Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kas yapıları

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında captain_2 tarafından paylaşıldı.

1. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar benim dikkatimi çeken kaval kemiğinin akkasındaki bacak kasları.bazı kişilerde sağlı sollu iki yumru şeklinde (tek bacakta ) bazılarında da tek parça oluşu bunun hakkında bilgi paylaşımı şimdiden teşekkürler

2. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yani bu kas ! Açıklayıcı olması açısından resim ekledim.

Vural UZUN, mahir aslan ve captain_2 bunu beğendi.
  3. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    ali teşkler iki kas yapısının sebebini araştırıyorum

4. mycetin

mycetin Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Bu bölge KALF diye adlandırılır aslında herkesde 2 parçadır.

Ama bazı faktörlerden dolayı herkesde aynı şekilde gözükmez.
    Kişinin genetiği, kasa yükleniş şekli,( yani body cinin futbolcunun ve ya bisikletçinin kas gelişimi biraz farklı olması ve gözükmesi normaldir.
    ve birde kişinin define olup olmaması gözü aldatabilir. kas aslında içerde iki parçadır ama üzerindeki yağ ve su tabakasından bu net bir biçimde gözükmez.

Amaç kalf bölgesini iki parça define bir hale sokmak istiyorsanız,
    1- Diyet (az yağlı bir vucut :) )
    2- O bölgeye yönelik antremanlar.

Örnekler::
    http://www.eurostargym.com/exer/kal.asp

İyi Günler

5. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Aslında yaratılış gereği herkesin kas yapısı aynıdır. Üzerinde biriken yağ ve su tabakaları bu kasın üzerini örter ve gerçek şeklini saklar.
    Bazende kas kendi görevinden farklı çalıştırılır veya kas yakılırsa değişik bir biçim alabilir. Hatta deforme olan bu kasın bir daha orjinal şekline dönmesi neredeyse imkansızdır.

captain_2 bunu beğendi.
  6. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:

7. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Aslında bu kasların görevi yerden yükselmektir. Bu nedenle en iyi gelişimini aşağı yukarı hareketle sağlar. Biz bisikletçiler bu kasın görevine en yakın hareketi yaptığımızdan kas gelişimi çabuk ve düzenli olur. Hareketi yapan kişi zayıf ise kasın gelişimi daha çabuk gözlemlenir, eğer kilolu ise kasın üzerindeki yağ tabakası eriyene kadar kasın aldığı şekil orta çıkmaz.

Bu kas sistemi için yapılabilecek bir egzersiz

8. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    evrimsel süreçte bu kas iki parça olarak ayrılmıştır. kişinin yaptığı antremanlara göre de ikisini ayıran çizgiyi gösterme şansınız vardır.

tabi bu durumu kişideki yağ kütlesi de etkiler. eğer yağ fazlaysa kas çok belirgin olmayabilir.

ben de mesela bu kas iki parça olarak gözüküyor.

bu kasları geliştirmenin en iyi yolu koşu ve zıplamadır. evde bi ip alıp da zıplayabilirsiniz bol bol. inanın çok işe yarıyor ;)

hem zıplamak vucudun diğer kısımlarını da oldukça etkili bi şekilde çalıştırıyor ;)

9. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    daha olumlu diye birşey soylenemez bı kasin iki parça mi tek parça mi gözükmesi durumu hakkinda. olsa olsa fikir verebilir iki parça ise daha az yağ olma ihtimali kişide daha yüksektir (ama kesin değildir bazi insanlar kilolu olsa bile kalfleri bu şekilde çıkabiliyor).

genel olarak bisiklet dayaniklik ile ilgili bir spor olduğundan iri kocaman ve çok güçlü (kısa süreli çok büyük güç üretebilecek şekilde çalıştırılmış) kaslar yerine küçük nispeten güçsüz fakat dayanikliliği çok yüksek (yani çok uzun zamanlar ürettiği gücü sabit koruyabilecek) kaslara sahip olan sporcular avantajlidir. antremanların şekli ve kişinin genetiği ile çok alakalidir bu da. ayrica tabi kardiovasküler sistem denilen damar - kalp sistemi de bisiklette çok önemlidir, kaslar aerob (oksijen ile) çalıştığı için bisiklet aktivitesi sırasında, düzgün şekilde oksijen ile beslenebilmeleri çok önemli yoksa anaerob (oksijensiz) çalışmaya geçip çok kısa zamanda büyük oranda laktik asit biriktirip kişinin tükenmesine sebep olurlar.

Süleyman Uzunköprü ve ZekiAlper bunu beğendi.
  10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ağzınıza sağlık hocam.:) Peki aklıma takılan bir soruyu sizinle paylaşmayı uygun görüyorum. Bisiklet sporuyla uğraşan kişiler denize girdikten sonra kasları yumaşadığı için verim kaybına uğradıkları varsayımı doğru bir varsayım mı?(Bilen arkadaşlar da cevap verebilir :)) Bana eskilerden bir yolcu hocamız bunu belirtmişti fakat ben buna uymadım bugun :D ve denize girdim, sonucu kendim gözlemledim. Hafif yorgunluk etkisi var ama kolay atlattım gibime geliyor.. :eek: teşekkürler

11. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    değerli arkadaşlar hala daha sorunun cevabı bulunmuş değil inşallah sonuca ulaşırız sabırla bekliyoruz :)

12. Süleyman Uzunköprü

Seviye:
    Benim evrim sürecimde artık bacak kası yerine yardımcı kollar çıkmaya başladı. Bakalım evrimim nasıl devam edecek bakalım ve görelim. :D :D :D

13. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    sorunuz neydi tam olarak? ilk iletinizde sadece yorum istemişsiniz de?

14. captain_2

captain_2 Aktif Üye

Seviye:
    konuyu başlattığım ilk mesajda yazılı bacak kaslarının iki ayrı şekilde olmasının nedeni nedir hangi yapı daha verimlidir