Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kararımı Sonlandırmak İçin destek Lütfen...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Kefter tarafından paylaşıldı.

1. Kefter

Kefter Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba...
    Foruma yeni kayıt oldum. İstanbul Maltep'de oturuyorum. Uzun zamandır hayallerimde olan bisikletçiliği yapmak için sizlerden ve tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Öncelikle uzun yol bisikletçiliği ve şehirde turlamak amacıyla uzun zamandır bir araştırma yapıyorum. Sonuç olarak ise Sedona 321 çok tavsiye edildi. Ancak bu modeldeki V fren var ve onun yerine disk fren daha çok hoşuma gidiyor. Uzun yolculuklarda hangi fren türü daha sağlıklı olur?
    Son olarak da Sedona 321, 321 via, 325 ve 345 arasında kaldım. Bu hafta bisikletimi kısmetse alacağım. Farklı model ve marka tavsiyeleriniz var mı?
    Şimdiden çok teşekkürler...

2. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Disk fren tabiki avantajlı gibi gözüksede tur bisikletçiliğine karar vermiş kişilerin tercih etmemesinden yanayım. Genel olarak yurtiçi ve yurtdışı tur yapanlarda görmedim disk frenlisini. Kısacası Ümit Bey V frenin tamiri ve telafisi kolaydır. Disk fren ise kompleks bir yapıya sahiptir. Tur bisikletçiliği yapmak istiyorsanız V fren tercih etmenizi tavsiye ederim. Bisiklet tavsiyesi olarak Ghost'un cross modellerine bir bakın isterseniz..

3. Ali Kerimoğlu

Ali Kerimoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu saydığınız modeller 2013 yılının modelleri. Şu an için bulmanız çok zor.
    İlave olarak disk freni turcuların tercih etmiyor olması bu sistemin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Disk fren V frene göre çok daha az bakım ister. Güvenliği konusunda ise V frene göre bisikleti çok daha kısa zamanda ve daha kararlı durdurur. Fren koluna işaret parmağınızla basınç uygulamanız da yeterlidir.

Tur bisikleti olarak Sedona 321 çok iyidir, tavsiye ederim. 2013 modelin kadrosu disk frene uyumludur (kendim disk frenle kullanıyorum). Bulabilirseniz eğer kesinlikle tavsiye ederim.

4. Kefter

Kefter Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler Mustafa Bey. Bisiklette biraz daha görsellikten dolayı disk fren tercih ediyorum aslında. Hoş duruyor. Cross'u daha önce de incelemiştim 6061'lik kadronun daha çok tavsiye edilince bu modelden vazgeçmiştim ama tekrardan incelemeye değer...

5. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Ali Bey kimse disk fren sorunlu demedi sadece sorun oluştuğunda uzun yolda telafisi V frene göre daha zor olduğu söylendi.

Kefter bunu beğendi.
  6. Kefter

Kefter Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Sağolun Ali Bey. Disk frende karar kıldığımı söyleyebilirim. 321 bulmak biraz zormuş evet. Bu anlamda Sedona 325 veya 345'ten hangisini tavsiye edersiniz.

7. Miraç Yanar

Miraç Yanar Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Düşündüğünüz modellerin üzerindeki disk frenler açıkcası pek başarılı değil kanaatimce,sırf görünüş adına disk fren tercih etmemeniz gerektiğini düşünüyorum,güzel pabuçlar kullanılarak v fren den de gayet güzel performans alınabiliyor,hem bakımı ve onarımı da daha kolay ve masrafsız,disk fren tavsiye etmiyorum ama yine de siz bilirsiniz.Onun dışında Sedona 345 gayet güzel duruyor.

HUAWEI U8950-1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kefter ve yusuf tunçer bunu beğendi.
  8. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Köyde turluyorsunuz diyelim etrafta bisikletçi yok. Diske gelen bir taş diski yamulttuğunda bisiklet kullanılamaz hale gelir ama V frene bir şey olursa en kotu freni boşaltıp diğer frenle idare edersiniz. Diskte böyle bir şansınız yok. Böyle ıssız yerlerde dolanacaklar için V fren tavsiyemdir.
    Ama disk fren kullanıcısıyım. Neden? Güzel duruyor :D

Miraç Yanar ve Kefter bunu beğendi.
  9. Ali Kerimoğlu

Ali Kerimoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Disk fren sorunludur denildi demedim, yanlış anlaşılma olmasın.
    Turcuların tercih etmemesinden ötürü, bu sistemin sorun çıkarabilecek bir sistem gibi algılanmaması gerektiğinisöylemek istedim.

Tabi ki eğer sorun olursa telafisi V frene nazaran daha zor olur. Fakat sorun çıkarma olasılığı V frenden çok daha azdır, onu da ekleyelim.

İlave olarak, taş çarpmasıyla disk yamulmaz. Diskin yamulması için ağır kaza yapmanız gerekir.

Disk frende oluşabilecek en sıkıntılı arıza hortumun delinerek hidroliğin boşalması olur. Bu durumda da disk kilitlemez, aksine boşalır. Diğer frenle dikkatli şekilde tur tamamlanabilir. Bu durumla karşılaşma riski nedir, belli olmaz fakat şu ana kadar yaşayana en azından ben rastlamadım.

10. Batuhan Köksal

Batuhan Köksal Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hidrolik disk'in varlığını hala kabul edemedim, o yüzden mekanik için yapmıştım yorumu :) Taş gelmesinden kastım öyle dağda taşta seken taş değil kaza durumuydu zaten ama yanlış ifade etmişim, disk böyle bir durumda telafisi olmayacak şekilde yamulursa sürtünmeden dolayı tekerdönmeyecek duruma gelebilir.. Yanılıyor olabilirim, yanlışsa düzeltin lütfen.
    Ha tabi sökme imkanı var ama V fren elle 5 saniyede sökülürken diskte alyan filan lazım

11. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    V frenin ve disk frenin sorun çıkarma oranı marka modele göre değişir. Taş çarpma cümlesi bana ait değil bu arada.