Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karbon bisiklet yapımı

Konu, 'İncelemeler' kısmında Arseyus tarafından paylaşıldı.

1. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Netten dolaşırken denk geldim. Bizde sanıyoruz ki 3-5 malzemeden 2 dakikada bisiklet yapılıyormuş. Video izleyince durum pekte öyle değilmiş. Hatta bisiklet neden pahlı diye kafamızdaki soru işaretlerini giderecek bir video olmuş.

Scott karbon kadro yapımı

Ne düşünüyorsunuz ? :)

Aerocycle ve legolas99353 bunu beğendi.
  2. deadlistcach

deadlistcach Felt F65x cx

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Ahaha bu proses o kadar kolay degil malesef. Hem kalip hem pres hem infuzyon var.
    Ancak karbon boru kullanarak bisiklet yapan oldukca firma ve sahislar var instagramda oldukca ornegi mevcut.

3. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    Üstünde gittiğimiz iki tekerliler mühendislik harikası.Bu kadar para veriliyor olmasının sebebi o aslında.Olay ne de olsa bisiklet bisiklettir hepsi aynı değilçoğu insanın kendisini avutmaya çalışırken söylediği gibi.Bir Madone 9'a baktığınız zaman aylar, yıllar süren mühendislerin emeklerinin sonucu görünür, sadece bisikletten ziyade diye düşünüyorum.

4. Junastin

Junastin Bisikletsiz Bisikletci

Adı:
    Burhan Has
    Seviye:
    Kadir_10 bunu beğendi.
  5. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vallahi ben oyle sanmiyordum yani bizim fitratimizda var her isi basit gormek ama kendi basit bir isi yaparken en degerli isi urettigini sanmak. Cok insan var ozellikle bilgi birikimi ve beyin ile yapilan isleri kucuk gorup ne var ki ben de yaparim diyen olur oyle cokta seyetmemek lazim.

6. deadlistcach

deadlistcach Felt F65x cx

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Karbon borudan bisiklet yapiminda soyle bir etken var bogaz yerleri kaynak olamiyacagindan

Titantum dan bogazlsrin icerisinde karbon boru sokarak ki seri uretime en yatkin ve kolayi budur. Veya amatorce dusunursek yuvarlak borulu bir kadronun ek yerlerini 7 8 cm den kesip araya karbon boru eklemek.

Baska bir yontem ise arkadasin yaptigi gibi komple karbondan imal etmek. Burada ek yerlerine recilenli veya epoksili idlem yapmak oralarda elyaf kullanmak gerekli yabi daha el işciligi titizlik isteyen bir yontem. Elyaf ile calismayan kisinin bu sekilde yapmasi zor.

Instagramda goruyorum.3d metal printten ek yerleri aynakol baglanti yerleri falan yapmis adamlar araya karbon boru koyup tamamlamis bisikleti

Baska bir yontem ise core kullanip pres yapmak bu yontem tam bir elyaf atolyesi ister cok zahmetli ugrasilmaz.

Karbon borularda soyle bir durumvar elyaf sargi acisi

Piyasada 2 cesit jarbon boruya raslarsiniz
    3k tarzinda orgu
    45 derecelik filament den imal boru

Aralarindaki fark
    3k orgu tip boru %50axial load (basma cekme) %50torsion (tork)
    45derece.flament %90torsion %10 AL (yuzdeleri tam hatirlamiyorum ama baya fark vardi)
    buda demek oluyorki orgu tip boru kullanılabilir.

Yapilirmi evet yapilir en basiti 1. Yöntemdir. :)

Burakcycle bunu beğendi.
  7. Junastin

Junastin Bisikletsiz Bisikletci

Adı:
    Burhan Has
    Seviye:
  8. Kadir_10

Kadir_10 Yeni Üye

Adı:
    kadir
    Seviye:
    arkadasalar et kalinligi 1 mm karbon yada aluminyum borulari birlestirerek cok ucuza cok hafif ve saglam kadro yapilabilirmi ? Borulari aldiktan sonra gerekli birlestirici hangi malzemeleri almamiz lazim birlestirirken penlog gti yapistiriciyla birlestirip uzerinede kaynakyaptirdikmi kadroyu filler bile kiramaz fakat bisiklet konusunda cok yeniyim aluminyumsektorunde calisiyorum bu birlestirme konusundabilgisi tecrubesi olan varmidir ?