Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karşıyaka-Yanıkköy Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Özgürpedal tarafından paylaşıldı.

1. Özgürpedal

Özgürpedal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Uzunca bir süredir gitmeyi planlıyordum Menemen'e bağlı Yanıkköy'e. Köyün etrafındaki araziler o kadar verimli ki hani insan diksen yetişecek sanki. Toprak pamuk gibi, su desen var, hava ılıman daha ne olsun. Köyde konuştuğum insanların derdi ise gençlerin köyü bırakıp gitmeleri. Genç nesil toprakla uğraşmak istemiyormuş ve kapağı Menemen'e, İzmir'e atıyormuş. Gençler kaçınca da köydeki okul bile kapatılmış. Güzelim köyü, toprakları bırakıp, beton yığınlarının arasında topraksız, yeşile dokunmadan yaşamayı istemek... Bu gidişle yakında her türlü yiyeceğimizi ithal eder duruma geleceğiz herhalde. Toprakla uğraşmanın zor olduğunun farkındayım ama, topraktan uzaklaşmanın da mutluluk getireceğini sanmıyorum. Neyse ki hala inatla toprakla uğraşanlar, ekmeğini topraktan çıkaranlar var. Tarlalar sürülüyordu, bir şeyler ekiliyordu. Muhteşem bağlarda asmalar yeşillenmeye başlamışlardı. Ben de birkaç gözü patlamaya başlamış iki adet asma çubuğunu eve getirip saksıya diktim, turun bir anısı olarak. Bu arada Trek FX hafif arazi aracı olduğunu da ispatlamış oldu. Ne yazık ki İzmir-Çanakkale yolundaki saygısızlıklar sürüyor. Asfaltın en sağından gitmeye çalışsam da kamyon, TIR, minibüs ve otobüsler beni sıyırarak geçmeyi başardılar yine. Sırf huzursuz etmek için korna çalanlar da cabası. Yine de yılmak yok, pedal basmaya devam... [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

2. Lütfi Ö.

Lütfi Ö. Yeni Üye

Seviye:
    Fotoğraflar gerçekten güzel. Ne yazık ki menemen ve civarı çok değişti. Artık orda bizim insanımız yaşamıyor. Eski tad yok.
    Yolculuğunuz ortalama kaç km hızda ve ne kadar sürdü menemen sınırına gelene kadar ? Bende karşıyakadan aliağaya gitmek istiyorum, tam süreyi kestiremiyorum.

3. d.engin

d.engin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende bu tür turlara katılmak yada tek başıma biryerlere gitmek istiroum ama daha pompa yama takımı vs bile alamadım.ayrıca patlamaya direncli lastiklerden alamyı düşünüyorum almadan 100 km civarı turlara çıkmak mantıklımı bilmiyorum

4. Özgürpedal

Özgürpedal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Lütfi Ö. ben turlarda ne kendimle ne de başkalarıyla yarışmayı sevmiyorum. Yerine göre hızlı, yerine göre aheste, önemli olan turdan zevk almak. Turlarda ortalama hızım 20-25 arası değişiyor. Menemen'e giderken zaman tutmadım ama, sanırım 45 dakika civarıdır. Aslında ben de Aliağa'ya gitmeyi planlamıştım ancak, trafik akışı hiç hoşuma gitmediğinden Aliağa'ya devam etmedim. Güzergahı kimseye önermiyorum. Yolda bir bisiklet grubuna rastladım, grubun ön ve arkasında iki adet ekip arabası vardı. Tehlike olmasa trafik polislerinden eskort verirler mi? Ben mecbur kalmadıkça bu yola çıkmamaya karar verdim, en çok Seyrek Kavşağı'na kadar gidip, ara yollara gireceğim.

d.engin, ne tür lastik alırsan al yanında pompa ve tamir takımı olmadan yola çıkma derim.

5. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Güzel bir tur yapmışsınız Alihan bey, trafikte yaşadıklarınız zaten alışılmış hoş olmayan durumlar neyazık ki. İnşallah trafikte herkesin birbirine saygılı olduğu günleride görürüz.

Yakın zaman önce en uzun sürüşümü yapacaktım ( toplam 30 - 35 Km ). Hem karayolu hem bisiklet yolları temiz, herhangi bir risk yok düşüncesiyle yanımda sadece pompa ile yola çıktım :) 7. kilometrede lastiğime vida girdi. Bisikletim elimde eve dönmek zorunda kaldım :)

Bence bu örneği dikkate alın, tedbirli olmakta fayda var. Sorunsuz, güzel turlar dilerim.

6. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Abi güzel tur ve fotolar muhteşem olmuş, tulumba enteresanmış harbiden...