Karabük Aladağ'da Mangal Keyfi

Tuncer Bayık

Daimi Üye
Tepki
308
Üzerimize düşen miskinliği atma zamanı gelmişti. Sıkılmıştım artık ve bu pazar mutlaka biryerlere gitmeliydik :( . KARBİS ekibi tek tek arandı ama nafile.Kimi 15 tatili fırsat bilmiş ve memleketlerine gitmiş,kimisi haftasonu imtihanları var,kimisi karne şovu sonucu evden ültümatom almış,kimi de Pazar için birikmiş işleri bahane ediyor :boese157: . Uzun lafın kısası ekip darmadağın olmuş. Cuma günü iş yerimde yoğun iş vardı.Bu işlerin içinde telefon trafiği yaşarken gelen bir telefonu yine bir iş telefonu olarak açtım ama pazar günleri diyor,tur diyor,gezi diyor,gençlik spor diyor.Cümlelerini sürdürürken ortalarında ancak kafam toplanıp bisiklete çark edebildi. İsterse bu pazar gelebileceğini söyledim. Sonradan tanışıp konuşmalarımızdan anladım ki, İsmail kardeşim de uzun yol sevdalılarındanmış ve kafasına göre kimse olmadığından yakın mesafelerde yalnız takılırmış.
(link)
(link)

İsmail kardeşim de bu pazarki mangallı gezi ile ekibimize katılmış oldu. Sonunda yerini buldun,hoş geldin aramıza İsmail. Bize göre en kısa gezilerimizdendi (40km-10kmsi 260dan 910 rakıma tırmanış) ama kendisine göre rekorunu kırmış. Sen bizimle daha nice rekorlar kıracaksın inşallah İsmail.
Gelelim geziye: Gezi bir hafta öncesinden ayarlanmıştı.Aladağda kurulu Güneşli Köyü’nden olan esnaf ağabeymiz Tornacı Mahmut Usta bizi bekleyecekti ve mangal sözü vardı. Program hazırdı.

(link)
(link)

Ama gel gelelim ekip yoktu ortada. İsmail’in de geleceğini pek ummuyorum.Pazar günü Gençlik Spor’un önünde 10’da buluşacaktık.Biraz da erken gitmişim. Bekler dolanırken, Karabüklünün kasklı-gözlüklü filan bir bisikletli görmeye alışık olmadığı bakışlardan seziliyordu. Havanın önceki günkü güzelliği kalmamış,yerini soğuk ve puslu bir havaya bırakmıştı.Normalde bırak bisiklete binmeyi,dışarı çıkmak bile akıl karı değildi. Hadi ben bu işin manyağıyım dedim :D . Belliydi ama İsmail akıllıydı ve gelmeyecekti. Gitme az daha bekle.Ya geç kalmışsa ve gelirse.İyi de yapmışım.Yarım saat gecikme işte ekibimizin yeni elemanı İsmail. “Hani nerde ekibin gerisi!” diye düşündüğünü seziyorum. Tanıştık ve sonra kendisine bir kask ayarladık. (böyle durumlar için zulada çok yedek var çaktırmayın) . İsmailim Aladağ’a çıkan yolun başındaki Kayabaşı Mahallesinde ilk rampayı çıkarken “daha çok varmı?” demeye başladı. Ancak sonraları o sorunun yorgunluktan kaynaklanmadığını ispatladı . Akören az gerimizde kalmıştı. Ancak Akören’in köpekleri alışılmadık bir tutum sergilemişler ve bize bir “Hav” bile dememişlerdi :bilmiom: . Hiç üzülmedik tabi ki.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Rakım yükseldikçe ufak ufak kar parçaları yerini yol kenarlarında geniş kar görüntülerine bırakıyordu.

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Bir resim daha alıp devam ediyoruz asıl hedefimize. İşte köy işte tabela.

(link)
(link)

Ve işte garip garip bakan iki-üç köylü! Sonradan öğreniyoruz ki onlar köy nüfusunun yarısını oluşturuyormuş! Mahmut Usta’nın adını verince hemen ısınıyorlar bize.Yolu tarif ediyorlar. Kısa bir sohbetten sonra yukarı çıkan yoldan “aykırı” gidiyoruz. Mahmut Usta kapının önünde mangalı kurmuş bizi beklerken buluyoruz.
İçeride de sıcak sobanın bizi beklediğini öğrenmemiz bize en büyük ödül oluyor. Biz sobanın başında ıslak üstümüzü kuruturken dışarıda mangal közünü bulmuş, balık ve tavuğa hazırım diyordu. Biz de yardımımızı esirgemiyoruz ve olaya el atıyoruz.

Altımız kuru,karnımız da tok olduktan sonra bu pedalize bebekler daha ne ister :04: . ÇAY! Mangal keyfini çay ve sohbeti ile tamamladıktan sonra hava kararmaya başladığını belli etmekteydi. Karanlığa kalmayalım dedik ama Karabük’e girişimizle güneş de batmış olacaktı.

(link)
(link)

Köyden farklı bir yoldan indik.10 km iniş.Ama köy yolları olduğundan ve kısmen buzlu olduğundan riskli bir iniş. Bir 10km de düzden sonra Karabük’teyiz. Şehrin öbür ucuna varıp çıktığımızda olmazsa olmazlardan biri başımıza geldi. Kazasız belasız varaydık ne olurdu yani! İsmail’in arka aktarıcısı somundan kurtulmuş ve gerisi malum. ”İsmail yanında 14 anahtar var mı? ” . İsmail’de lüzumlu lüzumsuz alyan takımının tamamı mevcut. Ama asıl tekerini sökecek anahtar yok! Acemilik. Öğrenecek. Böyle tecrübe ediniliyor bu işler. Gece karanlığı olmuş ve yağmur yağmakta ve ben İsmailin en büyük alyanını çekiç gibi kullanarak aktarıcıyı ayrıldığı somunun arasına vurarak sokmaya çalışıyorum. :( Ama nafile. Bir 14 anahtar olsa işlem tamam ama olmayınca olmuyor.Neyse ki yol yardımı alabileceği bir tanıdığı bir telefon ötede imiş. Yol yardımı tanıdığı geldi ve İsmail ve teçhizatsız bisikletiyle vedalaşarak minibüsle gözden kayboldular. Ben de eve tabi. İsmail’in teçhizatsız bisikletinin ona yaşattığı (bir de üzerine hiçbirşey giymemiş, üşüdü ve ıslandı haliyle) sıkıntılar hariç iyi bir antenman gezisi oldu. ( o havada yapılan geziye de başka isim verilemez heralde! )
Haftaya ekibin toplanmasını ümit ediyorum. Daha kalabalık bir pazar gezisi yaparız umarım.

Scudo

omerkabul

Aktif Üye
Tepki
133
güzel olmuşş tuncer beyy::) :) kıskandım vallaa ayrıca h g ismail kardeş aramızaa benim terciğim zonguldak istakameti tuncer bey biliyo bu sene plan lar varr izmir antalya gidecezz inş aramızaa sende gelirsinnn ömer kabul,

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Tuncer Bey ,

Paylaşım için çok teşekkürler . Bacaklarınıza kuvvet , afiyet olsun :)

Selamlar,
Tolga Gürgün

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
afiyet olsun güzel gezi olmuş paylaşım için teşekkürler

Sedona_Royal

Aktif Üye
Tepki
137
Çok güzel bir gezi yapmışsınız. Temiz oksijeni bol bir gezi olmuş anlaşılan :)

teampasha

Forum Demirbaşı
Tepki
227
magalda parkurda süper, özellikle son karedeki yol müttiş. orada olmak isterdim. elinize sağlık

Ziya Yurdakul

Daimi Üye
Tepki
130
örencinin zor durumda kalıpda bisiklete binememesi...çok üzüldüm gelemedim!ama istiparat sonsuz aladağa tırmanırken gören akrabalarımda haber aldım.bidahaki bensiz gezişinizde durup ziya nerde diye hesap soracak.ayrıca bize keltepeye cıkmayı teklif etti tepede mangal.1999 metre:Dkolay deil denemeye varmıyız?

hakın

Aktif Üye
Tepki
68
tuncer abi geldim :)) gezilere devam.. ziya bende makine var merak etme ;)
ayrıca ismail aramıza hoşgeldin ;)

irfancan

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Bir kaç karede olsa harika yerler olduğu belli,teşekkürler.

Tuncer Bayık

Daimi Üye
Tepki
308
@irfancan

Tekekkürler İrfan Beey. Sen oralarda teksin galiba. Aydın'dan başkasını görmedim. Yazın kısmetse Çanakkale İzmir yapacaz. Efes harabelere de uyramayı planlıyoruz. Yakınsan tanışabiliriz. Tertibiz ne de olsa.