Karbis-Kartepe bisiklet takımı

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
güncelleme,,

topiğe mesaj atacak yeni üyelerin dikkatine ,,

1- bu topik tamamı ile karbis bisiklet takımının çalışma topiğidir ,
2- bu topikte çalışma yapacak arkadaşların kesin olarak 50 km boyunca yapmış oldukları (hız kesmeden ) strava kayıtları önceliğimizdir, özellikle düz yol değil sert eğimlerde çalışanlar için.
3-strava kayıtlarını herkes bu topiğe koyabilir çalışmalarını,
4- karbis açılımı kartepe bisiklet takımıdır ,bu bir projedir ve geliştirilecektir,
5- karbis forması 2015 de ekip tarafından giyilecektir,
6- bu formaya hak kazananlar ben -erkan-bahtiyardır ,son kartepe turunu( 14 .turu) ist-kartepe-ist olarak tamamlamış bulunuyoruz 203 km 16 km eğim 7-15 arası
7- formaya hak kazanacaklar 203 km devirecekler,genede isteklerine bağlı olup forma istemeyebilirler,
8- kartepe turu kesin olarak araçsız yapılmıştır sadece feribot ile geçilmiştir,
9- 99 km gidip üzerine eğimlerin 7-15 arası değişen kartepe rampalarını alarak 1300 rakıma çıkılmiş ve akabinde aynı yerden 16 km inilmiştir,üzerine 72 km pedal çevrilmiştir toplamı 203 km dir
10-karbis bir iddanın adı olmaya devam edecektir,istanbuldan mtb -yol bisikleti kullanan herkes kartepenin tadını alacaktır
11- kartepe zorun adıdır 16 km eğim zorun adıdır,düz yolda gitmeye benzemez,bu nedenle önce dudullu-göçbeyli arasında çalışmalar yapılmış olup bundan sonrada yapılacaktır bura 50 km dir ve sert eğimler vardır 50 km pedal kesilmeden gidilmiştir
12- karbis ekibi ile çalışan arkadaşlar serbesttir biz bu arkadaşları asla tutmayız ,zorlada ala koymayız ,yalnız karbisin antremanlarına gelen herkes ekip ruhuna uymak durumundadır ,
13- ekip ruhu ise , hiç kimse bu ekipte birbirine rakip değildir ,herkes bu ekipte kendisi ile yarışmanın ne olduğunu bilecek ve bunu özümseyecektir,
14- bisiklet sporu nankördür bıraktığınız an sıfırlarsınız ,kış aylarında evinde treynırı olan çalışabilir olmayan ise sabah koşuları yapabilir,
15- bu ekip profesyonel değildir ama antreman anlayışı profesyoneldir,bu anlayış 50 km boyunca herkes sürat yapar tekeri patlayanı kimse beklemez ve tekeri patlayan anında tekeri onarır ve ekibe yetişir bu anlayış sadece karbis bisiklet takımında uygulanmış bundan sonrada uygulanacaktır ,bilirizki sürat üzerine beklemek vücudun soğumasını beraberinde getirir ve tekrar sürate geçmek ise hatadır ,
16- karbis -kartepe bisiklet takımı çalışmalarına devam edecek ve istanbulda tek iddalı ekip olarak istanbuldan kartepeyi araçsız almaya gönüllü olacaktır,

Kerim A.

Daimi Üye
Tepki
504
İsim
Kerim A.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu ne kısmetsizlik arkdaş bi pazar gülmedi gitti abi ya cumartesi bakımları yaptırıp pazar yağmurda olsa yardırıcam valla bu stres bitmeli :)
Belki cumartesi de takılabiliriz kudret abi,,,

• Beğen
Tepkiler: Erkan Közen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kerim A.

kerim dün kasa yandı ,gürsel bisikletten yazıyorum,devreler yandı 3-4 gün internet yok ,cuma akşamı netleştirelim ,,,,

(link)

bozmaz ise iyi, kapattı ct,,

(link)

11 ocak evet pazar rüzgar hızı 11 km ve ısı 10 derece dudullu-göçbeyli olabilirde, tabi havanın koşulları iyi olduğu vakit hazır olacaklar önemli,,,

http://www.bc-bikes.com/wp-content/uploads/2011/12/orbea-terra-cross-cyclocross.jpg

evet isteğim bu ,kantilever fren ,disk fren değil cyclo cross

http://www.fototime.com/5BE31805E7CCA91/orig.jpg

evet v-break frenli bi başka cyclo...hibrit mtb gidon ,

http://rapha-focus.cx/wp-content/uploads/2011/10/colorado_cyclocross_classic_0253-2.jpg

kantilever fren cyclo.

