Kar okulların açılışını erteledi..

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yurt genelinde etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle okulların bir hafta daha tatil edildiğini açıkladı.

İlk ve orta dereceli okullarda yarı yıl tatili 6 Şubat Pazartesi
gününe kadar uzatıldı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin güvenliği göz önünde bulundurularak sömestr tatilinin bir hafta uzatıldığını bildirdi.

Çelik, ''Tüm ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın eğitim
kurumlarında 2005-2006 eğitim-öğretim yılının ikinci yarıyılı, 6 Şubat
2006'da başlayacaktır'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, kışın tüm yurt genelinde ağır seyretmesinden dolayı birçok bölge ve ilde kar, fırtına, çığ ve don meydana geldiğini kaydetti.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre bu durumun gelecek hafta da aynı düzeyde olmasa da devam edeceğinin anlaşıldığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: ''Gelecek hafta, hava iyi olsa bile farklı illerde bulunan öğrenci ve öğretmenlerin, 27 Ocak 2006'dan itibaren yola çıkması gibi bir durum söz konusudur. Taşımalı eğitim yapılan bazı yörelerimizde çığ tehlikesi de söz konusu olduğundan eğitim çalışanlarının ve öğrencilerimizin güvenliği göz önünde bulundurularak sömestr tatili
bir hafta uzatılmıştır.

Bu durumda, tüm ilk ve orta dereceli okullar ile yaygın eğitim kurumlarında 2005-2006 eğitim-öğretim yılının ikinci yarıyılı, 6 Şubat 2006 tarihinde başlayacaktır. Bu durumda 12 Haziran 2006'da bitecek olan eğitim-öğretim, 1 hafta uzatılarak 19 Haziran 2006'da sona erdirilecektir.''

Çelik NTV’ye yaptığı açıklamada ise, “Türkiye’nin alışık olmadığı bir kış yaşanıyor. Böyle bir tedbiri almamız gerekiyordu. Gelecek hafta da bugünkü gibi olmasa bile şartlardaki güçlük sürecek. Yükseköğretimle birlikte 500 bin öğrencimizin durumunu gözönünde bulundurarak karar verdik. Taşımalı eğitim yapıyoruz, bunun da sorumluluğu var. Okul çevrelerinin de temizliği var. Bilimsel verilere göre hareket ettik” dedi.

BAKANIN ÖĞLE SAATLERİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMA İSE...

Bu akşama kadar görüşülüp kesin karar verilecek. Mevcut durumun devam etmesi durumunda okulların açılışı ertelenecek. Bu durum lokal de olabilir genel de... Bu erteleme 1-2 gün de olabilir daha fazla da... Bu Meteorolojinin vereceği tahminlere bağlı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Meteoroloji'den alacakları rapora göre okulların 30 ocak pazartesi günü açılıp açılmayacağının belli olacağını söyledi. Karar bu akşam açıklanacak.

Ülke genelinde etkili olan yoğun kar yağışının Marmara'nın batısı ile kıyı Ege dışında diğer bölgelerde yarın da devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji'ye göre yarın Marmara'nın batısı ve kıyı Ege yağış almayacak, diğer yerlerde ise yağış devam edecek.

Kar yağışı özellikle Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'nun doğusu ile Marmara'nın doğusunda etkili olacak.

Yalnızca Akdeniz kıyılarında yağmur görülecek ancak, bu gece ve yarın Antalya'ya da kar yağacak. Yetkililer Doğu Anadolu'da çığ tehlikesinin artacağına dikkat çekiyor.

Kuzey, iç ve doğu kesimlerindeki ise buzlanma devam ediyor. Meteoroloji'ye göre önümüzdeki birkaç gün hava durumu şöyle olacak:

27 Ocak cuma:
Marmara Bölgesi'nin doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ve Bolu çevresinde kar yağışı görülecek. Yağışlar, Doğu Karadeniz'in doğusu ile Doğu Anadolu'nun doğusunda etkili olacak, diğer yerlerde yağışlar hafif geçecek.

28 Ocak cumartesi:
Kar yağışı 28 ocak cumartesi günü de bazı bölgelerde devam edecek. Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun doğusu kar yağışlı, Marmara ile yurdun iç kesimleri ise yer yer yoğun sisli geçecek.

29 Ocak pazar:
Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Kars-Ardahan çevrelerinde kar yağışı görülecek. Marmara ile iç kesimlerinde ise sis görülecek.

• Beğen
Tepkiler: Önder Özdoğan
Scudo

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.166
Hadii yaaa..ok iyi olmuşş forumda bayram havası olur ozaman..:D

bu havalar cumartesi duzelıyor yaww..zaten genelde servis aracları var..
nerde bızım zamanımızda karakışta okula gıderdık eyyy gıdı gunler heyy:D

neyse saglık olsun her zaman dıkkat edelım..

teşekkurler..yasıncim..

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
bizim üniversite (marmara) bu hafta tamamen tatil oldu :D halille beraber bayram yaptık :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
eee kapanışta uzadı tabi doğal olarak..ama haziran ayında ders mi yapılıyor sanki..