Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kartepe / Çıkmalı mı, Çıkmamalı mı, Yoksa hiç zorlamamalı mı?

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Oktay Erkan tarafından paylaşıldı.

1. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Bülent Ortaçgil o meşhur şarkısında şöyle söze dökmüş derdini:
    Olmalı mı, olmamalı mı?
    Yoksa hiç değişmemeli mi?
    Ama ben değişmezsem,
    Ben olamam ki!

Çıkışın yarısını geçeli epey olmuştu, Cengiz'e "artık dönelim, gitmiyor" derken zihnim bu şarkıyı döndürüyordu: "Ama ben bakınmazsam, hiç göremem ki!" Dönmeli miydi, zorlamalı mıydı?

-o-

Cuma günü Cengiz'le bir-iki saatte kararlaştırdığımız Sapanca turuna akşam Erkan'ı da katmış, Cumartesi sabah yola düşüvermiştik bile. Gece biraz bakınmıştım, Sapanca'yı tavaf pek de yeşil bir tur olmayacak gibiydi. Yolda Kartepe fikrini attım ortaya. Gözüpek arkadaşlarım hiç çekinmedi kabul etmekte. Oysa hiçbirimiz görmemişiz ne yolunu, ne suyunu. 'Gidemediğimiz yerden döneriz' kaydını düştüm hemen şahsım adına :)

Başlangıç yerini değiştirmedik, arabayı İzmit Doğu / Kartepe gişesine yakın Özdilek AVM'ye bırakıp ihtiyaçları da oradan giderip düştük yola. 10km sonra çıkışın başlangıcındayız, Maşukiye'de. Hava bulutlu, çok sıcak değil. Yol güzel ve rahat, seyrek bir trafik var. Hafif hafif rampalar kendini gösteriyor. Ben 3 haftadır bisikletten uzağım. Erkan gece mesaisinden çıkıp geldi. Kondisyonu en sağlam Cengiz. Sıklaşan aralıklarla mola vererek çıktık epey. Gecenin yorgunluğu sonunda Erkan'ı vurdu ve onu çok sevdiği bir yerde, meyve bahçelerinin arasında, bir çeşme başında doğayla başbaşa bıraktık.

Eğim bir bölümde gerçekten çok vurucu, ya da bize öyle geldi. O meşum noktada ben de kararımı verdim: Dönüyorum. Cengiz'le konuşuyoruz ama artık coğrafi, fiziki, fizyolojik, biyolojik değil felsefi bir görüş teatisindeyiz. Hakkını vereyim, Cengiz iyi gaz veriyor. Bu arada, Erkan'ın "yemeği yedim, kahvemi içtim, şimdi ayakları uzattım, kestiriyorum" yollu taciz mesajlarını okuyor Cengiz bana.

Ve karar: yola devam ediyoruz. İyi ki de ediyoruz, 2-3 km. daha zorlandıktan sonra eğim azalıyor, son 4-5km.yi rahatça tamamlıyoruz. Tepede sıcaklık 17 derece, bizim kıyafetler Sapanca çevresinde 28 derecede bir tura uygun. Üstümüzdeki terle biraz dursak hastalık pusuda. Üzerimizi değişip biraz atıştırdıktan sonra inişe başlıyoruz. 25 dakika pedal çevirmeden gidilir mi? Gittik. Öyle bir iniş. Ben Delmece yaylasından inerken yaşamıştım bunu ama o kesintili ve daha kısaydı. Bu, muhteşem.

Bu arada, yine de tedbirli davranıp çıkışta bir bal satıcısından aldığımız gazeteleri formaların altına giydik. Bunu yapmasak muhtemelen ikimiz de hastaydık şimdi, zatürre belki.

Maşukiye'de Erkan bizi karşıladı ve dönüş.

Kudret abinin seferlerinden duyardık Kartepe'yi. O, performans için hedeflemiş. Ben ise doğası peşindeydim. Gerçekten de yemyeşil bir doğa, tertemiz bir hava, İzmit'ten Sapanca'ya muhteşem bir manzara, sessizlik, o sessizliği bozan sadece nereden geldiğini göremediğiniz su şırıltıları... Zor bir rota, ama değiyor; her kilometresine, her pedalına değiyor. Havadan mıdır bilmem, oldukça sakindi. Garip ama -birkaç ufak pet yığınını saymazsak- temizdi de...

Ortaçgil bisiklete atlayıp gelse bir dörtlük daha eklerdi şiirine:
    Ama ben zorlamazsam, hiç varamam ki :)

Sürün sağlıcakla...

-o-

Gidecekler için birkaç ek bilgi:
    - Yol çok güzel, her tür bisiklet için. Hatta o kadar iyi ki, yüksek eğimlerde kışın araçlar kaymasın diye özellikle taramışlar yolu.
    - Hava durumuna dikkat. İniş çok hızlı, terli iseniz üşürsünüz. Rüzgarlık iyi olur.
    - Su yarı yola kadar sorun değil. Sıkça çeşme var. Sonrasında pek yok. Keza yiyecek de öyle...

Erkan burayı çok sevdi :)

Önümüz

Arkamız :)

Mutlu son

Bu düğümü kim çözer...

vedat karakaya bunu beğendi.
  2. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tebrikler abi zoru başarmışsınız :) 8. km ile 13. km arası eğimler düz duvar gibi iyi çıkmışsınız maşallah :)

Oktay Erkan bunu beğendi.
  3. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Evet Melih, zurnanın zırt dediği yer orasıydı :)
    Bilen nasıl da belli oluyor.

Sağolasın bu arada.

4. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Güzel tırmanış. Stravadan inceledim az önce. Bu ay bizimde niyetimiz var ama ne olacak bakalım. Geçenlerde Uçmakdere de tırta bağlamışken, 1200 rakıma nasıl çıkarız bilemiyorum.

5. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Güzel bir gün ve doğanın güzelliğini esirgemediği harika bir turdu. Herşey için bir kez daha teşekkür ederim oktay abi. Zor bir rotaydı zorlansakta tamamladık (biraz gaz, biraz merak). Tur yazısı yine çok güzel olmuş kalemine sağlık Oktay abi. @Erkan sende sağol birlikte pedal basmak oldukça keyifliydi.

6. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    O manzara için bile çıkmaya değer. Güzel bir tur olmuş. Paylaşım için teşekkürler.. :)

7. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Bisikletle dinlenmeden Kartepe ye çıkamayana kız vermiyorlarmış o yörede, doğru mu?

8. Emrah GÜLEZ

Emrah GÜLEZ Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Osman bey müsait olduğunuz zaman Kartepe' ye tırmanalım derim benim bisiklet şah' a kalmışken.

9. erkan_harman

erkan_harman XRS 30 TIAGRA

Adı:
    Erkan Harman
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    abiyazi icin cok tesekkur ederim, cok guzel bir yazi olmus hakikatten.
    @cengiz abi tesekkur ederim senlede oyle sonunu getirmek isterdim ama gecenin yorgunlugu uykusuzluk ve grip gogus agrilari pesimi birakmadi 6 km dustum...
    (bu arada halen o kahvenin o cesmeni ustunede uyumanin tadi damagimda kalmadi degil ha birde o yemek on numara sirf yemege gidelim derim sozum var size

10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    erkan dostumu,oktay beyi,cengiz beyi tebrik ederim,evet 11 ekim kartepe 14' üncü sefere başlayacağız 04.00 de evden çıkacağız ,12 saatte 203 km 'yi erkan ile almış idik ,99 km sonra 16 km rampa 3 saatte bitmiş idi esas tempo topçular suadiye köy arasında olmuş idi,58 km 'yi 2 saat 25 dakika aldık çok kısa duruş 3 adet energel içildi,kapaklı sistem olduğu için mecburen durarak içtik ,zirve mayıs ayında soğuk idi,12 derece,10 dakika durduk suadiyenin riskli yollarından 16 km indik sonda tekerim patladı evet yemek suadiye et lokantasında yendi,et beni diriltti diyebilirim ,203 km 'nin 131 km 'si bitmiş idi ,kalan son 72 km 'ye saat 14 35 de başladık ve saat 18.15 de yalova deniz otobüsleri terminal önünde idik 203 km de 2 saat 15 dakika mola olmuş idi bunun 45 dakikası giderken feribottaki süre ,kartepenin en güzel yönü zirveye doğru bulutlar içinden çıkmak o bulutun soğuğunu hissetmek.

11. Cycmode

Cycmode Life Behind Bars

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Teşekkür ederim Kudret abi. Sizin ve takım arkadaşlarınızın 14. Etap Kartepe seferinden iyi derecelerle dönmenizi dilerim. İlgiyle takip ediyorum etaplarınızı...

12. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    kışkırtıyosunuz insanı vurucam en sonunda yola..

13. Korcan F.

Korcan F. Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Oktay ağabey, Cengiz ve Erkan. Arkadaşlar sizleri tebrik ederim. Biz de 11 Ekim dedik. Ok yaydan çıktı...

14. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler dostlarım, harikasınız:alkis:

15. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Serhat şu an tatilde. Geldiğinde seni de haberdar eder, birlikte gideriz.

16. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Kartepe gerçekten vez geçilemez bir tutku, Mayıs ayında çıktım zar zor hala gözüm zirvesinde :) Bu tarafa gelip çıkmak isteyen olursa eşlik etmek isterim.

Oktay Abi ve Cengiz Bey'i tebrik ederim. Keyifli bir tırmanış gerçekleştirmişsiniz. Erkan'ın da halinden anlıyorum, insanın ayarı yerinde olmayınca çıkmak mümkün dğil Kartepe'ye; çok efor sarfetmek gerekiyor çünkü. :)

17. Osman Kıtay

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Tahir geldiğimizde seni de haberdar edeceğim.

18. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Haber bekliyorum. :)

19. tuna karahan

tuna karahan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    pazar günü ben de tırmandım. eğimin yüksek olduğu tırtıklı yerler araçlar için güzel olsa da yol bisikleti ile 65-70 le inerken baya sövdürüyor. ayrıca tırmanırken de gps e bakıp sövdürüyor. 1.2 km boyunca eğim %13-17 arasında değişti. sonra gelen düzlükte (%3-4 eğim) basıyorsun biraz ama tırsıyorsun acaba gene vurucak mı diye. vurmuyor ordan sonraki 4-5 km i tam gaz geçmek gerek :) bu arada tırmanırken %6 eğim gördüğümde rahatladığım ilginç bir tırmanış oldu.

iniş : http://www.strava.com/activities/187827580

tırmanış : http://www.strava.com/activities/187826246

20. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    hep düz yollarda gitmenin pek bir esprisi yok, yakın olsam ben de zorlar giderdim, yalnız kadıköy tarafından gitmek için dehşet kondüsyon lazım :) gerçi ben düz yolda yoruluyorum, sürekli mola veriyorum... :kahve: