Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon Jant Seti (Önerir misiniz?)

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Fatih Balkış tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Balkış

Fatih Balkış Forum Demirbaşı

Seviye:
    yol bisikletinde full karbon jant seti kullanan arkadaşlar deneyimlerini yazabilirler mi? Ben bir set almayı düşünüyorum ama yolların durumu yüzünden pişman olmayayım diyorum?

2. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    ne için alacağınıza bağlı:) alıp cumhurbaşkanlığı kupasında yarışıp senede 10 yarışa katılacaksanız, bu işi ilerletip milli takım düşünüyorsanız tavsiye ederim.:) performans içinde hoş olabilir ancak TR deki 100 bisikletçiden 95 inin yaptığı gibi göl kenarında turlayacaksanız bence günah:) ama karar sizin, parada sizin:)

Ali AKTAŞ bunu beğendi.
  3. Fatih Balkış

Seviye:
    yarışacak nefes yok bende, günde 30-40 km biniyorum standart bir rotada, ama kimseyi de göl kenarında biniyor diye de suçlayamam doğrusu, en azından karbon vs. aluminyum, scandium karşılaştırmalarını bir kez de jantlar için yapabiliriz sanırım, bu konuda bir başlık açıldığını da sanmıyorum, iyi olurdu...

4. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    türkiyedeki yollarda bırak carbon jantları yol bisikleti bile yazık

5. adm coach

adm coach Kıdemli Üye

Seviye:
    Yarış için bile olsa türkiye yollarında yazık olur o jantlara,bende bir çift var.fren pabuçları bile özel mantardan yapılmış bittiği zaman bulunması çok zor oluyor.kalın yanaklı karbon jantların görsel güzelliği tartışılmaz,ama çok pahalı gavur yaw..kırmadan,çatlatmadan,çizdirmeden binebilirim diyorsan al,hayırlı olsun[​IMG][/IMG]

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  6. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Güvenebileceğiniz markalar aşağıda yazdıklarımdır;

DT Swiss RC 1250 (1250gr)

Zipp 404 (1712gr)

Zipp 808 (1458gr) Genel ağırlığına bakmayın, çemberinin ağırlığı 200gr'ın altındadır!

Easton EC90 SLX Tubular (1170gr!)
    Easton EC90 Aero (1370gr)

Otoban kalitesinde asfaltta binecekseniz, ağırlığınız da 80kg ve altında ise üstteki ürünler sorun çıkarmazlar.

7. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikleti ile yolların iyiliği arasında bağlantı yok. Paris-Roubax 100 yılı aşkındır alttaki şartları korumaya çalışıyor.

8. bigboss.fatih

bigboss.fatih Yeni Üye

Seviye:
    aman haa sakın para yatırma onlara...ben bi 10 cm lik anayoldaki bir logar kapağından geçtim yanlışlıkla...... arka teker yamuldu...

9. deli kadir

deli kadir Bisikletkolik

Seviye:
    bence de karbon janta hiç gerek yok madem o kadar parayı jantlara yatırmak istiyorsun türkiye şartlarında en kral kullancağın jant ksyrium sl yada ksyrium es...

10. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bencede yazık ! Geçen gün gidiyoruz arkadaştan bir taş bana doğru fırladı ve janta çaaaattt çarptı :( Carbon olsa kesin delinirdi herhalde :( düşünsene bi o kadar para vermişsin offf ... shimano ve mavic in orta serileri yeter de artar ile :)

11. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar karbon maddesini ve üretim işlemlerini bu kadar hafife almayın.
    Karbon bir kadroya çekiçle defalarca vurun, yine kıramazsınız.(stratejik bir noktası değilse).
    Aynı şekilde karbon gidonlara bütün vücudunuzla yüklenirsiniz, "eğer kaliteli bir marka ise ve sizin fiziğinize uygun bir model seçilmişse" kırılmaz.

Bu durum teker setleri için de geçerlidir.Yalnızca burada diğer parçalara göre zeminden gelen darbe unsuru devreye giriyor.Çünkü gidona sadece üstten baskı uygulanıyor, kadroya ise hem alttan hem üstten fakat lastikler ve jant telleri doğal amortisör görevi görerek darbenin şiddetini azaltıyor.

İşte o vakit ilk darbeyle karşılaşan teker setlerinin sağlamlığı ve binicisine uygunluğu önem kazanıyor.
    Bu yüzden eğer 95kg luk bir binici, bol çukurlu zeminde, yüksek süratte uzun mesafe bindiğinde
    eğer 2kg luk bir teker seti varsa akordu bile bozulmaz,
    eğer 1.5kg luk bir teker seti varsa akordu bozulur,
    eğer 1.1kg luk bir teker seti varsa çemberi de eğilir, telleri de .

Fakat aynı koşullarda 75kg luk başka bir biniciye hiçbir teker seti sorun çıkarmayacaktır.Bu durum Mtb'lerdeki ön amortisörler için de geçerlidir.Siz 90kg luk bir binici olun ve en kaliteli 1500ytl lik bir maşaya düşük hava basın, bakın ne kadar verimsiz çalışacaktır.

Binicisine uygun malzeme + malzeme ve binicisine uygun koşullar + doğru kullanım ile uzun ömürlü dayanıklılık mümkündür.

12. MacH

MacH Yeni Üye

Seviye:
    benim boyum 1.83 kilom 58.carbon jant bende sorun yaratır mı ?

13. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hayır yaratmaz, hatta tam da hafif ve/veya karbon teker setlerine uygun kilodasınız.

cansın ve MacH bunu beğendi.
  14. Fatih Balkış

Seviye:
    reynolds'un ya da bontrager'in çok uygun fiyata karbon setlerini buldum, ama çoğu tubeless, fiyatları da abartılı gelmedi bana, ikinci el tabii söz konusu olanlar...

15. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kıskandım valla , nasıl bir kilodur bu ve nasıl bir anatomi :D

Bravo, darısı başımıza :rolleyes:

16. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ama işte lastikler tubular oluncada deli padeli maliyet üstelik patlarsa uğraşmasıda cabası...

17. cansın

cansın Aktif Üye

Seviye:
    Türkiye yolları daha tubless'i kaldıracak kalitede değil. Hatta cligher lastiklerin bile hafifleri (170-180 gr vs) yollarımız için yeterli değil. Bence tubless'i unutun. Çağrı'nın yazdığı gibi maliyetide yüksek.

Karbon canta gelince, arzu ediyorsanız alın. Sadece zevk meselesi. İllede yarışmak gerekmez derim. Benim tavsiyem fren pabuçlarının basacağı bölge alüminyum olsun, böylelikle normal fren pabuçlarını kullanabilirsiniz. Türkiye de karbon cantlar için kömür fren pabucunu bulmak şimdilik zor. Fotodaki cantlar "zipp 404", triatlon'a uygun olduğu için aldım.

Fatih Balkış, Fatih Buzgan ve selimcan bunu beğendi.
  18. amdakdlk

amdakdlk Yeni Üye

Seviye:
    binmesini bildikten sora bşy olmas sen binmesini bilmessen alu jant da bozulur..çukur mu geldi popunu seleden kaldıracan vs... bnce sen al arkadaş ;)