Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karşıyaka-Narlıdere-Sahilevleri-İnciraltı-Karşıyaka Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Özgürpedal tarafından paylaşıldı.

1. Özgürpedal

Özgürpedal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg image.jpeg geziniyo bir tur planlayacak diye beklemekten sıkıldım ve 31 Km. lik kısa bir tur planladım. Saat 11:55 feribotu ile Üçkuyular'a geçtim, otoyola paralel giden yoldan Narlıdere'ye (Ege Ordu Komutanlığı'na kadar.) gittim, oradan Sahilevleri'ne geçtim. Mandalina bahçelerinin arasından İnciraltı ve saat 15:10 feribotu ile Bostanlı'ya. Hava güneşli ama serindi. Yolda yalnızca 2 bisiklet dostuna denk gelebildim, haftaiçi bisikletli görmek biraz zor. Yine zorunlu olarak bolca kaldırım sürüşü yaptım ve yine Büyükşehir Belediyesi'nin kulaklarını çınlattım. Bisiklet yolu yapılabilecek o kadar uygun yer var ki, yine de yapılmıyor. Günde birkaç kişinin kullanacağı ya da hiçbir yayanın kullanmayacağı kaldırımlara para dökülürken, bisiklet yolu için göstermelik şeyler yapılıyor. Biz bisikletseverlerin gazını alıyorlar o kadar. Hiçbir yerel yönetim trafiği rahatlatmak adına bisikleti dikkate almıyor. Tek başına azami 5-10 Km. için otomobile binenlerin yarısı bisiklete yönlendirilebilse hem trafik rahatlayacak hem de hava kirliliği azalacak. Hükümeti hiç söylemiyorum, Avrupa'da otomobilinden vazgeçip bisiklete bineceğini taahhüt edenlere vergi indirimi sağlanıyor, hatta bedava bisiklet veriliyor, Türkiye'de ise adeta cezalandırılıyoruz. Bisikletten vergi almasanız, insanları özendirseniz, ne kaybedersiniz? Bisikletin faydalarını görmezden gelen merkezi ve yerel yöneticilerden bıktık artık...

2. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sayın @Alihan Geroğlu İzmir'in güneşini Ankara ayazında içimizi ısıttı, paylaştığınız güzel resimler için teşekkürler :)

Özgürpedal bunu beğendi.
  3. Özgürpedal

Özgürpedal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sayın Cüneyt Hocaoğlu, Ankara'da 5 yıl yaşadım,özellikle Oran bölgesinde güzel parkurlar vardı, Oran-Kızılay turu yapmışlığım da var hem de 1988 model Bisan Cosmic ile, ne var ki İzmir bir başka. Sizi de bekleriz İzmir'e, kapımız bisikletseverlere her zaman açık...

4. TheRock

TheRock Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    hocam o kadar dogru yazmissiniz ki izmir yonetimi icin. ozellikle canada vancouver sehrinde yasamis arac icin yapilan her yolda bisiklet yolunuda gorup orada bisiklet sporuna alismis biri olarak ulkeme dondukten sonra bu gibi sikintilardan bisikletten sogumama sebep oldular.

Özgürpedal bunu beğendi.
  5. Özgürpedal

Özgürpedal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İzmir'in hiçbir zaman bir Amsterdam, bir Münih olamayacağının farkındayım. Ancak hiç olmazsa yeni kaldırım inşaatlarında bisikleti de düşünemezler mi, diyorum. Bir de sinirimi bozan şey sayın belediyelerimizin bizimle adeta dalga geçmeleri. Bugünlerde sayın Büyükşehir Belediye'miz akıllı kavşak çalışması peşinde koşup duruyor, bu kapsamda ışıklı bilgilendirme panoları var, bu panolarda şu yazıyı gördüm " ARABADAN İN BİSİKLETE BİN." Şimdi ben bu yazıyı yazdırana şunu sormaz mıyım, hemşehrim sen hiç İzmir'de bisiklete bindin mi? Adam arabadan inip bisiklete binsin de nerede, hangi yolda binsin? Senin yolların araç trafiğini bile kaldıramıyorken hangi akla hizmetle insanları bisiklete yönlendirmeye çalışıyorsun. Daha Körfez bisiklet yolunu bile tamamlamayı başaramazken bu öneriyi nasıl yapabiliyorsun? Allah akıl fikir versin...

6. TheRock

TheRock Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    aynen hocam katiliyorum ozellikle bu yazilarin uzerine trafikte bisikletle seyir aldigi icin ceza alan arkadasin videosunu youtubedan izledikten sonra aradaki alakayi cozmekte zorlaniyorum.