Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kartal'da Bisiklet yolundaki piknik yüzsüzlüğü!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Oğuz TAŞEL tarafından paylaşıldı.

1. Oğuz TAŞEL

Oğuz TAŞEL Yeni Üye

Seviye:
  2. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    konuyu açıcaktım dun öğlen olduğu saaatte facebook grubunda paylaşıldı daha sonra ekşide zirve oldu konu

yalnız darp edıldığım konuyu bıle siyasete çevirip konuyu kapattıranlar olduğu için yorum bıle atmak ıstemıyorum artık foruma

ilk burada paylaşıldı sonra ekşide açıldı bende forumda bulamamıştım konusunu

https://www.facebook.com/groups/470463046383519/703399456423209/?notif_t=group_comment_reply

olay dün öğle civarı oluyor facebook grubunda öğle 2 civarı verılıyor video daha sonra ekşide 5 de konusu açılıyor ekşide facebook grubundan görüp açmış sanırım..
    https://eksisozluk.com/bisiklet-yolunda-piknik-yapan-aile--4556861?a=popular

konu ilk sırada

3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Youtube'a 22 Eylülde yüklenen ve bu forumda da paylaşılan bir video nasıl oluyor da dün çekilmiş oluyor çok merak ediyorum.

Konuya gelirsek;
    Aile hakkında zaten söylenecek bir şey yok ama aile kenara çekildikten sonra Gökmen'in tavırlarını devam ettirmesi, polisi arayan kadının tavırları kendileri tamamen haklıyken haksız duruma düşürmüş. Ötesi yok.

4. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    videoyu çeken kısı dun yuklemıs facebook grubuna youtubeye ne zaman yukledığını bılemem ben videoyu çeken kısının facebook grubunda paylaştığı saatı soyledım. 22 eylulde gectı dıye bır yazı okumadım o grupta

zaten çoğu kısı grupta bısıklet yolunda oturanlar haklı sız haksızsınız baş örtülü olduğu ıcın onları çekmıssınız polis çağırmanız yanlış olmus gıbı yorumlar hakaretler ettı çoğu yorumu sıldı sayfadan engelledı vıdeoyu çeken arkadaş...

youtubeye yuklenen vıdeonun lınkını ve forumda açılan konunun lınkını alabılırmıyım ben oyle bır vıdeo gormedım 22 eylulde forumda yada youtubede

5. mtb_rider

mtb_rider Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Özer
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu olayın neredeyse aynısını aynı yolda yaşadım

Işığın oldukça az olduğu bir bölgede vatandaşlarımız bisiklet yoluna mangallarını koyup keyif yapmaktalar. Mangalın işi bitmiş ki başında kimse yoktu. Bostancı yönünde ilerlerken son anda fark edip kendimi mangaldan kurtardım. Geriye dönüp oradaki insanlara mangalın kime ait olduğunu sorup ardından güzel bir şekilde kaldırmaları için uyardım. Kimse oturduğu yerden kalkmadı. Fiziksel olarak müdahale etmek istemedim mangala. En son tamam kaldırırız şeklinde tepki alsam da, dakikalarca kimse onu kaldırmadı.

6. Oğuz TAŞEL

Oğuz TAŞEL Yeni Üye

Seviye:
    Bende aynısı olmasada benzer durumlar yaşadım. Çekim yapmadım uyardım yoluma devam ettim ama haksızların utanmazlığı benim gibi haklılarıda utandıracak seviyeye geldi ne yazıkki . Pek çok yorum okudum en utandıklarım ise " yolun daha geniş olduğu ve kenardan geçilebileceği idi . Bir kuralı bozan utanmadığı gibi kurala uymaya çalışanlarıda kuralsız olmaları için ikna etmeye çalışıyor.. Çok UTANIYORUM böyle şeyler yaşamak ,yaşatmak ve göstermek zorunda bırakıldığım için...

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Tablo çok kötü. Şehiri yönetenler işlerini iyi yapmadıkları için vatandaşlar birbirlerine giriyorlar. Elinde kamera bu tip olayları çekip web sitelerinde yayınlamakla bunlar engellenemez aksine belki daha gergin olaylar yaşanır. En doğrusu yerel yönetimlere baskı yapıp denetimlerini ve uyarılarını daha iyi yapmaları sağlanmalıdır.

8. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    avrupa birliği kapısında bekletiyorlarmış bizi 50 senedir... öyle diyor bazıları bunu diyen davarlara sesleniyorum "be heey davar oğlu davar sen sokağa çıktığında kendini bir avrupa ülkesinde hissettiğin zaman hak edeceksin o birliği , yoksa köydeki ineğini satıp şehire gelen ama hala köyünü özleyip köyü buraya getirmeye çalışan kezbanlar kekolar olduğu sürece kapıdada da beklersin bacada da , anladınmı hamşo.

9. Tuğba Anbanazli

Tuğba Anbanazli Kıdemli Üye

Seviye:
    Ya aslinda soyleyecek sozum yok, tamamen iflas ettim! Nefesim tukendi! Bu aileyi hala hakli gorenler var. Bu aile eger otoyolda piknik yapsaydi boyle hosgorulecek miydi? Yok bisikletciler asagilamis, yok ust perdeden konusmus. Bu olayi bile beyaz Turk mevzusuna getirdiler, inanilmaz bir durum. Cok isterdim imkanim olsun dunyanin muhtelif yerlerinde boyle bir aile bisiklet yolunda yayilsin ve gorun tepkiler neymis. Kore'siymis, Avrupa'siymis , Amerika'siymis, Kanada'siymis, Singapur'uymus gorun bisiklet yolunda piknik yapana ne muamele yapiliyor.

Bisikletciler yollarda katlediliyor kimsenin sesi cikmiyor, sesimizi duyuramiyoruz. Bisikletciye tahsis edilen yolda piknik yapanlar kibirli bir bicimde uyarilmis diye 2 gun Eksi sozluk calkalaniyor. Lanet olsun burada dogmama neden olan her ne varsa. Tukendim artik.

10. Y. Serdar Güler

Y. Serdar Güler Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ekşi'deki yorumları okuyunca hayretler içerisinde kaldım.

Araştırılacak bir konum varsa ilk uğradığım adreslerden biriydi kendisi. Böyle ODTÜ, Boğaziçi gibi iyi üniversitelerde okumuş, gözlüklü, bilgili, dolu dolu entel yazarları var heralde diye hayal ederdim hep. Yapılan saçma sapan yorumları okuyunca bende bıraktığı tüm olumlu izlenim yok oluverdi.

En çok eleştirilen konulardan biri de kayda alan arkadaşın üslubu olmuş. Ama bence o kadar pozitif yaklaşmış ki olaya kendimi mangal yapan ailenin yerine koyduğumda dahi sinirlerim bozulmadı. Orada oturmalarının çocuklarına zarar verebileceğini, onları düşündükleri için kalkmalarını istediklerini falan söylüyor adam. Daha ne desin?

Ben bırak semaveri yakıp piknik yapmayı, yürüyenleri görünce bile delleniyorum bisiklet yolu görmüyor musun diye hönkürüyorum.

Kim ne derse desin herkes açısından iyi olmuş böyle bir video kaydının yayınlanması. Bazen insanları Mustafa Kemal'in de yaptığı gibi medeniyete ulaşmak için zorlamak gerekiyor..

Ailenin ifşa edilmesi kötü olmuş falan denmiş onu da adamın yüzsüzlüğüne verelim.

11. Sefa coskun

Sefa coskun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hiç iyi bir reklam olmadığını düşünüyorum. Bisikletlilere karşı bir tepki oluşacak. Aile haksız ve itici fakat kişilerin yüzünü sansürlemeden yayınlamak özel hayat ihlali kabul edilemez.

12. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konuşmayı yapan dingil İDRİS ŞİMŞEK KENDİSİ MEMUR BENİM İLK OKULUMDA MEMURDU HALA ORDAMI BİLMİYORUM

13. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben diyorum bisiklet yolundaki mangallara gecerken tekme atin ve hic muhatap olmadan uzaklasin. Sonra nemi olucak bisikletciler mangala tekme atiyorlar oraya mangal koyma beyim diyecekler bir birlerine.

14. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ben kısa vadede böyle olayların çözüme kavuşamayacağını düşünüyorum malesef. Devlet, belediye, polis vb bu olaya çözüm getireceği düşünülen tüm kurumlar, tıpkı toplumumuzun genelinde olduğu gibi hödük insanlarla dolu. Derdimizi hangisine anlatacağız, hangisi çözecek? Biz kendimizi, evlatlarımızı ve lafımızı dikkate alacak arkadaş, akraba vb kişileri "iyi insan" olma yolunda bilinçlendirebilirsek, uzun yıllar sonra evlatlarımız bu yukardaki kurumları oluşturan bireyler olduğunda bu sorunlar yaşanmayacaktır. Şu an ne kadar mangal tekmelesek, ne kadar mangalcı uyarsak bile kalıcı çözüm değil. Çünkü sıkıntı zihniyette. Onu düzeltmek de malesef zaman alacak.

Bu olayın özelinde ise, o aile ne kadar haksız olsa da böyle ifşa edilmeleri bence hoş olmamış. Gökmen Barikan'ın uslubunu videolarından ötürü tanır olduk artık. Art niyeti yok gibi. Karşısındakilerin birşeyleri sorgulamasını sağlayama yönelik şekilde hafif rahatsız edici ama saygısızlık içermeyecek şekilde konuşmuş. Ama oradaki bayan arkadaşımızın polisi arama şekli ve konuşması açıkçası beni bisikletçi olarak rahatsız etti.

15. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sadece birinci kısmı incelerseniz, gayet medenice uyardığını görürsünüz. Videonun ikinci kısmında dönüyorlar ve aynı manzara ile karşılaşıyorlar, uyarmalarına rağmen oradan kalkmamış insanlar. Ortada hakaret falan da yok bu kadar alıngan olmayın. İkinci konu bayan arkadaş Türkiyeden değil galiba başka ülkeden :) . Zeden kayıt yapan arkadaş ona arama diyor arayınca ne olacağının (olmayacağının) da farkında.

Şimdi Türkiyedeki tüm bisiklet yollarını düşünün. Ankarada 1 km bisiklet yolu var o da mamakta mı neymiş ben görmedim. Bana Ankarada 10km bisiklet yolu yapsalar ben orayı her türlü savunurum. Zaten insanların güvenle bisiklete bineceği yer yok bir de bu mangalcıların işgalleri var
    Mangalımızı istediğimiz yere koyalım, apartmandan halı silkeleyelim, kurban bayramı gelmiş birisi bizim asansörle koyun çıkarmış asansör kokuyor yav. Şimdi bu lümpenliğe bu görgüsüzlüğe laf söyleyince de elitist oluyorsun yok insanları aşağılıyor oluyorsun. Ne yapacağız akıl verin o zaman şöyle yapın düzelir?

16. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kartal'da oturan birisi olarak bir kaç şey yazmak istedim. Deniz tarafında yer alan yolun üzerinde bisiklet ile alakalı işaret ve işaretçilerin çoğu silinmiş durumda. Tabela neredeyse yok, hatta ben hiç rastlamadım diyebilirim. Bu güzergah sabah erken saatler dışında cidden kalabalık ve bisiklet kullanımına pek uygun değil.

Çimenlik alanın alt tarafında bir bisiklet yolu daha mevcut. Bu yol üzerinde işaretler ve tabelalar mevcut olmasına rağmen park ihlali yapan araçlar ve yol üzerinde kırılan cam şişeler yüzünden rahatlıkla kullanılamıyor. Diğer yola nazaran biraz daha rahat bir yol diyebilirim.

Bu yolu mecbur kalmadıkça kesinlikle kullanmıyorum. Park ihlali yapan araçların fotoğraflarını çekip bimer ve trafik şube'ye gönderiyorum. Yaklaşık 35 aracın ceza almasına sebep oldum (belgeleri mevcut). Bir çok insanla bu yol üzerinde sözlü kavga ettim, hakaretler işittim.

Düzelen ne oldu derseniz, hiç bir şey düzelmedi. Gördüğüm aksaklıkları ilgili kurumlara göndermeye ve bu kurumları sıkça uyarmaya devam ediyorum.

Video'ya gelince, bisiklet yolundan çimenlik alana bir nebze olsun taşınmışlar. Buradan sonra ki konuşmalar "bence" gereksiz olmuş. Bu insanları polis'e bildirseniz de sonuç almanız mümkün değil.

Ciddi suçlar yaşanmadığı sürece polis yada trafik birimine ait çekici araçları oraya getirmeniz çok zor. Denemesi 1-2 dk.lık telefon görüşmesine bakıyor. İstediğiniz kadar arayın gelmezler.

17. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ekşide yazılan yorumları kaale almayın derim arkadaşlar.. Ekşi, artık sadece trollerin dolduğu seviyesiz bir ortamdan ibaret.
    Ben burada konuşan kişinin ifadesinde bir sorun göremiyorum, gayet sakin sakin ve sabırla durumu ifade etmiş. Polis olayı gereksiz çünkü zabıtanın bile kıçını kaldırmadığı konuya polis hayatta dönüp bakmaz. Burada ya konuşacaksınız, ya kavga edeceksiniz ya da görmezden geleceksiniz. Başka opsiyonunuz yok. Ama nereye kadar görmezden geleceğiz ki? Kimisi demiş ki, "adam deniz kenarında çay içecek ama!". İçsin, kimse içmesin demiyor, benim de iki kuruşluk keyfim var bisikletle, ben neden kendi hakkımdan feragat edeyim o halde?? Uyarılması gerekiyor, videoda bence iyi olmuş, ifşaa edilsin. Bu ülkede içerisinde hafif tehdit olmayan hiç bir konu çözüme bağlanamıyor ne yazık ki. Orası bir kamu alanı,kamu alanında bir durum varsa nasıl arabaların plakasını çekiyorsanız bunları da çekin, paylaşın. Ki bir yerde sonu gelsin. Ben şahsi görüşümü söyleyeyim, az bile aslında o aileye yapılan. Kavga etseniz zeytin yağı gbi üstüne çıkar belki de dayak yiyen bile haklı iken siz olursunuz. Fazla umursamaz, kural tanımaz bu insanlar, kırmızı ışıkta atlarlar, emniyet şeridindeki motorcuyu sıkıştırırlar, siz koşu patikasında koşarken size , bu halleri ile gülerler(Bizzat benim başıma geldi), çocuk sürülerini her yere salarlar ve takip dahi etmezler. Cahil egosu bir başka oluyor gerçekten...Eğer burası bir metropolsa ben kurala uyuyorsam, sen de uyacaksın. Uymuyorsa , afedersiniz eşşek gibi uymasını sağlayacaksınız (konuşun,tartışın gerekirse ilgili yerlere şikayet edin). Aksi takdirde her şeyinizden ödün verirsiniz ve yarın bir bakmışsınız ki tek özgür alanınız evinizin önündeki 5 m2lik alan olmuş. Tabii orayı da gözlerine kestirip pikniğe(??) gelmezlerse...

18. dogukan demirbek

dogukan demirbek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yan baktın, düz baktın diye adam öldürülürken, mangala vurmak intihar olur.

19. Oğuz TAŞEL

Oğuz TAŞEL Yeni Üye

Seviye:
    Aileyi ifşa etme konusunda pek çok kişi yanlış olduğunu vurgulamış ama dikkat ederseniz ailenin ifşa olmak hatta yaptığı işi söylemek hatta hatta adını ve soyadını söylemekten çekinmediği ve yaptığı bu kuralsızlıkla gurur duyduğunu düşünürseniz onlar için belkide iyi yapılmış bile diyebilirsiniz..

20. Burcuu

Burcuu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Videoyu izlediğimde o ailenin belki gerçekten oturdukları yerin bisiklet yolu olduğunun farkında olmadığını düşündüm. İlk kez gelmiş olamazlar mı sahile ? Nitekim her zaman rastlamıyor muyuz bisiklet yolunu ihlal edenlere ? Nazikçe uyarıyorum, kimisi gerçekten bilmediği için o yolu tıkıyor ve ikazdan sonra özür diliyor, çok az bir kesim bildiği halde sırf makara olsun veya biz bisikletlileri küçümsediği için ihlal etmeye devam ediyor. Acaba bu aile hangi kesimden ? Çözemedim.

İdris Bey' in epey laubali tavırları var, gülüyor "arayın polisi" filan diyor. Ben de olsam sinir olurdum ama videoyu çeken arkadaş ve polisi arayan bayan biraz aşırı reaksiyon göstermiş. Aileyi küçümseyerek "semaversiz, mangalsız yapamıyorsunuz değil mi" "İnternete yayacağım herkes görsün sizi" gibi tavırlar yapıcı değil yıpratıcı ve çok gereksiz. Bu gibi olaylarda ortamı germek bir çözüm değil. Hakkımızı güçlü bir şekilde aramak savunmak için önce öfke kontrolümüz olmalı bence.

Aynı şekilde diğer bayanın "ne yani şimdi siz bunu çekip internete koyunca bilim adamı mı olacaksınız" diye söylenmeside ayrı bir dava. Haksız olanın zeytinyağı gibi üste çıkması, kimsenin kimseye saygı duymaması çok normal bu ülkede ve asıl sorun da bu değil mi zaten ?

Bu gibi durumlarda karşımızdakini saygı çerçevesi içinde uyarmalıyız, hatasının doğuracağı sonuçları anlatmalıyız o kadar. Gerisi karşımızdaki insanın kapasitesine, karakterine kalmış bir durum. Ya utanır, akıllanır, özür diler ya da umursamaz. Nitekim aile bisikletliler geri döndüğünde hala orada oturmaya devam ediyorlar. Bu onların ayıbı, siz zaten üzerinize düşen görevi yerine getirdiniz, uyardınız onları. Herkesi olduğu gibi kabul etmek gerek. Umursamaz ve saygısızlarsa ne yapalım yani değiştiremeyiz onların bakış açılarını. Mangal devirmekle, bize yapılan saygısızlığa saygısızlıkla cevap vermekle de düzelmez işler.

Biraz daha anlayış. Karşınızdaki kişi size anlayış göstermese bile siz göstermeye çalışın.