Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kas kısalığı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında emrahozkan tarafından paylaşıldı.

1. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba, vücudumun heryerinde ciddi anlamda kas kısalığı var. Esneme egzersizleri yapmaya çalışıyorum. Ama çok zorlanıyorum, ben hep ihmal ettim siz etmeyin, spordan önce ve sonra esneme egzersizleri yapın. Bu konuda tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Fotoğraf temsili :)

2. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Size önerim bu açma germe işini bir arkadaşınıza yaptırın, siz kendiniz yaparken çok fazla zorlayamıyorsunuz ama acıyı onlar çekmediği için zorlayabiliyorlar, bu da ciddi manada fayda getiriyor.

3. Arda_7

Arda_7 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    PİLATES en iyi çözüm

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Esneme kelimesi daha doğru olur. Yoga yapın.

5. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zorlamadan ziyade esneme hareketlerini hergün yapmalısınız yoksa çok bi faydasını göremezsiniz. Ayrıca ısınmadan yapmak ya da ısınmış olsanız bile aşırı derece zorlmak sakatlanmaya sebep olur.

Murat B. bunu beğendi.
  6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Spordan sonra esnemenin zararlı olduğuna dair araştırmalar var.
    Sürüş boyunca tek yönde çalışmış kası, sürüşten sonra diğer yöne çektiğiniz zaman zarar gördüğünü, iyileşmenin daha uzun sürdüğünü söylüyorlar.

Ben mesela başından beri hiç yapmadım esneme hareketlerini. Arada bi süre denedim, bi yararını görmedim.
    Güzel bir ısınma, güzel bir soğuma yapıyorum. Yetiyor.

NOT: Hiç esnek değilim. Fotoğraftaki amca durumundayım.

Ahmet Onur Çakmak bunu beğendi.
  7. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Esneme ile ısınma farklı şeyler değil. Spor öncesi iyi bir esneme zaten ısınma demektir. Esneyerek kasları hazırlarsınız.

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Isınırken, pedal çevirirken kaslarınızda herhangi bir zorlama olmuyor. Normal yapacağı hareketi daha sakin şekilde yapıyor.
    Fakat esnediğiniz zaman, kasları sınırına kadar geriyorsunuz. Kısacası ikisi aynı diyemeyiz.

sepultra77 ve Ahmet Onur Çakmak bunu beğendi.
  9. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Kasları sınıra kadar germek ne demek? Bu ifade bana anlamlı gelmedi. Esneme bir gerilme sonrasında bırakma hareketidir. Gerili kalmaz. :) Yoga yaparsanız parmak uçlarınıza rahatça değer hale gelirsiniz.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Anlatamadım, kusura bakmayın.
    Mesela bisiklet sürerken bacağınız tamamen açılmaz. Tamamen kırılmaz da. Ona göre yapıyoruz sele ayarını sonuçta, değil mi?
    O nedenle, ısınmaya başladığınız zaman bisiklet üzerinde, bacağınız normalde yapacağı hareketin dışında ekstra bir hareket yapmıyor.

Fakat açma-germe hareketler, falan filan her ne diyorsanız yaptığınız zaman;

Yukarıdaki fotoğraftaki şekilde yaptığınız hareketler, kasları hem antrenman sırasında yapacağı hareketin fazlasını yapıyor, hem de abarttığınız zaman sınırına, belki daha da üstüne kadar geriyor. Normalde antrenmanda yapacağından daha fazla gerilen kas da zararlı.
    Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi, sürüş boyunca tek yönde çalışan bir kası sürüş sonrası diğer yöne doğru kasmaya zorlamak yine zararlı.

Bu şekilde de tam anlatamadıysam, kasların çalışma prensibinden falan başlayabilirim.

11. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Esneme hareketleri sadece kasları hazırlamaz eklemleri de hazırlar. Kaslar ve eklemler uyumlu çalışma için aynı anda hazır olmalıdır. Ayağını ne kadar açacağının önemi yok.

Ben sadece bisiklet sporu açısından yazmıyorum. Genel olarak bütün sporcular ısınmaya başlamadan esneme hareketleri yaparlar. Arkasından ısınmaya geçerler. Günlük hayatımızda dahi sabah kalktığımızda bazı esneme hareketleri yaparsak vücut hızla uyanır.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, sen de esneme hareketleri sonrası bisiklete binersen performansını arttırabilirsin.

12. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    spor bilimlerinde tartışmalı bir konu. ancak benim bugüne kadar okuduğum hiç bir kaynakta, esnetme-germe (stretching) kaslar için zararlıdır yazmıyor. örneğin şu kaynakta: Stretching anatomy / Arnold G. Nelson, Jouko Kokkonen. esnetmenin yararları konusunda bir çok madde yazılmış. şu yararlar sıralanmış: kas dayanıklılığı, esnekliği ve gücünde artış; kas ağrısı, yaralanması ve acısında azalma; iyi kas ve eklem hareketleri; daha etkili kas hareketi; bel ve sırt sorunlarını önleme; iyi kas görünümü; daha iyi beden duruşu ve iyi bir ısınma ve soğuma seansı gibi. tabi hepsinden önemlisi, bilinçli ve doğru esnetme-germe hareketleri yapmak. yoksa sakatlanma ve kas ve eklemlere zarar verme riski yüksek bir antreman stretching.
    Ben her antremandan sonra, soğuma bölümüne mutlaka eklemeye çalışıyorum.
    Peki Bisikletçiler yapıyor mu? Bir çoğu evet. Buyrun video:

