Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karbon fiber x gres-yağlama ?

Konu, 'Kadrolar' kısmında caner ünsal tarafından paylaşıldı.

1. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisiklet forumda çok kısa bir iki konuda bahsedilmiş ama ben net bir sonuca varamadım. internet üzerin de aşağıdakilere benzer yazılara rastlamak mümkün. Kendi bisikletimin kullanım kılavuzunda özel bir tavsiye ya da yasaklama yok. Seleborusu montajında pek tavsiye edilmiyor ama sanki orta göbek, head set montajında kullanılması normal gibi yazanlarda var. Anlamakta zorlanıyorum. Bu konuda kesin bir sonuca ulaşabilen var mı? sormak istedim.

örnek alıntılar:
    With some interfaces of metal parts, grease is used on the clamping surfaces to prevent corrosion. Since carbon does not corrode, grease is not necessary, nor recommended. If grease is applied to a carbon part, the part may slip in the clamp, even at the recommended torque specification.
    Before assembling a carbon part, clean both the part and its mating surface with rubbing alcohol and a shop rag; clean until the rag shows no discoloration
    ---------------------------

The only reason manufacturers tell people not to use grease while installing a seatpost, is because when the post is greased there is a greater chance of the post slipping, and then they go and overtorque the seatpost clamp to stop the slipping and KIA the post.*
    Of course you should grease the bottom bracket. Grease won't harm the carbon fibre.

öylebirbaktıydım bunu beğendi.
  2. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Scott firması teknik servisi ile yapılan yazışmayı nakledeyim. Bir yanlış anlama olmaması için aynen aktarıyorum.

-I own Scott CR1 . I need help from you. Can I use grease on BB set and headset? If you say no then what do you advise instead of grease?)
    -Please let me know which year and model of Cr1 you have?
    -I recieved your reply.. I own a CR1 year 2011 model Comp.*
    -You can use bicycle grease when you install the bottom bracket bearings and also on the headset bearings.
    *
    Scott benim bisikletim için gress kullanılmasında hiç bir sakınca görmemiş. ancak diğer okumalarımdan çıkardığım sonuç. eski model karbon kadro ve malzemelerde gerçekten gress sakıncalı. olabiliyormuş. güncel modellerde firma özel olarak belirtmesse gress kullanabiliyoruz. ayrıca karbon kadrolar için bazı gressler var bunlar daha düşük torklarda aynı sıkılığı yakalamaya yarıyor. yani örn: sele borusunu 10 birim değil 7 birim sıkarakta güvenli montaj sağlanabiliyor. gibi...
    sonuç. firma kullanım kitapçığında açıkça yasak demiyorsa gress kullanmakta sorun yok diyebilirim.

3. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynı başlık altında devam etmek istememin nedeni karbon fiberle ilgili yazılanlar çok dağınık ve farklı seviyelerden, bir kısmı da hurafelerle akraba gibi benzer, hatta ortak özellikler göstermesi. Üste yazılanların daha çok kişi tarafında okunmasının önemli olduğunu düşünmemdir.

WD-40 metal parçalarla kullanılmasında sorun yok . Firmanın sitesi dahil bisikletforumda da pek çok konu altında açıkca yazılmış. WD-40 ın orta göbek, zincir vs. parçalarda yağlama işlevinin yetersiz olduğu , wd-40 ın metal yüzeylerde korozyonu önlediği ancak ,sürtünme ve aşınmanın beklenir olduğu hareketli aksamın ayrıca doğru ürünlerle yağlanması gerektiği. Hala tartışmalı olduğunu savunan varsa ciddi kaynak göstermek zorunda olduğunu sanıyorum.

Benim merak ettiğim karbon fiber kadrolarda wd-40 kullanımı güvenlimi? , hatta fren kolu, ruble v.s de kullanırken kadroya temas etmemesine dikkat edilmeli mi? Hatta hemen silinse dahi karbon fiber kadroya teması risk taşır mı?

4. caner ünsal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    konunun başında karbon kadrolar ve gress hakkında direkt karbon kadro üreticelerinin başında gelen scoot dan bilgi isteyip tekrar tekrar aynı konularda tartışmak yerinen bir sonuca varmayı hedeflemiştim. şimdi de. wd-40 hakkında yine üreticiden bilgi istedim. "wd40" kullanımı karbon kadrolarda emniyetlimidir. zararı varmıdır. "diye sordum. cevabı paylaşıyorum.
    Thank you for contacting WD-40 Company regarding using WD-40 on carbon fiber bicycle frames.
    Please be advised that we not recommend using WD-40 on carbon fiber bicycle frames.
    We are pleased to advise you that WD-40 now has a special line of WD-40 products for bikes. The product line includes WD-40 Heavy Duty Degreaser, WD-40 Wet Lube, WD-40 Dry Lube, WD-40 Foaming Wash, and WD-40 Frame Protectant. Please visit our website at www.wd40bike.com for more information.
    Thank you again for contacting WD-40 Company. Please let us know if we may be of any further assistance.

Bisiklet için olan wd40 ürünlerini satan yerleri belki burada paylaşabiliriz www.wd40bike.com