Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kars-Trabzon Bisiklet Turu, 3. Gün: Orada, bir şehir var uzakta. Gitmeyin, görmeyin.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Başlamadan,

Bu yazı Ardahanlı arkadaşlarımın hoşuna gitmeyebilir. Ardahan'dan aklımda kalanlar bunlar. Her türlü eleştiriye açığım.

Kültür önemli kardeşim.

Artvin'de şu sloganı okuyacağız:

"Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur."

Ardahan'da kaygılanmayı gerektirecek bir turizm faaliyeti olmadığından, turiste saygı göstermeye gerek de yok. Bunu oraya vardığımızda yakından göreceğiz. Evvela yol hikayesi.

Gece nerede kalmıştık? Fethiye Camisi'nin bahçesinde. Yağmur da yağmış bütün gece. Yerimiz güzel. Sabah 5 gibi kalkıp yola düşme planımızı, sabah ezanıyla beraber uygulamaya başlıyoruz.

Çadırın dışı ıslak. Ardahan'da kuruturuz. Şimdi, Kars'ı da gördük ya, hani laf atan, yan gözle bakan olmadı; Ardahan'ı da öyle hayal ediyoruz. Bakalım, sonuç ne olacak.

Normalde uzun süre çay içmeden dururum, yokluğunu hissetmem. Ama tura çıkınca iş değişiyor. Çay önemli. İyi beslenmek de... Aldık lor peynirini, keki, ekmeği. Nerede kahvaltı yapsak? Her taraf çimen, yayıl gitsin!

Lor peyniri bir garip. Kendini tulum peyniri zannediyor olabilir.

Kahvaltımızı da yaptık. Hava gıcır, keyifler hoşe. Ulan Ardahan, inşallah geldiğimize değer.

Susuz üzerinden Ardahan'a varacağız. Yolda bir geçit var: Sakaltutan (Erzincan'da da var aynı isimli bir geçit). 2212 metre. Bu, Ahmetli Geçidi (2120 m)'nden daha yüksek geçit, bisikletle çıktığım en yüksek nokta olacak.

Yol şimdilik iyi. Emniyet şeridi kaymak gibi.

Tabelalar, tabelalar...

Ve rüya bitiyor. Emniyet şeridi yok oldu. Arkadan araç geldiğinde kenara kaçıyoruz. Korna da çalarsa altımıza sı... Lan neyse.

8 kilometre mi oldu emniyet şeridi olmayan yola gireli? Neyse ki "Bu da geçer ya hu!" Geçiyor.

Susuz'u da görmedik demeyin gakkolar:

Bu arada bir de soru sorayım. Siz hiç fay gördünüz mü kavrulmuş fıstıklar? Görmeyenlere benden kıyak, fay dediğimiz tam olarak şu:

Bu fayı, aralıksız devam eden bir kayaç istifindeki kırıklar/süreksizlikler olarak düşünün. Fayın sağı ve solundaki kayaç kütleleri aşağı, yukarı veya sağa-sola hareket edebiliyor. Bir çubuğun eğildiğinde kırılması gibi, biriken enerji, depremlerle boşalıyor.

Bitmeyecek galiba :(

Sakaltutan. (Burada bir parantez açayım. Erzincan'da da bir Sakaltutan geçidi var. Zamanında onun kardeşi olan Ahmediye Geçidi'nden geçmiştim de, sümüğü buz tutar insanın mayıs ayında.)

Ardahan il sınırı. Tabelanın kenarındaki sığır işareti tesadüf değil.

Ve ilk turcumuzu yakaladık. Daha doğrusu o bizim yanımıza geldi. Fransız. Bisikleti Scott. Bagajlar Ortlieb. Adı neydi bu elemanın yahu?

Ardahan.

Ardahan'a az kaldı.

Ardahan'dan önce son iniş.

Geldik. Garip bakışlar, laf atmalar başladı. Bir "hello"yu özlüyor insan, ona bile razıyız.

Böyle bir şehire girdiğinde kimseyle göz göze gelme turcu kardeşim. "Ne bakıyon?" kavgası bile çıkartır bu tipler. Misafirmişsin, fark etmez. Ne bakıyon bilader?

Hava kararıyor. Çadır kurmak akıl işi değil. Bak kardeşim, altını çiziyorum, Ardahan'da çadır kurma! Hatta mümkünse Ardahan'a hiç girme bile.

Çadırı unut. Pansiyon var, temiz değil. Bak, titiz biri değilim, ben bile iğrendim. Ben bile! Her yer kıl, yerler leş. Odanın anahtarı yok. "Kamera var!" Hee, çoh güvenliymiş kardeş.

Dışarı çıkıyorum, telefonuma şarj aleti bulacağım. Az biraz da şehri gezeceğim.

Çıkıyorum, geziyorum. Yok kardeş, sevemedim.

Dönüyorum.

Giriyorum tulumun içine. Elazığ'ı özledim.

Bir şehir düşün, herkes Ardahanlı.

Uzak olsun.

3. günün sonu.

Yazının kaynağı:

Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/05/kars-trabzon-bisiklet-turu-3-gun-orada.html
    1. Gün:
    Kars-Trabzon Bisiklet Turu, 1. Gün: Ani'de Kamp - BisikletForum

2. Gün:
    Kars-Trabzon Bisiklet Turu, 2. Gün: Şanslı Bir Gün, Harabeler ve Güzel Hava - BisikletForum

2. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bir yandan kapalı hava, Bir yandan laf atmalar, hayvanlar, kıllar canını sıkmış belli.
    Başka neşeli bir yazını okurum umarım. Devam

3. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Zaten Elazığ'dan daha doğuya gitmeye istekli değildim. Artık hiç gitmem.

