Karrimor X-Lite X1 Tek Kişilik Çadır İncelemesi

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde uzun araştırmalar sonucunda Husky Bizam iki kişilik çadır almıştım. Fakat kurduktan sonra bu modelin tek kişilik bisiklet turları için biraz büyük ve hantal olabileceğini düşünerek Karrimor X-Lite X1 ile değiştirdim. Sağ olsun aldığım internet sitesi sorun etmedi ve iki gün içerisinde değiştirip gönderdiler.

Benim gibi gidip görme imkanı olmadan almak zorunda olan kişiler veya çadır almayı düşünüp kararsız kalanlar için birkaç detaylı fotoğraf koymak istedim. Zira ben almadan önce çok araştırmama rağmen hiç detay bulamamıştım. Umarım yardımcı olur.

Çanta içinde oldukça hafif ve pratik.
(link)

(link)

Görüldüğü gibi poller farklı renklerde.
(link)

Bu renkler pollerin geçmesi gereken deliklerle aynı renkte olduğundan kurulum aşamasında kolaylık sağlıyor.
(link)

(link)

(link)

(link)

Çadırın baş ucu kısmı daha geniş.
(link)

Ayak ucu kısmına doğru daralıyor.
(link)

(link)

(link)

(link)

İkinci tenteyi geçirmek de oldukça basit. Gayet sağlam ve su geçirmezlik değerleri de gayet iyi.
(link)

(link)

İçeriden açılıp kapanan sinek ve böceklere karşı bir filesi var. Uyurken havalandırma görevi de görüyor.
(link)

(link)

Gerek önceki Husky Bizam gerekse bu Karrimor X-Lite X1 olsun her ikisi de oldukça kaliteli malzemelerden yapılmış sağlam çadırlar olarak görünüyor.
Kaliteyi ilk anda hissediyorsunuz. Ancak Karrimor Husky'ye göre gerçekten daha hafif ve pratik. Tek kişilik bisiklet ve kampçılık faaliyetleri için birebir.
Husky 2.9 kg.
Karrimor 1.9 kg.

Fakat ben deli yatarım, tek kişilik çadır bana göre değil diyorsanız Karrimor'u tavsiye etmem. :rolleyes:
Zaten ikisi arasında çok az bir fiyat farkı var.

İki çadır arasında tek kafama takılan nokta havalandırma olayı...
Husky'de iki giriş bulunuyordu. Ayrıca ilk tentesi tamamen fileden oluşuyor. Dolayısıyla yazları havalandırma yönünden sorun yaratmayacağı belliydi.
Fakat Karrimor'un ilk tentesi file değil. Şeffaf polyesterden oluşuyor. Giriş ise tek. Bunun dışında bir havalandırma yok.
Bence Karrimor'un tek eksiği havalandırma azlığı gibi görünüyor.

Dışarıda deneyip kullanan arkadaşlar havalandırma ile ilgili tecrübe ve görüşlerini paylaşırlarsa hepimiz için faydalı olur.

Umarım faydalı olmuştur.
Selamlar!

Scudo
Tepki
7
Yazın kullanırken ilk katmanın file olmasının ne gibi bir avantajı var? İnce polyester içerideki ısıyı fileye göre daha fazla yükseltir mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Erhan Tanrıkulu

Ben file olursa en azından özellikle ikinci tente çekilmeden kullanıldığında daha ferah olabileceğini düşünüyorum ama denemediğim için kesin konuşamam.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Yazın ve sıcak havalarda daha fazla hava daha fazla rahatlık olacaktır file ile sıcak yaz gecelerinde tek file ile de kullanabilirsiniz çadırı.

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
60x190 ebatlarında satılan klasik asker matlarını içine alacak mı bu çadır?

renkli pol ve bağlantı yerleri güzelmiş. boyut, şekil, hafiflik, rüzgarsız aylarda yol kenarında uyumak için elverişli.

siz kaça aldınız?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@SametAksuoğlu

Ben de çadırla beraber bir askeri mat almıştım, gayet sorunsuz sığıyor, hatta ayak ucu kısmındaki dar bölgede bile tam oluyor, daha da toparlıyor.
189 TL ye almıştım.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Serkan Çoban

Çadırı 189 TL'ye nereden almıştınız?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@tahirkaya

Site adı vermenin mahzuru var mı bilmiyorum ama Atlas kamptan almıştım. Buyrun;
(link)

Yalnız şimdi baktım da fiyatı çok artmış.
Ben aldığımda nakit havale ile 189 TL idi.

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Serkan Çoban

Teşekkürler.

Atlas mağazadan alınca %15 indirim yapıyor.

egecay

Daimi Üye
Tepki
151
@Serkan Çoban
Çadır üstüne tente çekilmediğinde yağmurda sorun oluyor. Bence tente olması daha iyi radyasyonik etkiyi kendi lehinizde kullanırsınız vücudunuz daha az ısı kaybedeceğinden daha rahat uyursunuz :)

Tepki
7
@Eray Geçay

Yazın 2. tente ile kullanıldığında çadırda aşırı nem ve çadır içinde rahatsızlık olmaz mı?

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Güle güle kullanın. Oldukça hafif, bisiklet seyahatleri için iyi bir seçim. Mayıs ayı ortasında likya yolu - Antalya yaklaşık 500 km'lik yürüyüş planımız var. Bende uzun süredir çadırları araştırıyorum, büyük olasılıkla linkini verdiğim çadırı alacağım.

(link)

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@MuratHan

"Ağırlık Min.2500 g - Max.2700 g"

Çadırı sırt çantanızda taşıyacağınızdan daha hafif bir çadır almanız daha doğru olmaz mı?

Ferrino Lightent 2'a göz atabilirsiniz. Yalnızca 1 kg.

• Beğen
Tepkiler: MuratHan

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@tahirkaya

Ferrino Lightent 2 1 kg ağırlıkla gerçekten iddialı güzel bir çadır. Fiyatı 350 TL civarı. Benim linkini verdiğim çadır maalesef Atlas Kamp stoklarında kalmamış. Bahsettiğiniz çadırı ve diğerlerini yeniden değerlendirmeden geçireceğim. Şu sıra olmuşken 5 mevsim olsun diyen arkadaşlarımın önerilerini de inceleyeceğim, malum rüzgar 5 mevsim altı çadırlar için can sıkıcı olabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
merhabalar ben de bu modelin bir üstünü almayı düşünüyorum (karrimor x2t) ama özelliklerini incelediğimde benim de aklıma hava sorunu ve yazın kullanım geldi eğer sıcak havada kullanma fırsatı bulduysanız veya bulan arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi ?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bir şey sormak istiyorum.

Birkaç ay sonra Karadeniz turu yapmayı planlıyorum. Yavaş yavaş nelerin gerekeceğini düşünüyorum. Evimizde 8 kişilik büyük bir çadır var. Eski kampçılardan sayılırız :)
Her neyse, turda kullanacağım Trek i yeni aldım.Ani bir kararla bir de yol bisikleti toplamaya karar verdim. Ekstra olarak da rc helikopter-uçaklarla ilgileniyorum 100-150 dolarlık bir malzeme alacağım da var.
Sorum ise şu, sizce çadıra bu kadar para vermeli miyim ? Yani zaman zaman çeşitli marketlere gelen 50-60 liralık 2 kişilik çadırlardan alsam, yağmur için yanımda ekstra bir materyal taşıdığım sürece sorun olur mu çadırın kalitesiz olması ?
Kaliteli her zaman daha iyidir biliyorum. Normalde satın aldığım çoğu ürünü de kaliteli ve belli başlı markaların ürünlerini alıyorum. Ancak tur öncesi çadıra bu kadar para verirsem maddi olarak zorlanacağım. Sonuçta halen öğrenciyim ve babamdan aldığım harçlıklarla turlayacağım. Siz ne dersiniz ? Ucuz bir şekilde bir çadır ve de uyku tulumu alsam 2-3 defa 1-2 haftalık turlarda idare edebilir miyim ?

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Özgür Kılınç

Öncelikle selamlar, eğer ki uygun fiyatlı bir çadır arıyorsanız Decathlon'dan Quechua T2 çadırını alabilirsiniz. Hem su geçirmez hemde gayet uygun fiyatlı (80 TL). Ben geçen yıl Batum'dan Samsun'a uzanan bir Karadeniz turu yaptım, Ayder ve Uzungöl'e de çıktım yanımda da 20-30 TL'lik Baumaxx'ta satılan çadırlardan vardı. Uyku tulumumda yine o kalitelerde ki yaz ayları için uyku tulumu çokta mühim değil zaten genelde tamamen açıp üzerinize yorgan gibi örtüyorsunuz. Çadırda su geçirme tehlikesi olduğu için genelde tedirgindim fakat tur boyu yağmura yakalanmadım, yağmur riski olan günlerde de üstü kapalı yerlere çadır kurmayı tercih ettik. Çardak altları gibi.

UPCycling

Aktif Üye
Tepki
57
İsim
Nusret
Bisiklet
b'Twin
@Serkan Çoban

Bağlantı adresi?
Thank you in advance :)