Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kararsızlıklar Silsilesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Edip Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Herkese merhaba,

Son 1 aydır bisiklet için araştırma yapıyorum ve dün kuzenim bu siteyi gösterdi bana, bir de buradan fikir alayım dedim..

Kız arkadaşımla birer tane bisiklet almak istiyoruz, bütçemiz her bisiklet için 750-800TL arası. Bisikleti genel olarak şehir içinde kullanacağız ama ben kendimi biliyorum ki biraz kullandıktan sonra gaza gelip "giderim lan, binerim burdan Edirne'ye bile giderim" diyeceğim, bu yüzdendir ki çok kararsız kaldım.

Bir kaç bisikletçi arkadaşım var, şu ana kadar bana bir çok öneride bulundular ama hepsinden sonra kafam biraz daha allak bullak oldu. Biraz daha kafam karışsın diye size de sormak istedim.. Şehir bisikleti alayım diyorum, bana diyorlar ki ama şehirlerarası yola gidersen, çok düzgün olmayan yollarda kullanacağım dersen zorlanırsın; iyi madem dağ bisikleti alayım diyorum, bu sefer de, ama kalın tekerlek onlar çok yorar şehir içinde seni, diyorlar.

Hayır, bir de şöyle bir sorun var, benim için uygun boy bulmak sorunmuş sanırım (boy: 198 cm, kilo: 105 kg).

Ben çok anlamadığım için beğendiğim bir model yok şimdilik, ama bir arkadaşımın önerdiği iki bisiklet var. Bunlar;
    Benim için: Giant Rincon V Fren
    Kız arkadaşım için: Giant Boulder
    edit ::Kız arkadaşımın beğendiği: Sedona 311::
    Kafa bulanıklığımı giderecek öneriler arıyorum. Ne olur bir el atın şu işe..

Teşekkürler şimdiden.

Pelin N. bunu beğendi.
  2. Ozan Akçay

Ozan Akçay Forum Demirbaşı

Seviye:
    O boyla eğer dağ bisikleti alacaksan, alman gereken bisiklet kesinlikle bir 29er.

O bütçelerde de Türkiye'de sadece Salcanonun modelleri var.Bütçen yetiyorsa 291, yetmiyorsa 292 al.

Dağ bisikletinde asfaltta hızı azaltan lastiğin kalınlığından çok dişleridir.Dişli teker hızımı azaltır endişen varsa, o zaman da Schwalbe big apple 2.0 ( http://www.schwalbetires.com/node/1328 ) lastik kullanmanı öneririm.Bundan daha ince lastikler, sürdüğün yol koşulları uygunsa sana biraz hız kazandırabilirler, ancak hızdaki o marjinal kazanım için; konfor, yol tutuş, patlama direnci ve fren performansından önemli derecelerde tavizler vermen gerekir.Eğer hızlı olsun da ne olursa olsun diyorsan dağ bisikleti almana gerek yok.28" jantlı ince tekerli tur/hibrid bisikletlere bakman gerekir.Benim tavsiyem en az 2.0 lastik, yani 29er dağ bisikleti.

Pelin N. ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hız o kadar da önemli değil aslında, ama patlama direnci dedin ve beni biraz korkuttun, şimdi ağırlık olunca biraz bedende insan korkuyo her seferinde ufacık bir şeye denk gelse bile tekerleğin patlayacağından. =) sağlam olması daha önemli o yüzden, bir de bu dağ bisikleti normal sürüşte daha fazla efor harcattırır nosyonu benim farkedebileceğim bir şey midir, yoksa çok ufak bir farklılık olur, profesyonel isen farkedersin ama günlük kullanıcı isen hiç farketmezsin gibi bir şey mi ?

4. Ozan Akçay

Seviye:
    "Hız o kadar da önemli değil aslında" diyen biri KESİNLİKLE ince lastik kullanmamalı.Dişli mtb lastikleri asfaltta rahatlıkla hissedeceğin oranda hız kaybına sebep olurlar, ancak big apple gibi asfalt için tasarlanmış lastikler (big apple kalın asfalt lastiğinde dünyanın en iyisidir) ile yolun durumuna göre ince lastiklerden DAHA HIZLI bile gidebilirsin.Yol düzeldikçe ve hızın arttıkça (yüksek hızlarda hava direnci katlanarak artar, ince lastiklerin hava direncinden daha az etkilenme avantajı daha çok ortaya çıkar) ince lastiklerle daha hızlı gidebilirsin.Ancak aradaki farkı ne kadar hissedebileceğin tartışılır.Farkı hissetsen bile:

10 üzerinden puanlıyalım:

Konfor big apple 2.0 : 8 kaliteli 1,35 ince lastik : 2
    Yol tutuş : 7 ----- 4
    Patlama direnci : 9 ----- 6
    Fren performansı : 8 ----- 5
    Hız(ülkemiz yolları) : 7 ---- 9

Toplam big apple (39), ince lastik (26)

Umarım anlatabilmişimdir.Bu arada ince lastiğe notları torpilli verdim:)Objektif bir değerlendirme olsaydı aradaki fark daha çok çıkardı!

Edip Dinçer ve Pelin N. bunu beğendi.
  5. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    =)) çok iyi anlattın, en azından şehir bisikleti mi dağ bisikleti mi düşünmeyeceğim artık, dağ bisikleti + bahsettiğin lastikler işimi görecek sanırım..
    peki bu big apple lastikleri türkiye'de nereden bulabilirim. Bildiğim iki tane site var, biri deltabisiklet diğeri de kaçkar, onlarda da Big Apple modeli yok.

şimdi sadece boyuma ve kiloma uygun kadrolu bir bisiklet bulmak kaldı.. Salcano'nun dışında mesela "Giant Rincon V Fren" denilen model nasıldır ? Benim için sağlamlık önemli, yolda giderken bir tarafı kırılıp benim de bir tarafımı kırmasın=)

6. Ozan Akçay

Seviye:
    Big apple ları Türkiye'den bulamassın (Türkiye'deki bisiklet piyasasına hoşgeldin:) )Yurtdışından almak istersen birkaç site önerebilirim.Giant Rincon 26 jant.O bisikleti 1,98 birinin altında düşünemiyorum.BMX den az daha hallice durur.Bu arada V fren de tavsiye etmiyorum.İmkanın varsa hidrolik al.Salcanonun kadrosu hakkında haklı olarak kafanda soru işaretleri var.Bu soru işaretlerini kaldırmak ülkemizde 2,173 TL den başlıyor:

http://www.bikeandoutdoor.com/?Gian...ID=32&Tur_ID=764&part=urun_detay&Urun_ID=8613

Tekrardan, ülkemizdeki bisiklet piyasasına hoşgeldin...

Edip Dinçer bunu beğendi.
  7. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tabiki MTB. Gerisi teferruat :)

Edip Dinçer bunu beğendi.
  8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dün Delta bisiklet'e gittim. Oradaki arkadaşla konuştuk. Bir adet corratech bisikleti varmış, "geçen sezondan kalma, normalde 1200 lira gibi bir şey ama sana 900'e bırakırım" dedi.. (fiyatları tamamen atıyorum ama bayağı bir indirimden söz etti) modeli tam anlamadım Corratech X-Vert serisinden sanırım ama modelden tam emin değilim. Disk fren varmış üstünde, şu anda bir tek onu hatırlıyorum =)
    XL benim için uyumluymuş, dün denedim başka bir bisiklette rahat ettim. Elemanın elinde kalan da XLmış.

Corratech sanırım iyi bir marka değil mi ? Benim ağırlığımı kaldırır herhalde, değil mi ?

9. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    CORRATEC X-VERT MAYON TEKTRO DISC
    buymuş modeli =)

10. Ozan Akçay

Seviye:
    Corratec X-Vert de 26" jantlara sahip bisiklet.İstediği kadar XL olsun o da altınızda BMX gibi kalacaktır.Salcano her ne kadar kadro kalitesi olarak Corratecle kıyaslanamaz olsa da, yine de Salcano 29" tavsiye ediyorum size(fiyatından dolayı).Zira, boyu belli bir seviyeden yukarı olanlar 29" bisiklet kullandıktan sonra 26" bisikletlere bisiklet değil çocuk bisikleti demeye başlarlar.Benim boyum 1,83 ve 26" bisikletler benim için artık çocuk bisikleti.

Forumda bir arkadaş vardı Salcano 29er kullanan sizin gibi acık:) kilolu, çok memnun olduğunu söylüyordu.Ancak yine de kadrosu hakkında garanti veremem.Şöyle söyleyeyim; Türkiye'ye dünyanın en kaliteli 26 kadrolarına sahip bisikletler gelse, 29" ler de bir o kadar kötü olsa; yine de 29er bisiklet alırdım.Umarım anlatabilmişimdir.

-Paşa- bunu beğendi.