Kapitalizmin “Planlı Hızlı Tüketim” modeline karşı “Kendin-Yap” gönüllüleri

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Fırat Y. harika gidiyoruz. Cok guzel sohbet. Eski tabletleriden birinden yaziyorum. Cok zor yaziyorum. En kisa zamanda ipad almaliyim belki de. Tablet tepki vermiyor. O kadar basit dusunmuyorum.

@Kazuya benim amcam.aca almanciydi. 30 sene evvel bir evi vardi memlekette os dururdu. Ben kiraci ile ugrasamam derdi. O geldi aklima.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Konuyu zevkle okuyorum arkadaşlar araya girmek gibi olacak ama lakin bende bu kapitalizm noktasında iki kelam etmek istiyorum... Günümüzde ortaçağın kaba kuvvet kanunları olmadığı için; sosyal statünün ve egolarımızı yansıtmamızın en iyi aracı olduğunu düşündüğüm kapitalizmin, bize sunulan bu nimetlerininde bir ego ve statü göstergesi sonucu olduğunu hep düşünmüşümdür...Yani faktör beşerdir... Bunu kendime en basit şekilde şu şekilde açıklarım...En sevdiğin yemek ne? Özellikle çok açken yenilen sıcak bir ekmek parçası biraz da peynir...

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bu arada ihtiyac sahibi dezavantajli gruplara mutedeyyin kesimin daha fazla ilgl gosterdigini dernek vakif vb gibi yollarla yardici olmaya caistigini bu konuda otivasyonlarinin oncelikli Allah rizasi oldugunu dusunuyorum. Polemik munakasa maksadi ile yazmiyorum. Komunistler bence bu konuda biraz gerideler. Kitlelerin derneklerin yardimlari ile din ile uyusturuldugunu dusunmuyorum.

Mevcut durumu zengin, fakir farkini kabul etmek baska bu gercekle mucadele etmek baska. Ikisini de yapmaliyiz. Kahrolsun hastaliklar diyemeyiz. Bilakis hastaliklar ile savasmaliyiz.

Araya girmek ne kelime katkida bulunuyorsunuz kiymetli gorusleriniz ile. Yasadiklarimizdan ogrendigimiz bir seyler var. Bunlar yekunde dunya goruslerimizi olusturuyor. Keske bu konu hemen her uyenin dikkatini cekse. Duz masa veya gidon andi kadar veya daha ilgl cekici bir konu bu. @BF Okuru

baykuş97

Forum Bağımlısı
Tepki
866
İsim
ilhan beyoğlu
Bisiklet
Trek
Sınıfsız toplum bugün için ütopya gibi gelebilir, keza köleler içinde "özgür" bir toplum ütopyaydı!?!?

Çine gelince, bugün onun bir dünya devi olması evet serbest piyasa ekonomisi sayesinde olmuştur ama bu zenginlik, kendi halkının sırtına basarak onları ezerek gerçekleşmiştir ve o halka hiç bir faydası olmamıştır.. Dünyada en ucuz iş gücü Çindedir.. O yüzden bütün sermaye üretimini Çine taşımıştır.. Daha ucuz iş gücü daha fazla artı değer, daha fazla emek sömürüsü.. Mesela bizim Çinle yarışabilmemiz için bizimde işgücünü ucuzlatmamız yani ücretleri düşünmemiz lazım, ki uluslararası sermaye Türkiye'ye yatırım yapsın.. Sonuç ücretler düşecek, alım gücü düşecek.. Bundan sadece sabit gelirliler mi etkilenecek tabiki hayır.. Alım gücü düşünce pastane de satış yapamayacak, bakkal da.. Sonuç onlarında alım gücü düşecek.. Kim kazançlı çıkacak peki bu işten? Uluslararası sermaye ve onların Türkiye deki ortakları.. Vb vb vb....

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaslarimizdan biri almis eline sazi, oyle seyler yazmis ki, kimseden de ses seda yok. Yazmis cizmis, fikirlerdeki tezatliklar, ikilemler ve ornekler tez konusu olur.
Sana soz veriyorum genis bir zamanimda satir satir, tek tek inceleyip tum gerekenleri yazacagim sana. Sanma ki meydan bos.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
İnsanın babasından kalanlarla hayata önde başlamaya çalışmasını anlıyorum da herkesin çalıştığı kadarına, hakettiği kadarına ulaşabilmesine karşı çıkılmasını anlamıyorum.

Çalışkan babadan kalan tembel oğlunun hakkı mıdır? Peki çalışkan oğul! Sen neden babanın birikimini kendi başına yapamazsın? Bu soruları laf çakmak için değil cidden soruyorum. Çalışkan oğlun birikim yapması babası kadar kolay olmayacak, nedendir?
Yök’ten üniversite elde edemeyen veled yurt dışında rahat rahat eğitim görebilirken orta okula gitmek için ayakkabı bulamayanların olması nedir?

Dünya varlığının %99’unun dünya nufusunun %1’inin elinde olması neye delalettir?

Doğada güçlü olan hayatta kalır deniyor :D insanların dünyayı tüketip ömrünü kısaltması, her geçen gün yarattığımız teknolojik gelişmelerin sonucu olarak yeni hastalıkların ortaya çıkması insanların güçlenip zengin olup, hastalanıp zenginim güçlüyüm ama sağlığım yok demesi mi doğal seleksiyondaki başarı? Yoksa doğal seleksiyonun tersten anlaşılması mı?

nature_lover

Aktif Üye
Tepki
145
İsim
Nurullah Ulaşan
Bisiklet
Trek
@İbrahim A.

aklimdakileri yazmissiniz. Babadan ogula malk mulk gecip. Miras alan oglun hic calismadan istedigi seyleri satin alabilmesi hic adaletli bir sistem degil.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege
Size kızmıyorum ama bu mesajınıza da üzüldüm. Bakınız burada bir fikir telakkisinde bulunuyoruz. Burada aşık atışması mı yapıyoruz? Saz niye çalayım? Bu kadar kişi bu konuya ehemmiyet vermiş okuyor anıları canlanıyor. Uslubu beğeniyor guzel sorular soruyor. Ben de biliyorum. Siz de biliyorsunuz. Herkesin malumudur ki buradaki iki sayfa paylaşım ile kimse dünya görüşünü değiştirmez. Evet burada tek başıma çalışıyorum. Bu konuya yazanların çoğu serbest piyasaya mesafeli ne kadar nimetlerinden faydalansa da. Buda bir çelişki bence. Burası bir kavga meydanı değil. Uslup sertleşirse algı empati kanalları kapanır. Bana mesajınızı iletemezsiniz. Bakın yazalım çizelim bu dünya hepimizin üç günlük dünya için meydan okumaya değmez. Beni fikirlerinizle ilzam edebilirsiniz ama bu benim görüşümün yanlış olduğu anlamına gelmez. böyle olmaz. İnanın kızmıyorum size kıymetlisiniz gözümde. Mesela ben kuzey güney kore orneğini veririm. Siz derseniz ki g. Kore intihar oranında dünya birincisi ki gerçekten öyle. Yani böyle böyle devam ederdik. @BF Okuru @oktayakgoz @İbrahim A. @baykuş97

@Kazuya @Kudret Kurtcebe @Fırat Y. @Asusmune @Zafer KAPLAN

@Nurullah Ulaşan
Belki size komik klişe gelecek. Ben görüşünüze saygı duyarı. Olum hak miras helal diyorum.

@oktayakgozhocam daha oralara gelemedik. Bir lokma bir hırka çilehanelerde 40 gün günde sadece bir zeytin yemeleri ebu zerr el ğıfari hazretleri örneği. başlık açsam kapatılırdı. Serbest piyasa versus planlı ekonomi vs...

