Kararsızım...

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
2009 model sedona 741 bisikletim var. sahilde (asfaltta) kullanıyorum. yanına bir tanede yol bisikleti almak istiyorum sırf daha hızlı gidebilmek için. şimdi 2. bisikletide alsammı yoksa mevcut bisikletin donanımını yükseltip hafifletsemi. şuan acera set var bisiklette. donanım yükseltsem ne kadar hafifler onuda bilmiyorum. yaklasık 13-14 kg sanırsam

Scudo
Tepki
4
hocam ben sızın yrnzde olsam yukseltmeyle ugrasmm. çünkü masraflı olablır. elimdekını satar bianchi slr 200 flln alırdım. gayette güzel bskletler

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu

Anıl Aşkın

Aktif Üye
Tepki
39
Merhabalar,

Ben de benzer bir kararın eşiğindeyim ve bu yüzden kendi düşüncelerimi paylaşmak isterim :)

Offroad'a çıkmayan biri olarak açıkçası Mtb'mi ufak tefek birkaç ayarla, gidon,lastik vs. ''hybrid''leştirdim. Daha çok sahil hattında kullanıyorum ancak;

Amaç performans olunca ve yollar da uygun olunca hybrid ve yollarla yaptığım deneme sürüşleri kişisel olarak daha çok hoşuma gitti. Maşayı kilitli kullanmama rağmen sabit maşadaki hissiyat ve hafiflik fark eder diye düşünüyorum. Daha detaylı ve ''bilimsel'' kanıt gösterilerek yorumlar yapılabilir bu noktada eminim

Benim şehir içindeki kullanım amacım mümkün olduğunca yüksek tempolu-kadanslı bir şekilde pedallamak, yokuş antremanları yapmak vs. o yüzden maddiyatı denkleştirdiğim anda 2.bisiklet olarak bir yol almayı düşünüyorum; şehirler arası uzun turlar içinse mtb.

Özetle bence bu kararı almadan önce tasarıların bir önizlemesini yapmak iyi olacaktır, imkanınız varsa her zamanki rotanızı bir yolla bir de daha hafif bir mtb
ile gidin.

İyi günler!

• Beğen
Tepkiler: özcan parlakoğlu

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
bisikletimde asfalt lastikleri mevcut , asfaltta maşayı kilitliyorum. tabi neticede kendileri mtb olduğundan bir yol bisikleti kadar hız yapmak mümkün olmuyor. rüzgarsız ortamda 35km/sa stabil gidebiliyorum, hafif bir yol ile bunun üzerine çıkacağımı tahmin ediyorum.

Tepki
11
Ben de genelde asfaltta veya sahilyolunda kullanıyorum bisikletimi, bu nedenle sizin dediğiniz gibi daha hızlı gitme ihtiyacı hissediyorum.
Ancak yeri gelip kaldırım inip çıkmam, hız tümseklerinin üzerinden geçmem ya da bozuk yollara girmem gerekiyor ve bu nedenle yol bisikletinin narin yapısının sağlamlık konusunda ihtiyaçlarımı karşılamayacağını düşünüyorum.
Keza yine uzun bir yolculuğa çıkıldığında yol şartlarının belirsizliği de bu düşüncemi destekliyor.
Bunun yerine, öncelikle bisikletime daha ince tabanlı ve dişsiz yol lastiği takıp, bu şekilde daha az yorularak; sağlamlıktan ödün vermeden, daha hızlı yol almayı hedefliyorum. Dediğiniz gibi sırasıyla komponentler de daha hafif olanlarıyla değiştirilebilir.