http://cycleexifcom.c.presscdn.com/wp-content/uploads/2013/10/father-cycles-cyclocross-1.jpg

babaların babası colnago kantilever fren sistemi,,

http://www.ab-bike.com/image/photo_colnago-ernesto-c--cross-prestige_323.jpg

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kudret baba evin kat karşılığı verilmesi işleri iyi gidiyor herhalde. Bakıyorum yine saykokroslar biemciler. Hadi yine iyisin.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

şeytan diyor sat büroyu al cyclo ları ,:) amma önce bi kiraya verelim ,2 sene sonra satmaca :)

cato

Aktif Üye
Tepki
133
Bisiklet
Trek
hayırlı olsun. sağlıklı mutlu pedallamalar .

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
kudret abi cantilever çamurda iyi çamur toplamıyor ama frenleme performansı düşük diğer frenlere göre aklında olsun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Çağrı Soylu

çağrı sağol gerçi çamura pek girmek istemiyorum evet v- break o vakitte yukarıda bmc kadroda v-break var,istediğim gibi bisiklet yok illa alacağım sonra düzenleyeceğim ,3 lü yaprak sistemi ,44-32-22 ayna kolu yıllarca kullandım ve kaslar ona göre gelişti ,48 ayna kolda en küçük 26 diş oluyor bu da fazladan
4 diş demek eğimde zorlar beni ,alıştım 22-34 'e

(link)

valla bu ahmet aydın bir numara ,,,

linkten önemli dip not,,

Açken spor yapılabilir mi?

Açlığın spor performansı üzerine olan etkileri üzerine yapılan araştırmalar çok fazla değildir. Bu araştırmaların çoğu da oruç tutan Müslümanlar üzerine yapılmıştır. Bu çalışmaların bazılarında ramazanda oruç tutmanın performansı etkilemediğini gözlemlenirken (44,45) birçoğunda tam tersine bir azalma saptanmıştır (46-49). Hiçbir çalışmada ramazanın spor performansını artırdığı görülmemiştir. O zaman açlığın spor üzerine olumlu bir etkisinin olmadığı sonucunu çıkartabilir miyiz?

Bu soruya hayır diyoruz. Çünkü ramazanda tutulan oruç birçok bakımlardan intermitan açlık felsefisine uymamaktadır (50). Çünkü;

Ramazanda tutulan oruç su içilmesine izin vermemektedir. Bu durum da spor performansını negatif yönde etkilemektedir. Hele de ramazan yaz aylarına rastlamışsa.
Sahura kalkma nedeni ile uyku bölünmektedir. Bu durum da spor performansını negatif yönde etkilemektedir.
Bu araştırmaların çoğunda deneklerin çoğu undan şekerden ve rafine gıdalardan fakir bir diyetle beslenmemektedir.
Açlığın efor kabiliyeti üzerine olan etkilerini en iyi avcı-toplayıcı grupları inceleyerek öğrenebiliriz.

30 yılını Paraguaylı kızılderili kabilesi Ache’ler arasında geçiren Dr. Kim Hill, Ache’lerin hiç kahvaltı yapmadan 6-8 saat av peşinde koştuklarını ve buna rağmen hiç yorulmadıklarını gözlemlemiş (51,52). Dr. Hill ise 100 metreyi 10.2 saniyede koşan bir sporcu olmasına rağmen kahvaltı yapmadan onlara katılsadiğer avcılara ayak uyduramıyor, hemen yoruluyormuş. Deyim yerindeyse nal topluyormuş. Demek ki sürekli taş devri diyeti yapan kişilerin yağ asidi oksidasyonları mükemmel oluyor.

Başka bir örnek de Aborijin’ler; av peşinde aç karnına günde 30-35 km zaman zaman koşarak, zaman zaman yürüyerek efor sarfedermiş ama hiç de yorulmazlarmış (43). Onların yedikleri kanguru eti ve böcekler ve yılanlar. Yani unsuz-şekersiz gıdalar; orijinal bir taş devri diyeti.

Açlık egzersiz performansını düşürür mü?

Yapılan bir araştırmada yağdan zengin bir diyet yapan kişilerde aç iken yapılan egzersizin insülin duyarlılığını artırarak glükoz entoleransını düzelttiği ve spor performansını artırdığı görülmüştür (53).

Bir grup bisikletçide yapılan benzer bir araştırmada açken yapılan sürüşlerde performansın arttığını göstermiş (54).

Başka bir araştırmada iki grup sporcu alınmış (55). Bir grup açken egzersiz yaparken diğer grup şeker yüklemesinden sonra egzersize başlamış. Yapılan kas biyopsilerinde açken egzersiz yapanların egzersiz sonrası kas hasarının daha düzeldiği saptanmış.

Benzer bir çalışma ağırlık kaldıran sporcularda yapılmış. Açken spor yapanlarda kasların daha çabuk yenilendiği saptanmış. Aynı kişilerde yemek yendikten sonra yapılan sportif faaliyette kaslardaki toparlanmanın daha geç elde edildiği görülmüş (56).

Sabah kahvaltı yapmayan bir grup bisikletçi, glikojen yüklemesi yapan diğer bir grup bisikletçi ile kıyaslanmış (57). Aç kalan grup glikojen içeriklerini %54 VO2’lerini %10 artırırken tok iken bisiklet sürenlerde bu oran sırasıyla %2.9 ve % %2.5’da kalmış. (VO2: vücudun oksijeni kullanabilme kapasitesi).

evet saat 12 de yemek bide 18.00 de bu şekilde beslenme periyodu bakalım ne olacak antremana aç gelmek daha önce yazdığım olayın tam tersi aç karnına 50 km durmadan basmak nasıl bi şey anlayacağız

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kerim bugün yerler ıslak idi, yarında kurumaz bu nedenle ben gene kısa mesafe eğimlerde olacağım çamlıca gibi ,,

güncelleme,,

topiğe mesaj atacak yeni üyelerin dikkatine ,,

1- bu topik tamamı ile karbis bisiklet takımının çalışma topiğidir ,
2- bu topikte çalışma yapacak arkadaşların kesin olarak 50 km boyunca yapmış oldukları (hız kesmeden ) strava kayıtları önceliğimizdir, özellikle düz yol değil sert eğimlerde çalışanlar için.
3-strava kayıtlarını herkes bu topiğe koyabilir çalışmalarını,
4- karbis açılımı kartepe bisiklet takımıdır ,bu bir projedir ve geliştirilecektir,
5- karbis forması 2015 de ekip tarafından giyilecektir,
6- bu formaya hak kazananlar ben -erkan-bahtiyardır ,son kartepe turunu( 14 .turu) ist-kartepe-ist olarak tamamlamış bulunuyoruz 203 km 16 km eğim 7-15 arası
7- formaya hak kazanacaklar 203 km devirecekler,genede isteklerine bağlı olup forma istemeyebilirler,
8- kartepe turu kesin olarak araçsız yapılmıştır sadece feribot ile geçilmiştir,
9- 99 km gidip üzerine eğimlerin 7-15 arası değişen kartepe rampalarını alarak 1300 rakıma çıkılmiş ve akabinde aynı yerden 16 km inilmiştir,üzerine 72 km pedal çevrilmiştir toplamı 203 km dir
10-karbis bir iddanın adı olmaya devam edecektir,istanbuldan mtb -yol bisikleti kullanan herkes kartepenin tadını alacaktır
11- kartepe zorun adıdır 16 km eğim zorun adıdır,düz yolda gitmeye benzemez,bu nedenle önce dudullu-göçbeyli arasında çalışmalar yapılmış olup bundan sonrada yapılacaktır bura 50 km dir ve sert eğimler vardır 50 km pedal kesilmeden gidilmiştir
12- karbis ekibi ile çalışan arkadaşlar serbesttir biz bu arkadaşları asla tutmayız ,zorlada ala koymayız ,yalnız karbisin antremanlarına gelen herkes ekip ruhuna uymak durumundadır ,
13- ekip ruhu ise , hiç kimse bu ekipte birbirine rakip değildir ,herkes bu ekipte kendisi ile yarışmanın ne olduğunu bilecek ve bunu özümseyecektir,
14- bisiklet sporu nankördür bıraktığınız an sıfırlarsınız ,kış aylarında evinde treynırı olan çalışabilir olmayan ise sabah koşuları yapabilir,
15- bu ekip profesyonel değildir ama antreman anlayışı profesyoneldir,bu anlayış 50 km boyunca herkes sürat yapar tekeri patlayanı kimse beklemez ve tekeri patlayan anında tekeri onarır ve ekibe yetişir bu anlayış sadece karbis bisiklet takımında uygulanmış bundan sonrada uygulanacaktır ,bilirizki sürat üzerine beklemek vücudun soğumasını beraberinde getirir ve tekrar sürate geçmek ise hatadır ,
16- karbis -kartepe bisiklet takımı çalışmalarına devam edecek ve istanbulda tek iddalı ekip olarak istanbuldan kartepeyi araçsız almaya gönüllü olacaktır,

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
karbis good :) hehe kolay gelsin herkese der yine karanlığa kaybolurum :D:D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

evet bugün kısa mesafe bi takıldık ,maksat soğumayalım yarın hava iyi ama yüksek yerler dehşet soğuk,yarın ben çamlıcaya tırmanayım ,,

Kerim A.

