Kapısını dikkatsiz açıp kazaya sebebiyet veren taksiciye 400£ ceza kesildi

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Glasgow'da giderken, kapısını dikkatsiz açan bir taksiye çarpan David Thomson kafasına aldığı ciddi darbeler sonucu 2 gün sonra yaşamını yitirmiş.

bikes-inline2.jpg

Mayıs 2015'te yaşanan bu olay sonrası adam öldürme suçundan yargılanan taksi şoförü 400£ para cezasına çarptırılmış :acpsnr:

Kaza sonucu ölen 67 yaşındaki bisikletçi Thomson'ın kızı, babasının çok tecrübeli bir bisikletçi olduğunu ve Alp Dağları'nı bile bisikletiyle katettiğini söylemiş :(

Taksi şoförü savunmasında, az geride başka bir taksinin çift sıra park ettiğini, bu sebeple arkasından bir bisikletlinin gelebileceğini düşünmediğini söylemiş... Şaka gibi savunma!

Link:
(link)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben bu park halindeki araçların hemen yanına yapılan bisiklet yollarını çok riskli buluyorum:
bikelane.jpg

Bunun da çözümü var, yolun 1 metre daha geniş olması gerek tabiki;
121295003.jpg

Bazen bisiklet yolları, normal asfalttan daha güvensiz oluyor... Hayır hiç mi düşünmüyorlar bunlar burdan bisiklet geçecek, bu kapı açılırsa nolur acaba diye :mad:

Scudo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Ne güzel, öldürmek istediğim kişi bisiklete de biniyorsa kusursuz bir planla 400£ para karşılığı canını alabilirim (tabi yurtdışında) burada ise durum daha basit. Önce bolca alkol alıp ters şeride girer ve bisikletliyi öldürürsem serbest kalabilirim. Türkiye'de kiralık katillere de yazık kanunlardaki gevşeklik nedeniyle iş çıkmıyor adamlara.. vatandaş rüzgar gibi gidip çetin bir şekilde insan öldürebilir. Hala sinirim geçmedi öldürülen polis için..

serkant yakıt

Daimi Üye
Tepki
309
Bisiklet
Lapierre
demekki her yerde aynı. cinayet gibi bir olay. ancak sonuca bakın.

Fat1h

Forum Demirbaşı
Tepki
592
İsim
Fatih ÇAKMAKCI
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Single Speed
Ufak tefek görünen ama çok ciddi bir mevzu ya, bunun için kendimce çözümler geliştirmeye çalışıyorum. Gidonun sağ ucuna agresif yanıp sönen sağlam bir led yerleştirip tuşla arabaların yanında geçerken kendimi belli etmek gibi.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Fransa turunda bisikletçilere tekme atan sadist ruhluya 300€ para cezası verildiğinde şaşırmıştım..

İngiltere hukukunun ölümle sonuçlanan bu olayı para cezasına çevirmesinin artık iyice bizim ceza kanunlarımıza özendiklerinin göstergesi olarak görüryorum..

Artık efenim yok avrupa şöyle yok avrupa böyle demeninde pek bir esprisi kalmadı sanırım çünkü avrupa iyice orta çağa doğru yol alıyormuş gibi..

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Candan Biberci
Avrupa da ortacaga yol aliyor, evet.
Kesinlikle haklisiniz.
Insanlik dunyanin her yerinde ileriye degil, geriye gidiyor

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu

Haberi ben de okudum, oldukça farklı anladım. Birimiz yanılıyoruz...

opening his car door into the path of a cyclist
Taksi sürücüsü kapıyı bisiklet yolunda giden bisikletçiye değil, sokakta giden bisikletlinin yoluna (önüne) açmış. Sürücü kapısının bisiklet yoluna açılabilmesi için bisiklet yolunun sokağın ortasında olması veya taksinin ters yönde gidiyor olması gerek.

