Karbon

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Bisikletlerin karbondan olması hafif ve sağlam olması anlamına geliyor değil mi?
Peki karbon bisiklet için kendi başına kullanılabilen bir elementmidir? Yoksa diğer elemntlerin içersine (mesela çelik) belli oranlarda karıştırılarakmı elde edilir.

Sorum sadece bisiklet kadrolarındaki karbon olayı ile ilgilidir.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Bisiklette kullanılan malzeme karbon değildir... Karbon sadece bir elementtir... Bsiklette kullanılan malzeme karbon kompozit fiber malzemedir...

Yani karbon ile güçlendirilmiş fiber malzemelerin örülüp reçine ile bir araya getirilmesinden oluşan bir malzemedir... Sadece karbon ancak kömür olur yada elmaz olur :D

Ayrıca sadece karbon elementi çeşitli meteryaller ile alaşımlandırılarak çeşitli metaller elde edilebilir... Mesela CNC torna ve freze tezgahlarında yüksek karbonlu yüksek hız çeliklerinden yapılan yüzey sertleştirme uygunlanmış, elmaz tabir edilen çeliklerden imal edilmiş kesici takımlar kullanılır...

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Şirketimizde Karbon malzemeden bazı ürünler yaptık (Cam Kalıbı) öyle hafif ve kırılgandı ki, bende şaşırıyordum karbon bisiklet nasıl sağlam olur diye. Demekki element tek başına kullanılmıyormuş, yoksa o bisikletlerin kadroları çok çok daha hafif ve kırılgan olurdu.
O zaman karbon alaşımlı bisiklet dersek daha mı doğru olur. Çünkü karbon deyince şirketimizde işlenen kömür (karbon) aklıma geliyor ve gülüyorum :)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Karbon bir metal olmadigi icin "karbon alasim" sozu tamamiyle hatali bir tanimlama olur. Onun yerine "Karbon Fiber" demek daha uygun sanirim.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@suzunkopru

Fiber lif anlamına gelir... Karbon fiber ise karbon elementi ile güçlendirilmiş lif demektir...

Karbon diye tabir edilen kadroların firmaların sitelerindeki açılımına bakarsanız genelde "Carbon Composite ... " yazar...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@suzunkopru

fiber plastik türüdür .
carbon fiber carbon uygulanarak sertleştirme yapılmış plastiktir ( fiber lif şeklinde katkat atlırak ve carbona maruz tutularak sertleştirilir ) dayanıklılığı artımak için carbon ile sertleştirilir

teşekkürler

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hakkoy "fiber" tanimlamanda bir hata var. Fiber bir maddeyi degil bir sekli ifade eder. Iplik biciminde fakat cok daha ince sekilli objeleri fiber diye tanimlariz.

bkz. Karbon fiber, fiber glass, fiber optik vs...

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Carbon fiber,Türkçe'ye "Karbon Lifi" diye geçirilebilir.İnce karbon liflerinin bunlara karbon elyafı denir,değişik matris şekillerinde birleştirilmesine denir.Composite,tanım olarak element elyaflarının birleştilerek yapılan malzemelerin genel adıdır.Basit açıklaması bu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@HaliliOzturk

fiber plastiğin türlerinde kullanılan bir terimdir arkadaşım carbon fiber - yada fiber glass gibi plastik çeşitlerine fiber olarak nitelendirilir .

( sadece plastik türlerinde)

• Beğen
Tepkiler: suzunkopru

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@hakkoy

Fiber glass cam lifinden üretilen bir kompozit malzemedir... Plastik sayılmaz...

• Beğen

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Peki Karbon Fiber'den yapılan bir bisiklet nasıl oluyorda, çok sağlam olabiliyor. Yani çelikten veya aliminyumdan yapılan bir bisikletten nasıl daha sağlam olabiliyor o zaman, sonuçta plastik karışımlı?

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Yani; Sağlamlık açısından hangi tür bisiklet kadrolarını tercih etmeliyiz, örnek verebilirmisiniz?

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Sağlam bir bisiklet (kadro ve maşa bağlamında) alacağım diyen biri nasıl bir kadroya sahip bisiklet almalıdır?

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bu çok göreceli bir soru ve cevabıda bi okadar göreceli...Bir kadro karbon olabilir ama öyle bir işçilik ve ısıl işlem uygulanmış olurki çelik bir kadro ondan çok daha mükemmel olabilir. Yada tam tersi olabilir. Bu daha çok malzemenin ne olduğu ile değil malzemenin nasıl kullanıldığı ile alakalı bir durum. Yani tasarım ve işçilik meselesi. Basmakalıp bu malzeme iyidir diye verilecek bi cevap yok bana göre. (metalse kaynağı, dövümü, ısıl işlemi vs.vs., kompozit ise fırınlanması, sarılması vs.vs.)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hangi materyalden yapilmis kadro sorusu cok hatali.

Tekrar ediyorum sanirim, önceden de yazmistim. Her titanyum kadro bir degildir, her aluminyum kadro da bir degildir, hele hele karbon kadrolarin arasinda daglar kadar fark vardir. Cunku karbon, hazirlanmasi gereken bir malzeme. Yani boru seklinde satin alip (adam gibi bir kadro yapmak istiyorsaniz tabi) öyle bisiklet haline getirmeniz söz konusu degil. Durum böyleyken de epoksisi, firini, isciligi, lifleri, ek yerleri, yapistiricilari vs vs vs cok cok cok büyük önem tasiyor.

Reynold's'un bazi alasimlari vardi, onunla üretilen kadrolar aluminyum kadrolarla yarisacak kadar hafif (belki daha hafif) ancak fiyat olarak titanyum kadrolarla karsilastirilabilecek yükseklikteyti. Ama sonucta celikti!

Fiber konusunda, fiber lifli yapiyi ifade eder. Cogunlukla plastikte kullaniliyor olabilir, bu onun plastige ait oldugunu gostermez. Fiber glas örnegini saniyorum vermistim. O kadar inceldiginde en ufak darbeden kopacak durumda olmasa, celikten de fiber elde edilebilir.

NKORHANK

Aktif Üye
Tepki
108
@suzunkopru

Kimyager değilim fakat şişecamda çalışıyorum cam elyafı (fiber glass) materyaline aşinayım. Aynı zamanda denizci olduğum için bu iki materyali de bildiğim kadar tarif edeyim. Teknelerde bol bol kullanılır. Karbon fiber de Cam fiber de materyal olarak son derece dağılmaya elde ufalanmaya müsait kırılgan yapılı tutarken bir zemine yayarken dikkat edilmeli öyle ki ufak bir el hareketiyle o dokuların açısı kaygan olduları için cart der bozulur. Yani dokular uzerinde hereket eder. Başka bir deyişle çok seyrek dokunmuş bir cuvalı düşünün.

Fakat bu iki madde epoxy denilen reçine esaslı bir madde ile karıştırıldığında inanılmaz neticeler çıkıyor. o samanımsı fiber dokular bir anda sert levhalara donüşüyor. Epoxy sert bir maddedir ama bir de bu maddeyi bir arada tutacak sağlam iç dokular olunca bu sağlamlık kat ve kat artıyor.

Carbon bu alanda fiberden daha pahalıdır. Çünkü üzerinde çalışması daha kolaydır. Doku daha simetriktir hemen dokuların lif açıları bozulmaz. bu simetri ve carbonun epoxyi kavraması daha iyidir. Bir diğer özelligi cam elyaftan hafif oluşudur.

Bu karbon fiber dokularla dünyanın en sağlam ve hafif okyanus yarış tekneleri yapılır.

Carbon plastiktir diyen arkadaşlar vardı. İki madde de bildiğim kadarıyla aynı çıkış menşeili yani fosil kaynaklı olduğu için plastik zaten karbon dur diyorum , karbon fiberdir demek yerine .

Kimyacı uzman varsa o nerse odur ukalalık da etmek istemem.

İyi Sürüşler...

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Tüm verilen bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Aslında kendime çok sağlam, ve bu sağlamlıktan ödün vermeden hafif olan bir kadro almayı düşünüyorum. Diğer parçalarını sonra toplarım diye planladım. Neler önerilebilir, fiyat aralığı ise 500-1000 ytl arası olmalı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@suzunkopru

çelikten metalden sağlam olduğunu kim söyledi bilmiyorum ama çelikten daha dayanıklı değildir .

aslında çeliğinde kalitesine kullanılan metal alaşımına çeliğe işlenirken tatbik edilen ısı derecesi ve soğuktatbikinin süresiv.b. bunların tamamı çeliğin kalitesini belirleyen etkenlerdir anlatması uzun sürer çeliğinde bir çok çeşiti mevcuttur . laşımlarıv.s.
ama sağlamlık olarak karbonun çelikten daha sağlam olduğunu söylemem

arkadşında dediği doğru sert olması sağlam olduğu anlamına gelmez aksine çelik bile esner esnemeyen metal çabuk kırılır .

fiber glass cam elyafıdır falan bırakalım kafa karıştırmayı arkadaşlar ben diyorumki fiber plastik ve bunun çeşitlerine verilen addır cam elyafı falan plastik içeriğindeki karışımıdan bahsediyorsun işte kısaca . cam elyafı askerliğinde plastik miğfer kullananlar bilir onlara fiber glass malzemeden yapılmıştır .

elyaf dediğiniz inceltilmiş elyaf haline getilmiş bir nevi kumaş haliş desek daha doğru metalin inceltilmiş sac hali gibi elyaf hali inceltilmiş halidir.

aslında bunları yazmaktansa size bir bilir kişi olarak bu forumda üniversitede bu konuyla alakalı bölüm okuyan tez konusu olarak carbon fiber bir kadro yu bizzat yapan bir arkadaşımız vardı HORNET ' ADI

ona sorun o size en iyi şekilde anlatır .

hangi kadroyu tercih etmeliyiz sorusuna gelince arkadaşında dediği gibi göreceli bir şey hififlik ararsın crbon fiber,scandium v.s. ( ama carbon fiber bir dj kadrosu olmadığı için genelde xc bisikletler için kullanılan bir malzemedir fiber carbon )
gerçi şimdi dh için aynakol bile yapıyorlar ama yaygın olan xc içindir

hafif olduğu için tercih edlir .

teşekkürler

• Beğen

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@hakkoy
Fiber konusuna bir açıklık getirelim. Fiber, plastik anlamına gelmez. Tam olarak "Lif" demektir. Bir kaç örnek vermek gerekirse;

Muscle Fiber; Kas lifi
Plant/vegetable Fiber; Bitki lifi (Örneğin pamuk)
Dietary Fiber; Lifli yiyecekler
Fiberoptic / Optical Fiber; Işık üzerinde bilgi iletebilen kablo

Bunların dışında yukarda bahsi geçen Fiberglass ve Carbonfiber de örnek olarak verilebilir.