Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Karacaköy-Yalıköy-Çilingoz-Kastro-Kıyıköy gezisi (30 Temmuz Pazartesi)…

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:

30 Temmuz Pazartesi günü, bir gün öncesinden verdiğim ani bir kararla Kıyıköy’e gitmek üzere sabah 07:00’de evden çıkıyorum. Rotam, Edirnekapı, Arnavutköy, Çilingir, Yassıören, Kestanelik, Çanakça, Dağyenice, Ormanlı, Karacaköy, Yalıköy, Çilingoz ve Kastro üzerinden Kıyıköy…

Sabah serinliğinde biraz yol alayım diye erken çıktım ama, aslında herkesin işe gittiği minibüslerin, otobüslerin en yoğun olduğu bir saatte trafiğin içinde kaldım… Minibüs ve otobüslerin, ikide bir yolcu almak için önümde durması neyse de, tramvay inşaatı yüzünden daralmış yolda, işine yetişme telaşında olması muhtemel birisinin kullandığı bir Broadway, benim gidonuma aynasıyla hızla çarparak geçip, gitmesi beni oldukça tedirgin etti. Dengemi bozdu ama, beni düşüremedi… Hani çarpışma sonrası arabadan inerler çizik var mı, diye bakarlar ya, ben de baktım gidonda herhangi bir çizik bulamadım, belki onun aynasında vardır (!)…

Sultançiftliği’nde yoğun trafikten kurtuldum derken, bu sefer de yol inşaatı yüzünden tek şeritte ilerlemeye çalışan arabaların yanında yol almak zorunda kaldım. Biraz önceki olayın etkisi yüzünden hayli sıkıntılı anlar yaşadım...

Yol inşaatından kurtulduktan sonra, otoban gibi bir yoldan Arnavutköy’e doğru ilerlyorum.

29 km sonra Arnavutköy’deydim. Burada daha önce Kemal Bey ve Bülent Bey’le yaptığımız Tayakadın, Subaşı, Kestanelik, Çerkezköy gezisinde durmuş ve çay içmiştik.

Geçen gezimizde Kestanelik’e Tayakadın yoluyla gitmiştik. Bu sefer Çilingir-Yassıören yolunu kullanmaya karar verdim. Arnavutköy’den sonra uzun bir iniş yapıyorum…

Ardından Hadımköy kavşağına doğru bir tırmanış… Aslında Hadımköy’den de gidebilirdim ama ben Çilingir’i merak ediyorum…

Daha sonra yine uzun bir iniş ve ardından Çilingir tırmanışı…

Çilingir köyünde çay molası… 35. km’deyim. Hava sıcaklığı 27°

Çilingir köyünden görüntüler…

alperen_69 ve Lütfü Çolak bunu beğendi.
  2. Süleyman Şatır

Seviye:

Ayçiçekleri olgunlaşmaya başlamış…

46. km’de Yassıören’e ulaşıyorum… Saat 09:56, hava sıcaklığı 29°…

Yassıören...

Tayakadın yoluyla gelseydim bu kavşakta birleşecektim… Geldiğim yol biraz daha kısa ama, rampalar zorlu olmasa bile hız kesiyor… Saat 10:06, km 47,69, hava sıcaklığı 28°…

51. km’de Kızılcaali’den, 54. km’de Örcünlü’den geçtikten sonra Kestanelik’e ulaşıyorum.

Kavşaktan Karacaköy - Yalıköy yönüne dönüyorum. Saat 10:35, km 57,25, hava sıcaklığı 33° oldu. Çay içmek için bir kahveye giriyorum. Herkes o kadar misafirperver ki, bana çay parasını ödettirmiyorlar.