• Beğen
Tepkiler: Harun ÇEVİK

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@soner kalaycıoğlu
Hocam bilır misin bilmem yaşar tunagur hoca vardır zamanında tahminim 12 eylulde hapishanede solcu vatandaşlar ile aynı ortamda bulunuyor mütedeyyin cemaata hz Ömer in adaleti ile ilgili bir vaaz verirken kulak misafiri socu demiş ki biz hiç böyle bilmiyorduk. Ya siz solcusunuz ya biz Müslüman. Demek ki bir kesim bir müddet hiç islamı geçtik tarihini bile okumamış. Gene halife omer ibnul abdulaziz doneminde öyle bir refah artmış ki zekat alabilecek kadar fakir kimse kalmamış. Hikaye değil gerçek bunlar kitaplardan

@Kazuya @oktayakgoz tam birebir o eşitlik kurulamaz. İslamın iktisat görüşü bence serbest piyasaya yakın ama israf ekonomisine karşı eşitlikçi değil adaletçi. Zekat sadaka ile devlet ve millet destekli gelir transferci.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Sosyalizm insan usunu serbest bırakmayı, doğruyu insanlığın sorgulayarak, araştırarak, kafa yorararak bulmasını amaçlar. sabit dogmalara karşıdır, insan erdeme doğal yollarla ulaşmalıdır, ancak özümsenen erdem kalıcıdır der. Bu yüzden inançlar sosyalizme her zaman mesafeli yaklaşır, normaldir..

Ne var ki uygun şartlarda inançların sosyalizmi, sosyalizmin de inançları destekliyor olduğu şeklinde yorumlanabilir.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Gu@İbrahim A.
Güzel beğendim lakin mesajınızda biraz cerbeze var gibi geldi bana. Biraz düşüneyim hamlemi yaparım. Spassky-Fischer karşılaşması gibi. Spassky satrancı çok iyi oynayan çok nazik bir oyuncu. Sizi ona benzettim. Ben de FiScher gibi sizi biraz bekleteyim. Acaba imam-ı maturididen mi girsem. Ama taşa dokunursam. Cümleye başlarsam. Devam etmek zorunda kalırım. Bu arada bu konunun bu hale gelmesinin bir nedeni kapitalizm tu kaka ise reçete sosyalizm mi yada kibarca planlı ekonomi mi yani alternatif kıyas vb... Neyse bir mola istiyorum.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@hogutmen bence kapitalist gibi kazanma sosyalist gibi paylasma.ne kapitalizm insana uygun nede sosyalizm

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@İbrahim A. pinarellodan başka dogma tanımam. Dogmadan kasıt herhalde sorgulamadan kabul mu? Dini mevzuda tam bir şey diyemeyeceğim. Ahiretimi yakmak istemem. Ama şunu söyleyeyim islam akıl-nakil temeline dayanan bir dindir. Muharref dinlerin de bozulmamış halinin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Müslüman doğdum. İman esaslarına inandım. Ama sorguladım da. Esbabı mucibelerini. Kainatın yaradılışını . Tek ilahı. İslamı tekrar kabul ettim. İmam maturidi dinlerden habersiz insanların dahi akıl ederek düşünerek bulabileceğini buyurmaktadır. Aklı olmayanın dini olmayacağı gibi yaradan sürekli akledenler. Akıl etmez misiniz buyurmaktadır. Sürekli tahkiki imana teşvik etmektedir. Ben de aklettim mükemmel bir tasarım. Şeriksiz bir ilah. Kullarını başı boş bırakmayacağı (bizi doğuran bile başıboş bırakmıyor) yaradan bırakır mı? Buradan ateizm ve deizm agnostizmi vs. Geride bıraktım. vs vs. acaba sosyalizmde dogma var mı? Diyalektik materyalizm marx oğretileri dogma mı? Neden en ufak farklılıklarda diğerleri revizyonist, şuncu buncu pragmatist , donek olarak suçlanmakta gucu yetse idam edilmektedir. Troçki kaçmak durumunda kaldı. Gene de infaz. Sultan galiyevin durumu belli. Prag baharı. Mddciler. Vb... Kautsky doneklikle suçlandı. vs.... Topiğe talep yok. Yavaştan ömrünü dolduruyor gibi.

• Beğen
Tepkiler: Naberland

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Diyalektik sanırım sadece saygılı fikir alışverişinde değil kavga gurultude de işliyor galiba.. Maalesef ne dinlerde ne de herhangi bir felsefede %100 bütünlük yok illa ki bir fikir ayrılığı oluyor. Sonra bir birlerine tepki olarak ayrılıklar çeşitleniyor. Sonra ismi ya gruplaşma ya ayrılıkçı ya revizyonist ya mezhep oluyor. Olmalı mi olmamalı mi orası da ayrı bir tartışma konusu.

