Kapıdağ Yarımadası turu hk...

tgulen

Üye
Tepki
54
Merhaba herkese,

Önümüzdeki haftasonu Kapıdağ Yarımadası turu yapmayı planlıyorum. Forum'da Kapıdağ yarımadası'nda bisiklet turu ile ilgili yazılara rastlayamadım. Arama sayfalarında sürekli "aradığınız bilgiye ulaşılamadı" diyor...

Ancak Kapıdağ yarımadası turu eminim ki yapmış olanlarınız vardır diye düşünüyorum. Beni yönlendirebilir misiniz tecrübelerinizle?

Yarımada'nın yükseklik haritasına ulaşamadım yine... Çok yüksek veya dik olmadığını umuyorum. Ayrıca yolların da çok geniş olmamasını öngörüyorum. Acaba bu düşüncelerim doğru mu? ayrıca kalış için de mevsim başlangıcında açık olan bir pansiyon bulabileceğimi düşünüyorum.

Bilmem gereken başka bir bilgi var mı?

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim...

Saygılarımla...

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Google'da (link) aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yükseklik profili için; mapmyride.com , ridewithgps.com gibi sitelerden yararlanabilirsiniz..

alpdilgen

Forum Demirbaşı
Tepki
93
Bisiklet
Specialized
Geçen sene Kapıdağı turu yaptık. 3 kişi. 2 günlük turun iki günü birbirinden çok farklı yol şartlarında geçiyor. Biz ilk gün Bandırma karşıyaka Çayağazı Ormanlıya geldik. Geceyi Ormanlıda geçirdik. İkinci gün Ocaklar Erdek zerinden geri döndük.
(link)

İtiraf etmek gerekirki iyi hazırlanmadan çıkılmış bir tur olduğundan özellikle ilk gün oldukça zorlandık
Tırmanışları yeterince iyi çalışmamak, ve yolları yeterince iyi bilmemek bize sürprizler yaşattı. Seçtiğimiz güzergahta ilk gün neredeyse yolların yarısı toprak ve dereyatağı gibiydi. Ve ciddi tırmanışlar vardı.

aşağıdaki link gps ile kaydettiğim yolun bir bölümü

(link)

mapmyride ve google maps ile yükseltileri görüp rota planlayabilirsin
Yanında su, protein bar, muz gibi şeyler olsun
şu anda sezon açılmışmıdır bilmiyorum ancak bizim turumuz sırasında sezon bittiğinden neredeyse hiç bir şey bulma şansı olmadı
Ancak yol üzerinde köylerde son derece yardımcı oluyorlar

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
272
Bisiklet
Canyon
Bahsettiğin turu yukarıda yazan Alp Dilgen ile beraber yaptık. yarım adanın doğu tarafından başladık ki bu doğru bir seçimdi. Zira ilk gün ciddi çıkışlar var. Zindeyken o rampaları çıkmak daha iyi. Bizde rijit maşalı tur bisikletleri vardı. 28" jant ve 700*35 lastik vardı. Bu ilk 25 km den sonra yanlış seçim olduğunu anladık. Zira asfalt bittikten sonra sular yolları hep oymuş, derin yarıklar, taşlar ve kumlu zeminde gömüldük. Tam anlamıyla MTB aradık. Ama neyse ki altından kalktık. Devamlı bir iniş çıkış olayı var. max yükseklik 250 mt rakıma çıkılıyor. Ama zemin fena olduğu için zorlu. Köylerden su takviyenizi iyi yapın. Zira çok tüketiliyor. Özellikle Çayağzı köyünden sonra yıpratıcı bir Z şeklinde tırmanış enerjinizi alıyor. Biz Ormanlı köyünde kaldık. Gittiğimiz saatte heryer kapalıydı. Bir bakkalı bulup evınden getirtip açtırdık erzak aldık yemek yaptık pansiyonda. pansiyonlarla iyi konuşun yemek olayını önceden söyleyin ayarlasınlar. Mevsim dışı dönemlerde in cin top oynuyor.
Bunlar zor yanlarıydı. Ama toplamına bakınca rota inanılmaz güzel. manzara hava ve insanlar çok iyi. keyif alırsınız mutlaka. Bir doğru bisikletlerde bu turu tekrarlayacağız. Şimdiden kolaylıklar gelsin.

mustafa tanrıverdi

Daimi Üye
Tepki
236
İsim
Mustafa
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen sene ilk turumu Kapıdağ yarımadasında yaptım, 2 günde tamamladım. Sürekli iniş ve çıkışlar var. Bazı yerlerde, daha çıkışı görünce insanın ağlayası geliyor :). Doğru düzgün yol yok, tabi trafikte yok. Bazı yerler asfalt değil. Kondisyon durumunuza göre değerlendirin bence, kolay bir yer değil.

Tepki
11
Bisiklet
Sedona
merhabalar,
ben bisiklete yaklaşık 2 ay önce başladım. haftada en az 100 km yapıyorum. tabi gittiğim yerler genelde sahil kesimleri.
yazlığım kapıdağ dalyan'da. bu yaz bir kapıdağ turu düşünüyorum. gerçekten çok zorlu mudur? nasıl bir kondisyon gerekiyor.

tgulen

Üye
Tepki
54
Çok teşekkür ederim tüm bilgiler için... Bende Specialized Sirrus-Elit 2011, 28 inç ve 700*28C Michelin tur lastikleri var. Onlarla gideceğim ancak tecrübelerinize göre çok daha kalın lastikler ile bu turu yapmalıyım gibi görünüyor. Haftada 150-200 Km civarı yol yapıyorum. Havalar ısındıkça bu 350 km'yi buluyor; ancak sahil yolunda ve yükseltisi olmayan bir parkurda. (Dalyan-Tuzla)

Yanıma sadece bir gecelik kıyafet ve minik bir tamir kiti dışında hiç bir şey almayacağım. Tepeleri aşmada yüksüzlüğün yardımcı olacağını umuyorum.

Gönderdiğiniz linkler için çok teşekkür ederim. Yükseklik haritalarına da artık ulaşabileceğim linkleri kaydettim.

Tur dönüşü izlenimlerini paylaşacağım. :)

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
272
Bisiklet
Canyon
Ben turu karbon maşalı, Trek FX 7,5 ile yaptım. Üzerinde de nispeten dişsiz, 700*35 Bontrager H4 lastikler vardı. Sert toprak zeminde hiç sorun olmadı ama, nispeten yumuşamış ve yağmur sularından yarıklar açılmış zeminde tabii ki hem ince lastik hem de sabit maşa kollarıma ziyadesiyle yük bindirdi, ağrı yaptı. Kısa da olaca 1 km gibi bir mesafe de kum zemin olduğu için o kısımda da çok efor sarf ettik. Zira tekerlekler zemine gömülüyordu. Rampaları fazla büyütmeyin. Bir şekilde çıkılıyor. Zaten hava-manzara ve turda olmanın keyfi o rampaları size unutturuyor. yanınıza tamir kiti, olursa bir yedek iç lastik, pompa gibi aletler yanında bol bol su taşıyabilecek suluk alın. varsa CamelBag denilen çantalardan mutlaka alın. Zira kurbağa gibi su içiliyor. Konaklama konusunda da mutlaka telefonda yemek ve sıcak su olayını konuşun. Yine ısrarla belirteyim ki 700*28 ile gitmeyin o yollara..

tgulen

Üye
Tepki
54
Çok teşekkür ederim bilgi ve tecrübeleriniz için... Haftasonu hava iyi olacak gibi gözüküyor. Güneşli ve yağışsız olma ihtimali giderek yükseldi. Bende bir de 700*32C lastikler var. Olmadı onları takıp giderim diyorum. Güneşin ve güzel havanın etkisi ile güzel bir bahar turu olacak gibi duruyor... :)

mehmet kendir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.876
çok keyifli bir parkur 2 seneden beri grup olarak(avrupa yakası pedal grubu)gidiyoruz..
city olsun mtb olsun heybe ve cadırlarımızla o rampaları çıktık.
''acı yoksa zafer yok''
ormanlıdan sonrası erdek tarafı yaramaz biz oradan geri dönüyoruz.
çünkü şehir içinde gibisin deniz kötü ve kokuyor

tgulen

Üye
Tepki
54
Çok teşekkürler... :)

Son anda yaşamsal sorunlar nedeniyle bu hafta yola çıkamadım. Ancak hava iyi olursa haftaya aynı turu yapacağım inşallah. :)

tgulen

Üye
Tepki
54
Merhaba herkese :)

Öncelikle bilgilerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim. Gerçekten de yarımada yollarında çok işime yaradılar. Tur ile ilgili yazılarımı paylaşmak istedim.

Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Turcularına öneriler

Kapıdağ Yarımadası'na bisiklet turu güncelerim.

1. gün (19 Nisan Cuma) 87 fotograflı
(link)

2. gün (20 Nisan Cumartesi) 60 fotograflı
(link)

Tura çıkmadan önce Kapıdağ Yarımadası ile ilgili tüm bilgileri yine Bisiklet Forumlarından edinmiştim. Tüm bilgileri not etmiştim. Bu bilgilerin büyük kısmını kullandım. Tur sonunda da kendi tecrübelerimden yeni bir bilgi listesi çıkarttım. İşte Kapıdağ Yarımadası'na gitmek isteyen Bisikletçilere önerilerim...
1) Tur planlamanızı yaparken yarımadayı doğudan batıya geçmek yerine batıdan doğuya geçmenizi öneririm. Yarımadanın kuzeyinde rüzgarı karşıdan alırsınız ancak hemen batı hem de doğu tarafında rüzgarın yıpratıcı etkisinden en az şekilde etkilenmiş olursunuz.
2) Rüzgar o kadar şiddetli esebiliyor ki kulaklarınız rüzgarın sesinden başka hiç bir şeyi duymayabiliyor. Sadece kulaklarınızı kapatan bir kulak koruyucu ile bu durumu engelleyip, çevredeki sesleri duyabilirsiniz.
3) Kapıdağ Yarımadasında hiç bisikletçi yok. Herhangi bir bisiklet tamiri durumunda yanınızda yedek parça olmasını şimdiden öneririm.
4) Köylerdeki kahvelerde çok güzel lezzetli çay içme imkanınız olur. Mutlaka için; çok lezzetli.
5) Özellikle Narlı-Çayağzı arasındaki yarımadanın kuzey kısmı bakir. Sezon dışı zamanlar için bakkal ve fırınların bile açık olmadığını, ihtiyacınız olduğunda zillerini çalarak açacaklarını unutmayın. Şehir yaşamında kapalı gördüğümüz bir bakkalın önünden geçip gideriz ancak köydeki tek bakkal kapalı olunca başka bir bakkal imkanınız da kalmıyor. Oradaki yaşam şartları içinde açık-kapalı kavramları sadece bir zil basımı uzaklıkta...
6) İlhanköy'den sonra Vodafon için değil ki internet telefon sinyali almak bile bir çok noktada imkansız... Narlı-Çayağzı yönünde gözüme çarpan tek baz istasyonu Ballıca'daydı. Telefonunuzun sürekli hat bulmaya çalışırken şarjını bitirmemesi için telefonunuzu kapatmanızı veya uçuş modunda kullanmanızı öneririm. En azından adanın doğu veya batısına ulaştığınızda telefon şarj sorunu yaşamayın.
7) Yarımadada sahilden giden yol haricinde bazı kısa yollar da bulunuyor. Çayağzı-Karşıyaka arasındaki yola (yanlış girsem de) kullandım ve gerek düzlüğü gerek güzelliği ile çok keyifli bir sürüş yaşadım. O yola girmeme sebep de elle yazılmış bir trafik levhasıydı. Kavşaklarda veya kavşaklardan hemen sonra birilerine sorup gittiğiniz yolun teyidini yaptırın derim.
8) Tura çıktığım bisikletim de 28 inc jant ve 28C Michelin Tur lastikleri ile yaptım. Daha kalın lastikler ile turun yapılması daha iyi olabilir. Ancak dikkatli ve temkinlik kullanıldığı sürece ince lastikler ile tur yapılabilir Kapıdağ Yarımadası'nda.

En az benim turum kadar keyifli ve güzel bir tur diliyorum tüm bisikletçilere... :)

Not: Turanköy'de kalmak isteyenlere eski Köy Muhtarı Rıdvan Bey'in iletişim bilgilerini iletebilirim. Bunun için benimle e-mail adresimden iletişime geçebilirsiniz...

loribarokas

Aktif Üye
Tepki
242
2 yıl önce kapıdağ turunu yaptık...biz 3 günde bitirdik ama kasarsanız 2 günde de biter...biz denize falan girdik ve çok kasmadık...2 gece konakladık...ilk gün doğanlar köyünde kaldık ki şahane bir doğası ve sakinliği var...2.gece karşıyaka dalyan die bir yerde kaldık...turanköy'e kadar yol asfalt ve keyifli...sonra acayip rampalar başlıo ama sessizliği ve doğası çok iyi diyebilirim...turanköy-çakılköy arası yollar bozulmaya başlıyor...o yüzden silik lastik önermiyorum...ocaklarköyü ve doğanlarköyünün denizi süper hava sıcaksa mutlaka kendinizi denize atın derim...karşıyaka dalyan'da da karagöz balığı yemeyi unutmayın...yarım ada yaklaşık 170 km...biz birinci ve ikinci gün ortalama 70'er km yol yaptık...son gün de 25-30 km yol yapıp bandırmadan istanbula döndük...açıkçası güzel bir parkur seçmişsiniz biz 2 kişi çıktık ve çok keyf aldık...özelden mailinizi paylaşırsanızresim ve görüntü de paylaşabilirim sizinle...

• Beğen
Tepkiler: tgulen

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Eski konuyu hortlatma için özür ama yeni konu açmak yerine buraya yazmayı uygun gördüm;

Bu Bayram tatilinde Yarımada turu yapacak var mı acep, zira biz gitmeyi planlıyoruz da.. :)

• Beğen
Tepkiler: veyselozcelikk

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
Merhaba, Haziran ayında yaptığımız Kapıdağ Yarımadası turumuzdan video ve fotoğraflar aşağıdaki linktedir, bakmak isterseniz;

five

Part time turcu
Tepki
3.962
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Forumdaki Kapıdağ turu yazım

(link)

Kazasız ve keyifli turlar

five

Özgür AKAR

Aktif Üye
Tepki
259
Bisiklet
Bisan
merhaba kapıdağ turu için ozgurgezer.blogspot.com dan resimli olarak okuyabilirsiniz. zorlu bir o kadar da güzeldir.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba yeni konu açmaktansa buraya yazmayı uygun gördüm, üç arkadaş 2-3 haziran (cumartesi-pazar) kapıdağı turu yampayı düşünüyoruz, ben Eskişehir tarafından, diğer arkadaşlar İstanbuldan gelecekler katılmayı düşünen varmıdır (Eskişehir, Bozöyük ya da Bilecikten katılmayı düşünen varsa araçla bandırmaya gideceğim alabilirim).

Arkadaşlar tekrar merhab akonu aynı mayıs sonu olan turu ramazandı seçimdi derken 14-15 temmuz da yapmayı planlıyoruz katılmayı düşünen varmı?