Karbon Jant Seti (Önerir misiniz?)

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
yol bisikletinde full karbon jant seti kullanan arkadaşlar deneyimlerini yazabilirler mi? Ben bir set almayı düşünüyorum ama yolların durumu yüzünden pişman olmayayım diyorum?

Scudo

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
ne için alacağınıza bağlı:) alıp cumhurbaşkanlığı kupasında yarışıp senede 10 yarışa katılacaksanız, bu işi ilerletip milli takım düşünüyorsanız tavsiye ederim.:) performans içinde hoş olabilir ancak TR deki 100 bisikletçiden 95 inin yaptığı gibi göl kenarında turlayacaksanız bence günah:) ama karar sizin, parada sizin:)

• Beğen
Tepkiler: Ali AKTAŞ

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
yarışacak nefes yok bende, günde 30-40 km biniyorum standart bir rotada, ama kimseyi de göl kenarında biniyor diye de suçlayamam doğrusu, en azından karbon vs. aluminyum, scandium karşılaştırmalarını bir kez de jantlar için yapabiliriz sanırım, bu konuda bir başlık açıldığını da sanmıyorum, iyi olurdu...

adm coach

Daimi Üye
Tepki
537
Yarış için bile olsa türkiye yollarında yazık olur o jantlara,bende bir çift var.fren pabuçları bile özel mantardan yapılmış bittiği zaman bulunması çok zor oluyor.kalın yanaklı karbon jantların görsel güzelliği tartışılmaz,ama çok pahalı gavur yaw..kırmadan,çatlatmadan,çizdirmeden binebilirim diyorsan al,hayırlı olsunhttp://i246.photobucket.com/albums/gg113/adm43/136.jpg

• Beğen
Tepkiler: Bülent ÖZER

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Güvenebileceğiniz markalar aşağıda yazdıklarımdır;

DT Swiss RC 1250 (1250gr)

Zipp 404 (1712gr)

Zipp 808 (1458gr) Genel ağırlığına bakmayın, çemberinin ağırlığı 200gr'ın altındadır!

Easton EC90 SLX Tubular (1170gr!)
Easton EC90 Aero (1370gr)

Otoban kalitesinde asfaltta binecekseniz, ağırlığınız da 80kg ve altında ise üstteki ürünler sorun çıkarmazlar.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@jordanseroYol bisikleti ile yolların iyiliği arasında bağlantı yok. Paris-Roubax 100 yılı aşkındır alttaki şartları korumaya çalışıyor.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/c/cb/Tafi_roubaix.jpg/397px-Tafi_roubaix.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/Route_pav%C3%A9e_crt_2002.jpg/800px-Route_pav%C3%A9e_crt_2002.jpg

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
Tepki
11
aman haa sakın para yatırma onlara...ben bi 10 cm lik anayoldaki bir logar kapağından geçtim yanlışlıkla...... arka teker yamuldu...

deli kadir

Forum Bağımlısı
Tepki
519
bence de karbon janta hiç gerek yok madem o kadar parayı jantlara yatırmak istiyorsun türkiye şartlarında en kral kullancağın jant ksyrium sl yada ksyrium es...

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
Bencede yazık ! Geçen gün gidiyoruz arkadaştan bir taş bana doğru fırladı ve janta çaaaattt çarptı :( Carbon olsa kesin delinirdi herhalde :( düşünsene bi o kadar para vermişsin offf ... shimano ve mavic in orta serileri yeter de artar ile :)

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Arkadaşlar karbon maddesini ve üretim işlemlerini bu kadar hafife almayın.
Karbon bir kadroya çekiçle defalarca vurun, yine kıramazsınız.(stratejik bir noktası değilse).
Aynı şekilde karbon gidonlara bütün vücudunuzla yüklenirsiniz, "eğer kaliteli bir marka ise ve sizin fiziğinize uygun bir model seçilmişse" kırılmaz.

Bu durum teker setleri için de geçerlidir.Yalnızca burada diğer parçalara göre zeminden gelen darbe unsuru devreye giriyor.Çünkü gidona sadece üstten baskı uygulanıyor, kadroya ise hem alttan hem üstten fakat lastikler ve jant telleri doğal amortisör görevi görerek darbenin şiddetini azaltıyor.

İşte o vakit ilk darbeyle karşılaşan teker setlerinin sağlamlığı ve binicisine uygunluğu önem kazanıyor.
Bu yüzden eğer 95kg luk bir binici, bol çukurlu zeminde, yüksek süratte uzun mesafe bindiğinde
eğer 2kg luk bir teker seti varsa akordu bile bozulmaz,
eğer 1.5kg luk bir teker seti varsa akordu bozulur,
eğer 1.1kg luk bir teker seti varsa çemberi de eğilir, telleri de .

Fakat aynı koşullarda 75kg luk başka bir biniciye hiçbir teker seti sorun çıkarmayacaktır.Bu durum Mtb'lerdeki ön amortisörler için de geçerlidir.Siz 90kg luk bir binici olun ve en kaliteli 1500ytl lik bir maşaya düşük hava basın, bakın ne kadar verimsiz çalışacaktır.

Binicisine uygun malzeme + malzeme ve binicisine uygun koşullar + doğru kullanım ile uzun ömürlü dayanıklılık mümkündür.

MacH

Üye
Tepki
2
benim boyum 1.83 kilom 58.carbon jant bende sorun yaratır mı ?

Fatih Balkış

Forum Demirbaşı
Tepki
291
reynolds'un ya da bontrager'in çok uygun fiyata karbon setlerini buldum, ama çoğu tubeless, fiyatları da abartılı gelmedi bana, ikinci el tabii söz konusu olanlar...

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
@MacH

Kıskandım valla , nasıl bir kilodur bu ve nasıl bir anatomi :D

Bravo, darısı başımıza :rolleyes:

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@uyku evi

Ama işte lastikler tubular oluncada deli padeli maliyet üstelik patlarsa uğraşmasıda cabası...

cansın

Aktif Üye
Tepki
180
@uyku evi

Türkiye yolları daha tubless'i kaldıracak kalitede değil. Hatta cligher lastiklerin bile hafifleri (170-180 gr vs) yollarımız için yeterli değil. Bence tubless'i unutun. Çağrı'nın yazdığı gibi maliyetide yüksek.

Karbon canta gelince, arzu ediyorsanız alın. Sadece zevk meselesi. İllede yarışmak gerekmez derim. Benim tavsiyem fren pabuçlarının basacağı bölge alüminyum olsun, böylelikle normal fren pabuçlarını kullanabilirsiniz. Türkiye de karbon cantlar için kömür fren pabucunu bulmak şimdilik zor. Fotodaki cantlar "zipp 404", triatlon'a uygun olduğu için aldım.
http://www.cansineginlioglu.com/giant_08/giant_01.jpg

amdakdlk

Üye
Tepki
2
binmesini bildikten sora bşy olmas sen binmesini bilmessen alu jant da bozulur..çukur mu geldi popunu seleden kaldıracan vs... bnce sen al arkadaş ;)