Kartepe Yarışı...?

ibrahim89

Daimi Üye
Tepki
49
parkur her zaman organizasyon tarafından tam olarak hazır hale getirilir ama ulaşım için böle bi mecburiyetleri yok malesef..

arkadaşlar asıl iş maşukiyeden sonra başlıo..17.5 km tırmanış var sırtta çantalarla beraber 2 saatten az sürmez..toplu halde araç ayarlamak belki olabilir maşukiyede ufak bi otogar var belki ordan..

Scudo

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Her ne kadar federasyonda artık görevli olmasam da onların yerine bir kaç ayrıntı vereyim.

Öncelikle, evet organizasyon (Federasyon) kimseye araç (yada kalacak yer) ayarlamak zorunda değil. Ayarlansa elbette hoş olur, ancak ayarlanmadı diye kimsenin atıp tutmaya, yersiz eleştiriler yapmaya hakkı yok. Yarış orada, yolu belli, gitmek isteyen yöntemini bulur.

Ben olsam (ki ne yazıkki bu yarışa gelemeyeceğim) 10 kadar bisikletli organize olur, otogar (yada benzeri yerde) bulacağım ilçe (yada şehir içi) minibüslerden birini topluca kiralar anahtar teslim yarış alanına ulaşırdım. Bu bizim Toroslardaki gezilerimizde başlangıç noktasına giderken yada bitirdiğimiz noktadan Adana'ya dönüşte sıkça kullandığımız bir method. Gider dolmuş şoförü ile pazarlık yaparsınız olur biter.

@Nau04

Umarım bir gün -bazı- sporcular herşeyi federasyondan beklemeyecek kadar akıllı olabilirler.

Tepki
48
bu nasıl bir federasyondur.yarışa iki gün kalmış,konaklama yok,harcırah yok,ilgi alaka yok,program belli değil,açıklama yok niye her yarışta sorun oluyo..Türkiye de bu iş yapılacaksa yapılsın..kusura bakmayın ama böyle oluyo..selamlar..

ibrahim89

Daimi Üye
Tepki
49
arkadaşlar bu site federasyonun sorumlulugunda olan bi yer degil burda açıklama yapmalarını aslında beklememek lazım bence asıl sorun iyi guncellenen bir federasyon sitesinin olmaması..

dere61

Üye
Tepki
1
slm arkadaşlar yarış yapılacak parkur hazırlanıyor nasıpse yarı cıkıp bakacam bazı arkadaşlar tren istasyonundan kartepeye arac varmı sormuşlar bisikletleride alacak halk otobüsu yok istasyondan 20 km düz yol var ondan sonra 18 km tırmanış var; çok güzel kamp yapma olanakları var ulaşım için arac ayarlanacakmı onu net olarak bilmiyorum ama yarın kocaeli temsilcisi mehmet bozdemire sorarım sormak isdediğiniz başba birşey olursa msn ibrahimkadioglu@hotmail.com elimden geldiğince yardımcı olmaya calışırım

dere61

Üye
Tepki
1
arkadaşlar ben belki cumartesi sabahdan aracla cıkmayı düşünüyorum 5 bisiklet götürebilirim haberiniz ola 9/9:30 gibi cıkarım gelecek olan arkadaşlar bana mail atsın ibrahimkadioglu@hotmail.com

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Önceden dediğim gibi, Ada treniyle geliyorsanız, İzmit' te değil Derbent istasyonunda iniyorsunuz. Yoksa 20 km+ yol gitmek zorunda kalırsınız. Benden söylemesi. Derbent-Maşukiye yolu 1 km civarı.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
:D derbentden gitmek daha mantıklı gözüküyor inşallah kaybolmayız:D

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
kendi arabamla gitmeye karar verdim yarış sabahı bir de dolmuş aramakla uğraşamam. daha doğrusu kendimi strese sokamam, bulamama ihtimalini düşünürsek.
federasyon il temsilcilerini daha aktif kullanmalı, en azından yol gösterici olmalı. il temsilcisinde de iş bitiyor. bursa il temsilcisinden memnun olan 1 kişi bile tanımıyorum.

kendi adıma federasyondan hiç birşey beklemeyecek kadar akıllı olduğumu ekleyim son olarak. aylar önce almaya hak kazandığımız harcırahları bile! onca işin arasında kafile listesi falan yapmakla da uğraşmıyorum artık. nasılsa bişey olduğu yok..

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA

kaan

Forum Demirbaşı
Tepki
50
@Fatih Özgenlikbu konuda katılıyorum.harcırah konusunda biraz sıkıntı var. geç ulaşıyor elimize ve yarış öncesi bilgi veren kimse olmuyor.biraz daha ilgili olmaları gerekiyor kanımca. saygılar

Kaan UYSAL

Nau04

Üye
Tepki
65
@gurol

Merhaba, sanırım bir cevap hakkı doğdu.

Öncelikle ben bir zorunluluktan bahsetmedim. Sadece bundan sonrası için soruna bir çözüm önerisinde bulundum. Bu birçeşit atıp tutmay sa bilemem tabii ki.

Ancak zorunluluk yok diyip sorumluluktan da kaçılmaz. Federasyon ne yapmalı : Madem sporcular böyle sorunlar yaşıyor, o zaman takvime yarış koyarken ulaşımı, konaklamayı da düşünürsün. planı, programı imkanı en az olana göre yaparsın. benim imkanım var kendi aracımla geliyorum, öbürünün takım arabası var kolayca ulaşıyor ama bu sporu yapanların çoğu otobüslerle, dolmuşlarla gidip geliyo. yarıştan önce pedal basıp parkura gitmek zorunda kalıyor. Onları da düşünmek lazım. Bu da federasyonun bir görevi. Bir sporcu, yarıştan önce bu sıkıntıyı yaşamamalı. Yerel yönetim desteğiyle bu sorunlar bir nebze çözülebilir mesela.

Sıkıntılardan ders çıkarmak, tekrar oluşmasını önleyecek aksiyonlar yapmak lazım. Ayrıca burası özgür bir platform ve fikrimi söyledim. Olayı kişiselleştirip yersiz tabirler kullanmaya da gerek yok. Eleştirilere açık olmak, ilerlemenin ilk adımıdır. Ben bu sporu yapan herkesin gayet aklı başında insanlar olduğunu düşünüyorum.

Umarım yapıcı -Akıllı- tartışmalarla bu sporu daha ileriye götürebiliriz.

Yarın ki yarışta herkese başarılar dilerim.

Nau04

Üye
Tepki
65
@ibrahim89

Evet burası federasyonun sorumluluğunda değil ama MTB'nin nabzının tutulduğu bir platform. en azından federasyondan birileri belki burayı takip ediyordur ve sıkıntıları görebilirler. o yüzden tartışmakta yarar var.

Federasyonun sitesi yorumuna katılıyorum. Daha güncel olabilir. Sanırım böyle böyle yoluna girecek bu işler. En azından önceye göre daha iyi durumdayız.

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Nau04, elbette bu konular uzun uzun tartışıldı ve hala uzun uzun tartışılması gerek. Ancak bunları tartışırken şu noktaları iyice farketmek gerekiyor. Sporcunun, kulübün yada antrenörün sıkıştığında topu attı "Federasyon" denen kurumda teknik işleri yürütenler -geçtiğimiz aya kadar benim de içinde bulunduğum- sayıları 20'yi bile bulmayan gönüllülerden oluşuyor. Yani bir yarış organizasyonu için bir cengaver çıkıyor, işi gücü bırakıp evinden uzaklarda yarışma için didiniyor. Düne kadar kimi yarışlarda bu cengaver ben iken bugün Kartepe için sevgili Birol Toraman bu gönüllü görevi üstlenmiş durumda. O adama o yoğunluğu içinde bir de araç bul demek pek adil değil. İşte bu noktada sporcuların -eğer yarışa gitmek istiyorlarsa- kendi başlarının çaresine bakmaları gerekiyor.

