Kartal'da Bisiklet yolundaki piknik yüzsüzlüğü!!

cansimsek

Üye
Tepki
1
Bisiklet
Carraro
Her kuralın bir sırası vardır mantığını anlamadım anlamakta istemiyorum, insanlar kurallara uymayı öğrenmeli "kural" dediğim şey illa büyük biraderin bizlere yapmamız için bize sopayı gösterdiği şeyler değildi ki "sopa"nın yani "ceza"nın medeniyet olarak algılanan ve sürekli karşımıza hedef olarak konan şeyin anahtarı olduğunu biliyoruz, yine karşımıza hedef olarak konan "batı", "avrupa" vs. çok saygılı oldukları için kurallara uyduğunu düşünmekte çok yanlış bu tamamen düzenin sopasını göstermesiyle alakalı ve ceza dahilinde öğrenilmiş, benimsenmiş davranışlarla yaşamaktalar, sonuç olarak cezaların bu kadar hafif olduğu bir ülkede - mesajların hepsini okumadım fakat yeni türkiye'yi görmüş olmama ve bundan rahatsızlık duyan arkadaşların olduğunu gördüğüm için söylüyorum- bir de insanlar hala 30-40 yıl önce ki kafayla konuşup daha sonra da "ben bisiklete biniyorum özgürlüğü tadıyorum ama hala 40 yıl önce ki söylemlere kurbanım, kafam hiç değişmedi sadece üstünde olduğum bisiklet değişti" demesidir benim için. Bu videoda ki tavır taştışılabilir elbette bir şey demiyorum ama çok haklılar, bu tür şeyler teşvik edilmeli, ifşa edilmelidir. Bu ancak böyle normalleşir ha şöyle de bir durum var bisiklet kullanıcıları olarak beyaz türk sendromuna kapılıp bu ülkenin realitelerini inkar etme eğilimine girilirse hiç bir şeyi kimse değiştiremez ancak kendi aramız da bilic oynayan, elit, kibirli insanlar oluruz o yüzden aman dikkat.

Scudo

Latif D.

Forum Demirbaşı
Tepki
24
Bisiklet
Cube
Herşeyden önce oradaki bir aile bu videoyu çekip intrnete atan tam bir ahmak sen o ailenin mahremiyetini bu şekilde yayamazsın arkadaş.

sevban tarım

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Kron
görüyoum ki medeni olduğunu zanneden birçok insan bisiklet üzerinde yazık ki ne yazık bisiklete binip başına kask takmak seni kimseden üstün ve medeni yapmaz yapmadığı gibi başkalarını aşağılama hakkıda vermez allahtan karşınıza ters biri çıkmadı yoksa iyi şeyler olmazdı.

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
bisiklet kullanan herkes; bisiklet yolunda yürünmesinden ,koşulmasından videodaki gibi piknik sefası çekilmesinden vs hoşnut olmaz tabiki ancak kimsenin kimseyi bu şekilde yaklaşıp kamerayı burunlarına dayayıp afişe etmeye de hakkı yoktur

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Ahmet250

"Mahremiyet" ne anlama geliyor bilmiyorsunuz sanırım. Gün ortasında, halka açık bir alanda, kameranın görüneceği bir mesafeden çekilmiş bir video söz konusu.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Videoda ilk başta aile uyarılıyor. Bu aşamada eğer aile "haklısınız, kusura bakmayın, çekiliyoruz" deselerdi, o zaman video "Bisiklete saygı göstermeyi bilen insanlarımız da var" başlığıyla yayınlanabilirdi. Bizler de iki tarafı da tebrik ederdik. Ancak aile hem kuralı ihlal eden taraf, hem de cüretkâr. İnsanlar bunu görmüyor da, vay neden ifşa edilmiş vs vs. Muhtemelen "Şehirde Yaşam Kültürü" nü içselleştirdiğimiz zaman farklı düşüneceğiz.
Bir de konuyu kapatın demek de ne oluyor. Şehir kültürü gibi forum adabı denen birşey de var. Rahatsız olduğunuz yorumları veya konuları lütfen yönetici arkadaşlara bildirir misiniz, onlar forum işleyişi hakkında görevli kişiler ve forum düzeninin devamından sorumlular. Bırakalım onlar karar versin olmaz mı, hadi bisiklet yolundaki hak- kural ihlalleri ile ilgili farklı düşünebiliriz de en azından forum düzeninin istikarı ile ilgili kurallara uymakta asgari müşterekte buluşalım...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Başta aile uyarılıyor. Aradan zaman geçiyor, dönüşte de aynı aile yine aynı yerde. Ne yaparsınız? İçinizden konuşup, sessiz sedasız yanından mı geçersiniz? Eh zaten hep böyle yapmıyor muyuz? Tersini yapan Gökmen'i görünce biraz rahatsız olduk sanırım. Çünkü sessiz kalanların suçuna ortak olmuyor. Peki sessiz kalmazsanız nasıl konuşursunuz? Empati yaparak duyarlılığınızı mı gösterirsiniz?

Olgun insanda duyarlılık ve cesaret terazide dengede olması gereken iki yeteneğidir. Siz bu dengeyi sağlayarak nasıl hakkınızı savunursunuz?

Latif D.

Forum Demirbaşı
Tepki
24
Bisiklet
Cube
@Murat B.

Arkadaşım mahremiyet gizli olan şey senin namusun gizli birşey değil mi sizin ailenizi videoya alıp paylaşsınlar hoşunuza gider mi bi düşün... Neyin derdindesin ?

Tepki
23
Hangi mahremiyetten bahsediyorsunuz. Beni ve ailemi birisi böyle bir durumda kameraya çekse çekmemesi için uyarır ve yayınlanmamasını sağlamaya çalışırım, ama bu adam böyle yapmadığı gibi adını soyadını söyleyerek yaptığı şeyde haklı olduğunu sanıp reklem olsun der gibi davranıyor.....

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.289
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaş, bu nedir ya! O insanlar kent kültürüne adapte olamamış olabilirler ama yaklaşım böyle mi olmalı yani? Kendini elit zanneden, kılık kıyafetiyle, snob konuşmalarıyla diğer insanlar arasına set çekmiş bir grup "sözüm ona" kentli ya da kent soylunun, farklı kültürden olanı hor görmesi. Çok ayıp bence! Bu yaklaşım yüzünden, Türkiye şimdi bu halde, cehalet bu boyutta... Aynı şey, hemen hemen aynı yerde benim de başıma geldi. Bisiklet yolunda mangal yakan adamlara rastladım. O anda gülmekten fotoğraflarını bile çekememiştim. Adamlarla daha farklı diyalog kurdum ve ikna ettim onları. Bu bisiklet grubunun yaklaşımıyla, sadece tepki, nefret ve öfke kazanılır. Olayı geçiyorum, beni asıl rahatsız eden durum, bu ya da benzer insanların bisiklet yolunda piknik yapmaları değil. Bu insanlar eğitimsiz oldukları için böyleler çünkü. Asıl sorun, eğitimli insanların medeniyeti öğrenememeleri ve kibirlerinden de asla öğrenemeyecek olmaları. Caddebostan sahil yolunu defalarca kullandım, her İstanbul'a gittiğimde de kullanıyorum. Moda, Kalamış, Fener, Caddebostan, Maltepe, Dragos, kartal; buralardan hep geçiyorum. Bu yolu kullananlar iyi bilirler; bisiklet yolunda, kılığı kıyafeti düzgün, modern görünümlü insanlar koşmuyorlar mı, yürüyüş yapmıyorlar mı? Bu bölge, İstanbul'un kültürel ve ekonomik seviyesinin oldukça yüksek semtlerinden... Bisiklete ayrılmış yolda, bisiklete binenlerin hızla gittikleri bir yolun ortasında koşan, jogging yapan, köpek gezdiren insanlar var. Cahili de var elbette ama cahil olmayanı da var. Moda'da, "bisiklet yoludur, park edilmez" yazan yere, utanmadan park etmeye çalışan insanlar gördüm. Bir tane de değil; bir sürü. Adamların tiplerine baktığında, hiç de şehir görmemiş, cahil falan birilerine benzemiyordu. Bitmedi; dahası var... Yine Kalamış yakınlarında, sahilden ayrı bir bisiklet yolu var; o yolda da defalarca karşı şeritten gelen arabalarla karşılaştım ve tehlike atlattım. İşte bu noktada, bizden bi' halt olmaz diyebilirim. Sevgi ve hoşgörü lazım öncelikle.

Bu da benden; Moda'dan bir anı...

http://bisikletgezilerim.files.wordpress.com/2012/12/img_3570.jpg

• Beğen
Tepkiler: pacman