Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

karar anı (specialized crosstrail-merida crossway 20d)

Konu, 'Şehir - Tur Bisikleti' kısmında özgür barış uçkaç tarafından paylaşıldı.

1. özgür barış uçkaç

özgür barış uçkaç Aktif Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    herkese merhabalar.
    forumlardan hep takip ederdim "yardım edin hangisine alayım" "yardım edin bütçem şu kadar hangi bisikleti almalıyım" şimdi arkadaşlara biraz hak vermeye başladım:rolleyes:. şöyleki; bir aylık incelemelerimin ardından şehir ve tur bisikletrleri arasındaki elemelerim sonucunda iki bisiklet arasında takıldım.:(

bunlardan ilki

specialized crosstrail v

TEKNİK ÖZELLİKLERİ
    KADRO
    Specialized A1 Premium Aluminum, smooth welding, w/ fender and rack braze-ons, forged dropouts, kickstand mount

MAŞA/AMORTİSÖR
    SR Suntour SF11-NVX-700C, alloy lower, 28mm stanchions, 75mm travel

FURŞ TAKIMI
    FSA Ahead, 1-1/8" cold forged Cr-Mo cups, loose ball

GİDON BOĞAZI
    Melt-forged alloy, 4-bolt, 20º rise, 25.4mm clamp

ÖN FREN
    Die cast, alloy "V" brake, 1pc. pad

ARKA FREN
    Die cast, alloy "V" brake, 1pc. pad

FREN KOLLARI
    Alloy "V"-brake, two-finger, linear pull

ÖN ARTTIRICI
    Shimano FDM-191, 31.8mm clamp, top-swing, dual-pull

ARKA ARTTIRICI
    Shimano Altus, 8-speed, top normal

VİETS KOLLARI
    Shimano SL-M310, 8-speed, Rapidfire

RUBLE
    Shimano 8-speed, 11-32t

AYNAKOL TAKIMI
    SR Suntour, 8-speed, square taper spindle, replaceable outer ring, w/ chainguard

ÖN DİŞLİLER
    44/38/28, w/ chainguard

ORTA MİL
    Square taper, cartridge bearing, double crank stop

JANTLAR
    Alex alloy 700c, double-wall w/ CNC side walls, pinned, 32h

ÖN GÖBEK
    5mm QR, steel axle, loose ball, sealed, dual-lock nuts

ARAK GÖBEK
    Double-sealed, dual-lock nuts, 5mm QR

LASTİKler
    Specialized Borough XC Sport, 60 TPI, wire bead, 700x45c

SELE
    Specialized Body Geometry Crosstrail, steel rails, front and rear bumpers, 143mm width

diğeri

merida crossway 20-md

Ölçüler 48cm, 52cm, 55cm, 58cm

Kadro Crossway-V

Maşa SR NEX ML 63

Vites Shimano M191

Arka vites Shimano Acera-X

Vites kolu Shimano ST-EF51 -3 / -8

Fren kolu attached

Fren Tektro Novela 160/160 mm

Aynakol Shimano M131 48-38-28 CG

Göbek Alloy Disc QR

Çember Cross Comp D

Ruble Shimano CS-HG31-8 11-32

Lastik Cross 40C

Gidon Merida Speed, 600 / 30 mm Rise

Furş takımı Ahead

Sele borusu Suspension, 27.2 mm

Sele Cross

ikisi arasında kaldım. merida alırsam mağzadan sıfır alıcam. Specialized alırsam arkadaşımdan 2. el alıcam sıfıra yakın kondisyonda. bisikleti beraber almıştık 100km. bile yapmadı, ilk bakıma girmedi, faturalı garantili vs vs. bisikletler kullanım amacı olarak birbirlerine yakın. fark biri mağzadan diğeri nede olsa ikinci el:eek:ut:. aradaki fark kanaatimce meride ve Specialized farkı gibi görünüyor. gönlüm Specialized'den yana. bakalım son karar pazartesi günü olacak.

şimdiden yardım ve önerilerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkürler.

2. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    specialized, asil duruyor, merida ise tatlı, (beyaz renginden dolayı :)

her iki bisiklette kalite akıyor tabiri caizse, kadro kalitelerini anlatmama gerek yok zaten biliyorsunuzdur , içinize sineni alın bence

şimdiden hayırlı olsun,kazasız belasız sürüşler dilerim..