Daimi Üye
Tepki
504
İsim
Kerim A.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yarında bize iş çıktı abi yine yatıştayız, köşeyi dönersek bu yılbaşı dizicem bisikletleri hergün birine bincem :)

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kerim A.

sabahtan bi çıktım çamlıca dedim sonra vaz geçtim kadıköy felan döndük gürsel dostuma uğradım ,,,,evet rüzgar var lodos,en berbat rüzgar ,kerim acelemiz yok bu iş epey sonraya olacak yani 15.tur,sıcaklarda gitmece zirve soğuk olunca çekilmiyor bu sefer yolu şaşırmaca yapmazsın keza erkanda ,erkanın kafa karıştı çünki asfalt dökülmüş idi ve yol araç trafiğine kapanmış idi ,zannedersem 3 km sonrasıda yapılmıştır belki bilmiyorum asfalt olunca tırmanışta zevkli oluyor,

(link)

21 ocak hava iyi evet dudullu-göçbeyli 50 km non stop ,durum benimde berbat olabilir ,hava soğuk bu soğuk etkileyecek tabi,dudulluda saat 08.30 da orada olurum ,evet ahmet aydın haklımı değilmi anlayacağız akşamdan 8 adet yumurta ıspanaklı olacak ,erkan 08.30 olur isen eyvallah ama dert etme ben tek basacağım ,,

Erkan Közen

Forum Bağımlısı
Tepki
593
Bisiklet
Cube
@Kudret Kurtcebe

evet gelmek istiyorum bisiklet balkonda toz içinde önce kısa yapalım kaslar biraz açılsın

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Erkan Közen

saat 08.30 dudullu- ikimizde bitiğiz önce yavaş tempo eğimlerde asılmaca aç karnına basacağım yanıma soyulmuş muz alacağım gel dahi yok su takviye soyulmuş muz giderken yenecek sonuçları merak ediyorum ,eğerki aç karnına performansda değişiklik olacak ise bu takdiği uygularım bıçkıdereden sonra gelen eğimlerde kesilme olur ise orada biter benim non stop ama baktım iyiyim ,aynen devam ,göçbeylide hafif atıştırma ora son zati,,

evet etap

(link)

erkan 18 mm yağmur gerçi ama nereye yağacağı belli değil sabah sana gene mesaj atarım çok bulutlu diyor.

şile,,

(link)

(link)

istanbul yağmur diyor 28 'ine bakarız ...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

28 aralık hava yağışlı,bu gidişle ocakta güme gidecek gibi ,zati kar geliyor bu sene,
biz şubatta dahil ve martta dahil sahalardan uzak kalacağız gibi,mart sonu çalışmalara geçeriz ekipçe ,ekipçede şunun şurasında sadece 2 adam var ara sıra kerim takılır ise iyi olur ,bahtiyar zannedersem gizli gizli çalışıyor,geçen turda süpriz yapmış idi ,

evet ekip ,bizim farklı olmamız sayımızı azaltmakta bunun nedeni yukarıda yazdığım maddeler yeni üyeler bunları okuyunca pek kimse açıkça talepte bulunmuyor birde anladığım kadarı ile anadolu yakada eğimli arazilerde 50 km durmadan basan yok olsa idi buraya starava kayıtlarını koyar idi, bizim isteğimiz bu ,daha önce biliyorsunuz acemi dostlar ile gerek başıbüyük eğimlerinde gerekse şile eğimlerinde ve bıçkıdere eğimlerinde çalışma yaptık ama birde biliyoruzki her tecrübesizlik bize ders olmuştur,performansı yüksek olanlar ile performansı düşük olanlar aynı antrmenda bulununca gördükki eğimlerde yüksek performansı olanlar eğim sonu beklediğinde vücutları soğumakta ve o gün için antremanları aynen boşa gitmekte idi artık bunlara gerek yok bundan sonrada uygulamamız değişmeyecek ,evet dediğim gibi bundan sonra , kesin olarak gerek anadolu yakada gerekse avrupa yakada 50 km eğimli arazilerde pedalşörlerin durmadan yapmış oldukları antreman strava kayıtlarını bu topiğe koyarak bizleri bilgilendirmelerini rica edeceğiz bunun nedeni bizim ile çalışma imkanlarının olup olmadığıdır,,bizden yüksek performansada sahip olabilirler asla gocunmayız bilakis övünürüz...yalnız olmadığımızıda anlarız,,

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.