Kar Lastiği el yapımı.

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Yapı marketten alımunyum sifon zinciri alıyoruz içi tel dışı lastik kaplı çamaşır ipi,Bisikletin jantına uygun eski kullanılmış,km doldurmuş 1 çift lastikleri gözden çıkarıp kar lastiğine dönüştüreceğiz.Veya en ucuz dış lastik alıyoruz.Matkapa ağaç uç takıyoruz çünkü dış lastikleri deleceğiz.Dış lastiğin yere temas eden kısmından sağlı sollu 4-5 santim aralıklarla z şeklinde deliyoruz.çepe cevre dönüyoruz sonrası çamaşır ipini deldiğimiz deliklerden önce iç sonra dış aşağı yukarı geçiriyoruz en sonunda ipi bağlıyoruz daha sonrası sifon zincirini kargauclu pense ile 4-5 baklalara bölüyoruz sonrası baklaları çamaşır ipine karga pense ile zincir uçlarını gevşetip ipe geçirip sıkıyoruz.Kar yağmasını bekliyoruz.Maliyet hesabı sifon zinciri,çamaşır ipi 15tl eski dış lastik yok ise en ucuz cst ile hesaplı.Benim elimde 1 çift eski dış lastik vardı değerlendirdim.

Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bence hiç güzel durmamış....Daha seksi bişey olabilirdi.:eek:
Tabi kullanışına bişey diyemem....

• Beğen
Tepkiler: semih59

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@Hayrettin sağol deneyeceğim çirkin oldu bende öyle düşündüm v fren olmasa işim rahat olurdu :)

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@semih59 v fren olduğunu görmemişim. Forumda ya da mtb.tr de v fren için güzel bi kar zinciri projesi vardı bakarsınjz bi

• Beğen
Tepkiler: semih59

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
@hakan torun Karlı yolda binmek zorunda değiliz bana yakın gölet var kenarı toprak yollarla çevrili karda trafiksiz ortamda binmek bambaşka oluyor dediğine katılıyorum karda çıkmak riskli hele trafikte

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Zincirin dönme eksenine açılı yerleştirilmesi pek iyi bir fikir değil, patinaj yaparken eksenel kuvvet oluşturur dengeyi bozar. Keşke bu işlemi yaparken zincir kitlerini inceleyip desene karar verseydiniz. Bu arada ben karlı havalarda zincir yerine kablo bağı kullanıyorum. Hem daha hafif hem de pratik. Tabi bu bahsettiğim hd frenli jantlar için geçerli. V frene uygun jantlarda kablo bağı saramazsınız...