Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapıkırı (Heraklia)Bafa Gölü – Bodrum Turu (90km)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ozan Sönmez tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Sönmez

Ozan Sönmez Üye

Seviye:
    10 Mart 2007
    Evrimsel ve Spherex

Bodrum da gezi yapacak arkadaş grubu edinmek oldukça zorlamıştı beni. Ta ki Evrimsel’ in “Gümüşlük ne güzel! Buralara da uğrayın!” konu başlığıyla karşılaşmama kadar.

Bu gelişmeden sonra ise, Bodrum – İzmir yolundaki Bafa Gölü’ nün; karşı kıyısında yer alan antik kalıntılarla dolu Kapıkırı Köyü’ ne yaptığımız gezi planı birdenbire devreye girdi. Plan kısa bir süre sonra iyice netleşerek eyleme dönüştü. İşte eylemden görüntüler ve gezi notları:

Yol Haritası
    Bodrum’ dan hareketimiz 08.00’ de gerçekleşti. Tuzla’ ya geldiğimizde ise flamingoların görüntüsü buydu:
    Tuzla yı geçtikten sonra bir yol tabelası önünde hatıra fotoğrafımızı çektiriyoruz makinemize.
    Bu noktadan sonra sadece su ihtiyacımızı karşılamak için 2 kısa mola veriyoruz. Şehirler arası yoldan bir an önce ayrılmak istediğimizden Milas şehir merkezine girmeden, Koruköy’ ü geçtikten sonraki Sanayi Sitesi nin oradaki kavşaktan Savran Köyü’ ne ulaşıyoruz.

Bodrum - Savran Köyü
    Mesafe : 52 km.
    Hareket : 08.00 / Varış :11.00
    Geçen Süre : 3 saat
    Ortalama Hız : 20 km/s

Savran Köyü’ nde yapmayı planladığımız ilk ve tek uzun molada çorba içmeyi planlıyoruz. Yola çıkmadan önce özellikle kahvaltı yapmıyoruz ve sadece su takviyesi ile buraya varıyoruz. Fakat köy yoluna saptıktan sonra düşlediğimiz çorbaya ulaşmak mümkün değil. Yol trafikten yoksun olduğu kadar medeniyetten de yoksun. Köy bakkalında sadece bisküvi ve meyve suyu eşliğinde 30 dk. açlığımızı bastırıp, dinlenmeye geçiyoruz.
    Her ne kadar medeniyetten yoksun olsalar da, Savran ve İçme köylerinden geçerken burunlarımıza ulaşan tezek kokuları, kulaklarımıza çalınan hayvan sesleri, gözlerimizle tanık olduğumuz doğal yaşam bu şikayetimizi bastırıyor.

Savran ve ardından İçme bizi uğurlar uğurlamaz İzmir yoluna çıkmak üzere Sarıçay Köprüsü’ ne ulaşma çabalarındayız. Bu esnada birden yolun sağında birbirimize “Serap mı ne?” sorusunu sormamıza neden olan su birikintisi beliriyor. Arka planda kazlar!!
    Aşağıya bakın :

Evrimsel ile birlikte bir poz daha :

Bu güzel yerdeki fotoğraf soluklamasından sonra istemeyerek de olsa İzmir yoluna ulaşıyor, Sarıçay Köprüsü’ nü aşıyor, Örtülü Restaurant’ ı geçip Selimiye’ ye yollanıyoruz.

Savran Köyü – Selimiye Kasabası
    Mesafe : 16 km.
    Hareket : 11.30 / Varış :12.39
    Geçen Süre : 1 sa. 9 dk.
    Ortalama Hız : 15 km/s

Selimiye ve Çamiçi ilçeleri de geçildikten sonra yaklaşık 5 saattir görmek istediğimiz Kapikiri (Heraklia) tabelası beyaz zemin üzerine siyah harflerle göz kırpıyor bizlere. Sağa dönmemizi işaret edip , 9 km daha gitmemiz gerektiğini fısıldıyor. Saptığımız Kapıkırı yolu, Bodrum – İzmir karayolunun adrenalin harcatan trafiğinden sonra hala pedal çeviriyorken; ikimizin de yorgunluğunu almaya başlıyor.

Bir tane daha

Saat 14.30 ve Kapıkırı Köyü’ ndeyiz artık.
    Sizlere köyden ve gölden bazı kesitler sunalım:

1950' lerde yapılmış olan köy ilkokulu şimdilerde köy de çocuk nüfusu olmadığından kapıları kilitli halde; bir gün yeniden çocuk cıvıltılarını duyabilmeyi bekliyor.

Evrimsel' den Doku Çalışmaları

Evrimsel şu an kapalı olan okulda bir zamanlar öğrenim görmüş yaşlı teyze ile birlikte...

Köyden görüntülere devam edelim...

İzmir - Bodrum yolundan geçerken Bafa Gölü' nün karşı kıyısında masalsı ve tarih fışkıran bir mekan olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Tahminler, fotoğraflar ve anlatımlar yetmez Kapıkırı' nı anlatmaya. Mutlaka yaşayın!!
    Bisikletin beş duyumuza verdiği özgürlükle yorgunluklarımızı bir kenara atıp, Bodrum a geri döndük 11 Mart akşamüstü, aklımızı ve yüreğimizi Kapıkırı' nda bırakarak.
    Kapıkırı tamam! Sıradaki gelsin!!!
    Evrimsel - Spherex

Not: Bu gezide azmi ve bisiklet aşkına hayran kaldığım, henüz birbirimizi tanımadan birlikte yola çıkma riskine katlanmamıza fazlasıyla değen, arkadaş canlısı Sevgili Evrimsel' e çok teşekkür ediyorum. Spherex

2. tırt kaptan

tırt kaptan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel bir gezi olmuş, resimlerde çok güzel. Teşekkürler...
    Not: Bir şeye dikkat çekmek istiyorum, Atatürk resminin önündeki boş sıranın olduğu fotoğraf sanki eğitim sistemimizi eleştiren bir görüntü gibi geldi bana; ne dersiniz?

3. elsk

elsk Üye

Seviye:
    bundan sonra sık sık yol'daşım olacak sevgili spherex.. keyifli olan seninle yalnızca yolları aşmak olmadı, dostluğun da bir o kadar sevinç kattı. seninle her yola, her maceraya varım. sevgiler...

Fatih Buzgan ve Ozge Deniz bunu beğendi.
  4. abrean

abrean Kıdemli Üye

Seviye:
    ayağınıza saglık. iste fotolarda ki kompozisyon buna denir. cok anlamlı bir gezi cıkardınız.
    sevgilerimle

5. elsk

elsk Üye

Seviye:
    yok be Kaptan.. o fotografı çekmek için kurulmadı ki o düzen. ben ışığı, kompozisyonu sevdim ve çektim. sana bunu hissettiren şey pencere ile sıranın o rastlantısal simetrisi bence.

Fatih Özgenlik ve H.Can DEMİREL bunu beğendi.
  6. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir coğrafyada yaşıyorsunuz.Gördüğüm kadarıyla da hakkını veriyorsunuz ;)
    Turlarınızın devam etmesi dileğiyle,fotoğraflar içni teşekkürler.

7. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    çok güzel bir tur olmuş
    Flamingoların resmi çok güzel olmuş gerçek boyuttaki resmini sizden almak isterim doğrusu çok güzel :)

paylaşım ve anlatım için teşekkürler ;)

8. H.Can DEMİREL

H.Can DEMİREL Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Spherex ve Evrimsel merhabalar.

Çok güzel bir gezi yapmışsınız zeytin ağaçları ve baharı müjdeleyen kır çiceklerinin eşliğinde güzel bildik mekanlar.Hele o flamingolar muhteşem.:in: Muğla'nın ve Aydın ilimizin güzel köşelerinden bizler için aldığınız fotoğraflar için teşekkür ederim.Umarım bir gün yolumuz kesişir ve birlikte pedallarız.Gezilerinizin devamını bekliyoruz haberiniz ola...

9. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar çok güzel bir gezi yapmışınız bafa gölünün farklı bir yönünü gezmişiniz ayaklarınıza sağlık paylaşımınız için teşekkürler

10. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Tesekkürler H.Can Demirel , bu turumuz, belki kısa zaman sonra organizasyonunu yapacak olduğunuz akyaka-bodrum-datça-marmaris seyahatimizin antrenmanı olsun dileğiyle...

felis911 bunu beğendi.
  11. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    nede olsa bizim oralar sayılır.bodruma gelmiş gibi hissettim.aynı doga güzelligi orda da var:in: .çok güzel gezi teşekkürler...

12. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    ooo super bır gezı daha ve gezenlerde kıyısından ucundan fotografcılıktan anladıgı zaman gezenler kadar bızlerde zevk alıyoruz nerdeyse oralarda gıtmıs kadar oluyoruz(ama tabı bılgsyr koltugunda:( )yalnız resımler bana yetmedı daha ısterız.ve mart ayında 90 km massalah herkes daha yenı bınmeye baslarken bu ne hız yalnız bısıklet ustunde aman aclıga tutulmayın cok tehlıkelı olabılır.ve bıke adasım sphex senınde bu baya gecıkmıs tur fotolarını gorduk ya artık olsekde gam yemeyız,yenı rotanızı merakla beklıyorum elınıze ayagınıza saglık

13. Ozan Sönmez

Ozan Sönmez Üye

Seviye:
    Motivasyon pompalayan görüşleriniz için hepinize teşekkürler.
    Fotoğrafları en kısa zamanda çoğaltmayı planlıyorum. Yeni turlarda sizleri de aramızda görmek isteriz.
    Sevgiler..

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Gençler, ne kadar güzel bir paylaşım. Ne kadar güzel fotolar.
    Ben fotoğrafa ilgisi olan bisikletçileri hep "MANZARA AVCILARI" olarak tanımlarım.
    Sizler de gerçekten bu tanımı fazlasıyla haketmişsiniz...:in:

Fotolarınızı çok beğendim. Gezi rotanız ve paylaşım tarzınız da güzel.
    Tebrikler ve LÜTFEN FOTOLARIN DEVAMI... :)

15. elsk

elsk Üye

Seviye:
    Eyvallah Mesut Abi:) gezi fotograflarımız keyif verdiyse, ne mutlu bize..Saygılar, sağlık dolu günler..

Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  16. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    işte sizlerden beklediğim muhteşem bir gezi, dostlukların pekiştiği,bilgilerin paylaşıldığı ve tüm zorluklarda bile birbirlerine yardım eden sporcu ruhunu taşıyan sevgili dostlarım,akıcı bir anlatımla aktardığınız gezinize ve bizlere de görme olanağını sağladığınız muhteşem resim kareleri içinde ayrıyetten teşekkürü borc bilirim..teşekkürler..sevgilerle

17. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    vaybe kimlerde varmış forumumuzda dedirtecek ,imrendirecek,gaza getirecek,bilumum övgüyü hakkedecek bir gezi ve anlatım çalışması. Bu görsel ziyafet için teşekkürler;) ,geziniz için tebrikler:in: .

18. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    arkadaşlar sizleri kutluyorum, içten söylüyorum gezinize bayıldım. chacha blues eşliğinde okudum gezinizi ve çok etkilendim :) her fotoğraf insanı büyülüyor.. ellerinize sağlık. unutmayın,devamını bekliyoruz. :in:

19. elsk

elsk Üye

Seviye:
    arkadaşlar, hepinizin teşekkür mesajları bana upuzun yeni seyahatler için kuvvet veriyor. Zamanı, sürekli seyahat halinde yaşamak isteyen bir insan olarak hepimize, daha az gündelik esaretler çektiğimiz bir yaşam diliyorum.. sevgiler!

20. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Hem forumdan birbirini tanımayan, iki ayrı cinsiyetten üyenin forum ve bisiklet sevgileri sayesinde buluşması ve güzel bir tur çıkarması ne kadar sevindirici.
    Ayrıca fotoları çeken arkadaşımız, fotoğrafçılık yönü kuvvetli birisi, mutlaka daha çok fotoğraf çekmenizi ve en güzellerini de forumumuzdaki haftanın fotosu yarışmasına aday olarak koymanızı rica ediyorum.
    Tebrikler ve paylaşım için teşekkürler.