Bu arada yukaridaki iltifatiniz için teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@İbrahim A.
Ben teşekkür ederim. Ne güzel oluyor böyle? Dinde nass ile belirtilmiş hususlar haricinde. mezheplerdeki farklılıklar kolaylık rahmet olarak görülüyor iyi birşey yani. Fark ayrıntıda yani Diyalektik kısmındaki yorumunuzu ben anlayamadım. Siz o literatüre benden daha hakimsiniz. Ne güzel. Zaman kimin haklı kimin haksız olduğunu gösterecek. İki farklı görüş olabilir. Beraber yaşayabilir. Düşünsenize herkes aynı duşunse ne kadar sıkıcı olur. Farklılıklarımız zenginliğimiz. Hepimiz yaşadıklarımızdan yaşadığımız donemde dış uyarıcılardan etkileniyoruz. Sanayi Devrimi esnasında o donemde kömür madenlerinde yaşamak Ya da germinal filmini izlemek arabacı cabbardan etkilenmemek mümkün değil. Ama reçete ne? Reçete diye sunulan ilaç zehirli bir bal mı? Besim tibuk der ki sosyalizm güzel bir çiçektir. Koklayanın beynini felceder. :) saygılarımla.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@soner kalaycıoğlu Yazı için teşekkürler, güzel bir bilgi paylaşımı olmuş. sağolun.. çok şey var insanı şaşırtan
ZEITGEISt gibi...o kadar yogun bir belgesel ki her izlediğimde yeni bir şeyler yakalıyorum..

• Beğen
Tepkiler: İbrahim A.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ne kapitalizmin vahşi sömürgen yüzü,ne de sosyalizmin devletçi anlayışı,bireyleri tek tip yapması,
gerçek demokrasinin var olması,parlemonto olacak iki parti yeterli,anayasada belirlenmiş insan için devlet modeli,devletin başına geçenleri halk tanıyacak tabandan kuvvetli stk'lar,ve halk bilecek kime oy verdiğini hangi milletvekiline verdiğini,milletvekillerini tanıyacak,öyle saman altından hiç kimse iş yürütemeyecek,evrensel insan hakları tam anlamı ile uygulanacak,bu ülkede çöpleri karıştıranları görüyorum,bir değil bir çok ,bu insanlara iş sahası yaratılması,insan haysiyetine uygun iş güç sahibi olmaları,
devlet insanını eğitecek,ezberci değil,düşünen beyinler var edeceksiniz,bu anca bir sistem dahilinde olur,argeye önem vereceksiniz ,bilim ve teknolojinizi geliştireceksiniz,
gelelim türk parasına bu parayı dünya parası yapabiliyorsanız ne mutlu size,doların hakimiyeti yuronun hakimiyeti bize hiç bir şey kazandırmaz,batının pazarı değil batı size muhtaç olacak, nasılı ise üretimden geçer,yüksek teknolojiden tutunda yeraltı kaynaklarınıza kadar üretim yapacaksınız ,petrol varsa çıkartılacak,gaz vs bor,enerji probleminizi başkaları ile yaptığınız nükleer santraller değil,güneş enerjisinden faydalanarak temiz enerjilere yöneleceksiniz,montaj sanayi yerine gerçek yüzde yüz sanayinizi kuracak motor yapacaksınız uçak ,tank kamyon,otomobil vs vs
kendi ağır sanayiniz yoksa bu dünyada zayıfsınız demektir kendi imalatınız olan nükleer füzeleriniz yoksa zayıfsınız demektir,aklınızın alamayacağı işlerede dalacaksınız suni deprem yaratmak gibi ,bu bir silahtır,bunun yolu bilim ve teknolojiden geçer
dünya sahnesine süper güç olarak çıkarsanız rusya ve abd elinizi sıkacak ve sizden tırsacaktır,israilmi,avrupa birliğimi,japonyamı ,çinmi ,onlar altımızda olacak

dünyada hiç bir zaman birleşik bir insanlık olmayacak,üzülerek belirtirimki ,silahınız ne kadar etkili ise ,karşı tarafın size karşı hamlesi o derece geri plan olacaktır.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
Ali Koç: "Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir." :eek: