Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kapadokya foto albümü (II. ve son bölüm)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Konunun I. bölümü şu linktedir >>
    http://bisikletforum.com/showthread.php?t=16927

Kapadokya, Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelir.

Bölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır.

Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hırıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.
    (Ortahisar civarı)

(Uçhisar ve civarı)

Kapadokya'daki taş formasyonlarının Türkçe'de niçin "Peri bacaları" diye adlandırılmış olduklarını gösteren bir manzara.

(Zelve ve civarı)

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir.
    Coğrafi olaylar Peribacaları'nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya'nın yazılı tarihi Hititlerle başlar.
    Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu'nun da önemli kavşaklarından biridir.

MÖ XII. yüzyılda Hitit İmparatorluğu'nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur.

Bu Krallıklar MÖ VI. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer. Bugün kullanılan Kapadokya adı, Pers dilinde "Güzel Atlar Ülkesi" anlamına geliyor.

MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya'da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur.

MS III. yy'da Kapadokya'ya Hıristiyanlar gelir ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi olur. 303-308 yılları arasında Hıristiyanlara uygulanan baskılar iyice artar. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hıristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir.

Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalardan oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir alan oluşturur.

IV. yy, daha sonra "Kapadokya'nın Babaları" olarak adlandırılan insanların, dönemi olur. Fakat bölgenin önemi, III. Leon'un ikonları yasaklamasıyla doruk noktasına ulaşır.

Devamı aşağıda

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bu durum karşısında, ikon yanlısı bazı kişiler bölgeye sığınmaya başlar. İkonoklasm hareketi yüz yıldan fazla sürer (726-843).

XI. ve XII. yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçer. Bu ve bunu takip eden Osmanlı zamanlarında bölge sorunsuz bir dönem geçirir.

(Asmalı konak)

(Asmasız konak, bu da benden)

Jeolojik oluşumu : 60 milyon eda yıl önce 3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi.
    Kuzeydeki Anadolu Platosu'nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti.
    Erciyes, Hasandağı ve ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürttü.

Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturdu.
    Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı.

Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumuşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgârlar da oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu.

Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı: "Peri bacası"
    Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise erozyonla vadilere dönüştü. İlginç şekilli oluştu.

Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu.

Kapadokya'dan bir görünümBölge günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ- Zelve belli başlı görülmesi gereken yerlerdir.
    Kayalara oyulmuş geleneksek Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler. Bu evler ondokuzuncu yüzyılda yamaçlara ya kayaların ya da kesme taştan inşa edilmişlerdir.
    Bölgenin tek mimarı malzemesi olan taş yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktıktan sonra yumuşak olduğundan çok rahat işlenebilmekte ancak hava ile temas ettikten sonra sertleşerek çok dayanaklı bir yapı malzemesine dönüşmektedir.

Kullanılan malzemenin bol olması ve kolay işlenebilmesinden dolayı yöreye has olan taş işçiliği gelişerek mimari bir gelenek halini almıştır.

Yöredeki güvercinlikler 19. yüzyılın sonları, 18. yüzyılda yapılmış küçük yapılardır. İslam resim sanatını göstermek açısından önemli olan güvercinliklerin bir kısmı manastır veya kilise olarak inşa edilmişlerdir. Güvercinliklerin yüzeyi yöresel sanatçılar tarafından zengin bezemeler, kitabeler ile süslenmişlerdir. Bölge pekmez ve üzüm yetiştiriciliği ile de ünlüdür.

GELELİM MTB PARKURLARINA

İsmail ile Göreme de buluştuk..

İkinci gün bize Nuri de katıldı.

Ben de düştüm peşlerine,
    seyreder ironmesut, bakalım ne seyreder...

Şimdiye kadar kullanılmış 19 resmi MTB parkuru olan Kapadokyanın parkur rotasını fotolarla anlatmak zor.
    Ama şu kadarını söyliyeyim; herhalde Kapadokya bisiklet seven insanlar için dünyanın en büyük ve en zevkli oyun bahçesi olsa gerektir..

Bölgede bol sayıda yürüyüş parkuru da mevcut..

Atlı araba yolları..

ve bisiklet gezisi için yollar..

Biz tekrar parkura devam edelim..
    (Parkurun ayrıntılarını belki Nuri kardeşimiz verebilir)

Nuri, bahsettiğin yer işte burası

Parkurun geri kalan kısmına devam...

Ürgüp yakınlarında bir maden suyu kaynarcası..

Göreme civarı

Zelve

Devamı aşağıda

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Parkuru kısmen tamamladıktan sonra Nuriden ayrılıp biz İsmail'le Ürgüp'e kadar gidiyoruz.

Yolumuzun üzerinde olan Ortahisardan geçerken Hasan Amcanın kendine göre bir serinleme metodu geliştirdiğini gördük.. Hasan amca serin su kadar, poz vermeyi de seviyordu..

Çektiğim fotolardan seçtiklerim bu kadardı.

Parkurların yazılı ayrıntılarını ise Nuri ve İsmail den daha iyi öğrenebiliriz..
    Ansiklopedik bilgilerin kaynağı: Özgür Ansiklopedi.

Hoşçakalın...

4. fakiyeteyran

fakiyeteyran Aktif Üye

Seviye:
    fotograflar super....sanki her kare cekilmek icin bekliyor....umuyorum birgun benimde sizingibi yol arkadaslarım olacak:). bir de fotograf makinemi kullanmayı bir ogrenebilsem tadından yenmeyecek...siz fotografıda yol arkadaslarınıda halletmis gorunuyorsunuz....her sey dort dortluk...saglıkla kalın
    ve bu gezileriniz umarım hıc bıtmesin.

Ediz Tevfik Özgan ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. msconfig

msconfig Bisikletkolik

Seviye:
    soylenecek soz bulamiyorum
    muhtesem bir gezi ve fotolar
    tam bir bisiklet cenneti, insanin ici gidio valla
    tesekkurler ve tebrikler ;) :)

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  6. alibo

alibo Aktif Üye

Seviye:
    Yine çok keyifli bir tur gerçekleştirmişsiniz, pedalınıza sağlık Mesut Abi, ve emeğiniz ve paylaşımınız için yüreğinize...
    O güzellikleri görmemiş, yaşamamış olmaktan hayıflanmadayım yine... Fırsat yaratır da gidersek fotoğraflarınız yine rehberimiz olacak, tabi paylaştığınız bilgiler eşliğinde...
    Tekrar teşekkürler, selam ve sevgiler

7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bir gazetenin açtığı dünya çapındaki bir yarışmada birinci seçilen fotoğraf sanatçısı iyi fotoğraf çekmek için "önce iyi bir insan olmak gerekir" diyordu. Ben bu sözü genel anlamda çok doğru buluyorum.

Bana göre de güzel fotoğraf çekebilmek için yukardaki şarta ilaveten;
    uygun yerde
    uygun ışıkta bulunmak ve manzaraya uygun çerçeveyi(kadrajı) yerleştirmek gerekiyor...
    gerisini tabiat ve teknoloji birlikte başarıyor...

Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Ben de sizin fotolarınızdan keyif aldım.. ;)

Çok teşekkürler sadık izleyicim..İyiki varsın..:)

Hiç birşey için geç sayılmaz... Ölüm kapıya gelmedikten sonra(Allah koruya)...
    İnşallah siz de bahar aylarında gidin.. o vakitler daha güzel oluyor oraları..
    Ben Kapadokyaya defalarca gittim. Ancak sadece bu sefer bisikletimi götürdüm.. Fotoların ayrıntılı olmasının sebebi de bisiklet gezisinde çekilmiş olmaları.. Bisikletsiz hiç bir yere gitmemek lazım aslında..
    Güzel yorumunuz için tekrar teşekkürler selam ve sevgiler.

8. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    karadeniz yaylalarına hep gitmek istemişimdir.
    bir türlü fırsat bulup gidemedim ama bir gün mutlaka gideceğim.
    inşallah önümüzdeki sene ilk fırsatta.

sayenizde 2.olarak gidip görmek istediğim yere kapadokya yerleşti.
    bu güzellikleri bizlerle paylaştığın ve emek verdiğin için teşekkürler mesut abi.
    ayrıca teşekkürler nuri, teşekkürler ismail, teşekkürler peribacaları...

İsmail Ağıllı bunu beğendi.
  9. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Heryere belki bisikletsiz gidilebilir ama,
    Karadeniz, Kapadokya ve Lütfü Çolak'ın yanı hariç... ;)

Güzel yorumun ve teşekkürlerin için teşekkürler ÜSTAD. :)

Ancak kapadokya ya çift foto makinası ile gitmek tercih edilmelidir. (Özellikle benim gibi bisiklet tepesinde giderken manzara videosu çekme hevesinden olanlar için)

Lütfü Çolak bunu beğendi.
  10. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    mesut abi herşey için teşekkür ederim yarışlardan dolayı son bir yıldır hiç kendi oturduğum bölgeyi gezmemiştim, sayenizde gezmiş olduk hergün antreman yaptığım yerleri daha iyi tanımış oldum, bir kaç fotoğraf kareside benden sizlere :) herkezi kappadokyaya bekleriz

11. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Nefis nefis nefis.. Kapadokya'da bisiklet sürmek farz oldu. Dikkatimi bisiklet tabelası ve altındaki radar uyarısını gösteren görüntü çekti. Bisikletlere radar uygulaması mı yapıyorlar:)

12. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Şunca yıldır Konya da pedal çeviririm. Kendimi hiç bir başka arkadaşımın kamerasından seyretmek nasip olmamıştı. (Dedenin birkaç fotosu hariç).
    Bu anlamda ben de sana çok çok teşekkür ederim İsmail.. Elin kolun dizin başın dert görmesin... :)
    Kapadokyaya bir bahar ayında da gelip, kamplı kalmak isterim aslında...:in:
    Belki bir ekiple yada büyük bir organizasyonla...:rolleyes:

13. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    mesut abi kapadokya gezin 10 numara olmuş yaw.. tebrikler.! fotolar çok güzel ve anlatımda çok akıcı bi solukta baktım resimlere. sıradaki geziyi merakla bekliyorum

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sağolasın müdavim dostum.

15. mehmet_svm

mehmet_svm Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fotoğraflar her zamanki gibi çok güzel,bu güzel fotoğraflar ve bilgiler için çok teşekkürler,Mesut abi mtb kullanıcılarının rüyalarını süsleyen bu harika yerleri bize bol resimlerle anlattığın için bir kez daha teşşekürler,

16. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    teşekürler mesut abi resimler va anlatım için.

17. sadeceA

sadeceA Aktif Üye

Seviye:
    Mesut bey,
    Kapadokya resimlerinizi nihayet gördüm,geziniz herzamanki gibi muhteşem .böyle bir parkurda olmanın tadını biliyorum en azından yürüyerek yaptığım için ,uzun zamandır gitmediğim ve göremediğim savakları bisikletle dolaşmış olmanız beni heyecanlandırdı çocukluk anılarımı yeniden yaşadım,bölgeyi sizin gözünüzden ve anlatımınızla izlemek bana büyük keyif verdi .size Nuri ve İsmail'e çoook teşekkürler ediyorum yüreğinize, pedalınıza sağlık...:) :) :)

İsmail Ağıllı ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
  18. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Türkiyenin herhangi bir yerinde gezerken; "buradan acaba hangi dostlar geçti yada geçecek diye" düşünür oldum artık...

Sizin gibi bir dost bisikletçinin çocukluğunda da olsa geçmiş olduğu yerlerden geçmek bizim için de bir onur vesilesidir..

İçten yorumunuz için teşekkürler...

sadeceA bunu beğendi.
  19. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Nuri'cim bahsettiğin rampanın fotosunu işaretledim.(Fotonun üzerinde senin adın geçiyor)
    Ne diyeceksen, yada göstereceksen seni bekliyorum. ;)

20. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:

resim koyacaktım ama resmi bulamadım mesut abi iş yerindeki pc dedir diye evdekine bakmadım resimde burda yokmuş akşam eve gidince kayarım sanırım.
    görüşmek üzere.