Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karar veremiyorum !!!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında hakan büyükkaya tarafından paylaşıldı.

1. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım uzun yıllardır bisiklet kullanmıyorum yaş 29 en son lise dönemlerinde kullanmıştım. Şimdi tekrar niyetlendim fakat karar veremiyorum seçim hakkındaki konuyu okudum nelere dikkat etmem gerektiğini az çok biliyorum fakat yinede karar veremiyorum.
    Şöyleki;
    26" mi 29" mi almalıyım ileriye yönelik 29 almamı söylüyorlar fakat satmak içinmi diyorlar bilemedim.?
    hidrolik fren dıyorlar ama patlarsa yada yolda arızalanırsa müdahale edemem diye düşündüm.?
    Disk frenmi daha sağlıklı yoksa eski tip çatallımı disk yamulursa vs yolda naparım müdahale şansım olurmu.?
    bunlara bağlı olarak disk ve tellimi yoksa disk ve hidrolikmi yoksa telli ve çatallımı en sağlıklı fren sistemi?
    boy 171cm bacak boyu 80cm (tabandan bacak arası :) ) bu ölçülerde kadro nasıl seçilmeli.
    daha çok sehir içinde kullanacağım ulaşım amaçlı fakat arada bir dağ bayırda gezerim MTB alıp yol için lastikmi değiştirmeli yoksa yol bisikleti alıp dağ bayır içinmi lastik değiştirmeli

Sizin aklına gelip benim dikkat etmem gereken şeyleride yazarsanız çok sevinirim yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

2. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bazı şeyleri deneyip görmelisin. sonra kendi doğruların oluşur sayfalarca yazı boş laf :)

3. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu konulara defalarca kez aynı cevabı yazmaktan yorulduğum için kopyala yapıştır yapıcam geçmiş mesajlarıma;

1-) 29" mi 26" mi ?
    29" , 26" , 24" bisiklet kullandım. (Hatta 24" olanı kardeşim bu sabah çaldırmış) Benim kendi gözlemlerim;

Şuan 29" mtb kullanıyorum gayet memnunum açıkcası. Hız ve performans olarak çok farkediyor özellikle de uzun yola çıkmayı seviyorsanız.

Ama şu da bir gerçek. Ne kadar küçük jant o kadar çevik bisiklet.

En güncel örneği şöyle verebilirim şuan 29" bisikletle kaldirimdan insancıkların arasından geçmek 26" e göre daha zor. Ama gene gözlemlediğim kadarıyla 29er L kadro bisiklet olunca insanlar arkasindan at gibi bişey geldiğini farkedip tedirgin olup size yol veriyorlar

Ben 29" den kesinlikle memnunum ve eğer yeniden seçme şansım olsaydı yine 29" alırdım. Ego gibi anlaşılabilir ama yayalara hatta motorlara yukarıdan bakmak bambaşka bir duygu

Not: 1.87 boyundayım

2-) Hidrolik fren mi V fren mi (çatallı)
    Genellikle şehir içinde sürecekseniz ve ıslak, çamurlu alanlarda kullanmayacaksanız V fren işinizi rahatlıkla görür.
    Ama hidrolik fren yağmurdan çamurdan veya arazideki ufak çaplı jant yamulmalarından etkilenmez her koşulda tam performans almanızı sağlar. Tek dezavantajı bakımının biraz zor ve pahalı olması.
    Bu arada hidroliğin sorun çıkarması V frenden çok daha zor ihtimal ama çıkarırsa bakımı da zor

4. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dağ bayır gezerim diyorsanız yol bisikletinde lastik değişikliğine gitmek sizin için yeterli olmayabilir.

Bunun yerine kitlenebilir maşası olan bir Hardtrail MTB almanızı önerebilirim.
    Düz yolda maşanızı kitler gücünüzden tasarruf edip hızlanırsınız. Arazi ve bozuk yollarda maşanızı açar konforlu bir yolculuk yaşarsınız :)

5. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tesekkur ederim cok faydali oldu. Peki diskli fakat hidrolik olmayanlar nasil.

6. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yanitlariniz icin tesekkur ederim. Kilitli masa mtb 29" ve hidrolik olmasi mantikli gorunuyor.

7. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Onu tecrübe etmedim ama kullanan arkadaşlar hidroliğe göre çok daha sert ve ani tepkiler verdiğini söylüyorlar

8. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  9. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    RockRider hakkında benim de çok bi bilgim yok ama donanım bazında bakacak olursak bu fiyata bu donanım çok çok iyi..

Bu sitedeki fiyata bakıcak olursak dediğiniz gibi 1300-1400tl civarinda ücreti var

10. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  11. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    29'' lastik ve kilitlenilebilir maşası olan bir bisiklet işinizi görür

ancak v fren veya hidrolik derseniz kesinlikle hidrolik çünkü v freene göre sıkıntıları daha azdır birde mekanik diske asla bulaşmayın derim (forumda bununla ilgili birçok yazı var)

birde şehir bisikleti alıp lastiklerini değiştirip araziye giremezsin girersen kadro çatlayabilir

12. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tesekkur ederim kesinlikle mtb hidrolik fren olacak ama markaya modele karar veremiyorum. Lindekilere bakarmisiniz tavsiyeniz ne olur

13. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Donanım olarak RockRider GT'den daha iyi duruyor ama kadro olarak pek bisey diyemicem çok bilgi sahibi olduğum söylenemez bu iki marka hakkında. Ama size şunu söyleyebilirim yolladığınız ilk linkteki RockRider gerçekten fiyatına göre çok iyi donanıma sahip.

Ortalama bütçeniz 1500tl civarlarında galiba doğru mudur ?

14. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    RockRider 8.1 modelinin fiyatı o donanıma göre gerçekten şaka gibi. Donanım olarak aynı ayardaki bisikletler 2500TL 'den başlıyor. Bisikletin ağırlığı da gayet iyi. Sadece kadrosu ne kadar dayanıklıdır bilemiyorum bu marka hakkinda pek bilgiye sahip degilim acikcasi

15. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Rockrider'lar ömür boyu garanti veriyor. Güvendikleri bir şey vardır herhalde.

16. Mr. Potato

Mr. Potato Giggity

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  17. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Acikcasi 1000 lira altinda birsey bulsam kacirmam ama bu ozelliklerde bulmak cok zor gorunuyor almiskende saglam birsey olsun istiyorum 1000 lira ustunu taksitle alabilirim sanirim.

Masa kadro vs sizler kadar bilgim yok maalesef rockrider kullanan bir kac kisi bulsam fikir alsam dusunebilirim.

18. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yani size gore rockrider in Vites takimi masa aynakol vs tatminkar oylemi sistemde kullanilan malzemeler hakkindada cok bilgim yok cunku bildigim bir tek shimano var :)

19. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu fiyata daha iyi donanıma sahip bisiklet bulmanız biraz zor gibi gözüküyor.
    Mesela üzerindeki en önemli parçalardan biri bisikletin maşası. RockShox Recon kitlenebilir havalı maşası var. Benim bisikletimde de aynı maşa var çok iyi performans aliyorum gayet memnunum.
    Ve sadece bu parçası 600-700tl ediyor bisikletin :)

20. hakan büyükkaya

hakan büyükkaya Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bi arkadasim ghost almis 29 er 1300 tl ye bu marka hakkinda bilginiz varmi. Siz ne kullaniyorsunuz bana su modeli alabilirsin diyeceginiz model yokmu. Birde 26 ile 29 dusunduruyor hangisi olmali sizce boyun 171 cok fark edermi benim icin 29. siz ne kullaniyorsunuz?