Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karbon şaft borusu kısaltma

Konu, 'Süspansiyon' kısmında scientist tarafından paylaşıldı.

1. scientist

scientist Üye

Seviye:
    Herkese merhaba
    Yol bisikletim icin yeni aldığım karbon şaftlı çatalı kısaltmam gerekiyor. Kısaltırken dikkate almam gereken bir konu da önümüzdeki yıl yapmayı planladığım kadro değişikliği.
    temelde 3 sorum var
    1. Şaftı nereden kesmeliyim?
    Eski maşamın şaftının uzunluğu 20,5 cm. kadroda head tube uzunluğu 14 cm. 2 adet 10'ar mm'lik spacer'dan sonra boğaz bağlanıyor ve boğazın üst kenarının 2-3 mm altında şaft sonlanıyor. gidonun bu seviyesinden şu an memnunum, ancak kadroyu değiştirebileceğimi düşününce acaba yeni maşamı eski maşa ölçüsünden daha mı uzun birakmalı mıyım diye düşünüyorum. bu arada almayı planladığım kadro boyu mevcut kadromdan 2 cm daha küçük (mevcut kadrom 54cm almayı düşündüğüm 52 cm)..
    2. Şaftı nasıl kesmeliyim?
    bu iş için yapı marketlerden alabileceğim testereler iş görür mü? Maşayı sabitlemek için mengeneye ihtiyacım olur mu? Yoksa profesyonel bisiklet tamircisine mi başvurmalıyım?
    3. Eski maşa içerisindeki furş kapağının vidasının girdiği somunu yeni maşamda kullanabilir miyim?
    Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler

HaliliOzturk bunu beğendi.
  2. scientist

scientist Üye

Seviye:
    Sorum yeterince açık değil mi acaba?
    İsterseniz fotoğraf ekleyerek de anlatabilirim, yoksa konuyu yanlış yere mi açtım?

3. scientist

scientist Üye

Seviye:
    yok mu yardım edebilecek birileri

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle, yerinizde olsam kadromu degistirmeden, masama bu sekilde geri dönüsü olmayan bir müdahale de bulunmazdim, ancak anladigim kadariyla (son soruya gelince anladim) yeni bir karbon masa aldiniz ve eskisiyle degistirmek istiyorsunuz. Bu durumda, eskisine nazaran 1 cm kadar uzun kalacak sekilde masayi keserseniz, ileride dogabilecek herhangi bir problemin önüne gecersiniz. Peki su anda dogru ayar icin ne yapilabilir? Spacerlardan birisini (veya 2 adet 0,5 mm, 3 adet 0,3 mm spacer alarak daha ince ayar da yapabilirsiniz) gidon bogazinin üst kismine gecirerek, bogazi asagi indirebilirsiniz veya yine ayni spacerlari koyar, üstte fazla kalan kisim icin de bir ek spacer koyabilirsiniz. Bu her ne kadar görüntü olarak hos durmasa da, herhangi bir sorun cikartmayacaktir. Yeter ki furs kapaginiz, masadaki somuna ulasabilsin.

Düzenleme: Son cümleme ithafen, eger asagidaki resimdeki gibi bir cektirme edinirseniz, vidanin ulasmama sansi kalmayacaktir.

Ince uclu bir testere is görecektir, ancak dikkatli olmakta fayda var. En makul olani, kesilecek hizadan bir bant yardimi ile düzgün bir cizgi belirlemek. Bu ayni zamanda kesim esnasinda distaki vernigin de dagilmasini bir nebze engeller. Fakat en dogru olani, profesyonel ellere teslim etmek. Bisikletcilerin elinde, özellike karbon malzeme icin daha "nazik" ekipmanlar bulunabilir.

Bahsettiginiz sey eger cicek veya cektirme dedigimiz, celikten imal edilen ve masanin saft borusunun icine cakilan parcaysa eger onu oradan cikartmak neredeyse imkansiz. Diger taraftan, zaten karbon saft borusunun icine o parca da cakilmaz, cakilmamali. Onun yerine karbon saft borulari icin üretilen, asagida resmini koydugum tipte bir furs kapagi-cektirme seti edinmeniz daha yerinde olur.

