Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapıdağ turu için bisiklet önerisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mustafa tanrıverdi tarafından paylaşıldı.

1. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,
    Sizden bilgi almak istiyorum. İlk defa Bandırma-Kapıdağ yarımadasına tura çıkacağım. Salcano 26 jant MTB ve Bianchi 28 jant Şehir bisikletim var hangisini almalıyım? Daha önce gidenler yardımcı olabilirmi?
    Teşekkürler

2. Sinan Ceylan

Sinan Ceylan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Daha önce bisikletle gitmedim ama aslen Bandırma'lı olduğum için coğrafyayı az çok biliyorum.
    Bölgenin 1. geçim kaynakları zeytincilik ve tavukçuluk. Yani Kapıdağ'ın etekleri boyunca köyler var, ve bu da demek oluyor ki gideceğin rotanın genel çoğunluğu patika ve arazi olacak.

Anladığım kadaryıla Yenikapı - Bandırma arasını hızlı feribot ile geçeceksin. Sonra Bandırma'dan Erdek'e doğru gitmen gerekecek.

Şöyle bi harita yapayım dedim:

Tam olarak hangi güzergahı izleyeceksin bilmiyorum ama Aşağı Yapıcı yazan taraftan (gidiş yönünde sağ) çok gitmedim. Orada liman köy gibi bi Tatlısu var, daha öteye gitmedim.

Şayet sağa sapmayıp da düz gidersen, Belkıs (güncel adı ile Düzler) içine girip oradan Yukarı Yapıcı tarafına doğru tırmanman gerecek. Özellikle Düzler köyü zeytincilik ile uğraşıyor.

Köyün girişinde Kyzkos adında küçük antik bir yerleşke var. 2010 yılında şöyle belgelemiştim:

Sonra Yukarı Yapıcı köyünde eski bir manastır var. Ve orasının doğası muhteşemdir. Ben gitmeyeli çok oldu ama, eskiden kirazlar olunca orada kiraz bayramı olurdu. Köy şenliği yapılırdı filan.

Tam olarak hangi zamanda gideceksin bilmiyorum ama, daha dün Bandırma'daydım ve yağmur yağdı. Bu mevsimde çamur olma olasılığı yüksek. Manastır en az 400 metre yüksekte olsa gerek. Ve hatırladığım kadarıyla yollar ne yazık ki kötü. Traktör römorku ile gidiyorduk biz, hani böbreğinde taş varsa kesin düşürürsün. :D

Kısaca, MTB ile git derim.

Ama dediğim gibi, doğası harika(ydı -- en az 5-6 yıldır gitmiyorum).
    Yardımcı olabileceğimi düşündüğün bir şey olursa soru sormaktan çekinme, özel mesaj da atabilirsin her zaman.

İyi yolculuklar dilerim. :D

3. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    mayıs sonunda gimeyi düşünüyordum, çok teşekkürler