Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapadokya Turu

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Koray Uzun tarafından paylaşıldı.

1. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Ankara'dan Nevşehir'e otobüsle gidip orda bisikletle turlamayı planlıyorum. Amacım bisiklete binmek yol yapmak değil. Kapadokya ve etrafını görmek istiyorum. 4 güne kadar kalabilirim. Konaklamayı çadırda yapacağım. Bir ya da iki gün de hamama giderim diye düşünüyorum. Daha önce giden ve bilenlerden yardım almak için bu başlığı açtım. Kabaca bir kaç sorum var. Yardımcı olursanız sevinirim.

-Nerelere gitmeliyim? Turistik rehberlerde pek yazmayan kıyıda köşede kalmış gitmemi, görmemi önereceğiniz yerler var mı?
    -Benzinliklerde uyumak niyetindeyim. Önerebileceğiniz başka yerler var mıdır? Ya da sınırları içinde gecelersem başıma bela alabileceğim bölgeler nerelerdir?
    -Tehlikeli, kamyonların sık kullandığı, emniyet şeridi olmayan girmekten kaçınmam gereken yollar var mı?
    -Son olarak da çok fazla kazıklanmadan (10-15tl civarı) gidebileceğim hamam biliyor musunuz? Turistik bir kazık yemek istemiyorum oralarda.

Şimdiden çok teşekkür ederim. Bu sorularım dışında da tüm önerilerinize açığım.

aykut168 bunu beğendi.
  2. emin palaz

emin palaz Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba Koray bey bende bayramın 1. günü gidip 3. günü akşam dönmeyi düşünüyorum çadırda kalacağım :) kamp alanlarını araştırdım ve bilgi aldım aradım görüştüm :) siz ne zaman gideceksiniz?

aykut168 ve Koray Uzun bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Daha önce o tarafa bisikletle gitmedim ama turistik gezi olarak 2 kere gittim..
    Gece soğuğu çok fena o bölgede.. Gündüz terlerken gece kazak türevi şeylerle ancak durabilmiştim.
    Çadırda kalacaksanız bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bir de küçük bir öneri, gitmeden önce MüzeKart çıkartırsanız müze masrafları bayağı azalıyor =).

Koray Uzun bunu beğendi.
  4. emin palaz

emin palaz Kıdemli Üye

Seviye:
    hocam eğer mesajımı görüp ulaşmak istersen numaram 541 660 66 11 ben 25-27 ekim tarihleri arasında orada olacağım :D

5. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    26 ekimde aksaray'dan başlıyoruz. 27 ekim akşamı muhtemelen kaymaklı yer altı şehrinin etrafında olacağız. 28 ekim akşam ürgüpte, 29 ekim akşam nevşehirdeyiz. Planımız çakışıyorsa görüşelim. Özelden numaramı yolluyorum.

6. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bu turu söylediğim tarihlerde gerçekleştirdik. Ankara'dan Recep Asteğmen katıldı bana. Benim gibi bilgiye ihtiyacı olanlar daha sonra bulabilsin diye buraya bir şeyler yazayım.

Aslında tur ayrıntılı ve bol fotoğraflı olarak http://korayuzunyolda.blogspot.com/2012/11/kapadokya-turu-1-ve-2-gun.html adresinde mevcut. Ancak hem özet olsun diye hem de forumda arma yapanlar yazıda geçen kelimeleri de yakalayabilsin diye lafı biraz uzatacağım.

Aksaray-Nevşehir turunda ilk gün Ankara'dan Aksaray otogara otobüsle vardık. Bayram zamanı olduğu için bir çok yer kapalıydı. Son alışverişimizi yapıp Ihlara vadisine doğru yola koyulduk. 40km ancak çok zorlu bir yoldan sonra Ihlara beldesine vardık. Gece ıhlara vadisi müzesine giden yolda benzinlik (petrol istasyonu) çadır kurmamıza razı olmadı. Biz de belediyenin bahçesinde çadır kurduk.

Ertesi gün ıhlara vadisini gezdik. Sonra yeni keşfedilen Gaziemir Yeraltı Kervansaray'ına gittik. Sıradan bir köy gibi duruyor ama görmeye değer. İçinde develerin bile barınabileceği bir yeraltı şehri burası. Daha sonra Derinkuyu yeraltı şehrini gezdik. Gün bitmişti. Kaymaklı'ya giderken 2km sonra solda bir petrol ofisinde çadırımızı kurduk.

3. gün Kaymaklı Yeraltı Şehrini Derinkuyu ile çok benzer olduğu için ve vaktimiz kısıtlı olduğu için pas geçtik. Uçhisar kalesini gezdik. Göreme'ye çılgın bir inişle vardık. Nazar boncuğu ağacının önünde fotoğraf çekildik. Göreme Milli Parkı Müzesini gezdik. Güzel bir yokuş uzunca bir inişten sonra peri bacaları ve konaklarıyla ünlü Ürgüp'e vardık. Güzel bir köy olan Mustafapaşa köyünü gezdik. Bu köyde asmalı konağın ilk çekildiği konak da var. onun haricinde gittiğinize değecek sakin ve güzel bir köy. Etrafta bol bol yaşlı turistler görebilirsiniz. Akşam Recep Ürgüp'ten otobüsle Ankara'ya döndü. Nevşehirliler Seyahat tamamen bisiklet dostu bir firma. Otobüs Nevşehir'den kalkacakmış. Recep'in bisikletini parçalatmadan servis minibüsüne aldılar. Ben de Ürgüp'ün Avanos çıkışında bir benzin istasyonunda çadır kurdum. Ihlara'daki hariç tüm benzin istasyonlarında çok sıcak karşılandık. Çaylar çorbalar ikram edildi.

4. gün sabah çömlekleriyle meşhur Avanos'a gittim. Yolda bol bol kapadokya turu yapan balonlardan gördüm. Daha sonra çavuşin köyüne geçtim. Çok güzel bir köy olmasına rağmen köylünün kurnazlığı beni tiksindirdi. Köy bakkalı etiket yazmamış kolayı iki liraya satmaya çalıştı. Üstümde Fenerbahçe forması olmasına rağmen her dükkanın önünden geçerken "Hello kebab şiş" diye taciz edildim. Ordan sonra zelve vadisine geçtim. Burda kiliselerin eski yerleşimlerin 1950'lere kadar insanların yaşadığı bir mağara köy var. Köyün camisi, köy meydanı hepsi görülebilecek durumda. Zelve'den sonra Avanos'a geri döndüm. Burda jant tellerinden birini kırdığımı farkettim. Elimle kontrol edince 4 kırık olduğunu farkettim. Avanostaki bir bisikletçiye gittim. Şanslıymışım gerçek bir usta çıktı. Gevşeyen furş takımını düzeltti ve kaset dişliyi söküp 4 yeni jant teli taktı. Güzelce akordunu yapıp teslim etti. 15 dakikada halledip 15 lira da para aldı. Burada da haritaya işaretledim yerini: link Gece de Avanos'tan yine servise binip Nevşehirliler seyahat'le Ankara'ya ulaştım.

Umarım yazdıklarım ilerde benzer tur yapacakların işine yarar.

faruk meto ve Ozan Duran bunu beğendi.
  7. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler. grup olarak Kapadokya'yı listemize aldık. Konya'dan pedallamayı düşünüyoruz. bilgilerinizden faydalanıyoruz.

aykut168 ve Koray Uzun bunu beğendi.
  8. Koray Uzun

Koray Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.