4. Battuta

Battuta Yeni Üye

Seviye:
    Eyvah eyvah kayınpeder Kars'lı :)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

5. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Hiç sıkılmadan, okudum baktım fotoğraflarınıza helal olsun. Ancak ben türk misali geridn başlamışım. 3. günden başladım geriye doğru gidiyorum.

MehmetAliB. bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Daha Artvin'e varmadık abi, onun yazısı hazır :) Artvin; güzel şehir, güzel insanlar. Ne demişler? "Turiste saygı varsa, turizmde kaygı yoktur!"

Eyvah ki ne eyvah! Gezinin 1. ve 2. gününü okumadıysan böyle düşünmen normal! Diyarbakır'da 44 çay içip cebine koyulan parayla turunu sürdüren arkadaşlarım var! Tunceli'de yediğim kavunları, içtiğim çayların hakkını da yiyemem! Van Gölü'nü turlayıp onlarca güzel insanla tanışan arkadaşlarımın hatıralarını ağzının suyu akarak dinleyen ben, Ardahan'a iki laf ettik diye bütün doğuyu kötülemiş olacaksam...

Doğu güzeldir.

Kars güzeldi yahu, ben Ardahan'ı sevemedim :)

Ahaha, bir dahaki sefere ben tersten yayınlarım, sen düzden okursun o zaman :)

Mehmet H. bunu beğendi.
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Turcubabo fotodaki sakallı frenki sen zannedip turcubabomuz pekde sevimli bir adammış tamda yazılarına cuk oturan bir tip diyecektim ki olmadı babo hayallerimi yıktın.

8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Yahu arkadaş, sen ne zaman benim açtığım başlıkların etrafında dolansan beni bir tedirginlik basıyor ki sorma!

Şimdi, senin bahsettiğin herif şu fotoğrafta, en sağdaki mi?

Eğer ondan bahsettiysen sonuna kadar haklısın. Vallahi ben de şimdi fark ettim. Olsa olsa bu olabilir. Tipe, saça sakala bak! Lan, vallahi ya! Ama herif sakalları filan kesti sanırsam. Pasparlak biri oldu. Öyle baba tipi filan yok artık. Keşke kesmeyeydi, Magnum'un Orlando Buluğm'u varsa bizim de böyle bir tanıtım yüzümüz olurdu. Fena mı olurdu? :(

9. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merakla takipteyiz.

Bu arada Yusuf'un ne kadar hayırlı bir kardeş olduğunu da öğrenmiş olduk. Abisine hiç yük taşıtmıyor. (Yoksa, "abi sen gel yeter, ben taşırım hepsini" muhabbeti mi döndü :D )

Alper Yılmaz, MehmetAliB. ve sspl bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Aaah abi ah! Gel bir de bana sor!

Belli aralıklarla "Abileri-Memnun-Etme-Turu" düzenlemem, onlarla güzel bir tur yapmam gerekiyor. Bu da onlardan biriydi :) Ver ben taşıyayım diye diye bu hale geldi benim bisiklet :D

Oktay Erkan bunu beğendi.
  11. krmtoprak

krmtoprak BİSİKLET HASTASI

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bir taşralı olarak sizi gayet iyi anlıyorum. malesef anadolu insanımız bu gibi durunlara alışık değil. bu gidişlede biraz zor alışır. onlar sizin elazığ dan taa oralara kadar bisikletle gittiğinizi öğrenince takdir edeceklerine, sizin kafası çalışmayan bir vatandaş olduğunuzu düşünüyorlar. coğrafyamız gereği hiç bir zaman bir avrupa ulkesi olamayacağımızı düşünenlerdenim. ardahan olayını genellemeyin bence. üniversitede en mert arkadaşlarım ardahanlıydı. bu tur davranışlar anadolunun her yerinde vardır. sivas/şarkışlalı birisi olarak bunu size rahatlıkla söyleyebilirim. ayrıca üniversiteyi elazığ'da okudum.batıdan gelen çoğu arkadaşım sizin ardahan a düşündüklerinizi düşündüler elazığ için. ancak bence çok güzel bir şehir. köfteciler çarşısını çok arıyorum mesala.
    o zaman sizi antalya ya davet edeyim!

12. Soner U.

Soner U. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    olayı ardahan olarak düşünmeyin bizim ülkemiz malesef böyle kabul etmemiz gerek ama arkadaşın haklılık payı şu ardahan gerçekten çok küçük kentleşmemeye örnek gösterile bilecek bir yer nüfusu 14000 civarı ki şuan oturduğum mahalle bile daha kalabalık özellikle esnafları kabanınde ötesinde halkı bir garip bir posoflu olarak bende ardahandan nefret ediyorum :D tip tip bakışlar her yerde mevcut erzurumda turist sanılıp küfür yediğimi bile biliyorum (gerçi küfreden kafaya pompa ile sağlam bir darbe aldı ama neyse :D )

13. M Manus

M Manus Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bizim ülke değil dünya böyle arkadaş kimine göre uçuk-kaçık hayallerini gerçekleştirmeye çalışsan cins cins bakarlar

14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Orlando bloom filan dedinde bende bu vatandaşı kime benzettiğimi çıkardım. Sakallı sakın büzüklerin efendisindeki cüce olmasın.

15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hayır, o benim abim. O noktada seni durdurmam gerekecek.

mehmetsunu bunu beğendi.
  16. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yalnız yabancı arkadaş yanında bildiğin haydar (sopa) taşıyor sanırım :)

17. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şirin Baba'ya benzemiş vallahi, ne yalan söyleyeyim :)

18. ramazan öztürkk

ramazan öztürkk Yeni Üye

Seviye:
    herşeye rağmen öğretici ve değişik bi tur olmuş ayaklarınıza sağlık bizde kaptık 3 5 bişey :D