Karbon yol bisikleti tavsiye

Tepki
24
Bisiklet
Cube
@Mert E.Çok teşekkür ederim, ozaman kararımı aldım ve merida alacagım, içten kablo olayını goruntuden dolayı istedim tiagra setlerde var ve sanırım jant lastikte idare eder ve karbon masa daha ne olsun. herkese cok tesekkur ediyorum.

@Murat B.

Yardım ve yorumlarınız için minnettarım. Tsekkur ederim kararımı verdim

Scudo

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
sinan arkadaşım öncelikle foruma hoş geldin. bisiklet dünyası aslında dışardan göründüğünden çok daha derin bir dünya içinde bilinmesi gereken çok fazla teknik bilgi gerektiriyor keza kazanılması gereken deneyimde bilgiden dahi çok fazla! forumda ömer karan, gökhan toros sonra forum yöneticileri edip bey ferhat bey ismini şuan yazamadığım bir çok arkadaşımız teknik donanım ve bir çok konuda fazlasıyla bilgi verebilirler.

Bende, sizin bisiklet arayışınız için hobi amaçlı olarak görsellik ve bisikletin ele avuca gelir bir değeri olmasını istediğinize dair izlenim oluştu! Yol bisikletinden tamamen zevk almak gezmek dolaşmak istiyorsanız size yapılacak en güzel tavsiye madem fazla parada vermek istiyorsunuz Cannondale caad 8 yada caad 10 alın 105 set olsun üzerinde yada sram rivalde olabilir. size gerek görüntü gerek marka, bisikletin hafifliği ve maddi değeri olarak istediğiniz herşeyi vermiş olacaktır. Şayet yarın öbür gün yol bisikletinden de sıkılır şehir tur bisikletine yönelecek olursanız elinizdeki bisikleti değiştirebilmeniz yada ikinci elde satabilmeniz de kolay olacaktır.

Yol bisikleti merakınız, spor amaçlı ve ben yarışmak istiyorum derseniz, (umarım dersiniz çünkü bu sporda ne kadar çok rakip olursa ülkemizde ilerlemesi okadar hızlı olacaktır) 1500-2000 TL ile xrs30, apex yada tiagralı bir bisiklet alın onunla bol bol antrenman yapın ve bisikletinizin komponentlerinin zaman içerisinde nasıl olması ve ne olması gerektiğine daha iyi karar vereceğiniz için piyasayıda takip edip alabilirsiniz. Kullanacağınız setin jantın ve en nihayetinde kadronun da ne olacağına da daha iyi karar vermiş olacaksınız.

Karbon bisikletin neden daha iyi olduğu size ne kazandıracağı hakkında bir bilgi sahibi olmadan karbon diye çok para verip bisiklet almak akıllı bir iş değildir.
Ancak yinede bir dünya para döküp yol bisikleti ile mtb gruplarında pikniğe gidecekseniz bence paranızı ülke sermayesine daha faydalı olacak şekilde harcamalısınız...

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Murat B.

Murat bey, ne demek. Yazdıklarımından başka birşey söylememişsiniz ki :) Aynen dediğiniz gibi, bu koşullarda ancak subjektif yorumlar yapabiliyoruz. Ben özellikle marka seçiminde ziyadesiyle kendi düşüncelerimle yargıda bulunduğumu sık sık dile getiriyorum zaten.

İçten kablolamada kadronun içine kaçması değil de tekrar kadronun içinden geçirmesi (bir delikten sokup diğer deliğe çıkması) nasıl olur diye düşünüyordum. Ama bunun için de herhalde bir kablo yolu vardır iki deliği birbirine bağlayan.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mert E.

Kablo kanalları olabiliyor (özellikle vitesler için olanların birbirlerine dolanmamaları için), gene de kadrodaki delikten kabloyu çıkartmak pek de kolay değil.

Kolay yolu; önce kadronun içine dikiş ipliği sokup elektrik süpürgesi (ya da ters çalıştırılan kompresör) ile ipliği diğer taraftan çıkarmak, ardından teli bu ipliğe bağlayıp ipliği diğer uçtan çekmek.

Tepki
24
Bisiklet
Cube
@kerem oktar

Kerem Bey, öncelikle teşekkür ediyorum nacizane yorumunuzu ve fikirlerinizi eksik etmediğiniz için. İlk olarak sunu yazayım, amacım, bisiklet uzerinde kendimi zorlayıp ( performans ve zaman olarak ) hem form tutmak , hem hobbi olarak hem de ileride amatör yarışlar dahil olmak üzere bisikleti hayat tarzı haline getirmek. Dag bisikletciler gruplarına elbet katılırım cok guzel yerler mevcut antalyada gezip gormek isterim, o yuzden ben yol bisikleti , abim ise dag bisikleti arastırıyor. Boylelikle ileride ihtiyac ve isteğe gore değiştirmeyi planlıyoruz. Elimde emektar bir sehir bisikleti mevcut, bianchi xc serisinden onun alstiklerini degistirip amatusorlere baktırsam oda dag için işimi fazlasıyla gorur, sonucta downhill yapmayacagım.Amacım kardiyo ve amator olarak yarıslara denemelere girmek ileride.

İkinci bir husus olarak, gözlemleriniz biraz dogru biraz yanlıs, söyle izah edeyim, cannondale caad8 hosuma gitti ancak uzerinde sora seti var ve fiyat olarak merida scultre ile aynı uc asagı bes yukarı, aradaki farkı su anda hissedemeye bilirim kaldi ki illaki seti sonradan degistirebilirim ancak caad 8 lerin rengi hiç beni açmadı. Isınamadım bir sekilde, kaldı ki cannondale tartısmasız bir marka, o yuzden buradaki herkese bir karsılastırma yapmalarını rica ettim. Meridanın donanımının yanında kadro sekli ve rengi cok hosuma gitti. Farklı duruyor, kadro kaliteside tartısılmaz diyen arkadaslar oldu + life time kadro garantili olunca dusundum ki cok fark yok arada. Ancak siz ileride olurda vazgecerseniz satmakta gucluk cekersiniz meridayı demek istediniz, yanlıs anlamadım değil mi? Agırlıkları da aynı sayılır, bana lütfen biraz daha scultre ve caad modeli arasında ne için boyle bir degerlendirme yaptıgınızı acarsanız, ben de bilgilenmiş ve ona gore adım atmıs olurum.

simdiden cok tesekkuru bir borc bilirim.

saygılar

Tepki
24
Bisiklet
Cube
Bak abicim bende diyorum cannondale daha iyi kaldi ki salcano fiyat performans olarak su an digerlerinden daha uygun gibi, tabii arakdaslar daha iyi bilirler, benimde kafam karıstı acıkcası arastırdıkca kafa daha cok karısıyor. Senin su kararın kesinlessin sonra benim dag bisikletine geceriz.

Selamlar

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Sinan Kotay

4 Bisikletin de donanımı aşağı yukarı ayrı, hepsi çok kaliteli markalar, hepsi aşağı yukarı aynı fiyata bulunabilir.
Dolayısıyla net bir sıralamam yapamam görünüşünü beğendiğiniz bisikleti alın derim.
Biraz daha kafa yorarsanız işin içinden çıkamazsınız benden söylemesi. :)

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
cannondale caad 8 alırdım ben olsam. sora sete bu kadar takmayın. yeni nesil olduğu için tiagra yla arasında pek fark olduğunu düşünmüyorum. bb30 orta yatak varsa hele tadından yenmez
aşağıdaki videoda 2:48 de bb30 un ne kadar etkili olduğunu görebilirsin. ortadaki cannondale. diğerleri pedal çevirirken paralanırken ortadaki şişman adam rahat rahat pedalını çeviriyo :D
bb30 yatakların farkı aynakollar arasındaki messafenin kısa olması

