Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon mu, aluminyum mu?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında halilgoksal tarafından paylaşıldı.

1. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    daha önce(aylar oldu sanırım) burada bisiklet seçimi ile bir başlık açmış ve fikirlerinizi sormuştum... o günden bugüne bisikletli hayatımda bir değişiklik olamadı (evlenmeye karar verince doğal olarak ertelendi :)) düğün hengameleri biter bitmez bir bisiklet alınacak... tabi ben bu arada nisbeten takıntı haline getirdim bisiklet işini... bilgisayar başında bol bol araştırma yaptım... neticede sanırım 3'e indirebildim seçenekleri...
    1.si merida big.nine lite 1500 http://www.merida-bikes.com/en_int/bike/2013/44/MTB+Hardtails/Big.Nine+Lite+1500
    aluminyum kardo ama geometrisi karbon yarış bisikletleriyle aynı donanımı da benim ihtiyaçlarım için çok bile :)
    2.si Cube Reaction GTC Race 29 http://www.cube.eu/en/hard/cross-country/reaction-gtc-race-29/
    karbon kadro... donanım olarak merida kadar iyi...
    ikisi arasında +€50 fark var... ama şimdi karbon var karbon var... bir de çok lazım birşey midir karbon?
    bu yaştan sonra yarışa girmeyeceğiz nasıl olsa...
    3.sü Cube LTD SL 29 http://www.cube.eu/en/hard/cross-country/ltd-sl-29-black/
    içlerinde en ucuzu... kafadan €450 fark var meridayla... kaynakları biraz kaba, geometrisi biraz farklı... başlangıç seviyesi kullanıcısını zorlayacak bir geometrisi var deniyor...
    alternatifler bu kadar...
    sizce?

2. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle allah mesut bahtiyar etsin;darısı bekarların başına.valla bu yaşdan sonra bence asıl karbon almak lazım bir kere çok hafif lastik patladı,bir donanım arızalandı en azından sırtla götür.taşıması kolay kullanımı rahat.daha ne olsun ama bir kere şu ilk kullanıcı başlangıç olarak felan laflarına takılmayın emin olun herkesin cebinde para olsun herkes ferrariye,porsche'ye biner kimse diğer aletlerin yüzüne bakmaz alabiliyorsan en iyisini alacaksın dünyaya bir daha gelmeyeceğiz.

halilgoksal bunu beğendi.
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    50 euro fark ile karbon kadro. Bence bedava. Bu sıralamada, eğer bütçe o kadar yükseldiyse karbon almamak salaklık olur.

4. Taylan Atanur

Taylan Atanur Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Carbon candır :)

5. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sadece kadroya bakarak karar vermekte çok doğru değil.. 1 ve 2nci seçenek arasında karbon cube biraz daha ağır basıyor gibi. Nedeni ise Cube ile Sun Ringle jant seti geliyormuş. Diğerinde SLX göbekli bir set var.. Rulmanlı bilyalı ayrımı genelde yapmam (üst seviye bir bilyalı sistem daha iyi olabiliyor) ama Sun Ringle göbekler ve kullandıkları rulmanlar hiç fena değildir. Biraz ağırlardır ama evladiyelik kalitede malzemelerdir.. Bir arkadaşıma downhill bir bisiklet toplarken Sun Ringle göbekleri tercih etmiştik.. Merida'da daki fox maşa, Cube'deki Reba'dan bir tık daha iyi ve pahalı jant seti ve kadrosuyla Cube daha ağır basıyor..

halilgoksal bunu beğendi.
  6. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    mesele sadece kadro değil donanım da işin içinde olmalı elbette... değerlendirmeler toplam bisiklet için olmalı...
    Al-karbon kıyaslamasında mesela Trek'in Superfly Elite Al alan bi arkadaş vardı forumda ki listedeki bisikletlerden çok daha pahalı bir model...
    bir de karbon var karbon var kısmı beni düşündürüyor...
    ağırlık konusu da o kadar baskın değil. kabaca 1 kg oynuyor Cube'ün iki kadrosu arasında... merida'nın ağırlık bilgisi yok hiç bir yerde ama çok farklı değildir kanımca...

