kapıdağ yarımadası

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
merhaba herkese;
yaklaşık 5-6 yıldan bu yana hayalini kurduğum ama bir türlü fırsat bulup yapamadığım Kapıdağ Yarımadası turunu bu yıl için programa aldım.Bi aksilik olmazsa sıcaklar bastırmadan yapmayı planlıyorum.

Bunun için; bölge (rota) hakkında bilgi sahibi olanlardan yardım talep ediyorum.

*yarımadanın etrafını (sanırım) deniz kıyısından dolaşan asfalt yol mevcut.(?)
*eğer varsa yaklaşık kaç km?
*kamp yeri konusunda sıkıntı var mı yoksa gecelik 3-5-10 Ytl verilip kampingleri mi kullanmak gerekiyor?
*rotaya girmeden önce arabayı birkaç gün için bırakabileceğim emin bir yer var mı?
*rota boyunca su durumu nasıl? içme suyu sıkıntısı yaşanır mı?

gibi bir sürü soru var aklımda....aslında yol düşsem çok da sallamam bunları ama yola düşmeden bilgi almakta fayda görüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Kapıdağ Yarımadası Turu için aşağıdaki adres bir fikir verecektir sanıyorum... Sitedeki haritaya göre Ormanlı yolun tam yarısı gibi görünüyor... Tura, Erdek tarafından başlanırsa Ormanlı 40. km'de. Diğer taraf da 40 veya 50 km. olsa toplam 90 km gibi...

Aslında bu turu ben de yapmak istiyorum. Belki Mayıs ortaları olabilir...

(link)

Süleyman Şatır

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
ya üstadım ben bi harita eklemiştim buraya...

o nereye gitti?

harita olsaydı üzrine konuşurduk iyi olurdu yaa...

neyse...adres için teşekkürler.inceler aklıma takılanları buraya aktarırım.

teşekkürler üstad..

hhtatar

Daimi Üye
Tepki
102
Bir karışıklık olmuş herhalde.
Haritayı aşağıdaki adreste gördüm:
(link)
Hasan H.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
üzülerek....
rota hakkında aldığım olumsuz bilgiler nedeniyle bu yılın faaliyet planından çıkarılmıştır.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
yarımadanın kuzey sektörünün keyifli bir yolculuk için görsel açıdan uygun olmadığı, manzaranın can sıkıcı kayalık taşlık olduğu ve ciddi eğime sahip yokuşların olduğu gibi bi takım yorumlar aldım daha önceden bahsettiği turu otomobil ile yapmış bir arkadaşımdan.

bizim asıl sorunumuz zaman konusunda.perşembe sabah Eskişehir'den araçla çıkıp bandırmada(sanırım, haritam kaybolmasaydı kesin yazabilirdim) araç bırakıp yarımada çevresini turlamak ve cumartesi öğlen gibi eskişehirde olmak planımız idi. ancak hem keyifsiz hem de sert yokuşları olan rotada şahsi performans düşüklüğümü ve arkadaşımın cumartesi 16:00'da başlayacak mesaisini gözönünde bulundurunca programdan çıkarmanın uygun olacağını düşündüm ve açıkçası hevesim kırıldı....

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
İstanbul'dan sabah saat 7'de kalkan deniz otobüsü saat 9'da Bandırma'da oluyor... Bandırma'dan saat 9'da bisikletle yola çıkıp, Erdek üzerinden yarımadayı akşama kadar dolaşmayı planlıyorum. Bir günde bu yol biter mi, bilmiyorum... İniş çıkışlı en az 100 km. Hava 20:00'de karardığına göre, 11 saat zaman var. Bandırma'dan İstanbul'a deniz otobüsü 21:30'da... Ben yine de Mayıs ortalarında bu yolculuğu yapacağım...

Süleyman Şatır

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
tahminim yarımadada kıyı yolları ile tur toplam 120 km. civarı. eğer performansınız yerinde ise sanırım bitirilebilir. hele ki günü birlik planladığınıza göre yaklaşık 20kg.'yi bulan kamp yükü taşımanıza gerek olmayacaktır.

eğer faaliyeti yaparsanız lütfen bizimle paylaşın....
birinci elden sağlam bilgi edinmekte fayda var...

Muhabbet ile
Murat CER / ESKISEHIR

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
saygıdeğer üstadım;
üzerinden çok zaman geçti ama....
gittiniz mi kapıdağ yarımadasına? gittinizse izlenimler nelerdir?

A

artde

Misafir
Merhabalar ,
yaklasık 3 hafta önce kapıday yarım ada turu yaptık . İstanbuldan bandırmaya araçla geçtik. Ctesi sabah yalova bandırma yaklasık (180 km) aracı Tatlısu yarımadanın bandırma tarafına bakan köylerden birine bıraktık . ctesi öylen pedal basmaya basladık
Erdek üzerinden ocaklar, narlı . büyükovada 1 gece konaklayıp (cadır konaklama için küçükova yı öneririm koyda yerlesim yok büyük ovada 1- 2 pansiyon yar ) yol keyifli solda deniz boyunca yamaçlar kıvrılarak yol alıyorsdunuz . Ertesi gün doganlar , Turanlar Yönünde devam ettik bu bölgede biraz daha tırmanıslar, deniz seviyesine göre 150 - 250 ye yakın genelde kapıdağ çevrsinde ki tırmanıslar endik olanı sanırım ballıpınar çıkısında olan benim aklımda kalan. Ormanlı ile Ballıpınar arasındaki yol , toprak yol . Çayağazı dalyan ve tatlısuda turu bitiriyoruz . pz 18 00 de
(Pazar günü : Tatlısu , Erdek , ocaklar plajları caddebostan plajına benzer kalabalık var bilginiz olsun) Deniz için önerim Büyükova veya kücükova
Aynı günde kapıdağ yarımada turu cok erken saatte baslanıp yapılabilir.ada cevresi (yaklasık 90 km) bir gece konaklamalı yapmak daha uygun.Biz öyle tercih ettik Bandırma yarımada arası Trafik olarak sevimsiz bir yol kamyon vs. gübre ve yem fabrikaları yolboyunca ....

Iyı turlar dilerim.

cafer