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

kerem oktar

Forum Demirbaşı
Tepki
204
Bisiklet
Bianchi
sinan arkadaşım özel mesajdan yazmıştım ama buradaki yorumunu yeni görüyorum. Aslında ben merida cannondale karşılaştırması yapmak istememiştim sizin amacınızın yarış ve performans olduğundan da emin olmadığım için cannondale alimünyum kadrolu caad10 önerdim. Caad 8 fiyat açısından biraz daha uygun ancak 105 li caad 10 tabiki çok daha iyidir. Burada yol bisikleti arıyorum diyen arkadaşlar ilk çıktığında o insanın tam olarak ne amaçla almak istediğini bilemiyorsunuz dolayısıyla genel amaca uygun olanı tavsiye edebilirsiniz ve ben özellikle çok fazla bütçe ayrılmaması yönünde tavsiyelerde bulunuyorum ki insanlar bir heves ile dünya kadar para döküp yol bisikleti alıp sonra heves geçip caanım bisikleti bodrumlara kitlemesinler. yada satışa çıkardıklarında bisikletin değeri hiç olup eriyip gitmesin. Sonuç itibari ile bisiklet sporunda maliyetinizi bile çıkarak bir gelir yok (iyi bir klüpte koşmuyorsanız) Hatta size şöyle söylim 2016 ve 2020 yılı olimpiyatlarına hazırlanan milli sporcularımız bir çok teknik ekipman iç lastik kıyafet gibi ihtiyaçlarını kendi bütçeleri ile karşılıyorlar çocuklar. Siz yarış ve performans olarak amacınızı belirtmişseniz ben size kesinlikle 9,5 kiloluk bir bisiklet almanızı ve 1 yıl bu bisiklet ile antrenman yapmanızı tavsiye ederim isterseniz Bianchi slr200 alın o bile işinizi görecektir. Yarışacak olupda daha yeni başlarken 7-8 kg lık bisikletlere binip harikalar yaratanı ben görmedim yapabilen arkadaş varsa tanışıp tebrik etmek isterim. Üstadların söylediği üzere sinan arkadaşım, 'giden bisiklet değil giden sensin' kondüsyon hafif bisiklet ile değil ağır bisikletle yapılıyor. Salcano xrs030 rival yada tiagra sonra kron roket 105 set olabilir eski set olsada olur Sedonayı tavsiye etmiyorum bacakları kısa gövdesi uzun olan varsa sedona 611 de uygun olabilir. Sedona 611 i ben kullandım ama çok sıkıntı yaşadım ne ayar tutturabildim ne rahat edebildim. Size tavsiyem kesinlikle bisiklete ilk başta çok fazla para vermemeniz daha ağır daha ucuz bisiklet alın ve bütçenizi ilk başta daha iyi kask daha iyi ayakkabı daha iyi pedal daha iyi sele ve formalar için ayırın sonra kendinize yarışlarda kullanmak üzere 2 bin TL den aşağı olmayan çok iyi bir jant seti alın ve en son karbon kadrolu shimano 105, sram rival yada compangolo chorus setli bir bisiklet alın. Burada en önemlisi kendinize uygun olan kadroyu bulabilmeniz o yüzden baştan çok pahalı kadrolu bisiklet alırsanız ve doğru seçemezseniz değiştirmek zorunda kalacaksınız. Kadro yapısının sizin vücudunuzla uyumlu olması çok önemli bu yüzden uygun fiyatla başlayıp zaman içerisinde bisiklet kadrolarını ve kendi vücut yapınızı tanıyacaksınız buda size doğru kadroyu seçmenizi sağlayacaktır.

Tepki
24
Bisiklet
Cube
@kerem oktar
Kerem bey cok tesekkur ediyorum, sizleride cok iyi anladım , simdi sonuna kadar haklısınız ancak kisilere gore bazı seyler degisir, malesef benim kisiliğim biraz zor , para ile odaklı degil ancak eger ben bisiklete ısınmadıysam o ise asılamam malesef :( o yuzden bu secimde biraz zorlandım. P.M için cok tesekkur ediyorum

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@tuna k

BB30 bugun bircok bisiklet ureticisinin kullandigi bir standart. Salt Cannondale kullanmiyor. Ve genelde ust sinif bisikletlerde kullaniliyor, cunku hem pahali, hem de sadece hafifligin cok onemli oldugu durumlarda kullanildiginda anlami oluyor. Cunku bottom bracket, donme capi ancak 30 mm olur ise aluminyumdan uretilebiliyor.

Ornek verdiginiz Synapse 5'in fiyati 6500 TL.

Onerdiginiz Caad8'in BottomBracket'i BB30 standardinda degil, hatta aynakolu ile birlikte Sora bile degil. FSA. :)