Kestanelik’ten görüntüler…

Kestanelik’ten çıkıyorum, 1 km gitmeden Çanakça köyüne giriyorum… Çok oyalandım, yola devam ediyorum… Bu arada Rahman arıyor ve bugün çalışması gerektiğini ve gelemiyeceğini söylüyor… Artık bir başka gezide…

Emrah GÜLEZ ve irfancan bunu beğendi.
  3. Süleyman Şatır

Seviye:
    61. km’de Dağyenice’den geçiyorum. Ardından yaklaşık 3 km tepe tırmanışı yapıyorum. Bu tırmanışlar zor olmasa da hız kesiyor, ayrıca tepe tırmanışlarında tepe rüzgarı kestiği için, sıcaklığı daha fazla hissediyorum. Gidon üzerindeki altimetrenin termometresi 35°’yi gösteriyor. Yükseklikte 186 metre…

Ormanlı’ya doğru giderken bu kaplumbağayı görüyorum ve onu karşıya götürüyorum. Ancak yolun kenarında boydan boya döşenmiş bir su borusu vardı. Artık kesinlikle bu tarafa geçemiyecek… İyi mi yaptım bilmiyorum… Ama ben karşıya götürmeseydim bu borunun üstünden aşması mümkün olamayacaktı…

Geçen yıl buradan Bülent Bey’le geçtiğimizde (Gökçeali - Karacaköy - Yalıköy - Çilingoz - Binkılıç - Saray gezisi...) Terkos Gölü’nün uzantısı olan burada bir göl vardı. Ama şimdi yok, yerinde otlar bitmiş…

Aynı yerin 10 Mayıs 2006’da çekilmiş resmi…

Hisarbeyli Köprüsü üzerinden gölün iki tarafın bugünkü görünüşü…

Aynı yerin geçen yılki görüntüsü…

Köprünün üzerinden bir başka görünüş...

Hisarbeyli Köprüsü’nde saat 12:00 olmuştu. Km saatim 76. km’de olduğumu, hava sıcaklığı ise 32 derece olduğunu gösteriyor.

Ormanlı köyü… 78. km, saat 12:13…

Karacaköy’e doğru harika bir yolda keyifle pedal basıyorum…

12:30’da Karacaköy’deyim… 83,76. km’deyim…

Karacaköy görüntüleri…

4. Süleyman Şatır

Seviye:

Yalıköy’e doğru hafif iniş ve çıkışlarla harika bir yolda pedal basıyorum…

Yemeğimi Yalıköy’de yiyecektim ama, bu gölgeliği görünce yanımdaki kumanyayla burada karnımı doyuruyorum. 94. km, saat 13:25… Burada yoğun bir kamyon trafiği var. İleride Çilingoz yolundaki ocaktan buraya cam yapımında kullanılan kuvars kumu taşınıyor… Tekrar yola çıktığımda saat 13:45’ti…

Sonunda Karadeniz göründü…

Yalıköy girişi… 98,5 km, Saat 14:04

Yalıköy’de Karadeniz sahili…

Otobüs Yenibosna Metro İstasyonuna kadar gidiyor…

Yalıköy görüntüleri…

Yola çıkarken geziyi üç etaba ayırmıştım… İlk etap Kestanelik, ikinci etap Karacaköy - Yalıköy, üçüncü etap Çilingoz - Kastro - Kıyıköy etabıydı… Şimdi son etap için yola çıkıyorum… Bu yol haritalarda görünmüyor ve stabilize. İSKİ yakın zamanda Kıyıköy’e kadar bu bölgede 7 baraj inşa etmiş. Kozludere Barajı, Çilingoz Barajı, Elmalıdere Barajı buradaki barajlardan bazılarının adı… Bu barajlara ulaşılabilmek için bu yollar açılmış.

14:30’da Yalıköy'den Çilingoz'a doğru yola çıkıyorum…

H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  5. Süleyman Şatır

Seviye:

Yolun bazı yerlerine asfalt dökülmüş ama, bunlar da parçalanmış ve kopmuş. Yol geçen defa geçtiğimden de çok kötü. Çünkü yolun üzerindeki toprak gitmiş, taşlar ortaya çıkmış.

Sözünü ettiğimiz barajlardan biri…

Yol çok bozuk, aynı zamanda bu yolda kamyonlar Çilingoz yakınlarındaki ocaktan kuvars kumu taşıyorlar… Kamyonlar kornaya basarak, selam veriyorlar ama beni de toz içinde bırakıyorlar.

Arada sırada Karadeniz tepelerin arasından görünüyor…

Kuvars kumu çıkarılan ocak…

İşte yolun hali… Bu yol geçen yıl bu kadar kötü değildi…

Ve Çilingoz’a ulaşıyorum…

Ümit Bozyılan ve irfancan bunu beğendi.
  6. Süleyman Şatır

Seviye:

Çilingoz… 110. km, saat 15:30… Yalıköy’de km saatim 99. km’deydi, saat 14:30’da yola çıkmıştım… Bu bozuk yolda 11 km’yi 1 saat 10 dakikada almışım…

Geçen yıl Bülent Bey’le buradan Binkılıç’a geçmiştik.

Yolun buradan sonrasını bilmiyorum ve ilk geçeceğim. Önüme gelen bir sapaktan soldakini tercih ediyorum. Bu kurumuş baraj gölünü görüntülüyorum ama, girdiğim bu yol baraj çevresini dolaşıyormuş. Büyük şans eseri rastladığım kişiler diğer yoldan devam etmemi söylüyorlar…

Kastro’ya doğru…

Yolda kısa ama ciddi tırmanışlar başladı. Zemini bozuk yolda taşların üstünde hoplaya zıplaya çıkıyorum, ardından tekrar inişe geçiyorum. Yolda o kadar çok kasis var ki, inişlerde bisikletin hoplayıp zıplamasından içim dışıma çıkıyor. Bu arada tur arkadaşlarımdan Cahit (Cahit Turhan) arıyor. Kastro’ya doğru ilerlediğimi söylüyorum… Çok gelmek istediğini, ama bugün okulda dersi olduğunu söyledi. Zaten ben ani karar vermiştim… Artık bir başka turda...

Tırmandığım, indiğim bu tepelerin sayısını bile unuttum. Hala Kastro ortalarda yok…

İleride bir tane daha görünüyor…

İşte bir tane daha… Çok da acıktım. Ayaküstü yanımda getirdiğim yiyeceklerle karnımı doyuruyorum.

Ve nihayet Kastro göründü…

Saat 18:00 ve 125. km’deyim…

Kastro sahilinden görüntüler… İnsanlar çadırlarda kalıyor, denize giriyor. Benzer görüntüler Çilingoz’da da vardı… İçeri giriş 2 YTL’ymiş. Bende de isteniyor ama, resim çekip, hemen çıkacağımı söylüyorum…

Çıkışta kapıdaki levhayı çekmediğimi fark ediyorum. Bu arada kapıdaki görevliden yol hakkında bilgi alıyorum. Buradan anayola kadar 8 km tırmanış var diyor… Ama yol asfaltmış… Bilmillah deyip 18:10’da tekrar yola çıkıyorum…

Emrah GÜLEZ, irfancan, brol ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. hektor

hektor Yeni Üye

Seviye:
    Süleyman ağabey, biraz zorlu ama güzel bir gezi olmuş.paylaşımınız için teşekkürler. o kadar yolu tek başınıza bir günde iyi almışsınız, valla süpersiniz. :in:

Süleyman Şatır bunu beğendi.
  8. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Süleyman abicim merhaba,

Başta yoğun trafiğe rağmen çok güzel bir gezi olmuş.Sizi toz içerisinde bırakan kamyoncu arkadaşlara ne demeliyim bilemiyorum.Ancak güzel anlatımınız paylaşımınız ve azminiz için binlerce teşekkürler ederim...

9. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Süleyman abi Helal olsun..seni bu zamanda tutmak zor üstadım estimii gidiyorsun hemen.:)

bu gezinde maşallah diyeyim,yine çok güzel ve performanslı bir turu bitirmişsin.Emeklerine sağlık abi,bizlerle paylaşımından dolayı teşekkür ederim..:in:

Saygılar sevgiler abi..;)

10. Süleyman Şatır

Seviye:
    Kastro'dan ana yola doğru tırmanışımı sürdürüyorum. Bu arada karşı yönden gelen bir arabanın sürücüsü, arabanın camından bana az kaldı diye bağırıyor… Ben de teşekkürler diye cevaplıyorum… Gerçekten 1 km sonra yol düzleşiyor ve inişe geçiyor… Yani 4,5-5 km kadar tırmandıktan sonra ana yola kadar iniş yapıyorum…

Saat 18:45, 133. km’deyim… Kıyıköy yönüne dönüyorum. Ancak, Kıyıköy’den İstanbul’a otobüs olmadığını duymuştum. Planıma göre Kıyıköy’e gidip, tekrar, Saray’a dönmem lazım. Ama Çilingoz - Kastro arasındaki bozuk yolda çok zaman kaybettim. Ne yapacağımı düşünürken, beklemediğim bir şey oluyor. Saray yönünden bir otobüsün geldiğini görüyorum ve inanılmaz, otobüs yanımda yolcu indirmek için duruyor. Muavin de kapıda, bu akşam Kıyıköy’den İstanbul’a otobüs var mı? diye soruyorum. 20:15’de dönüyoruz demesin mi?... Muavin’e bana bir kişilik yer ayırın, geliyorum diyorum… Muavin otobüsün kapısının basamağında, benim Kıyıköy'e kadar gidemiyeceğimi düşünmüş olacak ki, yetişemessen yolda alırız seni diyor?

Anında gözden kaybolan otobüsün peşinden 2-2,5 km kadar daha tırmanıyorum. Bu arada bir tabelada Kıyıköy'e 10 km olduğunu görüyorum… Yol bir süre daha düz gidiyor, ardından Kıyıköy'e kadar hızlı bir iniş yapıyorum...

Kıyıköy’e saat saat 19:27’de giriyorum… Km saatim 143,63 km yol yaptığımı gösteriyor… Ardından terminale gidiyorum, şehir içinde birkaç resim çektikten sonra, bisikleti otobüsün bomboş bagajına muavinle birlikte yerleştiriyorum.

Otobüs 20:15’te hareket ediyor. Eve geldiğimde ise saat 00:10 olmuştu…

Karacaköy-Yalıköy-Çilingoz-Kastro-Kıyıköy gezisi (30 Temmuz Pazartesi)

Yapılan yol: 143,63 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 8:53:30
    Ortalama hız: 16,45 km/saat
    En yüksek hız: 57,9

11. Süleyman Şatır

Seviye:
    Kıyıköy'e daha önce tur arkadaşlarım Necati Bey ve Cahit Turhan'la birlikte gelmiştim...

Bu resmi çekerken arka planda gördüğüm tepeleri aşarak, orman içinde Kıyıköy’e geldiğimi düşünüyorum…

12. Hüseyin Suda

Hüseyin Suda Forum Demirbaşı

Seviye:
    Parkurun seçiminden yukarıdaki son kare fotoğrafın foruma yüklenip kaydet tuşuna basılana kadar geçen süreçte herşeyin profesyonelce tasarlanıp uygulandığı açıkça görülüyor.Olmasın mı yani,ellerine sağlık Süleyman Ağabey...

13. H.Çelik

H.Çelik Üye

Seviye:
    süleyman ağabey azmin,kararlılığın, ve enerjin ne söyliyim tek kelime harikasın ellerine ayaklarına sağlık

14. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli arkadaşım, Zorluklarla da olsa güzel bir geziyi görmediğimiz yerleri de görmüşsün bizlere de aktardığın için teşekkürler..

Kıyıköy' e defalarca gitmiştik aqma başladıgın güzergahtan değil..
    Sana bol pedallı günler, beraber pedallamak üzere Sevgiler..
    a ,

15. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Eline, koluna, pedalına, fotoğraf makinana, emeğine sağlık.
    Sultançiftliğinde yaşamış olduğun ayna sorunu için geçmiş olsun.
    Bu güzel, macera dolu geziyi, eskisiyle yenisiyle bizimle paylaştığın için teşekkürler...

16. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süleyman abi gerçekten çok güzel bir tur düzenlemişsin. Bu turu bir Cumartesi yapabilmiş olsan sana eşlik etmek isterdim. Gerçekten çok imremdim Allah sağlını, sıhhatine bozmasın.

17. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Süleyman Bey yine çok hoş bir gezinizi bizimle paylaşmışsınız. Çok teşekkür ederim. Ayrıca küçük kaza için de geçmiş olsun, bununla kalsın diyorum.

Sevgiler, saygılar

five

18. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    abi ayaklarına sağlık. Sizleri gördükçe azmimiz artıyor. Allah ayaklarına zeval vermesin. Teşekkürler.

19. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    abi sübersin
    sana eşlik edemedigim icin
    gercekden üzgünüm
    bir dahaki sefere diyorum
    selamlar...
    resimler icin
    ellerine saglık

20. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Size imrendim :) Çok güzel bir tur olmuş . Darısı hepimizin başına .
    Resimler ve anlatımlar için teşekkürler , emeğinize sağlık . . .