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet üzerinde kullanacağım kaslarım ve eklemlerim, ısınma süresince zaten adından da belli olduğu şekilde, ısınıyorlar. Onun dışında herhangi bir esnemeye, germeye ihtiyaç duymuyorum.
    Dediğim gibi daha önce karşılaştırdım bu durumu. Bi faydasını görmedim. Buna ek olarak, bahsettiğim gibi bilimsel veriler ile de desteklendiğini söyledim;

Esnemenin daha hızlı yorulmaya neden olduğunu ve verimliği azalttığına yönelik BİLİMSEL çalışma.
    Cycling efficiency and time to exhaustion are reduced after acute p... - PubMed - NCBI

Ek olarak, sizin söylediğinizin tam tersi, soğuk kasların esnetilmesinin de oldukça zararlı olduğunu gösteren çalışmalar var.
    Esneme yapılacaksa, önce ısınma yapılıp, daha sonra esneme yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Murat B. bunu beğendi.
  14. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    9 kişi üstünde yapılmış çok kısıtlı bir çalışmadan bahsediyorsun.

Esnek olmamak istenen bir durum değil. Spor yapan bir vücut esnek olur. Fotodaki amca durumundaysan durumun gerçekten vahim.

Ayrıca sporcular artık yoga da yaparak vücutlarını sonuna kadar esnetmeye çelışıyorlar.

15. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    performans öncesi yani ısınma döneminde yapılan germe hareketlerinin, performansta bir miktar (oldukça sınırlıdır) düşüşe sebep olduğunu gösteren araştırmalar var evet. ben de ağırlık antremanları öncesi yaptığımda, küçük miktar performans düşüşü hissetmiştim, ancak ölçmek yani araç yardımı olmadan çok zor bunu. Ancak performans esnasında patlayıcı güç üretiminin gerektiği sporlarda, örneğin basketbol, futbol, döğüş sporları vb. ani yüklenmelerde ve germelerde sakatlık riskini azaltmak için esnetme hareketleri yapılır, bir miktar güç düşüşünü göze alarak. çünkü sakatlık daha büyük maliyettir. futbol takımları halen maç öncesi ısınmayı esneme ile bitiriyorlar. Bisiklet ve diğer dayanıklılık sporlarında, performans öncesi esneme yapılmıyor olabilir, yarışma esnasında kas dayanıklılığını azalttığı için. ancak uzun vadeli yararları için yaptıklarını sanıyorum. IAM cycling takımı gibi...

16. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Daha çok kişiyle yapılmış, aksini ispat eden bir çalışma gösterirseniz onu da yorumlarız :)
    Konuyu kişiselleştirmeyeceğim :)

17. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Emrah,çok şükür ki resimdeki sen değilsin.Ayrıca yüklediğin resimdeki arkadaşın sorunu kas kısalığı değil.Yeterince gelişmemiş.Halk dilinde "Güdük" diyoruz.O durumda yüz yıl yoga da yapsa plates de yapsa işi zor.Kemikler kısa.

Standart bir boy için her spor dalına göre kaslarda beklendik/istendik yapılanma gerekli.futbol,basketbol,yüzme,kürek...Hepsinde kas yapılanması farklıdır.Örneğin fotoğraftaki kişi iyi bir halterci olabilir.

Açıkcası ben de bisiklet öncesi esneme/germe yapmıyorum.Ya da uzun zaman önce bıraktım,diyelim.Bisiklet üzerinde düşük vites ve gittikçe arttırarak yüksek kadans-5 dk-germe'den daha faydalı.Zaten pro takımların da yarış öncesi olsun,antrenman öncesi olsun hemen hemen tamamının trainer üzerinde ısındığını biliyoruz.

Bununla birlikte Astana takımının bir kamp videosunda plates yaptığını da görmüşlüğüm var.Hayli eylendikleri anlaşılıyor olmasına karşın,çok da benimsedikleri söylenemez.

Ancak,koşu ve arazi yürüyüşüne çıkmadan önce,sonrasında sonuna kadar kullanacağım tüm eklem ve kas guruplarını zorlu koşullara hazırlamak için germe/esnetme yapıyorum.Kısacası,bisiklet farklı bir spor ve her spor için farklı bir hazırlık yöntemi var.

Hami Bulut bunu beğendi.
  18. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben konuyu açan arkadaşa yazdım. Konuyu bisiklet sporundaki performans ile bağdaştırmaya çalışıyorsun ki konu aslında o değil. 9 kişiyle yapılmış bir tek çalışmanın nesini tartışıyoruz? Bu durumda 1 kişi ile yapılmış çalışma mı yazalım? En az kaç kişiyi kabul edersin? :)

19. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet forumda, esnemeyle ilgili bir konu açılınca; verdiğim cevaplar da bisiklet sporuna göre oluyor tabii ki. Futbol maçından önce esneme yapıp yapılmaması gerektiği değil.

9 kişilik testi beğenmeyen sizsiniz. Ben testin tarafsızlığına güveniyorum. Test yöntemleri de doğru. İnanılmayacak bir konu yok. Siz 9 kişiyle yapılan teste mi güveneceğiz dediniz. Ben de size, 9 kişi azsa, daha fazla kişiyle aksini kanıtlayan test bulun dedim. Eğer tek kişiyle bile sağlıklı bir test yapacak durumdaysanız ben ona da OK derim, sıkıntı yok benim için :)

20. muratcolakoglu

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Elimizde 10 parmak var. 9 insan bir elin parmakları bile etmiyor. 9 kişi üstünde yapılmış ilaç testine göre ilaç al desem alır mıydın?