Isin icine girdikce daha da icinden cikilmaz bir hale sokmayalim bence. :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Öncelikle Kerem Bey e hakkımdaki olumlu düşünceleri için teşekkür ederim. Saygılarımı sunmak isterim. Konuya gelecek olursak amaç hobi ve performans. Hatta ilerleyen zamanlarda amatör yarış koşmak. Yol bisikletine yeni başlayacak olmak biraz belirleyici olacak bu konuda Kerem Bey in söylediği bir çok şey çok doğru bence. Karbon kadro kullanmak istemek gayet doğal. Karbon kadrolar alüminyum kadrolardan hafiflik rijitlik gibi konular da daha başarılılar. Bunun yanında alüminyum kadrolar da kötüdür diyemeyiz. Bir çok alüminyum kadro da gayet işinizi görebilir. Şu aşamada alüminyum karbon performansı kargaşası yaşamanıza pek gerek yok bence. Başlangıç seviyesinde performans düşünceniz varsa alüminyum kadrolu tiagra setli bir yol bisikleti bence işinizi görecektir. Eğer ciddi olarak bu işi ilerletmek istiyorsanız bence bu şekilde bir tercih şu aşamada sizin için daha mantıklı olacaktır. Zamanla performansınızı ve deneyiminizi arttırarak ilerleyen zamanlarda 105 yada ultegra setli karbon kadrolu bir bisiklete geçmek size daha faydalı olabilecektir. Yol bisikletine alışma sürecinde performansınızı yol bisikleti kullanımı doğrultusunda arttıracağınız bu zamanda çok masraf etmenizi pek tavsiye etmem. söylediğim düzeyde bir bisiklet kullandıktan sonra daha iyi bir bisiklete geçtiğinizde aradaki farkları gayet iyi anlarsınız. Ayrıca başlangıç zamanlarında biraz daha harcanabilir parçalar kullanmış olursunuz. Herhangi bir vazgeçme durumunda da daha az zarar edersiniz. Performans kaygınız varsa şunu da söyleyebilirim. Herkes üst düzey donanım kullanmak ister. bir Ultegra bir dura ace bir sram red set kullanmayı hepimiz isteriz. Ben de bir zaman Ultegra set kullanmanın hayalleri ile yanıp kavrulduğum günleri unutmuş değilim ancak. Önce compagnolo xenon sonra shimano 105 sonra sora set kullandıktan sonra bir arkadaşımın full karbon bisikletin de ultegra set kullandıktan sonra en yakın arkadaşıma dediğim ilk söz şu aşamada yapacağım en son şey ultegra set almak olur. Ben ultegra set kullanmayı hak etmiyorum demekti. Kullandığımız malzemeyi biraz hak etmek lazım. Bu benim şahsi görüşümdür.
*
Bisiklet tercihi konusunda cannodale de merida da bence çok başarılı firmalar. Murat Bey de belirtmiş zaten yapılacak yorumlar genel olarak sübjektif ölçülerde olacak. Tam tutacak bir yorum için iki modelide aradaki farkları anlayacak ölçülerde kullanmış olmak gerek ki buda zor bir durum bence. İki firma arasında uçurum fark olacağına inanmıyorum. Performansları yakın olan modeller arasında bence alacağınız bisikleti siz beğenmelisiniz. Sizin içinize sinmeli. Rengiyle görünüşüyle Kadro şekliyle vs vs hangi bisiklet içinize daha çok siniyorsa hangisini çok beğeniyorsanız onu alın bence. Mesela cannodale caad 8 tiagra ile merida scultra 903 birbirine yakın modeller. bu ikisinde merida yı beğenmişseniz onu alın. Çünkü o bisiklet sizin yol arkadaşınız olacak. Km lerce bineceksiniz. Yeri gelecek o sizi taşıyacak. Yeri gelecek siz onu. Yani içinize sinmesi beğenmeniz severek binmeniz önemli.
Bu arada cannondale 2014 kataloğuna bakıyorum. Cannondale caad 8 in claris sora tiagra ve 105 setli seçenekleri var. Bu kadro üzerinde istediğiniz donanımı seçebiliyorsunuz. Merida da gerçekten güzel bisiklet. İkisininde tiagralı modeli arasında karşılaştırma yapıp hangisini beğeniyorsanız kanınız hangisine kaynadıysa onu alabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda da karbon kadrolu 105 yada üzeri setli bir bisiklete geçersiniz. Amatör yarışlara girmek istiyorum diyorsunuz. Bu bisikletlerde yarışlara girebilirsiniz bile. Türkiye deki yarışları incelerseniz mesela genç sporcuların sora setli alüminyum kadrolu performansı sizin alacağınız bisikletlerden alt düzey bisikletlerle yarışlara katıldığını görebilirsiniz. Şimdiden alacağınız bisiklet hayırlı uğurlu olsun diyorum. Saygılar.

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
@Mert E.

caad 8 de bb30 var diye biliyordum. düzeltme için teşekkürler

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Mert E.

Shimano zaten BB30 bottom bracket üretmiyor. O yüzden BB30 uyumlu kadro ile Shimano grupset kullanılacaksa ya adaptör takmak (ve hafiflik avantajından vazgeçmek) ya da çoğu firmanın yaptığı gibi başka marka (genelde FSA, bazen kendi ürettikleri) aynakol gerekiyor.

Bu arada, Caad8'in BB30 olmadığına emin misiniz? Cannondale'in sayfasındaki 2014 modeli için BB30 yazıyor; Delta'nın sayfasında 2013 modeli var, hangi standartı kullandığı yazmıyor ama 2014'ten farklı gözükmüyor.

• Beğen
Tepkiler: hakan64

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Murat B.

Aslinda cok degilim. Sadece oyle biliyordum. Yazdiktan sonra bir kez daha emin olmak icin baktim ama bir turlu emin olacagim bilgiye ulasamadim.