7. Bülent Gökmen

Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benim merak ettiğim aleminyum alaşım kadrolarda üretimde neden 7005 yerine 6061 e yönelme olduğu. 7005 in avantajları konusunda sayfalar dolusu yazı okumuştum ama Halil arkadaşımızın dediği gibi karbonların kendi arasında kalite farkı olduğu gibi aleminyumlarında var elbet. Neticede kadro sağlam olunca ekipmanlar güncellenebiliyor ama elbette f/p ön planda olmalı.

8. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Cube vasat bir maka değil. Kullanmadım ama gördüğüm kadarıyla karbon işçilikleri hiç fena değil.
    Ağırlık önemli bir mevzu hele hele fark kg. ile ifade ediliyorsa :)
    Bu arada madem marka, model hakkında tereddütlerin var al sana daha güzel bir öneri : Deneme sürüşü yapmadan bisiklet alma. Bizim bu forumda marka fanatikliği biraz hat safhada.. Çoğunluk bisikletini bir kere bile üstüne çıkmadan satın alıyor. Bakarsın aluminyum olanını daha çok beğenirsin belli mi olur.

Ozzgurr bunu beğendi.
  9. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mesela maliyetleri düşürmek için olabilir.. yada hydroforming tekniği ile 6061 daha iyi çıkıyordur?
    bide sayı yükseldikçe daha iyi olacak diye bir husus yok. yada daha iyi olsa bile her uygulama için iyi olabileceğinin garantisi yok. O yüzden bu rakamlara çok takılmayın.

10. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    cube dünya markası zaten ama beb olsam merida yı alırdım açıları daha çok hoşuma gitti.

11. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bisikletlerin hiç biri Türkiye'de satılmıyor malesef... deneme şansım olmayacak. balayında yurtdışından alınıp getirilecek :) ... bir miktar garantici bir insan olduğum için de önceden körleme sipariş vermek zorunda kalacağım muhtemelen...

12. emre özgür

emre özgür Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bende sizin gibi ikilemde kaldım karbon alu arasında,konuda açtım 29 jant mtb diye,epey araştırmadan incelemeden sonra merida big nine 900 aldım 29 jant bisikletimin resimleri,var bakmak isterseniz
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=114560 sizede tavsiye ededim merida güzel ve kaliteli biiskletleri var cube alıcaktım ama fiyatı beni zorladı,aslında alabilirdim ama ilk bisikletim olduğu için meridayı seçtim,bu arada benim bisiklete dışardan geldi 2 haftaya yakın bekledim,umarım istedğinize kavuşurusnuz

13. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Düğün takılarının nereye gideceği belli oldu.:)
    karbon esnemezlik ve hafiflik sağlıyor.
    mtb yi mtb olarak kullanacaksanız bu iki özelliğide bisiklet seçiminde öne plana koymanın doğru bir bakış olmayacağını düşünüyorum.

14. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bisikletinizi güle güle kullanın... çok güzel bir makina :) meridadan yana endişelerim yok zaten... yarışlarda da kendini kanıtlamış bir marka. cube ise daha fiyat/performans odaklı gibi... özellikle kullandıkları donanımlar-fiyat konusunda iddialılar. bir aya kadar karar vermem lazım bakalım...

emre özgür bunu beğendi.
  15. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    biraz öyle olacak gibi ama sağolsun eşimin de konuya bir itirazı yok :) hatta bisiklet konusunda beni tekrar motive eden kendisi oldu.
    karbon kadrolar iyi güzel hoş ama kırılmalarından tırsıyorum... bisikleti alıp dağdan bayırdan ağır inişler yapacağımı zannetmesemde 2 sene sonra kırık bir kadroyla başbaşa kalmayalım...

mehmetsunu bunu beğendi.
  16. Ege Örs

Ege Örs Bursa / Öğrenci

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Herkesin kendi fikri ama bence karbon kadro daha çok hibrid ve yol bisikletlerinden kullanılması daha uygun gibi geliyor. Gerçi karbon fiber malzeme ağırlığına göre inanılmaz dayanıklı kolay kolay kıramazsınız.