he thought that he had not hit Thomson, but that Thomson had come off after swerving around the door.
Bisikletlinin taksiye çarptığı da kesin değil. Taksi sürücüsü; çarpışma olmadığını, kapıya çarpmamak için manevra yapan bisikletlinin dengesini kaybedip düştüğünü ifade etmiş. Savcılık da bunu inandırıcı bulmuş olmalı ki ölüme sebep olmaktan değil, tehlikeye düşürmekten işlem yapmış.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@Murat B.
Demekki çeviriden çeviriye bayağı fark varmış.
Dil ve gramer bilgisinin mühimliği burada ortaya çıkıyor..
Siz belliki translate yerine kendi dil bilginizle doğru çevirmişsiniz.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
@Murat B. Eğer siz haklı iseniz, "Demek ki Avrupa ortaçağa doğru geriliyor", "yok Avrupa şöyle Avrupa böyle demenin de bir esprisi kalmadı...", "Batıda cezalar daha caydırıcı yeaa!!" gibi yukarıda yer alan cümleler de, bu olay özelinde geçersiz olmuş oluyor. Genellemek, bir olayı herhangi bir yerde (güvenilen veyâ güvenilmeyen kaynaklardan) okuduktan sonra "bunun esâsı nedir acaba?" diye araştırmamak ve alelacele hüküm vermek zihnimize yerleşmiş bir hastalık gibi. Hiçbirinizi hedef almıyorum. Eleştirim kendime de. Bununla birlikte, yok eğer @Murat B.' nin tercümesi ya da yorumu yanlışsa, benim bu yorumum yine değişmeyecek. Tek bir olaydan hareketle genelleme yapmak, farklı coğrafyaları (ve o coğrafyaların insanlarını) karşılaştırmak, birisini yüceltirken diğerini küçültmek veyahut insanlığın topyekûn tüm dünyada gerilediği yargısına varmak, bana yine de hatalı geliyor. Tabii herkes istediği görüşü yazabilir, savunabilir, benimki de bu yönde. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
bazıları bilerek hızlıca açıyor kapıyı sigortalarımın attığı bir gün bisikleti bırakıp kapı ile ütü yapasım geliyor o 4 teker denyolara.

daha geçen gün panelvan şirket aracı hyundai kapısını pat diye açtı yanından milimle araba geçiyor birde aracın içinde çıkmıyor kapıyı açtı. caddeye karşı açık kapısı 50 metre mesafe var baktım çıkmıyor kapı açık içinde duruyor bir bağırdım adam 5 metre kala korkudan kapadı kapıyı kapamasa 45 ile çarpıp kapıyı söküp atıcaktım

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
benim başıma da yazın böyle bir olay geldi.. Sonunu bekliyorum.. Şikayetçi oldum.. daha henüz mahkeme falan olmadı.. Buraya da konu açmıştım.. (link)

Uzun Süre Hollanda'da yaşamış bir arkadaşım bana şöyle bir link gönderdi.. Biliyorsunuz Hollanda bisiklet konusunda Nirvana sayılabilir.. (link)

YANİ SÜRÜCÜLER KENDİ KAPILARINI ALIŞKANLIK OLARAK SAĞ KOLLARI İLE AÇIYORLAR VE BU SIRADA MECBUREN AYNAYA BAKIYORLAR VE ARKAYI KONTROL EDİYORLAR.. bU EHLİYET ALIRKEN EMNİYET KEMERİ TAKMAK GİBİ BİR GEREKLİLİK HARAKETİ HOLLANDA'DA ..

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Oldukça üzücü bir haber, dikkatsiz açılan kapılar bisikletliler için gerçekten çok tehlikeli.

Haberin çevirisiyle ilgili ben de bir kaç not düşeyim, olayın gerçekleştiği caddede bisiklet yolu yok. Haberde de bisikletlinin yoluna/önüne açtığını söylüyor kapıyı ve evet çarpışma kesin değil zira kafasını yere çarpmış.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@amoush00

eğer bir anda kapıyı önümde açan olursa kapıya çarparım arkadan gelen arabanın önüne atlayıp altında kalmaktan iyidir.

• Beğen
Tepkiler: amoush00

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
@no haşhaş no vitamin Evet o da doğru.. Kaza kötü şey.. ! Keşke böyle olmasa ama oluyor tedbiri elden bırakmamak lazım. Hem sürücüler, hem de bisikletliler olarak..!