Karbon Kadro Retro Yol Bisikleti Fiyat Yardımı

schwarz

Üye
Tepki
9
Merhaba, linkini paylaştığım aletin fiyatı uygun mudur? ya da ederi nedir? yardımcı olursanız sevinirim.

(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bence çok mantıklı değil. o yaşta karbon çok sağlıklı olmayabilir.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
çok eski yolda görsem dönüp bakmam.

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben de ikinci el karbonu, hele o kadar eskiyse asla almazdım. Donanımların kaç model (yıl) olduğunu yazmamış bir de, belki karbon kadrosu olması dışında bugün sıfıra o paraya alacağınız bisikletten daha kalitesiz olabilir üzerindeki donanımlar.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@schwarz karbonun demir yorgunlugu gbi bi durumu yok bildigim kadariyla. Dolayisiyla eskiligine takilmak manasiz. O fiyata btwin almaktansa o yillara ozel bi bisiklete binmek daha guzel bi his verir bence

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Karbonfiber malzemenin metal yorgunluğu problemi olmadığı aşikar, lakin karşınıza çıkabilecek bir diğer önemli sorun var.

Karbonfiber tasarlandığının aksi yönde kuvvetlere maruz kaldığında önce kılcal, sonra gözle görülür çatlaklara maruz kalan, nihayetinde kırılan bir malzeme. Üstelik lokal hasarları tamir edip, dışarıdan farkedilmeyecek hale getirenler de var.

Bu nedenle ikinci el bir karbonfiber kadro alıyorsanız sahibinin güvenilir olduğuna ve kadronun kaza geçirmemiş olduğuna emin olamasanız bile ikna olmanız gerek.

Retro tarzdan hoşlanan biri olarak benim tavsiyem bu bisikleti çok iyi araştırıp, konusunda uzman birine göstermeden almamanız yönünde.

Özellikle bisiklete yeni başlıyorsanız kadro hasarsız bile olsa eski donanım sizi tedarik noktasında uğraştırabilir. Güncel alüminyum kadrolu bir bisiklet alıp rahat etmek daha makul görünüyor.

Müsaadenizle konu başlığını daha açıklayıcı olması için şu şekilde düzeltiyorum : Karbon Kadro Retro Yol Bisikleti Fiyat Yardımı

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Sadettin Z. Temiz ise eger kadro bence harika sadettin

schwarz

Üye
Tepki
9
Cevaplarınız için teşekkürler, önerilerinizi göz önünde bulunduracağım, peki fiyat olarak nasıl sizce, pazarlıkla 1400 gibi felan olur sanırım.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Bu bisiklet icin riske girilebilir diyorum
Elbette saglikli bir kontrol yapilarak. Kolay bulunabilecek bir bisiklet degil.
Ancak 58 kadro degil gibi. Kadro boyundan emin misiniz?

• Beğen
Tepkiler: schwarz

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet fotoğraflardan temize benziyor, incelenip sakat bir durum yoksa bu fiyata riske girilebilir, eğer problemsiz çıkarsa verdiğiniz fiyattan çok daha değerli bir bisikletiniz olmuş olur.
Üzerindeki donanım hiç değişmemiş sanırım bu da bisikletin ne kadar az kullanıldığını gösteren bir işarettir bence.

schwarz

Üye
Tepki
9
@Yusuf Z. Şipal Henüz gidip görmedim ama belki fotoğraf yanıltıcı olmuş olabilir, Kadro boyu size daha mı büyük yoksa küçük mü gözüktü? küçük olursa 54'e kadar sıkıntı olmaz ama 58'den daha büyükse işler değişir.

cagrig

Daimi Üye
Tepki
272
İsim
Çağrı Gençol
Bisiklet
Bianchi
@schwarz
Merhaba bu fiyata bu yaşta bir karbon kadro pek sağlıklı olmayabilir tabii ki nos olmadığı sürece, ki bu ürün de öyle gözükmüyor. Bu bisiklete çok benzer bir model olarak giant cadex cfr serisi vardır ancak bu bisikletler arkadaşların da dediği gibi yaşlandıkça güçten düşerler. Malzeme mühendisliğinden edinebildiğim az buçuk bilgiyle söylüyorum ki malzeme yaşlanması eski karbon fiberlerde aynı yaştaki çeliklere göre çok daha fazla. Karbon fiber teknolojisi zaman geçtikçe ilerledi ancak çeliklerde yaşanan teknolojik gelişme bir karınca yolu denebilecek kadar az, tabii çifte veya üçlü haddelemeliler hariç. Yegane tavsiyem bu tarz bisikletler yerine, ki anladığım kadarıyla retro bir bisiklete yenilikçi bir restorasyon düşünüyorsunuz, ya bir çelik yol bisikleti bularak güzel, yaratıcı bir boya ve iyi bir grupset veya hafif bir alüminyum kadro bularak bu yönde ilerlemenizdir, ki bunda da tavsiyem cannondale caad ler olacaktır. Şimdiden başarılar dilerim. Ayrıca tam bir bisiklet isterseniz de merlin cycles'ta güzel seçenekler mevcut :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Metal firmalarının bazılarında metal yüzeyini muayene etmek için x-ray cihazı bulunur. Eğer bu imkanlara sahip fabrikatör bir tanıdığınız varsa, x ışını muayenesi ile kadrodaki çatlak durumu incelenebilir. Eğer çatlak varsa incelemede ortaya çıkar.

schwarz

Üye
Tepki
9
@Yusuf Z. Şipal Hocam şimdi şöyle bir sorun var, dediğiniz giant model bisikletin satılığını bulamadım, diğer cannondale caad modellerde benim bütçeyi aşıyor,(max 2bin tl)
karbon olayını yabancı forumlardada araştırdım net bir sonuc yok, yorumlardan anladığım kadarıyla olay karbonun sağlıklı olup olmaması, üretim teknolojisi, işcilik vs. , eğer kaza darbe almamışsa, ömrü konusda kesin olarak şu kadar olur diye bir bilgi yok, Eğer bu bisiklet alırsam ki alabilirim, bir nevi rus ruleti gibi bişey olacak sanırım. zaten buna 2 yıl binersem parasını fazlasıyla çıkaracak, sonrasında süs diye asarım :)

@cagrigencol malesef yok, şansımı deniyeceğim artık bakalım.

• Beğen
Tepkiler: cagrig

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@schwarz Ben olsam bende bu fiyata rulet oynardım :)

Lenovo K50a40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Dogrudur Eser. Alin borusunun uzunlugu beni yaniltiyor olabilir.