Karbon kadro kullanan varmi?

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
Karbon kadro hakkinda bilgileriniz varmi? Kullanan arkadaslar lutfen kullanim rahatligi hakkinda birseyler yazsin.

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Kullanımı diğer malzemelerden yapılan kadrolara göre daha rigit (esnemez) olduğu için daha serttir ve ilk başlarda arazideki her türlü engebeyi hissettirdiği için alışma gerektirir. Onun haricinde forumda karbon kadro diye arattırarak daha önce yazılmış yazıları ve malzeme detaylarını bulabilirsiniz kolaylıkla...

• Beğen
Tepkiler: RoninRider

saitbugay

Aktif Üye
Tepki
38
ben kullanıyorum,

scale 10 var. hafif , pahalı ve daha dinamik. karbon bisikletin olunca hiç düşmek istemiyorsun. heryere yaslayamıyorsun bu tarz psikolojik sorunlar yaratıyor :) onun dışında yarışçı arkadaşlar daha net bilgi verecektir. Esneme 0 diyorlar, çok sağlam diyorlar etc.

sevgiler

• Beğen
Tepkiler: Jetali

Crossmax

Aktif Üye
Tepki
27
@saitbugay

Evet Scott scale 10 ucuz degil..super bisiklet..arazidemi kullaniyorsun yoksa sirf sehirdemi? arazide nasil normal aluminyumle kiyaslasak?

saitbugay

Aktif Üye
Tepki
38
valla mümkün olduğunca arkadaşlarla beraber araziye girmeye çalışıyoruz. zaten sehirde sürmüyorum pek. Arazide özellikle tırmanışlarda ki en zor olan oralar zaten , performansı daha iyi hissediyorsun. hareket kabiliyetinde artıyor. birde tabi sadece kadro olarak düşünmemek vites ve fren grubu ve özellikle forks da çok önemli bence.

tşk

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
ben de spark 10 kullanıorum bundan öncede scale 20 vardı. karbon özellikle çıkışlar için rijitliği büyük avantaj.hiç şehirde kullanmıyorum hep arazide kullanıyorum ve araziyi scale 20 ile öğrendim. düşüncede pek bir şey olmuyor kadroya. gerçekten çok sağlam yapmışlar. en önemli avantajı hafifliği ve rijitliği diyebilirim.

ergin

Forum Demirbaşı
Tepki
61
@saitbugay
bu günden itibaren benimde olcak sizinde belirttiğiniz türde psikoljik sorunlarım olacagını bende tahmin edebiliyorum inşallah kadroma zarar gelmez iyi forumlar

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@ilkerikier
Scale kadroların sağlamlığı konusunda bağımsız bir test raporu okumuştum. Bir yığın karbon kadro arasında açık farkla sağlamlığı çok ilerideydi.. Fakat bu testte Trek OCLV kadrolar yoktu. Onlar da süper sağlam. (Kendim şahidim; forumda yazmıştım bir ara)

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@celil

bu tarz yorumlar yaparken neye dayanarak yorumladıgınız bence belirtin. gidon ile kadronun yapısı aynı değildir. mesela nasıl kırdınız gidonuda?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@celil

Karbon kadro kullanıp kırdınmıki bu yazıyı yazıyorsun. Dandik bitane gidon kırmışsın sonra 2500-3000 euro luk kadrolara çabuk kırılır diyorsun...

Emre Ede

Forum Demirbaşı
Tepki
207
@celil

bunuda duydumyaa :mad: Allah akıl fikir versin :D
carbon baya hafif bişi diolar ama benim yüzüğüm carbon olmasına rağmen ağır :D ( hakkaten carbon )bence herkes yalan söylüyo :D

shealien

Aktif Üye
Tepki
39
heh en guzeli gidip test etmek
karbondaan karbona fark var sonucta kumas gibi oruldugunu hayal ettigin malzeme 1 sıra orersen hafif ama kolay kırılası olur 2 sıra orersen kalın saglam olur.
benim onerim mesela scott satan magzalardan birine gidip tıp tıp tıp malzemeye vur tırnagınla sele borusunun basından sonuna farklı ses gelir. bunun da nedeni ortalarda daha ince baglantı yerlerinde daha kalın olmasıdır oralarda daha tok ses gelir ve daha saglamdır.
zaten cin isi bisikletle arasındaki fark ta buradan kaynaklanır.

hafif degil diyenler saka yapıyor herhald :p

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
geçenlerde ,time marka karbon maşa kırdım mesela ama isteyerek mukavemetini öçlmek maksadıyla kaldırıma vurdum 4 .cü vuruşta patladı sertlik açısından ,esnemezlik açısından çok iyidir ama eğilmeyip direk olarak kırılması bende bir güvensizlik yaratıyor heleki gidon gurubunda kesinlikle karbon kullanmıyorum kullanan arkadaşlara bir sözüm yok bu benim tercihim . karbona bişey olmaz demek yanlış bence karbon alınacaksa kesinlikle marka aranmalı uzakdoğu ve benzerlerinden kaçınılmalı bu videoyu çoğunuz izlemişsinizdir.izlemeyenler bakabilir

(link)

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
evet videoyu izledim,ancak benim için bu test bir anlam ifade etmiyor tamam titanyum daha dayanıklı görünüyor orda ama carbon da dikey pozisyonda titanyum kadar dayanıklıdır. ayrıca titanyumun esnemesi carbon'a göre daha fazladır ki kadrolarda pek istenen bir özellik değildir bu.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bülent Abi bu video çok güzel de, biraz soru işareti oluşturuyor insanın aklında. Yani 3,5 tonluk bir yük ne zaman bisikletinize denk gelir ki? Üstelik bu yönde...

Benim şahsi yorumum, bu videodan çıkardığım ders şu şekilde; Titanyum bisiklet üretmek için fazla sağlam, boşuna harcamayın :) ;)
Gidon konusunda da, aynı ağırlıktaki karbon gidona her zaman aynı ağırlıktaki aluminyum gidondan çok daha fazla güveniyorum. Özellikle ağırlık düştükçe duyduğum güven artıyor.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@Tuonela

valla dikey olarak herşey sağlamdır sıfır beş kurşunkalem ucu alın parmaklarınızın arasına dikey koyun kırmakta zorlanırsınız o kadar ince olmasına rağmen ,sonra bisiklette yatay borularda var unutmıyalım .marka bir karbon bisiklete sahipseniz çok fazla endişelenmemelisiniz şu soru çok önemli sağlamlık mı ? esnemezlikmi ? 200 € ya uzakdoğu karbon kadrolar piyasaya düşecek diye duydum bence iyice düşünülmeli ;) (umarım dedikodudur)

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bülent ÖZER

ozaman yatay boruları titanyumdan dikey boruları da 0.5 kurşun kalem ucundan bisiklet tavsiye edeceğim size :)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
@HaliliOzturk

halil gidon grubunda ben karbona fazla güvenmiyorum youtube de paris roubaix yarışında discovery takımından bir sporcu karbon gidonun kırılması sonucu çok kötü düşmüştü videoyu tesadüfen izlemiştim biraz araştırılırsa bulunabilir. karbon karşıtı değilim belki yakın bir zamanda karbon kadro alıcam ama kesinlik marka olucak( scott, giant,trek ) :rolleyes:

@Tuonela

laubaliliğin lüzumu yok düzgünce yorum yapınız.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tamam ben bişey yazmıyorum bu konuda artık,düzgun yazınca da olmuyor demekki diger türlüde. sonucta bir forum ve bende düşüncemi yazdım, size sataşmak gibi bir niyetim yoktur, merak etmeyin. alındıysanız özür.

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER