Karbon kadro koruma plasti dip hakkında her şey

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Değerli forumseverler merhaba...
Karbon kadronun korunması hususunda detaylı bir araştırma içerisinde iken, plasti dip ürününü öğrendim. Bu konuda forumda da fazla bilgi bulunmadığından bu konuda detaylı bir yazı ele almak istedim. Bilindiği üzere amaç kadronun çizilmesini önleyerek çakıl+taş gibi sertliklerden kadronun zarar görmesini engellemek. Bu konuda Ankara'da bir ustanın el emeği ile güzel bir kaplama yaptığını öğrendim. Ancak fiyat konusunda (150 TL) olduğu için ben plasti dipe yönelmiştim. Bisikleti kaplamak için PLASTİ DİP Distribitör'den (izmir) 2 adet sprey şişe sipariş ettim. Öncelikle plasti dipin kendi sitesinde yazmış olan kullanım alanlarından istifade neticesinde Ankarada plasti dip ile oto kaplama yapan profesyonel bayii ile yaptığım görüşmelerde plasti dipin bu konuda tamamen ihtiyacı karşılayacak profesyonel bir malzeme olduğunu öğrendim. Yapılan araştırmalar ve görüşülen kişilerin verdiği bilgiler doğrultusunda bahsedilen nedenlerle bu üründe karar kıldım.
------------------------
Plasti Dip'in uygulanması noktasında kendi sitesinde yer alan bilgileri uygulamaya çalıştım. Spreyin uygulanmasında spreyin nüfuz etmesini istemediğimiz kısımları streç film ile kapladım. Pedallar, ayna kol, gidon ve çevresi, ön-arka attırıcılar vs. Stres film ile kaplama işleminden sonra kadroya 30 cm mesafeden bilekler hareket ettirilmeden spreyi kadronun ana bölgelerine uyguladım. Burada bir yanlışım oldu, çok önemli bir püf nokta bu, bu işlemleri balkonda yaptığımdan dolayı sprey sıkıldığı anda anında havadaki tozu kadroya yapıştırdı. Bilindiği üzere plasti dip hava akışının olmadığı kapalı ortamda yapılmalıdır. Sprey kadroya bir sefer uygulandıktan sonra yarım saat beklenilmektedir, bu birinci kat oluyor. Yarım saat sonra sprey aynı yerlere tekrar uygulanıyor ikinci kat. Daha sonra 30-40 dakika aralıklarla tekrar uygulanıyor üçüncü kat. Derken istediğimiz ölçüde 5-6 kat uyguluyoruz. Ben bu şekilde kadromu kapladım. Ancak dediğim gibi balkonda yaptığımdan dolayı tozu kadroya yapıştırdığı için beyaz toz bulutu oldu. İşin bundan sonraki safhasında zaten sabaha kadar uygulanan yerler tamamen dinlendi ve sprey tamamen kurudu.
------------------------
Bu yazıyı ele almamdaki ana nedenlerden birisi de kadro tamamen kaplanmasına rağmen aradan birkaç gün geçtikten sonra kadronun üzerindeki sprey pötür pötür kendiliğinden sökülmeye başladı. Ve hiçbir şekilde olumlu bir durum değil bu. Plasti dip müşteri hizmetleri ile detaylı bir görüşme yaptım. Aklıma takılan bütün soruları sordum ve detaylı cevapladılar. Beyaz toz şeklinde olmasının nedeninin spreyin hava akışının olduğu ortamda uygulanmasından kaynaklandığını öğrendim. Birkaç gün aradan sonra kendiliğinden kalkmasını sorduğumda böyle bir şeyin imkansız olduğunu 5-6 kat atıldıktan sonra asla kendiliğinden kalkmayacağını söylediler. Karbon malzemeye spreyin nüfuz etmesinin herhangi bir dez avantaj taşımayacağını söylediler. Anlatılanlar ışığında akşam evde tekrar sökülen (wizart 7.8 yazan üst kısım) kısma hava sirkülasyonunun sıfır olduğu ortamda tekrar uyguladım. Aynen anlatıldığı ve gerektiği gibi uyguladım. Beyaz toz şeklinde olmadı, ancak sabah kalktığımda yine soyulmanın olduğunu gördüm. Yani benim kendi kanaatim şudur ki, bu spreye çok fazla güvenmiştim, karbon kadroda 2-3-4 milim de olsa bir koruma kadranı oluşturur kanaatindeydim ancak ben beklentilerimin karşılanmadığını bu konuda bu tür uygulama yapacak olan arkadaşlar ile paylaşmak istedim. Ben iki adet sprey aldığım için ileride geriye kalan tek şişeyi tekrar kullanıcam ama bu şekilde tam tutmadığı için spreyin soyulması da çok problem oluyor. Aşağıda uygulama resimleri mevcuttur. Tüm forumseverlere hayırlı günler diliyorum.

Dosyalar

Scudo
Tepki
32
Bisiklet
Salcano
Talihsizlik olmuş.. Bende ilk açarken konuyu olumlu sonuçlanacağı yönündeydim, ama :S Peki internette o kadar video var Hatta bir tanesinde Porsche Panemera yı Sarıya boyuyorlar sıkıntı yok, neden bisiklete olmadı ki acaba ?

• Beğen
Tepkiler: sinemaperdesi

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Ben aldığım distribitöre ürümünüm orjinanilliğinden şüphe ettiğimi bile söyledim. Onlara yukarıda yazıdaki hususları söylediğimde inanamadılar. Ama olmadı tutmadı. Yani 6-7 kat atmama rağmen bir tırnak kalınlığında bile oluşmadı. Yukarıda yazdım üst kısım parlak orada bir tozlanma yok ama bilmiyorum çok kötü oldu. Tahmin ettiğim gibi olmadı yani. Soyulması en büyük sorun. Talihsizlik :) ama noo problem. Hata yapıcaz ki doğruyu bulacağız. :harika:

• Beğen
Tepkiler: Feyyaz Baydar

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
merhabalar

şimdi bu aldığınız galiba şefaf olan veya plasti dip parlatıcı bu ürünleri var olan plasti dip in üzerine sıkmanız gerekiyor direk kadro ya olmaz birde katman bana çok çok ince geldi 5-6 kat normal renkte plasti atsanız kadro nun kendi deseninin gözükmemesi lazım.

(link) bu kanalı mutlaka takip edin plasti dip ile ilgili her sorunuza cevap bulacaksınız

• Beğen

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Elbette bu şeffaf olan. Şeffaf olanın madde içeriği konusunda renkli olanlardan bir farkı yok. Normal renkte atılsa söylediğiniz gibi kadro gözükmez, ama ben müşteri hizmetleri ile görüştüğümde şeffaf ta olsa direk kadroya uygulanmasında hiçbir sakınca olmadığını, tutmamasının ve kendi kendine sökülmesinin imkansız olduğunu söylediler. Ama sonuç malum, biraz hüsran
:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçmiş olsun.
İşleme başlamadan evvel kadroyu iyice yagdan arındırdın mı?
Sprey kullanırken çok yakından mı vurdun?

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
:) Abi kadro tamamen sıfır... bir gram toz veya kir yoktu. Sprey kullanırken de neredeyse cetvelle ölçmüş gibi olması gereken mesafeden uygulamaya çalıştım. Ben bir yerde yanlış mı yaptım bilemiyorum ama sanki aldığım ürün muadilinin muadilinin yandan çakması gibi... Ama direk türkiye distribitörden aldım. :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ne kadar çakmada olsa ürün senin dediğin kadar kötü olamaz.
Benim aklıma ne kadar sıfırda olsa üzerinde montaj yapanların ellerinden bulaşmış yağ kalıntısı vardır.
Küçük bir parçasının iyibir yağ çözücü ile sil ve deneme yap.
@sinemaperdesi

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Aradigim konular acilmis gene :)
Benim de size bir sorum olacakti parcalari sokmeden nasil komple uygulayabildiniz?

Bende renkli plasti dip uygulamak istiyorum 1 kutu ile kac kat atabildiniz?

Ayrica istanbulda bu isi yapan bir yer biliyor musunuz? :)

• Beğen

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
:) Ürünün videolardaki uygulamaları ve kullanımı o kadar harika kı. Ama bende olmadı işte. Parçaları sökmeye gerçekten hiç gerek yok. Spreyin nüfuz etmesini istemediğimiz yerleri mutfak streçi ile güzelce kaplamak yeterli. 1 kutu ile bütün kadroya çok rahat 6-7 kat atılıyor. Ben yetmez diye 2 kutu aldım ama kesinlikle tüm kadro bolca kullanım ile 6-7 kat atılır. Bir kutu hatırladığım kadarı ile 450 ml olması lazım. Diğer sorunun cevabı ise, istanbulda da vardır ama PLASTİ DİP bayileri pahalı yapar. Ankaradaki plasti dip bayisi bana 350 TL fiyat biçmişti. Ben yok deyince spreyini al sen kendin yap demişti. Sonuç ortada o_O:bsmagryr::)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Ben kadroyu siyah mata boyadım. Sizin nasıl boyadığınızı merak ettim açıkçası. Ben boyama yaparken bembeyaz kadrom siyah oldu. Mat siyah plasti dip ile boyayıp başardım. Ancak siyah turuncu yapmak istediğimden anladım ki plasti dip bisiklet kadrosu üzerinde iki renk olarak uygulanması çok çok zor bir sistem. Çünkü plasti dip boyama esnasında kendini kilitleyecek ( mühürleyecek ) keskin noktalar aramaktadır.

Size örnek vereyim aynakolu göbek ile sökmeden plasti dip ile uygulama yaparsanız sökülmesi kesindir. Maşayı sökmeden plasti dip uygularsanız sökülmesi kaçınılmazdır. O yüzden plasti dip uygularken yapmanız gerekenleri aşağıya sıralıyorum.

1) Kesinlikle hava akışı olmayan bir ortamda uygulayın
2) Atılacak her kat arasına 30 dk zaman bırakın
3) Sakın ama sakın kuvvetli kompresörle boyayı uygulamayın, uygulayacaksanız Bosch PFS1000 yeterlidir. Kompresörle uygulama yapacaksanız İzmir deki firmaya bunu belirtin farklı bir yoğunlukta gönderiyorlar boyayı.
4) En az 5 dakika sallayın
5) Plasti dip uygulanacak yüzeyi temizleyin ve üzerinde toz bırakmayın
6) Kadro üzerine mutlaka kilitleme noktası edinin. Bunun için en iyi yerler aynakol ve maşa yuvalarıdır.
7) Plasti dip ağır koku bırakır etkilenmemek için mutlaka maske takın.
8) Plasti dip uyguladıktan sonra bisikletinizi solvent bazlı sıvılardan koruyun ( tiner, alkol, benzin, mazot vb)
9) Plasti dip kendi sitesinde 4 kat diyor ama 6 kat uygularsanız ileride sökmek istediğinizde rahat ederseniz.

Bir ekleme daha yapmak istiyorum, plasti dip boyalar ikiye ayrılıyor, mat ve parlak olanlar. Parlak olanlar için astara ihtiyacınız olacaktır. Eğer astar atmadıysanız kesinlikle kapatma yapmayacaktır. O yüzden sizin kadronuz kapanmamış.

Bir ekleme daha kesinlikle kadronuzu tamamen sökmenizi tavsiye ediyorum. Aksi takdirde plasti dip den verim alamazsınız.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Saturn strech filmle kapladigini okudum ancak verimlilik olarak basarili olanadigi icin sordum tekrardan neticede deneme yanilma ile bir cok sey ogreniyoruz :)

@Atilla Gobel bey peki uygularken hangi parcalari sokmeliyiz? Kirmizi beyaz bisiklet uzerine mat turuncu yapmayi dusunuyorum ama?

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Tahsin Y. İki renk olayını unut. Ben siyah ve turuncu denedim olmadı. Nedeni ise çok basit geçiş noktaları. Mükemmel bir şekilde maskeleme yapmanız gerekli. Bence yapılabilir ama çok aşırı zahmetli bir durum. O yüzden tek renk uygulamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bisikletin üzerindeki bütün parçaları sökmelisin. Hiçbir parça üzerinde kalmamalı. Maşayı ayrı, kadroyu ayrı boyamalısın.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
550 ml olsa 400 gr gibi 2 kata atsan 1 kutu 200 gr uçucu olsa 200 gr kalır katın 100 gr 6 kay 600 gr
Karbon kadro 1400gr + plasti 2000 gr 2300 gr alu kadro zaten eee nasıl perhiz nasıl lahana turşusu. Sesli düşündüm yokmuşum gibi davranın.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Tahsin Y.
Ben iki renk boyadigim için hemen soktum. Ancak size sunu söyleyebilirim tek renk yapar ve muhurlemeniz düzgün olursa sokmeniz zor. Plastik dip ancak mazot tiner vb maddelerle yumuşayıp çözülüyor. O yüzden sağlamlığı konusunda kafanızda soru işareti kalmasın. Ben yeniden boyama yapacağım ancak bu sefer tek renk ve farklı bir renkte olacak. Ayrıca plastik dip uzerine başka renk plastik dip uygulamayı deneyecegim.

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
@sinemaperdesi Sorununuzun kadrodaki yağlardan kaynaklandığından neredeyse eminim. Sıfır olduğuna güvenip temizleme ihtiyacı hissetmemişsiniz sanırım. Fakat boya işlerinde çıplak elle bir kere dokunduğunuz yerde bile yağ kalır ve boya performansını etkiler. Kaldı ki bisiklet gibi her yerinden başka bir yağ çıkan makinenin kadrosunda yağ kalıntısı olmaması pek mümkün değil. Vidaları bile greslenir bir bisikletin. Hatta kadrosunun bilerek yağlandığı dahi olur, pastan korumak için. Bu yağ da su ile çıkmaz. Yağ çözücü özelliği olan bir madde gerekir.

Oto kuaförleri, boyacıları bu işin uzmanlarıdır ve buna kesinlikle dikkat ederler. Boya ya da cila öncesi tüm yüzeyler izopropil alkol ile temizlenir, sonra da hiç bir şekilde çıplak elle dokunulmaz.
Size tavsiyem de bu alkolden edinmeniz olacaktır. %98 saf 1 lt'sini 12 liraya almıştım.
Kadroyu önce suyla ıslatılmış temiz bir mikrofiber bez ile temizleyin. Bu işlem kadroyu tüm tozlardan arındırır. Sonra izopropil alkolle komple silin. Böylece kadro tüm yağlardan arınır. Boyaya hazırdır artık yüzey. Sonra kadroya eldivensiz dokunmayın.

İzopropil alkol bence her evde bulunması gereken harika bir temizlik maddesi. Telefonlarınızın ekranlarını yağlardan, parmak izlerinden arındırır. Her türlü teknolojik aleti temizlemekte kullanmak için idealdir. Elektriği iletmez ve hemen buharlaşır. Çıkmayan sticker lekesi, yapışkanımsı şeyleri anında çıkarır(resmen pazarlamacı gibiyim şu an). Evde bir sprey şisesinde %50 saf su, %50 izopropil alkol bulundurun, mutlaka lazım olacaktır.

Önemli not: İzopropil alkolün tenle temas etmemesi gerekir. Eldiven kullanın. İçilmesi halinde çok az bir dozu bile ölümcüldür. Solunması ile zehirlenmek ise nispeten zordur, dibinden keş gibi çekmedikçe güvendesiniz. Yüzde elli suyla karıştırılmışının tene temasında sıkıntı yoktur uzun süreli olmadığı sürece.

Not2: Hayır satıcı değilim.

edit:imla

sinemaperdesi

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
A. Ay
Bisiklet
Mosso
Mustafa bey çok teşekkür ederim, emek harcamışsınız, güzel bilgiler vermişsiniz. Şüphesiz ben ya bir yerde hata yaptım, ya da aldığım ürün orjinal değil. Çünkü bir anormallik var bu işte. Dün yaptığım bu gün toplanıp pötür pötür oluyor. Sizin verdiğiniz bilgileri mutlaka kullanacağım. Çok teşekkür ederim tekrar. Allah razı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş