Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karaciğerde yağlanma

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında murty tarafından paylaşıldı.

1. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhabalar geçen sene ki kan tahlillerimde---- böyle devam ederse doktor bende 40 50 yaslarında cıddı kalp yetmezliği ve damar tıkanıklıgı ortaya cıkacagını söylemişti,bu seneki düzenli bisiklete binmemle bu sorun ortadan kalkmış gözüküyor bu iyi haber :in:
    Kötü haber ise karaciğer de yağlanma baş göstermiş ve bunun neden olduğu henüz belli değil ,düzenli spor yapıyorum,içki sigara alkol,tıbbi ilaç --- şu yaşıma kadar hiç kullanmadım --- ama sorun neden onada doktor bir cevap veremedi,burda uzman arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını yada bir öneri bir adres vermelerini rica ediyorum ,teşekkürler...

2. lord

lord Üye

Seviye:
    hocam bu tarz sorunlar duzenli spor yapan kişilerde olabiliyormus.ben bir yazi okumustum duzenli spor yapan bir kişi de damar da veya kalp de cesitli problemler cikmiş.doktorlar bu tarz kişileri daha fazla incelemişler ve bu tarz problemleri olan kişilerin baska organlari daha guclu oluyormus.
    tabii ki bu konuyu daha ayrintili bilenler vardi

murty bunu beğendi.
  3. Levent Temiz

Levent Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    non alkolik karaciğer yağlanması , non alkolik karaciğer iltihabı , non alkolik karaciğer sirozu sıralaması ağırlık derecesi olan rahatsızlıklardır. bunların beslenme alışkanlıkları ile doğrudan alakalı olduğu düşünülüyor. hazır besin kullanımı, besinlerdeki katkı maddeleri , hızlı ve bilinçsiz tüketim ,denetimsizlik , iklim değişiklikleri , hava kirliliği , küresel ısınma , fosil yakıtlar çok ciddi boyutta sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Arkadaşlar seçici olmalıyız, neyin ne olduğunu güvenilir bir şekilde anlamadıktan sonra besinlere elimizi sürmemeliyiz.. geçmiş olsun acil şifalar dilerim..:Skull-175

murty, alper15, Serdar TEBER ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Karaciğer yağlanmanızın muhtemel nedeni dietiniz ve sedanter hayatınız.Geçen yıl doktorunuzunda damarlarınızın tıkanacağını söyleme nedeni bu olmalı.Artık düzenli spor yaptığınızı söylüyorsunuz eğer kan yağlarınız normal seviyeye inmişse korkacak birşey yok çünkü karaciğer yağlanması geri dönüşümlü bir olaydır ve dietinize dikkat ettiğiniz ve spor yaptığınız sürece düzelecektir.Eğer yinede düzelme olmazsa mutlaka ilaç tedavisi almanız gerekecektir(genetik yapınız nedeniyle kan yağlarınız yüksek olabilir).Sporcularda karaciğer yağlanmasının daha sık görüldüğü,bir organın çalışınca diğerinde sorun çıktığı ise tam bir safsata.Doğru şekilde yapılan spor her zaman faydalıdır.Spora ve bisiklete devam.

murty ve Levent Temiz bunu beğendi.
  5. gokhancan

gokhancan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Beslenmenizden bahsedermisiniz?

6. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çin Halk Cumhuriyetinde yaşıyorum Türkiye ye dgeldiğimden beri yaklaşık 3 haftada 9 kg aldım ve 400 km ye yakın bisikletle yol yaptım bundan dolayı olabilirmi acaba???

7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Kaçırdımsa kusura bakmayın.
    Toplam kilonuz kaç acaba?

(3 haftada aldığınız 9 kg. ı kaçın üzerine aldınız yani? :) )

8. gokhancan

Seviye:
    3 haftada 9 kilo almak imkansız ama zor değil.

9 kilo tam anlamı ile yağ olup olmadığını nasıl anladınız?

İnsan vucudunda önemli olan yağın fazlalığı, su kemik ve kas ağırlıkları problem yapmıyor.

Tartıda ölçtüyseniz bunu yanlış..! onu anlatmak istiyorum.

9 kilo 3 haftada alabilmek neredeyse çok zor. Yani vucudunuzdaki kemik , su ve kas ağırlığını kilodan saymayın sakın. Yanlış yaparsınız.

Tartı uzerindeki ağarlığa sakın aldanmayın. Onun icinde insan dışkısına kadar her sey var yani.

cok kotu bi durum 3 hafta ve 9 kilogram . Eğet tam saf yap ise bu ortalama 9 voleybolunu yan yana dizin. O kadar işte :(

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  9. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam nasıl diyeyim annem sağolsun her gün takip ediyoruz Ankara ya geldiğimde 70.38 dim yani sadece iç çamaşırı ile tartıldım
    ve daha dün ölçümde 78.84 civarı geldim ,tartıda sorun olabilir ama çok dikkat ettim ,3 haftadır öğlen ve özellikle akşam et yemekleri ile besleniyorum ,abur cuburu hiç sormayın,tabi işi uzmanı bilir ama kendi doktorum bunun imkansız olduğunu bana hiç söylemedi ,tekrar hatılatayım dışkı meselesini hesaba katmadım,tabi buda sözkonusu ,yarın bir dahiliye ultrasona gircez bakalım bugün kan testlerinde doktor karaciğerde bir enzim çok salgilandiğini söyledi,G.. bi şeymiş tam hatılamıyorum nedir...teşekkürler

10. gokhancan

Seviye:
    Tartıda kilo alıp almadığınızı anlayamassınız hocam. İnsanların içine düştüğü en büyük yanlış tartıya çıkıp tartılmak.

Gidip vücut yağı nı ölçtürmeniz lazım. işte o zaman gerçeği anlarsınız.

Cunku insan vücudu = Su, kemik, kas, iç organlar ve yağdan oluşmuş durumda.

Size bu durumda lazım olan su, kemik,kas,iç organların ağırlığı değil vücut yağınızın ne kadar ve kaç kilogram olduğudur.

Tartıda size bunu göstermez. Özel ölçüm teknikleri sayesinde anlaşılır bu.

Mezura yardımı ile bel çevrenizi ölçün 90 ın uzerinde ise risk faktörü içine girmişsiniz demektir.

Tartıya çıkıp kendimizi kandırmayalım.

saygılar.

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  11. lord

lord Üye

Seviye:
    ozel tartilar var size onlardan onerebilirim.egzersiz sonrasi vucudun ne kaybettigini size soyleyebiliyor.su kas yag vs.normal durumlarda da vucut yaginizi olcer.

12. gokhancan

Seviye:
    vücut yağınızı tartı ile ölçemessiniz. Tartı beden kütle endeksine göre hareket ediyor cunku.

Vücut yağınızı en güzel hastahanede ölçtürürsünüz.

saygılar.

murty, Mesut Girgiç ve Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  13. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    tEşekKÜrLeR ...

14. basgaza

basgaza Yeni Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun. Bende 2 ay önce şiddetli isal, karın ağrısı ve gaz oldu rahatsızlandım. Ağrı göğsüme doğru vuruyordu. Hemen Acıbadem hastanesine gittim muayene oldum, tahliller yapıldı. Çok şükür karaciğer, böbrek, şeker, kolosterol vs hepsi temiz çıktı, birşey yok. Spastik kolon sendromu ve yüksek tansiyonum olduğu anlaşıldı. Şimdi doktorun verdiği ilacı kullanıyorum.

Arkadaşlar sakın bilinçsizce ilaç kullanmayın. Her ilacın çeşitli yan etkileri var. Geçmeyen sağlık sorunlarınız için mutlaka doktora gidin. Ben iyiki gitmişim diyorum çünkü yıllardır ihmal ediyoruz yaşımız 34'e dayandı. Kontrolden geçmiş oldum böylece. Alkol, sigara, tuz, şeker, hamur işleri, yağlı gıdalardan uzak durun. Sebze, meyve ve beyaz ete, zeytinyağlı yemeklere ağırlık verin. :)

murty bunu beğendi.
  15. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:

Evet haklısınız.Bende o tür bir tartı kullanıyorum.Bir gün antrenmandan geldim çok susamıştım,yağ ölçümü aldım %13 civarı göstermişti.Yağ ölçümü alırken vücuttaki su oranınıda ölçüyor.O da %58 civarı çıkmıştı.Dedim bir de su içtikten sonra tartılayım.Birde ne göreyim yağ oranı %15 lerde su oranı aynı seviyelerde.Yani sonuç hüsran,doğru ölçüm vermiyor.

16. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hayatımda aşılarım dışında hiç ilaç kullanmadım,tavsıyede etmıyorum sonucta bırakalım mukemmel olan vuct sıstemımız kendı enzımlerını hormonlarını salgılasın,sonra tabiki amenna:in: