Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karadeniz Turu… 2. Gün : Çatalzeytin - Türkeli - Güzelkent (Helaldı) - Ayancık - Erfe

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:
    27 Temmuz 2005 Çarşamba…

Turumuzun ikinci gününde, Çatalzeytin'den yola çıkarak Türkeli - Güzelkent (Helaldı) - Ayancık ve Erfelek'e gideceğiz… Bir gün önce bizi ağırlayan Çatalzeytin Belediye Başkanı Musa İhsan Uğuz'a buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz…

Hava çok güzel ve sabah sabah 30 dereceye yakın… Saat 09.05… Işıklar, Gencek derken dümdüz sayılabilir yoldan Türkeli'ne ulaşıyoruz… 10. km, saat 09,40… Hiç oyalanmadan devam ediyoruz…

Türkeli'nin çıkışında bir trafik kazası olmuş… Bir otomobil virajı alamamış ve dereye uçmuş. Kaza sabaha karşı olmuş, arabadaki 4 kişiden biri hayatını kaybetmiş, diğerleri ise ağır yaralıymış… Yollarda gördüğümüz kazalar, bizi çok etkiliyor… Çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum…

Yol yine hafif iniş çıkışlarla devam ederek eski adı Helaldı olan Güzelkent'e ulaşıyoruz. 17. km, Saat 10:15… Bundan sonra Ayancık'a gideceğiz.. Ancak haritaya göre bir de sahil yolu var. Sahilden giden yolun düz ama, stabilize olduğunu söylüyorlar… Zaman zaman heyelan yüzünden yolun kapandığını öğreniyoruz… Ama konuştuğumuz kişilerin hiçbiri, bu yoldan geçmemiş…

Biz de anayoldan gitmeye karar veriyoruz... Karabey köyünden geçerken, 10 dakikalık maden suyu molası veriyoruz. Bugün buranın pazarıymış. Ağzına kadar sarımsak dolu bir arabanın resimlerini çekiyoruz.. Taşköprü'den geliyorlarmış…

Ayaz, Topağaç, Göçerler köylerini geçtikten sonra 26. km'de hatırı sayılır çıkışlar başlıyor. Buraları tırmanırken Hollandalı karı koca iki bisikletliyle karşılaşıyoruz. Kars'a kadar bisikletle gidecekler, dönüşü trenle yapacaklarmış… Bizim Türk olduğumuzu öğrenince, şaşırıyorlar ve gördüğümüz ilk Türk bisikletlilersiniz diyorlar…

Biz önden devam ediyoruz… Tırmanış da sürüyor… Uzaklardan davul, zurna sesleri duyuyorum… Ardından silah sesleri geliyor… Herhalde düğün var… Havaya ateş ediyorlar… Bir süre daha tırmandıktan sonra inişler başlıyor… İnişler Tevfikiye'ye kadar devam ediyor… 40. km, Saat 12:30…

Genç bisikletçilerin 'bu kadarcık yol, bu kadar saatte mi alınır' gibi sözlerini bazen duyar gibi oluyorum… Ama ben, yollarda sürekli durarak not alıyorum, fotoğraf çekiyorum… İnişlerin en keyifli noktalarında bile, fotoğraf çekmek için duruyorum…

Neyse, Tevfikiye'den sonra yol Ayancık'a kadar hemen hemen düz devam ediyor… Ayancık'a kadar Hollandalılar'la birkaç kere daha karşılaşıyoruz… 48. km'de Ayancık'a ulaşıyoruz… Saat 13:00… Ezan okunuyor…

Ayancık'ın hemen girişindeki Çayiçi Camisi'ne giriyoruz… Necati Bey namaz kılarken, ben de bahçede dinleniyorum… Ardından yemeğe gidiyoruz. Yemekten sonra şehiriçinde birkaç tur attıktan sonra 14:35'te tekrar yola çıkıyoruz…

Ayancık'ın hemen çıkışında bir tabelada Sinop'a 58 km olduğunu okuyoruz… Ama biz Necati Bey'in akrabası ve çok eski çalışma arkadaşı Ali Türkcan'ı görmek için Erfelek'e gideceğiz ve bu gece Erfelek'te konaklayacağız… Sinop bir sonraki etapta olacak…

Haritaya göre, Sinop'a 25-30 km kala Yeniçam köyünden sonraki kavşaktan Erfelek yönüne döneceğiz… Yol ciddi 3-4 km süren inişler ve çıkışlarla devam ediyor… 58. km'de Aliköyü'nden, 68. km'de Tarakçı'dan geçiyoruz…

Yerleşim yerlerinden geçerken bize 'Hello' diye bağırıyorlar… Biz de Türk'üz Türk diye cevap veriyoruz… Kimse bizim Türk olduğumuza ihtimal vermediği için, çok şaşırıyorlar…

Şerefiye köyünden geçerken artık iyice yorulmuştuk… Saat 16:45 olmuş, 73. km'deyiz… Burada biraz dinleniyoruz… 15 dakika önce, iki bisikletlinin geçtiğini söylüyorlar. Hollandalı turistler olsa gerek… Biz Ayancık'ta fazla oyalanmıştık… Demek ki önümüzdeler…

Erfelek sapağına bir şey kalmadı diyorlar… Ama hatırı sayılı rampalar devam ediyor. Gençler, yokuş sevenler bu parkur tam sizlere göre… Trafik de fazla yoğun değil…

83. km'de Erfelek sapağına geliyoruz… Saat 17:50… Buradaki tabelada Erfelek'e kadar 15 km olduğu yazılı… Sinop yolundan ayrılan yolun çok bozuk olduğunu, iki ciddi çıkış ve bir inişin olduğunu söylemişlerdi…

Necati Bey, ince lastikli yol bisikletini de düşünerek, bir araba durduralım dedi… Bu yüklü bisikletlerle bizi kim alır derken yanımızda bir araba duruverdi… Bir ecza deposunun arabası… Arkası kapalı ve geniş olduğu için iki bisikleti de rahatça aldı…

Doğrusunu söylemek gerekirse istemeye istemeye arabaya bindim… Arkada iki bisikleti tutuyorum ve yol bozuk olduğu için sarsıntılarda bisikletlerin arabayı çizmemesi için büyük gayret sarfediyorum…

Arif Şahin, Samsun'da bulunan Nevzat Ecza deposunda çalışıyormuş… Bu yöredeki eczanelere ilaç dağıtıyormuş… Birkaç km gittikten sonra Arif bey, her zaman durduğunu söylediği bir yerde çay molası veriyor… Buradaki arkadaşlarıyla 20-25 dakika samimi bir sohbet yaptıktan sonra, tekrar yola çıkıyoruz…

Bir sapağa geldiğimizde duruyoruz… Arabadan iniyoruz… Saat 18:45… Arif Bey, ben diğer tarafa gideceğim diyor… Siz sağa döneceksiniz Erfelek 2 km sonra diyor… Arabayla 13 km gitmişiz... Birkaç fotoğraf çektikten sonra, bisikletlerimizle Erfelek'e doğru yol alıyoruz…

Gerçekten 2 km sonra Erfelek tabelasını görüyoruz… Şehir merkezine girdiğimizde ise saat 19:10 olmuş, km saatim de 86. km yol yaptığımızı gösteriyordu… Necati Bey'in akrabasının evi ise Erfelek'ten 4,5 km uzaklıkta Karaköy'deymiş…

Hava kararmaya başladı… Yavaş yavaş 4,5 km'yi de tırmanıyoruz… Yolda ezilmiş bir yılan görünce durup resmini çekiyorum… Yolun son 1 km'si de taşlı, tozlu, toprak köy yolu…

Neyse Karaköy'e ulaşıyoruz… Necati Bey ve Ali Türkcan uzun süredir görüşmemişler… Hemen sohbete başlıyorlar… Ama hava da kararmak üzere… Kalmamız için ısrar ediyor ama, rahatsız etmemek için Erfelek'e dönmeye karar veriyoruz…

Tekrar Erfelek'e döndüğümüzde saat 20:30 olmuş, 94 km yol yapmıştık… Aslında arabaya bindiğimiz 13 km'yi de bisikletle rahat rahat gidebilirdik… O zaman çok ciddi iniş ve çıkışları olan bu yollarda 107 km yapmış olacaktık…

Erfelek Belediye Oteli'ne yerleşiyoruz… Açlıktan ölüyoruz… Otelin hemen arkasındaki Öztürk Restaurant'ta karnımızı doyuruyoruz ve erkenden kendimizi yataklara atıyoruz…

2. Gün : Çatalzeytin - Türkeli - Güzelkent (Helaldı) - Ayancık - Erfelek
    (27 Temmuz 2005 Çarşamba)

Çatalzeytin'den çıkış : 09:05
    Erfelek'e varış : 20:30 (Karaköy gidiş - dönüş dahil)
    Yapılan km : 94:06 km (Karaköy gidiş - dönüş dahil)
    Bisiklet üzerinde geçen süre : 6:17:58 km/saat
    En yüksek hız : 51,6 km/saat
    Ortlama hız : 13,6 km/saat

Arif ÇELEBİ bunu beğendi.
  2. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 1. bölüm...

3. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler ikinci bölüm...

4. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 3. bölüm...

5. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 4. bölüm

6. Süleyman Şatır

Seviye:
    Resimler 5. bölüm...

7. Süleyman Şatır

Seviye:
    Yol güzergahı...

Tuğrul bunu beğendi.
  8. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    üstadım nefis turunuz devam ediyor...tebrikler..teşekkürler...

9. Süleyman Şatır

Seviye:
    Ben de teşekkür ederim... Bu arada Kapıdağ Yarımadası turunu hala gerçekleştiremediğim için üzgünüm... Aslında o tur, Tekirdağ - Uçmakdere - Lapseki - Biga turuna dahildi... Ama o gün çok yağmur vardı... Hava da mevsim dolayısıyla biraz serin ve rüzgarlıydı… Kapıdağ Yarımadası'na gidemeden Biga'dan dönmek zorunda kaldık... İnşallah önümüzdeki günlerde...

10. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Süleyman bey ellerinize sağlık...keyifle izliyoruz sizleri..