki windows açılır

her seferinde molex veya sata kablosunu sökmene gerek yok yani.

hard drives a girip 2 harddiskten 1 ini seçeceksin aklında olsun

emre özgür bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  7. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    BIOS'u kurcalamaya gerek yok, Primary Boot Device'ı HDD yaptıktan sonra iki farklı işletim sistemi varsa eğer Windows başlamadan hangisini başlatayım diye soruyor, bilgisayarı baştan başlatmanız yeterli. Lakin ben hala neden iki farklı işletim sistemi kurduğunuzu anlamadım. Yalnız iki işletim sisteminin de aynı disk üzerinde olmasını gerektiriyor sanırım, çünkü BIOS'tan hard disk seçmek zorunda kalıyoruz sonuç olarak.

BFOkuru ve emre özgür bunu beğendi.
  8. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ALLAH RAZI OLSUN dostum işde bunu demek istedim,evet ben iki hard diskede aynı sistemi kurdum ne olur ne olmaz çökme bozulma felan düşüncesi ile,birisine sistemi kurarken oyunlarıda atım,ilaç oldun ya işde biosdan bulmadım sen yazmadan önce bunları yapmaya çalıştım of süperisn şimdi yoladını iyice okuyayım anlıyayım izliyeyim umarım beceririm,yani sadece oyun oynamak yada diğer hdd ye geçmek için,pc yi kapatıp açarken biosa hemen giricem dimi vede diğer hdd yi aktifleşitiricem

halil halil bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Ocak 2015
  9. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    f10 veya esc ye basarak boot device ekranına gelebilir ama eğer 3 -5 kez aynı harddiskte açacaksa her seferinde boot device ekranını yakalayamaz diye anlattım arkadaşa

emre özgür bunu beğendi.
  10. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hocam iki aynı işletim sistemi kurdum iki hdd e birebir aynı işletim sistemi var nedeni ise boşda durmasın hdd vede boşda duran hdd ye oyun yükledim ilerde sistem çökme bozulma olur sa hiç olmasa diğer hdd ye geçeyim diye kafam karıştı şimdi her seferinde pc yi yeniden başatıp biosdanmı değişiklik yapmam lazım

şimdi özet olarak ne yapayım tam anlmadım diğer hdd nin bağlantılaırnı yapıp ne yapayım ?

şimdi özet olarak ne yapayım tam anlmadım diğer hdd nin bağlantılaırnı yapıp ne yapayım ?

11. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Çökme dediğiniz şeyden korkmayın, şöyle ki, fiziksel hasar olmadıkça veriler çok nadiren kaybolur. Onun yerine işletim sisteminizi örneğin C:\ ye kurup, onun dışında bütün verilerinizi D:\ ye konuşlandırarak ikinci bir harddiske gerek olmadan verilerinizi büyük oranda korumuş olursunuz. Lakin hard disk zarar görürse o zaman ikincisi mantıklı olur. Yine de çok düşük bir ihtimal, ayrıca ikisi birden de bozulabilir.

Dediğim gibi, "çökme" olayından korkmayın, o yalnızca Windows'un arızalanmasıdır, üzerine yeniden işletim sistemi yükleyebilirsiniz. BIOS'un gözünü seveyim, niye telefonlarda yok ki böyle bi şey?

Hala dediğinizin aynısını yapmak istiyorsanız, evet, ikisinin de bağlantılarını yapıp BIOS'tan hangisini istiyorsanız onu seçmelisiniz.

emre özgür bunu beğendi.
  12. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    evet ikisininde bağlantılarını yapıp kulanmak istiyorum biosdan nerden değişiklik yapıcam şimdi sistemi başaltırken delete tutşuan basıp biosa giricem ve sonra yapmam bulmam gereken kısım neresi acaba ?

13. Mennan Köse

Mennan Köse Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eğer diskin bozulmasından korkuyorsanız mirror raid'e de bakabilirsiniz.

14. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    *???????????????????????????????????? yardım lütfen

15. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hocam bilgisayar başlarken siz sürekli Del tuşuna basın, bir yerde BIOS ekranı gelecektir karşınıza. Şimdi bana bir dakika verin, tam seçenekleri bulup söyleyeyim size.

Edit: BIOS 2.0 kullanıyorsanız Advanced BIOS features ekranına girin, "Primary Boot Device" (veya First Boot Device)'ı istediğiniz HDD olarak seçin. Bundan sonra bilgisayarınız o harddiskteki işletim sistemiyle açılacak.

emre özgür bunu beğendi.
  16. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Tabii işiniz bittikten sonra F10'a basıp "Y" demeyi unutmayın :)

emre özgür bunu beğendi.
  17. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bios 1.0 sanırm bendeki ama şimdi dediklerini not alıp biosa girip bulmaya yapmaya çalışıcam :) diğer hdd nin bağlantılarını yaptım şimdi yeniden başlatıp dediklerinizi buulmaya çalışıcam,ya kardeşim kusura bakma senide yordum teşekkür ederim sana ve yardımcı olmak isteyen herkese çok saolun bir denim abi

18. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Estağfirullah, yardımcı olabildiysek ne mutlu :) Sorun çıkarsa yine burdayız, sorabilirsiniz.

emre özgür bunu beğendi.
  19. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hocam buraya kadar girdim First Boot Device fakat diğer hdd nin ismi yok bir kaç seçenek var neyi işaretlicem bulmadım işaretliceğimi hangi kutucuğu secicem şu an bilgisayarım logossunu tıklayınca 3 tane seçenek çıkıyor karşıma 3 sistem yani birisi C diğeri E diğeri ise F

vede abi ila masa üsütnde iken bu işlemi yapamıcam her seferinde biosdanmı yapıcam yapabilirsem eyer tabiki,bende sandımki masa üstünde iken sistem açık iken yani anında bir iki hareketle diğer hdd ye geçebiliyorum sanmışdım

20. Egehan Kardaş

Egehan Kardaş Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    HDD değiştirmeniz o kadar kolay olmuyor ne yazık ki. Ama siz gelin beni dinleyin, şu işi baştan konuşup kökten bir çözüm sunalım derdinize. Şimdi, baştan soruyorum: İkinci harddiskinizi alma sebebiniz birincisinin çökme korkusu muydu?

emre özgür bunu beğendi.