Kardeş Geldiiiiiii (Yenileme)

Tepki
20
Bisiklet
Bianchi
Evet arkadaşlar uzun zamandır eşime toplamak isteyipte toplayamadığım bisikleti nihayet tamamladım. Dayıma iki tane hem eşine hem kendisine bisiklet gelince onun eski külüstürü (bianchi XC) ıskartaya çıkmıştı bende fırsat kollayıp aldım ondan. Ancak bisiklet aşağıdaki resimdeki gibiydi. Aslında yürüyordu ama bayağı bir ittire ittire. Neyse hep beraber izleyelim gelişimini.

Resim 1-2-3-4

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

Tabi ilk iş bütün parçalarını ayırıp kadronun boyasını sökmek oldu. Ancak boya sökümü çok zahmetli imiş. Zımpara ile başladım banamısın demedi. 3 kat boya sökücü sürdüm arkasından matkap ile tel fırça ucunda giriştim çıkar gibi oldu ama ben terden eriyip bittim. uğraş uğraş olmuyor.

Resim 5-6-7-8-9

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

En sonunda şüphe ile yaklaştığım kum raspa olayına girdim. Çalıştığım yerin raspahanesinde Duran ustaya emanet ettim. Toplam 10 dk sürmeden bana jilet gibi bir kadro verdi. Onun resimlerini çekemedim ama bisiklet yenileyecek boyayacak arkadaşlar hiç uğraşmayın derim. Kum raspası ile kökten çözüm var. Hemde zahmetsiz. İmkanı olan yaptırsın derim. Ancak dikkat edilecek husus kum raspasından sonra kesinlikle su değdirmemek gerekir. Kum raspası ayrıca korozyona karşı dayanımı ve boyanın çok iyi tutunmasını sağlıyor.

Resim 10-11

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

Raspadan sonra oto boyası satan bir dükkana girdim (Pendik/kaynarca) oradan bisiklet için uygun gerekli malzemeler olan astar boya vernik ve sertleştirici aldım. detayları vereceğim. Akşam olunca kadro ve maşayı balkona çıkarıp raspanın üzerine zımpara attım. Bu zımpara çok uğraştırmıyor çünkü raspa kumunun sadece kabasını alıyorsunuz. Dolayısıyla 15 dk da bütün hepsini hallettim. Ertesi gün boyalar ve kadro ile doğru Kaynarcanın meşhur oto boyacısı abimiz Rahmi Ustaya götürdüm. İlk önce üzerine önceki gün almış olduğum yaklaşık 400 gr astarı attı. Aşağıda resimleri.

Resim 12-13

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

Astardan sonra iş çıkışı malzemeleri aldım eve geldim yine balkonda zımpara yaptım. Zımpara sadece yüzeydeki boya pütürlerini almak içindi yoksa komple oto kaportası gibi bir zımpara yapmadım. Temizlikten sonra boya için hazır ettim. Ertesi gün sabak işe giderken yeniden Rahmi Usta ya bıraktım. Ve o gün boya işine geçilecekti. Hayranı olduğum arabanın rengi olan Kia Sportage Turuncusu kadro boyanacaktı. Maşa ve direksiyon borusu siyah. Ben boyacıdan siyah istemiştim o bana mat siyah vermiş. Ama yine de güzel durdu. Akşam iş dönüşü kadroyu aldım. Boyandıktan sonra işte resimleri...

Resim 14-15-16

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

Ertesi gün ben biraz uğraştım malum hafta sonu. Siyah renk sprey boya ile jantlara bant çekip sadece jant halkasını boyadım. Fren yerlerini bantlamıştım. V fren olduğu için fren pabuç tutucuları da temizleyip boyadım. Kendim biraz topladım.

Resim 17-18

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Daha sonra bisiklet tam anlamıyla toplanması için pendik teki Şenol Ustaya götürdüm. O da sağolsun uygun fiyatları ile istediklerimi toparladı. Mekanizmalar dişliler çok profesyonel değil ama eşim için normal kalitede. Shimano tourney vites attırıcıları ve shimano ayna kol yine shimano 7 ruble için vites kolu, fren kollarım orjinal shimano olduğu için onu eskisinden kullandım. Kısaca değişen parçalar vites komple takım. arka 7 sıra ruble. ön ayna kol pedal. elcikler fren ve vites telleri. Suluk benim bisikletimdekini taktım. Selle Royal sele.
işte sonuçlar yorumlarınızı bekliyorum..

Resim 19-28

Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.
Fotoğraf bulunamadı.

Scudo

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
gayet başarılı olmuş.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şahane olmuş renk çok güzel duruyor, güle güle kullanın.
Aynı bisikletten arkadaşımda var ısrarla istiyorum satmıyor, bir gün kendi ellerinle getireceksin deyip konuyu kapattım o günü bekliyorum :)

TaylanEr

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
Gerçekten sıfır gibi olmuş :) Yanlız bir kaç yazı olsa tadından yenmez :)

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Elinize sağlık, şahane olmuş gerçekten. Renge bayıldım.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Renk seçimi çok hoş . İşçilikte çok temiz duruyor. Tebrikler.

Ubeyd

Üye
Tepki
8
Bisiklet
Carraro
MaaşAllah...gerçekten renkler çok hoş ve uyumlu olmuş hele turuncunun tonu süper çok kötü bisiklet boyamaları gördükten sonra bu araba kalitesinde gözüküyor en azından fotoğraflarda...TEBRİKLER !

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
bir metal parçasını köşeye terk edip yenisini almak yerine elden geçirip yenilediğiniz için kendi adıma teşekkür ederim, üretmek her zaman tüketmekten çok daha değerlidir. kazasız belasız bol pedallı günler dilerim.

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Cok guzel olmus. Kazasiz nice pedallamalar :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gayet güzel olmuş tebrik ederim, benimde leopard var ama sizinkinin üst modeli onuda toparladım (link) burdan bakabilirsiniz :) güle güle kullanın.

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Ellerinize sağlık tam bir geri dönüşüm ama ne dönüşüm:)

batu gurca

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Bianchi
http://imageshack.com/a/img543/8156/bwpm.jpg

ben bu resimden anlıyorum ki bence bu bisikletten şahane bir fixed gear çıkarmş ama gene de çok güzel işçilik ve sonuç: mükemmel :)

Sehzade43

Daimi Üye
Tepki
147
Bisiklet
Salcano
Elinize sağlık güzel bir bisiklet olmuş. Kadro rengi çok hoş durmuş. Tabi emeği geçen ustalarıda es geçmemek lazım. Bu "royal sele"lere alışamadım. :)

ErenAslan

Üye
Tepki
40
Bisiklet
Peugeot
sıfır gibi görünüyor,elinize sağlık.kazasız belasız sürersiniz inşallah.

EMRE EMİR

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Bianchi
On numara olmuş arkadaş... Renk seçimin mükemmel M 713 ile de birbirlerine yakışıyorlar... :)