5. scientist

scientist Üye

Seviye:
    Halil Bey gerçekten çok tesekkürler
    Açıklayıcı ve anlaşılır cevaplarınız bana çok yardımcı oldular.
    Acaba dediginiz gibi eski maşa uzunluğundan 1 cm daha uzun olarak kessem daha sonra kadroda değişiklik yaptıktan sonra gerekirse maşamda küçük kısaltmalar (5-6 mm) yapmam mümkün olur mu?
    İkinci sorum da Resmini eklediğiniz çektirme ve furş kapağını maşa şaft yüksekliğini yeniden ayarlarken maşa içinden çıkarmak ya da çıkarmadan seviyesini değiştirmek (muhtemelen şaftın içerisine ittirerek) mümkün olur mu?
    Yanıtlarınız için yeniden teşekkürler

6. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim.

Olur tabi ki, nispeten daha fazla dikkat gerektirir ama yapabilirsiniz. Zaten, cok cok büyük ihtimalle yeni kadronuzun alin borusu daha kisa olacak. Siz de masanizi bir miktar kisaltmak durumunda kalacaksiniz. Eh zaten 1cm de fazlalik olursa, kisaltma tahmini 15-20 mm kadar olacaktir. Bu da isinizi kolaylastirir.

Bu cektirmenin güzel tarafi da bu, burada siz üst kapagi sabitlediginizde acilan, ancak vidayi gevsettiginizde geri toplanan bir sistem var. Yani cektirme hic bir kosulda masanin icinde sabit kalmiyor. Sökünce tüm sistem cikiyor. Bir nevi dübel gibi düsünün, ama bu cikartirken geri toplaniyor.

Sistemin bir diger özelligi de, iceride acilan kisim masanin saft duvarlarina icten esit miktarda basinc uyguluyor, distan da ayni basinci gidon bogazi uyguluyor. Bu sadece masanizin karbon saft borusu zarar görmüyor.

Yeniden rica ederim. Iyi forumlar

seref soylu, Emrah Pektaş ve scientist bunu beğendi.
  7. scientist

scientist Üye

Seviye:
    bisiklet konusundaki engin bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler Halil Bey
    Açıkçası yanıtlarınızdan sonra kafamda hiç soru işareti kalmadı. :)

8. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, elimden geldigince yanitlamaya calistim. Yardimci olabildiysem ne mutlu bana...

scientist bunu beğendi.
  9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Epey aradım ama çok ayrıntılı bir resime ulaşamadım. Ancak genel üretici önerileri bu şekilde. Tabi oradaki aletleri evde bulmak zor olabilir.

http://www.flickr.com/photos/stephenrusk/513816005/

Belki iki boğaz yardımı ile bu düzenek taklit edilebilir. Halil'in önerdiği gibi önce bir kat bant kullanırsınız. Keseceğiniz yeri işaretledikten sonra hemen altına ve hemen üstüne iki (eski) boğaz monte edersiniz. Arada sadece kıl testere girecek kadar yer kalır. Kesersiniz.

scientist bunu beğendi.
  10. scientist

scientist Üye

Seviye:
    Yanıtınız için teşekkürler.
    İki boğaz arasına kesilecek kısmı getirmek gerçekten de hata yapma olasılığını azaltacak bir işlem gibi görünüyor.
    bir de eklediğiniz fotoda dikkatimi çeken kesme işlemini, solunumla alındığında zararlı olabilecek karbon tozlarına ve diğer kimyasallara maruz kalmamak için akan su altında yapıyor olmaları oldu.
    Sanırım bunu yapmak ya da partiküllerin solunmasına engel olacak bir maske kullanmak gerekiyor.

11. mtbiker

mtbiker Forum Demirbaşı

Adı:
    Erdi
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    ben daha önce bir kac kez kestım bı kac puf noktaya dıkkat edersenız guzel bı kesım saglayabılırsınız önce kesıcegınız yerı ortalıycak sekılde flaster bantla bı kac kat sarın sonra bu bantların ortasından işaretınızı koyun . eger boru mengenız varsa yada yukarıdakı resımde olandan ona sabıtleyıp cok ince uclu bı testereyle kesımı yapabılırsınız eger yoksa herhangı bı mengenede bez yardımıyla cızılmeyı onleyerek cok sıkmadan kesebılırsınız. burda bant keserken dıştakı karbon lıflerının dagılmasını engellıcektır. kesım bıttıkten sonra bantı cıkarmadan önce kesılen yuzeye dıkkatlıce japon yapıstırıcısı surun buda acıkta kalan lıflerı sabıtlıcektır bıraz dıkkatlı işcilikle gayet guzel kesebilirsiniz :)

scientist bunu beğendi.
  12. scientist

scientist Üye

Seviye:
    her gelen yanıtla birlikte yeni birşeyler öğrenmek çok güzel.
    İyi ki varsın forum :)

mtbiker bunu beğendi.