3. Orhanalkaya

Orhanalkaya Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    merida daha iyi bence-yanılmıyorsam merida mekanik disk fren öyleyse
    çıkarırsınız hd alırsınız geçersiniz md çıkartıp

4. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bu kadar para verip, mekanik disk almak bana göre mantıklı değil. V fren + kaliteli pabuçlar çok daha iyi olur. Bakım kolaylığı, alım maliyeti ve hafiflik olarak da avantajlıdır. V modeline yönelmenizi tavsiye ederim. Artan parayla da bazı aksesuarları alırsınız.

Mutlu Onur ÖZDEMİR bunu beğendi.
  5. özgür barış uçkaç

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    düşüncem specialized için hd. veya md. fren takımı takmaktı. fakat işlerimin yoğunluğundan pek fazla uzun turlar için zamanım olmayacak. en fazla haftada 100km falan olur herhalde fazla uzaklaşamam buralardan. dolayısıyla v fren bana yeter.

6. Kerem YILDIZ

Kerem YILDIZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    merida 40d alabiliyorsanız şiddetle tavsiye ederim. v yeter diyorsanız gereksiz md ye para vermeyin. direk 20v alın.

7. Salih Eroğlu

Salih Eroğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    merida crossway 300'den hd fren yüzünden vazgeçmiştim. bir de süspansiyon. Ama seçtiğin bisikletlerin ikisi de çok güzel görünüyor. Yalnız beyaz renk arabada da bisiklette de çok hoşuma gidiyor albenili oluyor bu renk. Ayrıca arabada bir yağmurda yepyeni oluyor :) bisiklette de öyle temizleyince yepyeni oluyor ayrıca çiziği siyah yada koyu renk kadar belli etmiyor. Ama işte hd fren olduğu için meridayı seçmezdim. Yukardaki specialized'in renginin öyle göründüğüne bakmayın, özgür sen gördüğün için bilirsin çıplak gözle çok daha güzel görünüyor aslında.. Hepsini bayide gördüm ben onların ;) ikisi de güzel sana kalmış artık.

8. Serhat Karataş

Serhat Karataş Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mekanik disk freni ile V-fren arasında performans olarak nerdeyse hiç fark yok kullandıklarım kadarıyla..
    düşüncem;
    neden Specialized i seçerdim >> seri üretim markaları arasında kadro kalitesi olarak parmakla gösterilecek marka.. isim konusunda dünyada ilk 3 te.. Alex jant kullanıcısıyım arazi sürüşü yapıp merdiven iniyorum 3000 km yi aştım ve sadece 2 defa jant ayarı yaptırdım tabi seviye farkları var modelleri var ancak Alex jantları severim..
    neden Merida yı seçerdim >> jantları disk fren uyumlu diye.. mekaniği çıkarıp hidrolik takma imkanı var.. bunu specialized e de yaparsın ancak jantın buna uygun olmalı ayrıca maşa bunun için uygun değilse maşayı değiştireceksin ki son model maşaların çoğunda bu aparat monte yeri var zaten.. hidrolik kesinlikle güvenlik, rahat sürüş, kolay fren ve iyi performans için şart.. tabi kaliteli v-frenlerde var ancak hidroliğin verdiği hassasiyeti verenide hidrolik fiyatında kimi modellerdende fazla =)

9. özgür barış uçkaç

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    herkese tavsiyeleri için teşekkürler. hayallerin bittiği an. specialized Danimarka yolcusu. bu hafta sonu gidiyor. arkadaşımdan almayı düşündüğüm crosstrail'i plan değişikliği yüzünden alamıyorum. danimarkaya uçakla göndericez arkasından kendisi gidecek. ordan alırsın diye direttik olmadı. hatıran olsun dedik oda olmadı. utanmadan seneye gelirken getiririm sende alınca takılırız dedi utanmadan. anahtarlık mı bu getir götür. neyse götürmeye karar verdi. canı sağolsun kardeşimin napalım nasip olmadı. planlar değişti şimdi merida'ya rakip bisiklet arayışı var biraz araştıralım bakalım. olmadı merida'yla yolları ezicez.

10. özgür barış uçkaç

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    serhat bey benim de ilk tercihim kalitesinden dolayı specialized den yanaydı. dediğiniz gibi frenleri diskle değiştirmekle iş bitmiyor uyumsuzluk durumunda jant göbek vs. değişiyor diye biliyorum. plan proje hazırdı. nasip olmadı.