Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kargalar tarafından kovalandım :)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Kaan.Özçelik tarafından paylaşıldı.

1. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bugün, rutin haftasonu sürüşü için sahildeydim.

Dolgu alanda keyifli keyifli pedallarken birden önümdeki gölgede 2 kuş belirdi. Kafamı arkaya çevirince 2 karga tarafından takip edildiğimi farkettim. 1 km kadar benimle geldiler, yarım metreye kadar yaklaşıp taciz ettiler. Pedala yüklendim, frene bastım kurtulamadım. O kadar yakınlaştılar ki bir an tepeme inebileceklerini/saldırabileceklerini bile düşündüm doğrusu.

Köpeklerin kovalamalarını duyuyoruz. Az da olsa başıma gelmişliği var. Ama bugüne kadar böylesi hiç başıma gelmemişti. Kargalar kinci hayvanlar olduğu için korktum da doğrusu. Daha doğrusu iyice yaklaşırlarsa müdahale edip dengemi kaybetmekten korktum.

Daha önce kuş saldırısına (!) uğramış olan var mı?

2. geziniyo

geziniyo Üyeliği iptal edildi

Seviye:
    @Kaan.Özçelik Kargalar ilginç kuşlar gerçekten...Kask falan ilgilerini çekti heralde :)

mariokaldato ve Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  3. skywagon

skywagon Biniyorum, öyleyse varım !!!

Adı:
    Cem Kürkcü
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Kargalar çok akıllı hayvanlardır. Muhtemelen yuvalarına yakındınız, yavruları düşmüş olabilir ya da yaralı veya uçamayan bir hemcinsleri yakınlarınızdaydı. Böyle bir durumda , belirli bir çaptaki alana kimseyi sokmazlar ve bunun için ellerinden geleni yaparlar. Hatta tehlike sinyali veren bir ötüş şekilleri de vardır ki, adi karga, ala karga, tarla kargası ve saksağan bile bu kodla yardıma gelir. Özellikle Aralık ve Ocak ayları en agresif aylarıdır.

4. Kaan.Özçelik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bu aklıma gelmemişti. 1km kadar sonra kendiliğinden ayrıldılar. Söylediklerinize uyuyor gibi.

mariokaldato bunu beğendi.
  5. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Aklıma şu geldi :D

6. Kaan.Özçelik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tam da buna benziyor ama benimkiler böyle pike yapmıyorlardı :)

mariokaldato bunu beğendi.
  7. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    aslında kinci denilmekten çok vefakâr denilmeyi hak ediyorlar. 3 hafta kadar bir kargaya yuvamızı açtığımız olmuştu :) iyileşene kadar hanemizi paylaştık gariple ve öyle ki zaman içerisinde beni annesi sanmaya başladı. Sadece elimden yerdi ve yerken adeta annesinin gagasından yemek kapar gibi heyecanlanırdı, kanat çırpardı. Dışarı çıktığımda kafamın üstünde dururdu mahallede öyle turlardık :) sonra bir gün doğasına salabileceği düzeye geldik, birkaç gün gitmedi ve sonra birden gözükmez oldu. Ta ki bir ay sonrasına kadar. Bir ay sonra bir baktım kapımızın önüne gelmiş bitkin halde. Zar zor yürüyerek kucağıma çıkmıştı ve on dakika içerisinde sonsuzluğa kanatlandı. Son nefesini vermek için gelmiş...

Çok sosyal hayvanlar, beraberinde yaşadıklarını koruyup kolluyorlar sadece. Bu şekilde evrimleşmişler, beraber yaşamanın, birbirlerini koruyup gözetmenin daha uzun yaşamak olduğunu öğrenmişler. Zihinleri de inanılmaz çalışıyor zaten. Belli ki ya bir bebek karganın çok yakınından geçtiniz ya da yaralı başka bir karganın çok yakınından geçtiniz de sizi tehdit olarak gördüler.

Ozan k., Kuzey Ege, skywagon ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  8. serkanoz87

serkanoz87 Kıdemli Üye

Adı:
    serkan özdemir
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    aman dikkat hocam, kargalar için kask değişik gelmiş olabilir, kargalar ters hareket yaparsanız aşırı kindar hayvanlardır. takip ederler sürekli, vs tabi bakıncada aynı şekilde dost canlısı vs. dikkat edilmesi gereken hayvanlardan malum bizlerden uzun yaşıyorlar :)

9. Malkom

Malkom Yeni Üye

@bua , üzdünüz bizi...keşke hikayenin sonunu yalan da olsa iyi bitirseydiniz; iki gün besledik, gücünü topladı ve uçtu gitti gibi... Kırmızı Başlıklı Kız' ın orjinalinde kurt, o klasik "senin dişlerin niye büyük büyükanne?" vs konuşmasından sonra atılıp kızı yiyor normalde ama daha sonraları çok vahşi bir son denilerek değiştirilmiş, güya oduncular avcılar herneyse gelip kurtarıyorlar. Hatta daha ileri gidip kurtun karnını yarıp büyükanneyi de kurtarıyorlar.
    Karga, kuşlar aleminin gerçek kralıdır, kurt' un karada kral olması gibi.

Kuzey Ege ve bua bunu beğendi.
  10. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    benden önce davranmışsınız :D

11. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Yanılmıyorsam Türkiye de vatandaşın birini de mahalle mahalle takip ediyorlardı.

Adam ana habere konuk olmuş, hatta pompalı tüfek bile temin etmişti.

Adam arabaya biniyor bildiğin herifi kovalıyorlardı.

İşten çıkışını bekleyip sotede saldırıyorlardı!

Ciddiyim:ssrtcbya:

Kuzey Ege ve 7haiku bunu beğendi.
  12. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bizim iş yerinde de enteresan bir ilişki var kargalarla. Kargalar için arada ceviz bırakıyoruz teras katına, o ceviz alınıyor yerine etraftan toplanmış enteresan cisimler bırakılıyor. Yani yiyecek karşılığında onlar da bize hediye bırakıyorlar. Bazen bir bakıyoruz hediyelerimiz yığıntı halinde. Kargalar için kinciden çok sosyal ve vefakar kelimelerini kullanmak daha doğru bence. Yaralı yavru, yaralı kuş, yuva vs olan bölgeleri korumaya alıyorlar, hedef gözetmeksizin kedi köpek insan vs saldırıyorlar. En azından bu hayvanların doğasının bozulmadan aramızda vahşi içgüdülerle yaşayabiliyor olması sevindirici.

bua, Eren D. ve Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  13. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ne günahı var şu kızcağızın şimdi arkadan kamyonmu geliyo yoksa gökten kargamı hangi birine baksın. Karga değil azizim canavar bunlar Geçen gördüm 5 tanesi köpeği kıstırmıslar

Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
  14. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    6-7 yaşlarım,yolun ortasında hafif yaralı bir karga buldum eve götürdüm.Annem dedi salonda kalsın bu gece kapısını kapat.Camların birinde üst kısımda dogalgaz bacası benzeri yuvarlak bir delik vardı ve bezle tıkalıydı.Sabah baktık gitmiş bizimkisi delikteki caput da yerdeydi.

15. hasanalparslang

hasanalparslang Kıdemli Üye

Adı:
    Hasan Alparslan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Affedin ama başlığı gördüğüm an epey güldüm :)
    Geçmiş olsun tabi..

16. Kaan.Özçelik

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Sorun yok, sonradan ben de güldüm halime :)

hasanalparslang bunu beğendi.
  17. barış barış

barış barış Bisikletkolik

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    o videodaki kargamı şahin falan olmasın fena pike yapıyor bu arada işim gereği çoksayıda karga ve martı yavrusu kurtardım sadece yavru değil tabi büyüklerde var belli aylarda yuvalarından düşüyor yada bir yerlere sıkışıyorlar hakketten akrabaları vena kolluyor

birde atılan iğneli olta misinaları martıların bacaklarına takılıyor iki üç kerede buna denk geldim çok acı sonuçları oluyor kırık kanatlar ve bacaklar

çıkarmakta epey uğraştırıyor

7haiku bunu beğendi.
  18. 7haiku

7haiku Kıdemli Üye

Adı:
    Ömür
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Geçmiş olsun :) Geçenlerde kargaların müthiş gürültüsüyle balkona fırladım, baktım bahçemizdeki kedi bir güvercini kapmış götürüyor, dakikalarca kediyi kovaladılar, artık güvercini kurtardılar mı ne yaptılar bilmiyorum, görüş açımdan çıktılar, sesleri de bir süre sonra kesildi. Kedi için de "nankör" denir ya! Halbuki hayvanın davranış biçimi bizlerden farklıdır. Çoğu zaman kendimizden yola çıkıp garibim hayvanlara sıfatlar uydururuz.
    Bu arada, karga en sevdiğim hayvan olabilir, üzerinde düşünmedim :)

sspl bunu beğendi.
  19. barismctb

barismctb Yeni Üye

Adı:
    Barıș MÜÇTEBAOĞLU
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kargalar seni trollemişler :D

20. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Yavruları ilk uçacakları zaman oraya buraya mevzilenip etraftaki tehlikeleri takibe alıyorlar ve saldırıyorlar. Bunu bisikletle olmasa da yaya olarak çok yaşadım. Yakınlarından geçmeniz yeterli. Hele bir de yere düşen yavruya yaklaşırsanız, ellemeye falan kalkarsanız tacizle kalmayıp direkt saldırıya geçiyorlar.