Karbon kadronun boyasini nasil sokebilirim?

rdrx

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Kron
Merhaba , yol bisikletimin karbon kadrosunun boyasını söküp boyasız şekilde kullanmak istiyorum.Bunun için neler yapmalıyım? Forumdaki bazı konuları inceledim fakat detaylı bilgi edinemedim.
http://image5.sahibinden.com/photos/61/22/03/124612203m59.jpg
Boyayı söktüğümüzde böyle bir görünüm olmasını istiyorum :rolleyes:

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
(link)

Böyle ürünler var; ancak Türkiye'de satılırlar mı, yurt dışından sipariş verseniz gümrükle ne kadar uğraşırsınız (kimyevi madde sonuçta) bilmiyorum.

Mevcut boyayı söktükten sonra şeffaf da olsa bir boya (ya da vernik) ile kaplanması gerekiyor diye biliyorum.

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Karbon kadrolarin boyasi kazinarak cikartilir. Keskin bir bicak, jlet, ustura,... gibi. Keskin agizi 90° diktutarak karbon cikincaya kadar kazimak gerekir. Ama cok iyi düzeltemeyeceginiz icin yine bir boya atmak gerekebilir.

• Beğen
Tepkiler: Doğukan Aksu

Murat Alaaddinoğlu

Aktif Üye
Tepki
66
Bisiklet
Ghost
Ben olsam hiç uğraşmam daha kötü yapma olasılığı yüksek eğer karbon görünümü istiyorsanız ki bence hiç gerek yok 3m marka karbon kaplama malzemeleri var onlar ile kaplayabilirsiniz veyahut su transferi baskı denen bir teknik var muhteşem kapmalamar yapılabiliyor o yöntemle.

(link)

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Karbon kadroda boya sökmek için kimyasal kullanmanı tavsiye etmem. Reçineyle tepkimeye girip zarar verebilir çünkü.
Yapacağın işlem, önce kalın zımparayla boyayı kaldırmak, daha sonra da ince su zımparası ile düzeltmek.

Çok derine inmemen gerek, karbonu kazımaman gerek kısacası.

Son olarak ise;
karbonfiber'in UV ışınlarından uzun vadede zarar göreceğine dair bilgiler var internette (tam olarak emin değilim bu konuda, ben de araştırıyorum). O nedenle, üstüne şeffaf bir vernik atman iyi olacaktır.

Son son olarak ise, boyayı söktüğün zaman fotoğrafdakine göre çok daha mat ve düzensiz bir görünüm göreceksin.
Buna güvenerek yapacaksan eğer, biraz daha düşün derim. İşlemin geri dönüşü yok çünkü.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yeni bilgi;
UV koruma için 303 markasının Aerospace koruyucusunu almanız gerekiyor. En basit, ucuz ve sancısız bu şekilde oluyor.
Kaplamayı evde yapıyorsunuz, bir bezle sürüp başka bir bezle siliyorsunuz. Periyodik olarak tekrarlamanız gerekiyor.

Muhtemelen kendi kadroma bu işlemi yapacağım kısa süre sonra. Gelişmeleri yazarım buradan.

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
ya boyasını çıkarmak felan çok zahmetli olacaktır, arabalara sticker yapıyolar ya aynısını biisklete de yaparlar hem pratik olur hem zahmetsiz :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Bilgisi olan arkadaşlara bir soruda ben sormak istiyorum. Benim böyle bir şey yapma düşüncem yok bunu belirteyim önce. Belki konuyu açan kişinin işine yarar diye söylüyorum. Kumlama ile boyayı söktürse nasıl olur bir zararı olur mu?