Aslında tüm problem özel yarış organizasyonlarının olmaması, olayın sadece Federasyona kalmış olmasından kaynaklanıyor. Eski doğu bloku etkilerini hala yaşıyoruz. Gün gelip özel organizasyonlar yarış yaparlarsa bu çözümler de otomatik olarak gelecektir. Örnek olarak Polonez, Manavgat Maratonunu ve Yalova'da yapılan yarışmayı ele alalım. Hepsinde de konaklama veya ulaşım ile ilgili organizasyon desteği var. Bunun sebebi kendi bölgesine katkı yapmaya çalışan yerellerin çabasıdır. Sırf bölgelerine daha çok sporcu gelsin ve katılım artsın diye her türlü artıyı listelerine eklemeye çalışırlar. İşin doğrusu şudur ki, Türkiye Şampiyonası hariç, Federasyonun hiç bir yarışı üstlenmemesi gerekir. Tabi bunun olabilmesi için önce bizlerin sistemin doğru şekilde işleyeceğini öğrenmesi gerekir. Kendi bölgemizde yarış organize edersek sisteme ve bölgemize katkımızı farketmemiz gerekir. Eğer bölgemizde yapılan yarışlarda başarı elde edersek bisiklet firmalarının olaya sponsorluk yönünde yaklaşacağını görmemiz gerekir. Bir kaç sene içinde istikrara ulaşan yarışmayı izleyenlerin sayısının nasıl artacağını görürüz. Eğer kalabalık varsa sektör dışından nasıl sponsor bulunacağını görmek gerekir. Bisiklet bölgemizde bir noktaya geldiğinde ise sürekli sponsorluğu olan takım yada bireysel sporcuların olacağını görmemiz gerekir. İşte sponsorunuz/sponsorlarınız varsa o zaman sizin emrinizdeki araçla dağın başındaki yarışa nasıl kolay gidebileceğinizi göreceksiniz.

Yarışın dağın başında yapılması konusuna hiç değinmeyeceğim. Adı üstünde Dağ Bisikleti bu. Elbette disiplinin ihtiyacı olan parkurlar genellikle şehirin dışında olacaktır.

Eğer Bisiklet sporunun sahibi yada tek hakimini Federasyon olarak görürsek bisiklet sporunun gelişimine hiç bir katkımız olamaz. Yapmak istediğimiz katkı (forum sahipleri lütfen alınmasın) forum köşelerinde yazacaklarımızla da artmaz. Bisiklete bireyselde en büyük katkımız binerek, organize olduğumuzda ise geziler, yarışlar organize ederek yada bunlara katılarak yada aktif izleyici olarak olacaktır.

sago

Üye
Tepki
2
federasyon maaşlı 2 tane adam tutup ta bu işlere bakamıyormu.nereye kadar gönüllülerle bu iş.milli takım antrenörümü masörümü yada mekanisyenimi yapacak hep bu işleri göüllü adı altında :)

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
:) evet arkadaşlar şimdi geldim eve yarıstan öncelikkle organızyasyona emegi gecen herkesin elline saglık ulasım konusunda otobüs kamyon ve otomobil tutmamıza yardımcı olan fedarasyon gencilk ve spor il müdürlügündeki arkadaslara cok tşk ederiz bizi 1980 mt cıkmaktan ve ondan sonra 15 km dagın tepesine pedal basmaktan kurtardılar hepsinden Allah razı olsun cok gülez bi yarısdı...tabi benim zinciri koparmam haricinde :( hersey güzel di ama yersın bittimnde kar tepeden maşükiye.ye kadar ortalama 100 kmh süratle inmek en az yarısmak kadar heycanlıydı yarısa katılan arkadaslara tşk ve cumatesi günü kar tepe cıkarken beni minibüse alan goldciti takımına teşekürederim hepize bol spor lu günler =)

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@nirvana

100 km/h ortalama ile mi indin???.. Son derece virajlı o yolda 100 basılacak bir yer bile yok. 100 basılır belki ama son basış olur. :Skull-175

selfpower

Daimi Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
kazanan ben olurdum şüphesiz ama duva etsinlerki bisikletimin arka haznesinde sorun çıktı :)

İLKER TAŞ

Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@baymineral aynen 100 kmh betondan alsfata gecerken kontrolün
yarısı azrailde yarısı bende anlayacağın cok dikkatli ve önceden virajları kestirerek bu hız yapıldı yani bisikleti vücudunun bir parcası gibi hissetmen lazım dostum

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Arkadaşlar ulaşım konusunu tartışmışsınız ya size cevabım; hem de sonuçlar kısaca

Macaristandan gelen misafirler 1. ve 2. olmuş :) Nasıl gelmişlerse oraya ???

Bilal 3

Kamil 4

Muam 5